دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

موی درون‌رشد یا موی فرو رفته به زیر پوست: درمان و پیشگیری

موی درون رشد، موی فرو رفته درون پوست، عفونت، ویروس، اصلاح ناکامل، فولیکول، لایه برداری، موزدایی، لیزر درمانی، الکترولیز، موزدایی با مواد شیمیایی

شایع‎ترین دلیل بروز موی درون‎رشد استفاده از تکنیک نامناسب برای اصلاح مو است. پاک‎تراش کردن مو یک نوک خیلی تیز در انتهای هر تار مو ایجاد می‎کند.

مقالات پوست / درماتولوژی

• جون جانسون، دکتر جودیت مرسین
• ترجمه هستی فراست‎فر

موی درون‌رشد (موی فرو رفته زیر پوست) می‏‌تواند دردناک و آزاردهنده باشد. این نوع موها معمولاً به افراد دارای موی انبوه، ضخیم و مجعد آسیب می‎زنند و در صورت عدم درمان امکان عفونی شدن دارند. اما چگونه باید آنها را درمان کرد و چه طور می‎توان از بروز آنها پیشگیری نمود؟
پیشگیری از موی درون‌رشد کاری است که غالباً می‎توان در محیط خانه انجام داد، اگرچه مواقعی هست که شاید مراجعه به دکتر مناسب باشد.

مطالب این مقاله:
• موی درون‎رشد چیست؟
• چه چیز سبب بروز موهای درون‎رشد می‎شود؟
• چطور می‎توان موی درون‎رشد را در محیط خانه درمان کرد
• پیشگیری از بروز موی درون‎رشد
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد

موی درون‌رشد چیست؟
موی درون‎رشد تار مویی است که به عقب برگشته و به جای بیرون زدن از سطح پوست به درون آن فرو رفته است. موی درون‎رشد معمولاً در افراد دارای انواع موهای ضخیم، انبوه و فرفری شایع است. در زبان پزشکی موی درون‎رشد تحت عنوان "پسودوفولیکولیت باربا" شناخته می‌شود.
موی درون‌رشد می‎تواند در هر جای بدن ظاهر شود. اما معمولاً در قسمت‎هایی از بدن بروز می‎یابد که مو پاک‎‎تراش شده یا پوست در معرض اصطکاک و سایش زیاد قرار داشته باشد، که شامل موارد زیر است:
• ریش
• پاها
• زیر بغل
• قفسۀ سینه
• ناحیۀ زهار
علایم و نشانه‎های موی درون‎رشد عبارتند از:
خارش پوست یا تحریک‎پذیری ناحیۀ اطراف مو
• بثورات پوستی
سوختگی جای تیغ
محل موی درون‎رشد در برآمدگی پوســتی شکل می‎گیرد که ممکن است در ادامه ظاهر جوش به خود بگیرد. این برجستگی به رنگ قرمز درمی‎آید، حساس و تحریک‎پذیر می‎شود، و ممکن است پر از چرک گردد.

چه چیز سبب بروز موی درون‌رشد می‎شود؟
هر چیزی که مانع رشد نرمال مو شود می‎تواند به ایجاد موی درون‌رشد منجر گردد، و این معمولاً بر اثر یکی از دلایل مندرج در زیر بروز می‎کند:

اصلاح ناکامل مو
شایع‎ترین دلیل بروز موی درون‎رشد استفاده از تکنیک نامناسب برای اصلاح مو است. پاک‎تراش کردن مو یک نوک خیلی تیز در انتهای هر تار مو ایجاد می‎کند.
اغلب این موها بدون ایجاد مسأله‌‏ای رشد می‎کنند. در هر حال، برخی از این موها ممکن است دور خود بپیچند و در راستای درون پوست رشد کنند. وقتی این اتفاق بیفتد، بدن به مو به عنوان یک عنصر مهاجم پاسخ می‎دهد، که این سبب التهاب می‎شود، که علامت معمول یک موی درون‎رشد محسوب می‎گردد.
اصلاح کردن تنها راه بروز موهای درون‌رشد نیست. اپیلاسیون و زدایش مو نیز علل شایع بروز موهای درون‌رشد هستند.
موی کنده شده ممکن است در درون فولیکول مو رشد کند. بر این مبنا، امکان دارد که مو به جای بیرون آمدن از سطح پوست بپیچد و راه فولیکول را سد کند.

فولیکول مسدود شده
این نیز امکان دارد که فولیکول مو به یکی از دلایل زیر مسدود شود:
• وجود پوست مرده
• کثیف بودن پوست و وجود زائدات بر روی آن
وقتی این اتفاق بیفتد، موی درون فولیکول ممکن است در آنجا گیر کند یا در جوانب و به سمت درون پوست رشد کند که این سبب بروز موی درون‌رشد می‎شود. در برخی موارد، مو را می‎توان در حال رشد در زیر سطح پوست مشاهده کرد.

