دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پورپورای پیری یا پورپورای وابسته به سن – علل، علایم، و تشخیص

پورپورا، پورپورای پیری، پورپورای وابسته به سن، اشعه فرابنفش آفتاب، استاز، کرم ضد آفتاب،  اسکوروی، بیماری سیستمیک، لوپوس، داروهای ضد انعقادی

علایم پورپورای پیری بیشتر در نقاطی مثل بازوها، پشت دست‎ها یا فرق سر بروز می‎کنند. افراد پیری که به آسانی دچار خونریزی می‎شوند بیشتر در معرض تجربۀ پورپورا قرار دارند.

مقالات پوست / درماتولوژی

• جون جانسون، دکتر سوزان فالک
• ترجمه هستی فراست‎فر

پورپورای پیری که به نام پورپورای بیتمن و پورپورای اکتینیک نیز شناخته می‌شود، اختلال شایعی است که عموماً در پوست افراد سالخورده دیده می‎شود.
افراد سالخوردۀ دارای پوست روشن بیشتر در معرض ابتلا به این وضعیت قرار دارند. این اختلال با سطوح دارای ابعاد نامتناسب روی پوست و معمولاً در قسمت بازو و پشت دست مشخص می‎شود.

مطالب این مقاله:
• پورپورای پیری چیست؟
• علل و ریسک فاکتورها
• علایم
• تشخیص
• درمان و پیشگیری

پورپورای پیری چیست؟
نقاط دچار تغییر رنگ پورپورای پیری همچنین نقاط خونی یا خونریزی پوستی نیز نامیده می‎شوند.
نشانه‎های اولیۀ پورپورای پیری کبودی‎های بنفش یا قرمز رنگ است که دارای اشکال غیر منظم هستند. این کبودی‎ها نتیجۀ اختلالات خونریزی دهنده، کمبود ویتامین یا مواد معدنی یا نشانۀ وجود آسیب دیدگی قابل ملاحظه‎ای نیستند.
کبودی‎های کوچک تحت عنوان پتشی شناخته می‌شوند و بزرگ‎تر از کبودی‌های موسوم به ایکیمبوس هستند. این رنگ‏‌ها به روشنی یا تیرگی نقاط در هنگام پیشرفت وضعیت نیستند. به هر جهت پس از التیام کبودی، ممکن است اثری زرد یا قهوه‎‎ای رنگ از آنها روی پوست باقی بماند.
پورپورای پیری به خودی خود مضر نیست، اما می‌تواند نشانه‎ای از وجود یک بیماری اصلی و نهفته باشد.

شما می‎توانید برای آشنایی بیشتر با پورپورا به لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت مراجعه کنید:
پورپورا یا لکه‎های خون زیر پوست - آنچه به دانستنش نیاز است

علل و ریسک فاکتورها
گمان می‎رود که سالخوردگی پوست علت اصلی بروز پورپورای پیری باشد. همچنان که بدن پیر می‎شود، پوست انسان نازک‎تر و حساس‎تر می‎شود.
به مرور زمان قرار گرفتن در معرض اشعۀ فرابنفش (UV) آفتاب بافت‎های متصل را تضعیف می‎کند و رگ‎های خونی را در جای خود دچار محدودیت می‎کند. این ضعیف شدن باعث شکنندگی رگ‎های خونی می‎شود به شکلی که حتی پس از وارد آمدن یک ضربۀ کوچک، امکان نشت دادن رگ‎ها به درون لایه‎های عمیق‎تر پوست وجود دارد، که این سبب به وجود آمدن پورپورا می‎شود.
پورپورای پیری بیشتر در افراد مسن دیده می‎شود، اما پیری متعارف تنها منبع ایجاد این نوع آسیب دیدگی پوستی نیست. فرآیند پیری پوست می‎تواند بر اثر حضور درازمدت فرد در معرض پرتوهای نور فرابنفش شتاب گیرد.
افراد مصرف کنندۀ برخی داروها مثل داروهای رقیق کنندۀ خون یا استروئیدها بر مبنای روال منظم نیز ممکن است بیش از دیگران دچار پورپورا شوند. امکان تقویت این وضعیت بر اثر مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) نیز وجود دارد.
برخی بیماری‎های عروقی که به کلاژن بدن صدمه می‎زنند، بیماری‎هایی نظیر لوپوس، ارتریت روماتوئید، و سندرم سیوگرن نیز می‎‎توانند سبب بروز پورپورا شوند. پورپورا در عین حال ممکن است به عنوان یک عارضۀ جانبی برخی انواع سرطان مثل لوسمی و لنفوم بروز کند.
ترومبوسیتوپنی که کمبود پلاکت خون است، می‎تواند سبب بروز خونریزی و ایجاد کبودی در لایۀ درمیس پوست شود که شبیه به پورپورای پیری است.
دیگر علل محتمل عبارتند از:
• استاز یا حالت سکون و گرفتگی مزمن
• اسکوروی
• شکنندگی و تضعیف رگ‎های خونی
• اختلالات لخته شدن خون
• تغییرات فشار در هنگام زایمان بچه
تروما و آسیب دیدگی
• داروهای ضد انعقادی
• بیماری سیستمیک
دیابت
عفونت‎های TORCH
پورپورای پیری در عین حال ممکن است نشانه‎ای از فقدان یا کمبود کلاژن در پوست و استخوان باشد. دکترها باید کمبود کلاژن در پوست را به عنوان نشانگر این موضوع ببینند که کاهش مشابهی در استخوان در حال روی دادن است.

