دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کبودی ناخن یا ناخن سیاه - علل و درمان

کبودی ناخن، سیاه شدن ناخن، ناخن سیاه، ملانوما، تروما، فشار ناگهانی، عفونت قارچی، کفش نامناسب، کبودی ناخن پا،

چندین اختلال پزشکی وجود دارد که می‎توانند باعث بروز کبودی ناخن شوند

مقالات پوست / درماتولوژی

• جنا فلچر، دکتر ویلیام موریسون
• ترجمه فرهنگ راد

کبودی ناخن می‌تواند ناخوشایند و گاهی از اوقات توأم با درد باشد. اگرچه دلایل متعددی برای ایجاد کبودی ناخن وجود دارد، بسیاری از آنها به آسانی درمان می‌شوند و این امکان وجود دارد که خود به خود رفع گردند.
مطالب این مقاله:
• شش علت کبودی ناخن
• درمان
• پیشگیری
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما

شش علت کبودی ناخن
علت بروز کبودی ناخن ممکن است خوش‌خیم بوده یا موضوعی بسیار جدی باشد.
برای فرد دچار کبودی ناخن این موضوع مهم است که علت بروز این عارضه را بداند.
وقتی شکی در مورد علت کبودی ناخن وجود دارد بهترین کار مراجعه به پزشک است که می‌تواند علت را تشخیص داده و راهکار درمانی مناسب ارائه دهد.

1. ترومای مکرر
وقتی فردی از کفش نامناسب استفاده می‌کند به علت بروز ترومای مکرر امکان ایجاد کبودی ناخن وجود خواهد داشت.
فشار مداوم وارد شده بر انگشت‌ها بر اثر استفاده از کفش نامناسب می‌تواند سبب بروز طیفی از مشکلات شود که از تاول‌های کوچک تا تاول‌های خون‌آلود زیر ناخن را شامل می‌شود.
در موارد خفیف کبودی ناخن به طور طبیعی بیرون می‌زند و به مرور زمان بدون درمان رفع می‌گردد. در موارد شدید مثل مواقعی که ناخن از بستر خود جدا می‌شود، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

2. نیروی ناگهانی
در برخی موارد ممکن است ترومای ایجاد شده بر اثر وارد شدن نیروی ناگهانی در یک وهله باشد، برای مثال، زمانی که شیئی سنگین روی انگشت پای فرد می‌افتد. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، رگ‌های خونی در بستر ناخن پاره می‌شوند، که سبب جمع شدن خون در این ناحیه می‌شود.
انگشت مجروح صدمه می‏بیند و خون تقریباً بلافاصله زیر ناخن جمع می‌شود. جمع شدن خون سبب ایجاد درد و ورم در انگشت می‌شود. دکتر می‏تواند این مشکل را از طریق تخلیۀ خون از زیر ناخن رفع کند.

3. عفونت‌های قارچی
عفونت‌های قارچی دیگر عـلت شایعی است که می‌تواند باعث ایجاد کبودی ناخن شود. به طور معمول عفونت قارچی سبب ایجاد تغییر رنگ متمایل به سفید یا زرد می‌شود. به هر جهت، مواد زائد ممکن است نزدیک محل عفونت جمع شود که این سبب سیاه شدن ناخن می‌شود.
انگشتان پا به طور مشخص در برابر عفونت‌های قارچی آسیب‌پذیر هستند، زیرا جوراب و کفش می‌توانند محیطی گرم و مرطوب که زمینۀ مناسبی برای رشد قارچ است فراهم کنند. عفونت‌های قارچی را معمولاً می‌توان با استفاده از جوراب و کفش مناسب پیشگیری کرد.

برای مطالعه دقیق بیماری‌های ناخن همراه توضیحات و تصاویر:

ناخن‌ها در مورد سلامت انسان چه می‌گویند؟

4. ملانوما (ملانوم)
در موارد نادر، این احتمال وجود دارد که کبودی ناخن توسط ملانوما ایجاد شده باشد. ملانوما مهاجم‌ترین نوع سرطان پوست محسوب می‌شود.
ملانوما باعث می‌شود تا پوست دچار یک لکۀ سیاه بی‌نظم یا تعداد بیشتری از این لکه‏ها شود. در برخی از موارد لکۀ پوست تیره زیر بستر ناخن رشد می‌کند.
ملانوما به کندی توسعه پیدا می‌کند، و علایم دیگری ندارد، بنابرابن اغلب اوقات در مراحل اولیه به آن توجهی نمی‌شود به ویژه اگر شکل‌گیری اولیۀ آن در ناخن پا باشد.

5. تغییرات رنگدانه‌ها
تون رنگی مردم ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود. برای مردم دارای رنگ پوست تیره، احتمال ایجاد لکۀ تیرۀ پوستی زیر ناخن انگشتان پا وجود دارد.
تغییرات رنگدانه معمولاً یکسان است، بنابراین اگر به یک انگشت در یک پا آسیب بزند، به طور معمول به انگشت قرینه در پای دیگر نیز آسیب خواهد زد. در عین حال امکان توسعۀ لکه‌های تیره‌تر زیر آنها وجود دارد.

