دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

موی سفید ناحیه شرمگاهی - علل محتمل

موی زهار، موی ناحیۀ تناسلی، موی شرمگاهی، سفید شدن موی ناحیه زهاری، ویتیلیگو، پیدرای سفید، شپش زهاری، شپش ناحیه شرمگاهی، پیری، سالخوردگی، ملانین، پرمنتین

در حالی که اکثر موارد ظاهر شدن موی سفید در ناحیۀ شرمگاهی نتیجۀ فرآیند طبیعی پیری است، برخی موارد معدود آن نیازمند توجهات پزشکی است

مقالات پوست / درماتولوژی

• جنا فلچر، دکتر جانت بریتو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

یافتن موی سفید در ناحیۀ شرمگاهی ممکن است هشدار دهنده باشد، اما احتمالاً دلیلی برای نگرانی نیست. در اغلب موارد فرآیند طبیعی پیری به ایجاد موی سفید در ناحیۀ تناسلی منجر می‎شود. با وجود این برخی اوقات ممکن است موی سفید در ناحیۀ شرمگاهی (موی زهاری) دلایل دیگری داشته باشد که این نیاز به توجهات پزشکی را مطرح می‎کند.

مطالب این مقاله:
• چهار دلیل محتمل موی سفید شرمگاهی
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
• درمان و دورنما

چهار دلیل محتمل موی سفید شرمگاهی
در حالی که اکثر موارد ظاهر شدن موی سفید در ناحیۀ شرمگاهی نتیجۀ فرآیند طبیعی پیری است، برخی موارد معدود آن نیازمند توجهات پزشکی است:

1. پیری
درست مثل موی سر موهای دیگر قسمت‎های بدن از جمله موهای ناحیۀ تناسلی در معرض خاکستری و سفید شدن قرار دارند.
وقتی مردم پا به سن می‌گذارند پوست آنان ملانین کمتری تولید می‎کند. ملانین رنگدانۀ مسؤول دادن رنگ خاص مو و پوست به آنها است.
فولیکول‎های مو حاوی ملانین هستند. وقتی مردم پیر می‎شوند این فولیکول‎ها شروع به مردن می‎کنند و به تدریج میزان ملانین در مو کاهش پیدا می‎کند.
وقتی فولیکول‎ها می‎میرند و ملانین کاهش پیدا می‎کند، رنگ مو به نقره‎ای، خاکستری یا سفید می‎گراید. این فرآیند در مورد موی تمامی نقاط بدن شامل موی ناحیۀ تناسلی مصداق دارد.
در برخی موارد، مو ممکن است پیش از وقت پیر و خاکستری شود. در اینجا نیز این روند ممکن است در مورد موهای تمامی نقاط بدن شامل موی ناحیۀ شرمگاهی اتفاق بیفتد. خاکستری شدن پیش از وقت مو می‎تواند بر اثر موارد زیر بروز کند:
سیگار کشیدن
استرس
• ژنتیک

2. پیدرای سفید
پیدرای سفید یک عفونت قارچی مبتلابه شفت مو است. این عفونت توسط نوعی مخمر به نام تریکومیکوزیس ایجاد می‎گردد که مو را در پوشش یا غلاف ماده‎ای سفید رنگ قرار می‎دهد.
این نوع عفونت می‎تواند همۀ موهای بدن شامل ابروها، مژه‎ها، سبیل، ریش و موهای ناحیۀ تناسلی را درگیر کند. اگرچه وقتی مو رشد می‎کند این نوع عفونت با چشم قابل مشاهده است در موارد نادر در موی سر بروز می‎کند.
وقنی پیدرای سفید صرفاً زیر شفت مو شروع می‎شود و به صورت نودول‎های چسبیده به مو رشد می‎کند، به آن یک نمای ظاهری سفید رنگ می‎دهد. نودول‎ها ممکن است در لمس غبار مانند به نظر برسند و سبب تضعیف و شکنندگی موها شوند.
پیدرای سفید مورد نادری است و اغلب اوقات دچار مردان جوانی می‎شود که در مناطق گرم و استوایی زندگی می‎کنند. به هر جهت، این بیماری می‎تواند هر کسی را فارغ از سن و جنس مبتلا کند.
پاک‎تراش کردن ناحیۀ آسیب دیده مؤثرترین راه ترمیم است و می‎تواند برای مردم دچار پیدرای سفید در ناحیۀ تناسلی نیز یک گزینه باشد.
به هر حال ممکن است تراشیدن مو در مورد برخی از افراد راه کارآمدی نباشد، و آنها باید از کرم‎های موضعی ضد قارچ برای رفع مشکل خود استفاده کنند. افرادی که دچار پیدرای سفید شدید یا مداوم هستند ممکن است به داروهای ضد قارچ خوراکی در کنار دیگر درمان‎ها نیاز داشته باشند.

