دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

راش‌های پستان: کدام علایم نشانۀ سرطان هستند؟

مقالات پوست / درماتولوژی

• جنیفر بِری، کریستینا کیون
• ترجمۀ فرهنگ راد


راش‌ها عادت به جلب توجه دارند. پوست ممکن است به برخی از محرک‌ها توسط سرخی، تورم، خارش، درد، زبری یا دیگر علایم واکنش نشان دهد.
عوامل متعددی می‌توانند سبب بروز راش شوند، که از عوامل بی‌ضرر تا جدی را شامل می‌شوند. برخی از اوقات، مثل تماس با پیچک سمی یا موارد مشابه علت بروز راش روشن است. اغلب اوقات راش بدون علت آشکار بروز می‌کند اما پس از چند روز به خودی خود برطرف می‌شود.
به طور مشخص راش‌های پستان نیازمند توجه خاص هستند. در برخی موارد، راش پستان می‎تواند نشانه‌ای از سرطان پستان باشد. به این دلیل، هر گونه راش پستان باید توسط دکتر معاینه شود.
مطالب این مقاله:
سرطان پستان و راش‌ها
• دیگر انواع راش
• چه هنگام باید به دکتر مراجعه کرد


سرطان پستان و راش‌ها
اغلب اوقات، راش‌ها سرطانی نیستند. به هر جهت، از آنجا که آنها می‌توانند علامت سرطان باشند، راش‌ها و تغییرات پوست باید توسط دکتر مورد معاینه قرار گیرد. تشخیص سرطان سینه در اسرع وقت شانس درمان موفقیت‌آمیز و معالجۀ آن را افزایش می‎دهد.

سرطان التهابی پستان 
سرطان التهابی پستان نوع کمتر شایعی از سرطان پستان است که که می‎تواند به سرعت رشد کند و گسترش یابد. علایم این نوع سرطان اغلب اوقات به شکل راش یا تحریک پوستی ظاهر می‌شود و می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
ورم پستان
• سفت شدن پوست پستان
• برآمدگی‎ها یا تورفتگی‎های کوچک شبیه به سطح پوست پرتقال
• سرخی پوست
• درد، افتادگی، یا خارش
• احساس گرما یا سنگینی در پستان
• تغییرات نوک پستان مثل وارونگی آن، مسطح شدن، و یا فرورفتگی پیدا کردن
بنا به اعلام "انستیتو ملی سرطان"، سرطان التهابی پستان در سطح ایالات متحد آمریکا شامل 1 تا 5 درصد کل موارد سرطان پستان است.
در این نوع سرطان، سلول‌های سرطانی با رگ‎های لنفی داخل پوست وارد فعل و انفعال می‌شوند. نتیجۀ این روند بروز تغییراتی در ظاهر و بافت پستان است. اغلب، توده‌ای در پستان قابل لمس نیست، و ممکن است سرطان خود را در ماموگرام بروز ندهد.
سرطان التهابی پستان هیچ علامت قابل توجهی ندارد تا اینکه تغییرات پوستی دیده یا لمس می‌شوند. برای پیشگیری از گسترش بیماری به درمان سریع آن نیاز است.
اشکال رایج درمان این سرطان عبارتند از:
شیمی درمانی برای کوچک کردن سرطان
• جراحی برای برداشتن پستان
• اشعه درمانی
هورمون‎ درمانی

بیماری پاژه پستان
بیماری پاژه پستان نوعی از سرطان است که به پوست نوک پستان و پوست اطراف آن که به نام هاله شناخته می‌شود، صدمه می‎زند.
تشخیص پاژه در فرد اغلب به معنی وجود توموری در پستان است. اغلب اوقات نوعی از سرطان‎های مهاجم پستان در فرد دچار بیماری پاژه یافت می‌شود.
علایم بیماری پاژه عبارتند از:
• نوک پستان یا هالۀ دچار خارش و حس سوزش
• تغییرات پووست در نوک پستان یا اطراف آن مثل بروز حالت سرخی، پوسته پوسته شدن و ضخیم شدن
• تخت شدن نوک پستان
• ترشحات زرد رنگ یا خونی از نوک پستان
درمان بیماری پاژه به این موضوع بستگی دارد که دیگر تومورهای پستان در کجا جایگیر شده‎اند. درمان‎های محتمل شامل موارد زیر است.
• برداشتن پستان، که ممکن است شامل برداشتن گره‎های لنفی باشد
• جراحی محافظه‎کارانۀ پستان (جراحی حفظ پستان) که در آن فقط نوک پستان و هاله برداشته می‌شود
• شیمی درمانی یا درمان‎های هورمونی
جراحی محافظه‎کارانه اغلب اوقات در کنار اشعه درمانی پستان یا درمان‎ تومورهای دیگر انجام می‌شود.
مثل مورد سرطان التهابی پستان، بیماری پاژه نیز بیماری نادری است. بر مبنای اعلام انستیتو ملی سرطان، این بیماری شامل 1 تا 4 درصد کل موارد سرطان پستان است.

 درمان سرطان پستان و راش‌ها
زنانی که تحت درمان سرطان پستان قرار دارند ممکن است در نتیجۀ این درمان‎ها دچار راش‌های پستان شوند. برخی داروهای سرطان، شیمی درمانی، هورمون درمانی، و اشعه درمانی می‏‌توانند سبب بروز راش‌های پستان شوند.
زنانی که هر گونه دارویی مصرف می‎کنند یا تحت درمان برای سرطان پستان قرار دارند باید از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در مورد عوارض جانبی درمان‎ها شامل راش‌های پستان سؤال کنند.