اصطکاک
سایش ناشی از پوشیدن لباس‎های تنگ در درازمدت نیز می‎تواند سبب بروز موی درون‎رشد شود.
اصطکاک ناشی از حرکت طولانی مدت بدن نیز می‎تواند باعث سایش مداوم موها با سطح پوست شود. این می‎تواند سبب چرخش مو و برگشت آن به درون فولیکول شود.

چطور می‎توان موی درون‎رشد را در محیط خانه درمان کرد
موهای درون‌رشد آزاردهنده هستند، اما در اغلب موارد می‎توان آنها را در محیط خانه و به آسانی مداوا کرد.

اجتناب از تحریک
نخستین گام برای مداوای موی درون‌رشد متوقف کردن کارهایی است که سبب تحریک آن می‎شوند. مردم باید از اصلاح، اپیلاسیون و موزدایی در ناحیۀ اطراف موی درون‎رشد خودداری کنند.
همچنین باید از خراشیدن هر موی درون‎رشد خارش‎دار اجتناب کرد. در عین حال، مردم باید برای اجتناب از سایش و اصطکاک از لباس‏های راحت استفاده کنند.
همین چند عمل ساده اغلب اوقات کافی است تا موهای درون‌رشد خودبه خود از بین بروند. وقتی یک تار مو در حدود 10 میلی‎متر طول پیدا می‎کند، معمولاً خود را از درون فولیکول آزاد می‎کند.

استفاده از لیف حمام گرم یا مسواک نرم
اگر صبر برای خارش تار مو گزینۀ مورد نظر نیست، روش‎های دیگری هست که مردم می‎توانند امتحان کنند. موهای درون‎رشد را که به داخل فولیکول فرو رفته‎اند می‎توان با استفاده از لیف حمام گرم و مسواک نرم به بیرون هدایت کرد.
پس از خیساندن لیف حام در آب گرم، می‎توان آن را به روی موی درون‎رشد مالید تا پرزهای فولیکول گرم و شل شوند. حرکت دادن دورانی لیف می‎تواند باعث باز شدن پیچ‎خوردگی مو شود.
اگر این عمل فایده نداشته باشد، سایش یک مسواک بسیار نرم به طریقی مشابه بر روی سطح مورد نظر می‎تواند به رفع انسداد فولیکول و رها شدن موی گیر کرده کمک کند.

استفاده از موچین
وقتی هر بخش از مو در قسمت بالای خط پوست ظاهر شود، یک سوزن استریل یا موچین را می‎توان برای بیرون کشیدن مو مورد استفاده قرار داد.
این کار را باید فقط در صورتی انجام داد که مو بالای سطح پوست باشد. ورود سوزن یا موچین به درون پوست برای بیرون کشیدن مو می‎تواند سبب بروز عفونت شود.
این نیز مهم است که از کندن مو خودداری شود، زیرا این کار شانس این را که مو در هنگام رشد دوباره به موی درون‎رشد تبدیل شود، افزایش می‎دهد. سطح ملتهب اطراف مو برای التیام کامل پیش از اصلاح مجدد مو در آن ناحیه نیاز به زمان دارد.
برای تمیز کردن ناحیۀ اطراف موی درون‎رشد باید از صابون ملایم استفاده و از بروز عفونت پیشگیری کرد. استفاده از لایه‌بردارهای طبیعی نیز برای ناحیۀ اطراف مو می‏تواند به برداشتن سلول‎های مردۀ پوست کمک کند. لایه‌برداری همچنین به واضح شدن پوست ملتهب و تحریک شدۀ اطراف تار موی درون‌رشد کمک می‎کند.

پیشگیری از موی درون‌رشد
گاهی از اوقات سر و کار داشتن با موی درون‎رشد آزاردهنده می‎شود یا اینکه آنها به یک مشکل دایمی تبدیل می‎شوند. وقتی چنین مشکلی بروز می‎کند برخی از افراد از زدودن کل مو در ناحیۀ دچار مشکل خودداری می‎کنند.
افرادی که بر اثر تراشیدن مو در ناحیۀ گردن دچار مشکل موی درون‎رشد می‎شوند می‎توانند به پیرایش مو روی بیاورند. موهای مشکل‎دار ناحیۀ تناسلی را می‎توان به جای پاک‌تراش کردن و برای پیشگیری از بروز موی درون‎رشد کوتاه کرد. در عین حال برخی فرآورده‎ها و مواد درمانی برای پیشگیری از بروز این موهای درون‎رشد در دسترس است.
به هر جهت اگر مشکل مداوم باشد، افراد باید برای استفاده از موازین پیشگیری به پزشک مراجعه کنند. این روش‎ها درمان با پالس نوری شدید یا تجویز برخی کرم‎ها برای کاهش موی درون‎رشد را شامل می‎شود. این موازین پیشگیرانه می‎توانند به کاهش خطر عفونت‎ها و جراحات عمیق‎تر کمک کنند.