3. شپش زهاری
شپش زهاری یک حشرۀ انگلی است که مقدمتاً به موی ناحیۀ شرمگاهی آسیب می‎زند. آنها ممکن است در عین حال به دیگر موهای زبر بدن مثل مژه‎ها آسیب بزنند.
شپش زهاری ممکن است باعث شود که مو سفید به نظر برسد حتی با وجود اینکه آنها شفت مو را سفید رنگ نمی‎کنند. تخمک‎های این انگل‌های واگیردار جنسی دارای یک ظاهر زرد و سفید رنگ هستند.
شپش زهاری بالغ که به علت نمای ظاهری خود به نام کراب (خرچنگ) نیز شناخته می‌شود، رنگ سبز متمایل به سفید دارد. اگر هجوم این حشرات به اندازۀ کافی گسترده باشد موی ناحیۀ مورد حملۀ آنها سفید به نظر می‎رسد.
دیگر علایمی که ممکن است نشان دهندۀ عفونت شپش زهاری باشد شامل موارد زیر است:
• لاروهای سفیدی که روی مو در حال خزیدن هستند
• احساس خارش یا سوزش ناشی از گزش شپش‎ها
• بروز زخم ناشی از گزش
شپش زهاری یک عارضۀ قابل درمان است. اغلب دکترها برای درمان ناحیۀ آسیب دیده داروی حاوی پرمنتین را توصیه می‎کنند. در اغلب موارد عفونت با یک بار استفاده از دارو برطرف می‎شود.
در هنگام درمان شپش زهاری شستشوی کامل بستر خواب، زیرجامه‎ها و لباس‎های شنا ایدۀ خوبی خواهد بود.
اگرچه پیش‌آگهی برای اغلب موارد شپش زهاری خوب است فرد دچار شپش زهاری باید برای بررسی دیگر عفونت‎های قابل انتقال جنسی مورد معاینه قرار گیرد و تا زمان درمان موفقیت‎آمیز بیماری از برقراری ارتباط جنسی خودداری کند.

4. ویتیلیگو
ویتیلیگو نوعی بیماری است که باعث از دست رفتن رنگ پوست بدن می‎شود. این بیماری می‎تواند پوست یا موی تمامی نقاط بدن شامل موی ناحیۀ شرمگاهی را مبتلا کند.
ویتیلیگو وقتی بروز می‎کند که بخش‎هایی از پوست که ملانین تولید می‎کنند از بین می‎روند یا تولید ملانین را متوقف می‎کنند. این بیماری معمولاً در آن نواحی از بدن ظاهر می‌شود که در معرض بیشترین تماس با آفتاب قرار دارند، بنابراین بروز این بیماری در ناحیۀ شرمگاهی در بدو امر ناشایع است. ویتیلیگو ممکن است در هر سنی آغاز شود اما اغلب در سنین زیر 20 سال بروز می‎کند و امکان مبتلا کردن هر دو جنس مرد و زن را دارد.
دکترها در مورد علت ویتیلیگو مطمئن نیستند. به هر جهت، باور غالب این است که ویتیلیگو یک ریشۀ ژنتیکی دارد، زیرا امکان ابتلا به آن در مردمی که دارای خویشاوندان دچار این بیماری هستند، بیشتر است.
برخی محققان فکر می‎کنند که ویتیلیگو ممکن است یک اختلال خودایمنی باشد که به پوست حمله می‎کند یا ممکن است واقعه‎ای مثل آفتاب‎سوختگی شدید یا قرار داشتن در معرض تماس با برخی مواد شیمیایی عامل بروز آن باشد.
برای تشخیص ویتیلیگو دکتر احتمالاً بیوپسی پوست و آزمایش‎های خون و نیز معاینۀ بالینی انجام می‎دهد. در حالی که هیچ درمان شناخته شده‎ای برای این بیماری وجود ندارد، برخی معالجات می‎توانند روند پیشرفت این بیماری را کند کنند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در حالی که برای مورد موهای سفید زهاری ناشی از پیری نیازی به مراجعه به دکتر نیست، مردمی که موهای ناحیۀ تناسلی آنها به طور ناگهانی سفید می‎شود باید برای از تشخیص خارج کردن دیگر علل به پزشک مراجعه کنند.
هر فرد دچار علایم شپش زهاری باید در اسرع وقت به دکتر رجوع کند. مردم دچار موارد مشکوک به پیدرای سفید یا ویتیلیگو باید به فوریت مشاوره با پزشک را در دستور کار خود قرار دهند.