6. اختلالات زیربنایی
چندین اختلال پزشکی وجود دارد که می‌توانند باعث بروز کبودی ناخن شوند که از جمله می‌توان موارد زیر را نام برد:
دیابت
• بیماری کلیوی
• بیماری قلبی
آنمی
در برخی از موارد، کنترل اختلال زیربنایی کمک می‌کند تا ناخن به رنگ اولیۀ خود برگردد.

درمان
درمان کبودی ناخن به میزان زیادی به علت ایجاد آن بستگی دارد.
در موارد آسیب ناشی از ضربات ناگهانی، دکتر ممکن است با استفاده از سوزن، سوراخ کوچکی در ناخن ایجاد کند. این سوراخ به خون امکان تخلیه شدن می‌دهد و به مقدار زیادی از فشار ایجاد شده به مرور زمان کم می‌کند.
در موارد شدیدتر که در آن عفونت ایجاد شده است، این احتمال وجود دارد که پزشک برای التیام جراحت داروهای دیگری تجویز کند.
اگر فردی به طور مکرر دچار کبودی ناخن شود، مثل مواقعی که فرد از کفش نامناسب استفاده می‌کند، ممکن است دکتر استراحت تجویز کرده و تغییر کفش را توصیه کند.
اختلالات زیربنایی مثل دیابت نیاز به آن دارند که برای درمان در اولویت قرار گیرند، که این می‌تواند شامل تغییر رژیم دارویی بیمار و تنظیم داروهای مصرفی باشد.
فرد می‌تواند عفونت قارچی را در محیط خانه مورد درمان قرار دهد. احتمال دارد که کرم‌ها و پمادهای غیر نسخه‌ای برای از بین بردن قارچ کافی باشند که این امکان التیام ناخن را فراهم می‌کند. به هر جهت، اگر عفونت پس از گذشت چند روز از بین نرود فرد باید با پزشک مشورت کند.
در مواقعی که کبودی ناخن ریشه در بروز سرطان دارد، دکتر به تمامی رویکردهای درمانی موجود توجه می‌کند.

پیشگیری
پیشگیری از ایجاد کبودی ناخن همیشۀ اوقات امکان‌پذیر نیست. به هر حال، کارهای زیادی هست که می‌توان در راستای پیشگیری از توسعۀ کبودی ناخن انجام داد. این راه‌ها موارد زیر را شامل می‌شود:
• استفاده از کرم ضد آفتاب و اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعۀ UV
• پوشیدن کفش‌های مناسب
• پوشیدن کفش‌های مناسب در محل کار و محیط ورزشی
• استفاده از پاپوش مناسب در زمان حضور در دوش‌های عمومی
• درمان اختلالات پزشکی زیربنایی یا اصلی

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
هر فردی در صورت مواجهه با سیاه شدن ناخن ناگهانی و غیر قابل توجیه باید به پزشک مراجعه کند، و نیز همین کار در صورت عدم التیام کبودی ناخن به مرور زمان و استفاده از درمان‌های خانگی باید انجام شود.
در موارد تروما یا آسیب‌دیدگی، بخش تغییر رنگ دادۀ ناخن به مرور زمان و رشد ناخن ناپدید می‌شود.
عفونت‌های قارچی اکثر مواقع در محیط خانه قابل درمانند و ممکن است نیازی به تشخیص پزشک نداشته باشند.

دورنما
کبودی ناخن اگر نتیجۀ تروما یا تغییر رنگ رنگدانه‌ها باشند، اغلب اوقات باعث ایجاد مشکلات بیشتر برای فرد نمی‌شوند
وقتی درمان به صورت کامل انجام شود عفونت‌های قارچی نیز سبب ایجاد مشکلات بیشتری نمی‌شوند. به هر جهت، در صورت عدم درمان، احتمال سرایت عفونت‌های قارچی به دیگر نقاط بدن وجود دارد.
اگر فردی با تشخیص ملانوما مواجه شود، ممکن است تحت درمان‌های متنوع برای مداوای سرطان قرار گیرد، که این بسته به شدت و مرحلۀ بیماری دارد.
در اغلب موارد، کبودی‌های ناخن نسبتاً بی‌ضرر محسوب می‌شوند، و نیاز به حداقل درمان دارند، و در عین حال سبب ایجاد مشکلات اضافی برای فرد نمی‌شوند./

Source:
Black toenail: Causes and treatment
Last reviewed Wed 29 November 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by William Morrison, MD 

نظرات (2)

  1. ناشناس

عالی
ممنون از مقاله مفیدتون??????????

  پیوست ها
 
  1. ناصر امینی

عالیه ممنون

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.