فرآورده‎های غیر نسخه‎ای
چند محصول غیر نسخه‎ای نیز در بازار هست که می‎توانند به درمان موی درون‎رشد کمک کنند.
استفاده از این کرم‎ها به همراه اسید سالیسیلیک می‎تواند به باز شدن فولیکول‎ها و پیشگیری از انسداد آنها کمک کند.
برخی گزارش‌ها قید کرده‎اند که روغن ضروری رقیق شدۀ درخت چای می‏تواند از طرق زیر به مداوای موی درون‎رشد کمک کند:
• کشتن باکتری‎ها
• کاهش سرخی پوست
• کم کردن میزان ورم

لایه‎برداری طبیعی
برخی از مردم مداوماً از لایه‎بردارهای طبیعی دست‎ساز برای کاهش موی درون‌رشد استفاده می‎کنند. برخی مخلفات و ترکیبات را می‎توان برای کاهش میزان سلول‎های مردۀ پوست به سطح پوست مالید. این ترکیبات مواد زیر را شامل می‎شوند:
قند
• قهوه
• نمک
• جوش شیرین

آماده‌سازی برای موزدایی
آماده‌سازی کامل برای موزدایی همچنین می‎تواند به پیشگیری از بروز موی درون‌رشد کمک کند. پیش از اصلاح ناحیۀ مورد اصلاح باید با صابون ملایم کاملاً شستشو داده شود. استفاده از کرم یا ژل مرطوب کننده برای کاهش اصطکاک مفید است.
در صورت استفـاده از تیغ برای اصلاح، تیغ باید نو باشد. تیغ‎های کهنه برش‎های ناهموار ایجاد می‎کنند که می‏تواند به افزایش ریسک بروز موی درون‎رشد منجر شود. اجتناب از پاک‎تراش کردن مو می‎تواند مفید باشد.

گزینه‎های جایگزین برای موزدایی
برخی از مردم برای اجتناب از ریسک موهای درون‎رشد که با اصلاح، موم‎مالی یا اپیلاسیون همراه است به دیگر راه‎های موزدایی رو می‎آورند. این راه‎ها شامل موارد زیرند:
• موزدایی با لیزر: موزدایی با لیزر ممکن است فرآیند هزینه‎بری باشد، اما نتیجه‎اش معمولاً موزدایی نیمه دایمی و اجتناب از موی درون‎رشد است. موزدایی با لیزر به فولیکول مو در عمق آسیب می‎زند و مانع رشد مو در کل می‎شود.
• موزدایی با مواد شیمیایی: این فرآورده‎ها نیز برای برخی افراد یکی از گزینه‎ها محسوب می‎شود.
• الکترولیز: الکترولیز نیز یکی از راه‎های موزدایی دایمی است. این روش برای از بین بردن ریشۀ مو ابداع شده و انجام آن به چند جلسه نیاز دارد.
همۀ روش‎های مزبور می‎توانند به تحریک پوست منجر شوند و بنابراین پیش از اقدام به استفاده از هر یک از آنها باید با یک درماتولوژیست مشورت شود.

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
در اغلب موارد مشکل موی درون‎رشد با مداوای خانگی رفع می‌شود و نیازی به مراجعه کردن به دکتر نیست. اما در برخی موارد معدود دخالت دکتر الزامی است.
اگر موی درون‌رشد عفونی شود، جوش‎ها ممکن است به رشد خود ادامه دهند و بیشتر چرکی شوند. این جوش‎ها ممکن است حتی بیش از پیش سرخ‎رنگ، تحریک‎پذیر و دردناک باشند. در عین حال افرادی که در سطح گسترده‎ای از بدن خود دچار جوش‎های درون رشد می‎شوند نیز نیاز به مراجعه به دکتر دارند.
اگر موی درون‎رشد عفونی شده باشد نیز بهتر است که فرد به پزشک مراجعه کند. در این موارد امکان تجویز پمادهای آنتی‎بیوتیک، کرم‎های استروئیدی یا داروهای شستشو برای تمیز کردن ناحیۀ عفونی شده وجود دارد. در موارد شدید، دکتر فرد را به متخصص پوست ارجاع می‎دهد.
داروهای موضعی را فقط باید روی ناحیۀ آسیب دیده مورد استفاده قرار داد، زیرا این داروها می‎توانند سبب خشکی پوست و سایر عوارض جانبی شوند. برای موارد عفونت‎های شدید، امکان تجویز آنتی‎بیوتیک خوراکی از سوی دکتر وجود دارد.
برخی اوقات موی درون‎رشد عفونت نمی‎کند، اما بیش از حد دوام می‎آورد. در چنین مواردی، امکان تجویز رتینوئیدها از سوی دکتر وجود دارد. رتینوئیدها می‎توانند به برداشتن سلول‎های مردۀ پوست بسیار سریع‎تر از صرف عمل شستشو یا لایه‎برداری کمک کنند. رتینوئیدها برای همه کس قابل استفاده نیستند. هر گزینۀ درمانی پزشکی باید پیش از استفاده با پزشک یا متخصص پوست مورد مشورت قرار گیرد.

Source:
Ingrown hair: Treatment and prevention
Written by Jon Johnson Reviewed by Judith Marcin, MD
Last reviewed: Thu 15 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.