درمان و دورنما
درمان موی سفید ناحیۀ شرمگاهی به علت بروز آن بستگی دارد. هیچ درمانی برای سفید شدن موهای ناحیۀ شرمگاهی بر اثر پیری وجود ندارد و نیز پیشگیری از این موضوع ممکن نیست.
به هر جهت ترک سیگار و اجتناب از استرس می‎تواند فرآیند مرتبط به پیری را کُند کند.
مردم دچار دیگر علل سفید شدن موی ناحیۀ شرمگاهی برای درمان خود باید دستورات پزشک را انجام دهند.
اختلالات مرتبط به سفید شدن موی ناحیۀ شرمگاهی تهدید کنندۀ زندگی نیستند، و عوارض جانبی جسمانی درازمدت در مورد آنها وجود ندارد.

Source:
White pubic hair: Four possible causes
Last reviewed Sat 26 August 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by Janet Brito, PHD, PSY, LCSW, CST 

نظرات (5)

  1. admin

من موهای تناسلیم سفید شدن سنمم خیلی کمه نمیتونم به بابام مشکلمو بگم آیا اگر به پزشک مراجعه نکنم مشکل خاصی به وجود میاد؟
جواب. اگر به پزشک مراجعه کنید مشکلی پیش می‌آید؟ مراجعه به پزشک در این مورد باعث رفع نگرانی احتمالی شما خواهد شد. در بیشتر...

من موهای تناسلیم سفید شدن سنمم خیلی کمه نمیتونم به بابام مشکلمو بگم آیا اگر به پزشک مراجعه نکنم مشکل خاصی به وجود میاد؟
جواب. اگر به پزشک مراجعه کنید مشکلی پیش می‌آید؟ مراجعه به پزشک در این مورد باعث رفع نگرانی احتمالی شما خواهد شد. در بیشتر مواقع این وضعیت مشکلی ایجاد نمی‌کند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 11 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. Man

سلام خسته نباشید سی سالمه دو دونه موی سفید در ناحیه تناسلی دیدم فرد استرسی هم هستم آیا ممکنه بخاطر استرس باشه یا مریضی بعد خطرناک یا نه با تشکر
جواب. نگران نباشید. در این دور و زمانه آنچه زود سفید می‌شود مو است. اما اگر تعداد موهای سفید به سرعت...

سلام خسته نباشید سی سالمه دو دونه موی سفید در ناحیه تناسلی دیدم فرد استرسی هم هستم آیا ممکنه بخاطر استرس باشه یا مریضی بعد خطرناک یا نه با تشکر
جواب. نگران نباشید. در این دور و زمانه آنچه زود سفید می‌شود مو است. اما اگر تعداد موهای سفید به سرعت و به میزان زیاد افزایش یافت با یک پزشک ارولوژیست مشورت کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 8 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. admin

به نظر من آدم موهای واژن رو بره لیزر کنه تا سفید نشده چون بعدش که سفید بشه اصلا قابل لیزر کردن نیست .فقط سوالم اینه که آیا دستگاه لیزر ممکنه باعث بیماری‌های تناسلی و مقاربتی مثل اچ پی وی و غیره بشه؟
جواب. خیر. دستگاه لیزر در صورت رعایت اصول لازم...

به نظر من آدم موهای واژن رو بره لیزر کنه تا سفید نشده چون بعدش که سفید بشه اصلا قابل لیزر کردن نیست .فقط سوالم اینه که آیا دستگاه لیزر ممکنه باعث بیماری‌های تناسلی و مقاربتی مثل اچ پی وی و غیره بشه؟
جواب. خیر. دستگاه لیزر در صورت رعایت اصول لازم و مرتبط به بهداشت
هیچ کدام از این تبعات را ندارد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 4 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. قدوسی

سلام من بیست سالمه و موهای ناحیه تناسلی ام سفید شدن و جوش های سر سفید هم در همین ناحیه دارم آیا مشکل جدیه؟
جواب. تمام موارد مرتبط در متن مقاله توضیح داده شده است، لطفاً برای بررسی دقیق‌تر به ارولوژیست مراجعه بفرماید

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 4 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. Saye

سلام خسته نباشید من یه تار موی سفید در قسمت شرمگاهی خودم دارم میتونه نشونه ی بدی از بیماری باشه؟
جواب. خیر! موی سفید در این ناحیه به علل مختلفی از سن گرفته تا ژنتیک امکان ایجاد دارد

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 4 ماه قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.