دیگر انواع راش
پوست پستان مستعد انواع شایع و بی‎ضرر راش‌ها است. برخی از راش‌های شایع و غیر سرطانی که روی پستان و دیگر نقاط بدن ظاهر می‌شوند شامل موارد زیرند:
عفونت‌های قارچی: قارچ روی پوست می‎تواند سبب بروز راش سرخ رنگ، دردناک و خارش‎دار شود. کاندیدا عفونت قارچی شایع است که می‎تواند زیر پستان و دیگر چین و شکن‌های پوست ظاهر شود.
• واکنش‌های آلرژیک: درماتیت، کهیر، و ورم اغلب اوقات بر اثر تماس یک مادۀ آلرژی‌زا با پوست بروز می‎کنند. اگر پوست پستان با رایحۀ تازه یا ماده‎ای آلرژی‌زا تماس پیدا کند، این می‎تواند به ایجاد راش منجر شود.
• بیماری‌های پوستی مثل اگزما، درماتیت سبوریک یا پسوریازیس: سـرخی، خارش، پوسته دادن، و بافت خشن، علایم شایع این بیماری‌ها هستند، که می‌توانند در بدن گسترش پیدا کنند و اغلب فقط به پستان آسیب نمی‌زنند.
• بیماری‌هایی مثل زونا: راش ناشی از زونا معمولاً بسیار دردناک است و می‌تواند سبب بروز یک رشته تاول بر بدن شود. زوناها می‌توانند روی پستان یا در نواحی مجاور آن بروز کنند.
راش‌ها اغلب فقط به پستان آسیب نمی‌زنند، اما گاهی وقت‌ها در پستان متمرکز می‌شوند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
تورفته بودن نوک پستان یا نوک پستان معکوس -
علل، درمان، و مسائل مربوط به شیردهی


بیماری‌های مسبب ایجاد راش پستان
برخی بیماری‌ها و راش‌های پوستی فقط به ناحیۀ پستان آسیب می‎زنند. مردم این نوع راش‌ها را در دیگر نقاط بدن نمی‌بینند. این راش‌ها سرطان یا علامت سرطان نیستند، اما ممکن است نیاز به توجهات پزشکی داشته باشند.

آبسه پستان
آبسه پستان نوعی عفونت ناشی از باکتری است که معمولاً از طریق نوک پستان داخل آن می‌شود. آبسه‌ها اکثراً به زنان شیرده آسیب می‎زنند، که ممکن است دارای نوک پستان ترک‎دار یا تحریک‎پذیر باشند.
آبسه‌های پستان همچنین به زنانی که شیرده نیستند آسیب می‎زنند اگر پستان آنها دچار ترک یا جراحت شده باشد یا اینکه آنها تحت عمل سوراخ کردن نوک پستان قرار گرفته باشند.
علایم اغلب شامل یک تودۀ داغ، سرخ ‌رنگ یا دردناک چرکی است. درمان معمولاً شامل تخلیۀ آبسه و مصرف آنتی‌بیوتیک است.

ماستیت
ماستیت نوعی عفونت مجرای شیر در پستان است. ماستیت اغلب در زنان شیرده دچار انسداد در مجرای شیر بروز می‌کند. شیر راکد در مجرای مسدود شده جمع می‌شود و به باکتری‌ها امکان رشد می‎دهد.
ماستیت می‎تواند سبب ایجاد تودۀ متورم، سخت، و دردناک شود که ممکن است سرخ رنگ و داغ جلوه کند. ماستیت همچنین می‎تواند سبب بروز تب، لرز و احساس ناخوشی عمومی بدن شود.

گشاد شدن مجرای پستان
گشاد شدن مجرای پستان که اغلب در زنان بالای پنجاه سال شایع است، وقتی بروز می‌کند که دیوارۀ مجرای شیر ضخیم و متسع می‌شود، که این می‎تواند به تجمع مایعات منجر شود.
این بیماری می‎تواند به ترشح مواد غلیظ، سیاه رنگ و یا سبز رنگ از نوک پستان منجر شود و همچنین سرخی، درد، یا تغییراتی در نوک پستان ایجاد کند. بیماری مزبور ممکن است به خودی خود بهبود یابد یا با استفاده از آنتی‌بیوتیک تحت درمان قرار گیرد.


چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کنیم
راش‌های پستان به طور معمول به معنی ابتلا فرد به سرطان نیستند.
به هر جهت، سرطان التهابی پستان خطرناک و تهاجمی است و بیماری پاژه موجب بروز نوع مهاجمی از سرطان پستان می‌شود. در نتیجه بروز هر نوع راش بر روی پستان یا بروز تغییر در پوست آن باید توسط دکتر معاینه شود.


Source:
Medical News Today
Breast rashes: Which symptoms suggest cancer?
Written by Jennifer Berry
Reviewed by Christina Chun, MPH

Last reviewed: Wed 26 April 2017

نظرات (2)

  1. بهار

سلام
چند وقته ک یکی از سینهام خیلی پوسته میده،ولی درد یا نشونه دیگه ای نداره.ایا ب دکتر مراجعه کنم؟

  پیوست ها
 
  1. Nnnn

سلام من همیشه روی سینم جوش میزنم اما این سری خیلی شدید جوش زده وجوش چرکی نیست جوش عای بزرگ قرمز هستن و خارش شدید داره میشه راهنماییم کنید
جواب. باید به پزشک مراجعه کنید و تست انجام شود. ممکن است راش - یا به قول شما جوش ایجاد شده - ناشی از مشکلات...

سلام من همیشه روی سینم جوش میزنم اما این سری خیلی شدید جوش زده وجوش چرکی نیست جوش عای بزرگ قرمز هستن و خارش شدید داره میشه راهنماییم کنید
جواب. باید به پزشک مراجعه کنید و تست انجام شود. ممکن است راش - یا به قول شما جوش ایجاد شده - ناشی از مشکلات ارگان‌های داخلی باشد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.