علایم
علایم پورپورای پیری بیشتر در نقاطی مثل بازوها، پشت دست‎ها یا فرق سر بروز می‎کنند. افراد پیری که به آسانی دچار خونریزی می‎شوند بیشتر در معرض تجربۀ پورپورا قرار دارند.
قابل توجه‌ترین علایم نقاط قرمز رنگ متمایزی هستند که در بدن ظاهر می‎شوند و در درازمدت برگشت‌پذیر نشان می‎دهند.
علایم اضافی در این مورد شامل موارد زیر است:
نازک شدن پوست
• افتادگی پوست که فاقد انعطاف‌پذیری است
• پوستی که به راحتی دچار پارگی می‎شود
• پورپورایی که بدون وجود آسیب دیدگی بروز می‎کند
کبودی‎های ناشی از پورپورای پیری معمولاً پیش از محو شدن بین 1 تا 3 هفته دوام دارند. پس از محو کبودی، تغییر رنگ ایجاد شده در ناحیۀ صدمه دیده ممکن است تا مدت‎ها ادامه داشته باشد.

تشخیص
دکترها معمولاً می‎توانند صرفاً بر مبنای یک معاینۀ بصری وجود پورپورا را تشخیص دهند. به هر جهت، پزشکان برای اطمینان از اینکه پورپورا ناشی از وجود اختلالات یا بیماری‎های جدی نیست از برخی تست‎ها برای کمک به تشخیص استفاده می‎کنند.
استفاده از یک تست شمارش کامل گلبول‎های خون (CBC) و همچنین برخی تست‎های اختصاصی‎تر فهرست زیر محتمل است:
• تست‎های ادرار برای از تشخیص خارج کردن وجود خون در ادرار
• تست‎های عملکرد کبد (LFT)
غربالگری سرطان
• تست‎های نرخ رسوب اریتروسیت یا CRP برای بررسی التهاب به سبب بیماری‎های عروقی
• تست‎های عملکرد کلیه برای مشخص کردن بیمار‎ی‌های کلیوی که می‎توانند باعث بروز پورپورا شوند.
دکترها همچنین ممکن است تستی موسوم به بیوپسی پانچ را برای بررسی کشت پوست و خون انجام دهند.

درمان و پیشگیری
بدن معمولاً می‌‏تواند بدون استفاده از هیچ کمک اضافی خود را از دست کبودی‎های ناشی از پورپورای پیری رها کند. اگر پوست مشخصاً نازک باشد امکان پارگی آن وجود دارد که این باعث ایجاد ضایعاتی در ناحیۀ کبودی می‎شود. این بریدگی را می‎توان به همان روش‌های متعارف مورد استفاده برای هر نوع بریدگی دیگر مورد درمان قرار داد.
در عین حال محافظت از پوست در برابر صدمات بیشتر مفید است. پیراهن‌های آستین بلند و کلاه می‎توانند پوست را در برابر آفتاب محافظت کنند، و مردم باید از ضربه دیدن و ایجاد کبودی در حد امکان پیشگیری کنند.
کبودی‎ها ممکن است پدیدۀ ناخوشایندی باشند، و درمان آنها می‎تواند به بهبود کیفیت زندگی افراد دچار پورپورای پیری کمک کند.
یک مطالعه در "نشریۀ داروها و درماتولوژی" به موفقیت‎هایی در کاربرد یک داروی خوراکی طراحی شده برای درمان و پیشگیری پورپورای پیری پی برده است. محققان می‏نویسند که به نظر می‎رسد این درمان برای کاهش میزان کبودی در افراد دچار پورپورای پیری مؤثر و ایمن باشد. در عین حال نمونه‎های مطالعه احساس می‎کردند که با استفاده از این دارو پوست آنها بهتر به نظر می‎رسد و حس بهتری در فرد ایجاد می‎کند.
درماتولوژیست‎ها ممکن است داروهای دیگری را برای مردم دارای مشکل با نمای ظاهری کبودی‌ها تجویز کنند.
پورپورای پیری همیشه قابل پیشگیری نیست، اما مردم می‎توانند برای محافظت از پوست خود در برابر صدمات ناشی از تابش آفتاب در حد ممکن از کرم‎های ضد آفتاب استفاده کنند.
ضد آفتاب‎ها، لباس‎های بلند، و کلاه باعث معکوس شدن روند صدمۀ ایجاد شده توسط نور آفتاب نمی‎شوند، اما می‎توانند از بروز صدمات اضافی پیشگیری کنند.

دورنما
پورپورای پیری به خودی خود مضر نیست. مردم باید به کمک دکتر در صدد تشخیص و درمان اختلالات جدی باشند که احتمال دارد علت ایجاد کبودی در افراد باشند.
کبودی‎ها ممکن ناخوشایند باشند و بسیاری از مردم در روند التیام آنها کبودی‎ها را می‌پوشانند. خود کبودی‌ها در طول چند هفته از بین می‎روند اما آثار ناشی از آنها ممکن است نشانه‎های پایدار روی پوست باقی بگذارند. کبودی‎ها معمولاً در سراسر دوران زندگی فرد برمی‎گردند و هیچ درمان شناخته شده‎ای برای پورپورای پیری وجود ندارد.
افراد ناخشنود از نمای ظاهری پورپورای پیری می‎توانند برای التیام و تجدید سلامت پوست آسیب دیده به درماتولوژیست مراجعه کنند.

Source:
Senile purpura: Causes, symptoms, and diagnosis
Last reviewed Sun 6 August 2017
By Jon Johnson
Reviewed by Suzanne Falck, MD, FACP 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.