دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

لیپوسارکوما (لیپوسارکوم) یا سرطان با آغاز شکل‌گیری در سلول‌های چربی

لیپوسارکوم، لیپوسارکوما، سلول سرطانی، جهش ژنتیکی، سرطان سلولهای چربی، اشعه درمانی، شیمی درمانی، خطای رمزگذاری ژنتیکی، درد شکم، درد پشت، تکثیر بدون کنترل سلولهای چربی، پاتولوژی، پاتولوژیست، عمل جراحی، تومور، مایو کلینیک

علت ایجاد لیپوسارکوم مشخص نیست. پزشکان این را می‎دانند که لیپوسارکوم هنگامی شکل می‎گیرد که سلول‎های چربی دچار خطا یا جهشی در رمزگذاری ژنتیکی خود می‎شوند.

مقالات سرطان

مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان


لیپوسارکوم (لیپوسارکوما) نوع نادری از سرطان است که در سلول‌های چربی آغاز می‌شود. لیپوسارکوم یک نوع سارکوم (سارکوما) بافت نرم تلقی می‌شود.
لیپوسارکوم می‌‏تواند در سلول‌های چربی هر بخشی در بدن بروز کند اما بیشترین میزان شیوع آن در عضلات اندام‌های ناحیه شکم مشاهده می‌‏شود. لیپوسارکوم بیشترین شیوع را در میان کهنسالان دارد اگرچه امکان بروز آن در هر سنی مطرح است.
درمان لیپوسارکوم به طور معمول شامل جراحی برای خارج کردت تومور سرطانی است. دیگر درمان‌ها مثل اشعه درمانی نیز ممکن است در این مورد استفاده شود.


[مطالب این مقاله:]
• علایم لیپوسارکوم (لیپوسارکوما)
• علل لیپوسارکوم
• تشخیص لیپوسارکوم
• درمان لیپوسارکومعلایم لیپوسارکوم
نشانه‌ها و علایم لیپوسارکوم بسیار وابسته به محلی در بدن است که سرطان در آن شکل می‌گیرد.
لیپوسارکوم‌هایی که در دست و پا ایجاد می‌شوند می‏‌توانند شامل موارد زیر باشند:
• بروز یک توده یا بافت رشد یابنده در زیر پوست
درد
ورم
• ضعف اندام‌های آسیب دیده با سرطان
لیپوسارکوم شکل گرفته در ناحیه شکم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• درد ناحیه شکم
• تورم ناحیه شکم
• احساس سیری زودهنگام در موقع غذا خوردن
یبوست
• وجود خون در مدفوع


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت وجود هر گونه نشانه یا علامت پایدار که سبب ایجاد نگرانی باشد فرد باید به پزشک مراجعه کند.


علل لیپوسارکوم
علت ایجاد لیپوسارکوم مشخص نیست.
پزشکان این را می‌دانند که لیپوسارکوم هنگامی شکل می‌گیرد که سلول‌های چربی دچار خطا یا جهشی در رمزگذاری ژنتیکی خود می‌شوند. این جهش ژنتیکی به سلول پیام یا فرمان می‌دهد که به سرعت تکثیر شود یا در هنگامی که دیگر سلول‌ها در روندی طبیعی می‌میرند به زندگی ادامه دهد. انباشته شدن سلول‌های غیر نرمال باعث شکل‌گیری یک توده یا تومور می‌شود.
چند نوع مختلف لیپوسارکوم وجود دارد. برخی از آنها دارای رشدی کند و تدریجی بوده و سلول‌های سرطانی در یک ناحیه از بدن متمرکز می‌شوند. انواع دیگر این سرطان دارای رشد سریع بوده و می‎توانند به سرعت به دیگر نواحی بدن رخنه کنند.


تشخیص لیپوسارکوم
تست‌ها و اقدامات پزشکی مورد استفاده برای تشخیص لیپوسارکوم شامل موارد زیرند:
• تست‌های تصویربرداری. پزشک ممکن است استفاده از تست‌های تصویربرداری را برای تعیین اندازه و میزان گسترش لیپوسارکوم در بیمار در دستور کار قرار دهد. تست‌های مزبور عکسبرداری اشعه X، تست CT اسکن و MRI را شامل می‏‏‌شوند.
• برداشتن یک نمونه از بافت برای آزمایش (بیوپسی). در طول عمل بیوپسی پزشک نمونۀ کوچکی از بافت را برای بررسی وجود سلول‌های سرطانی از بدن خارج می‎کند. محدودۀ ایجاد تومور میزان نمونۀ بافت مورد نیاز را مشخص می‎سازد.
• استفاده از تست‌های پیشرفته آزمایشگاهی برای تعیین انواع سلول‌های درگیر در فرآیند سرطان. پزشکان متخصص در آنالیز یا تجزیه و تحلیل بافت‌های بدن (پاتولوژیست‌ها) نمونۀ بیوپسی گرفته شده از بافت را با استفاده از تست‌های آزمایشگاهی مثل ایمونوهیستوشیمی، آنالیز سیتوژنتیک، فلورسنس در موقعیت هیبریداسیون و تست‌های ژنتیک مولکولی مورد بررسی قرار می‎دهند. این تست‌ها اطلاعاتی در مورد لیپوسارکوم بیمار ارائه می‎نمایند که به پزشک در تعیین پیش‌آگهی و گزینه‎های درمانی کمک می‎کند.


درمان لیپوسارکوم
درمان لیپوسارکوم شامل موارد زیر است:
• عمل جراحی. هدف عمل جراحی در لیپوسارکوم خارج کردن سلول‌های سرطانی از بدن است. در هر آن موردی که ممکن باشد جراح برای خارج کردن کل لیپوسارکوم کوشش خواهد کرد.
اگر لیپوسارکوم رشد کرده و به اندام‌های مجاور رسیده باشد آنگاه این احتمال هست که خارج کردن کل لیپوسارکوم امکان‌پذیر نباشد. در چنین موقعیتی پزشک استفاده از روش‌های درمانی دیگر را برای کوچک کردن لیپوسارکوم در راستای آسان‎تر کردن برداشتن تومور توسط عمل جراحی توصیه می‎کند.
• اشعه درمانی. اشعه درمانی از پرتوهای پرقدرت مثل اشعه X و پروتون‎ها برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‎کند. این احتمال وجود دارد که پزشکان پس از انجام عمل جراحی از اشعه درمانی برای از بین بردن باقی ماندۀ سلول‌های سرطانی استفاده کنند. در عین حال ممکن است اشعه درمانی پیش از انجام عمل جراحی و با هدف کوچک کردن تومور انجام شود چرا که این کار باعث می‌شود تا جراحان برای خارج کردن کل تومور از بدن شانس بیشتری داشته باشند.
شیمی درمانی. داروهای شیمی درمانی برای کشتن سلول‌های سرطانی مورد استفاده قرار می‎گیرند. آنالیز دقیق سلول‌های سرطانی توسط یک آسیب‌شناس (پاتولوژیست) زبده می‌تواند به مشخص شدن این موضوع بینجامد که آیا استفاده از شیمی درمانی برای بیمار مفید خواهد بود یا خیر.
در عین حال این احتمال هست که شیمی درمانی پس از عمل جراحی برای از بین بردن باقی ماندۀ سلول‌های سرطانی یا پیش از انجام عمل جراحی برای کوچک کردن تومور مورد استفاده قرار گیرد. در فرآیند درمان گاهی از اوقات شیمی درمانی در ترکیب با اشعه درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


Source:
Liposarcoma
Mayo Clinic
May 16, 2018

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.