دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

لکه‌‎های تیره روی لب‌ها - چه علتی دارد؟

مکمل غذایی، کراتوماتوزیس، بیش‌رنگ‌دانگی، ویتامین B-12، اشعه ماوراء بنفش آفتاب، ارتودنسی، عسل، آب لیمو، سرکه سیب، گلیسیرین (گلیسرول)،  جوز هندی، گلبرگ‎های گل رُز، چای سفید،  زردچوبه، کلرپرومازین، فنی‌توئین

برای تشخیص صحیح لکه‌های تیره باید به پزشک مراجعه کرد. اگر ضایعۀ پوستی ایجاد شده دارای شکل نامنظم، رشد سریع، حالت درخشان و صیقلی یا رنگ نامتعارف باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند

مقالات پوست / درماتولوژی

• جون جانسون، سینتیا کاب
• ترجمه هستی فراست‎فر

دیدن لکه‌های تیره روی لب‎ها می‎تواند باعث ایجاد نگرانی یا نوعی خودآگاهی ناراحت کننده شود، اما این لکه‌ها معمولاً علتی برای نگرانی نیستند. طیفی از عوامل می‎توانند سبب بروز آنها شوند.
مداوای خانگی ممکن است باعث بهبود نمای ظاهری این لکه‎ها شود، اما مواقعی نیز هست که پزشک باید درگیر این روند گردد.

[مطالب این مقاله:]
• علل بروز لکه‌های تیره روی لب‌ها
• مداوای خانگی و پیشگیری
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم

علل بروز لکه‎های سیاه روی لب‌ها
بسیاری از علل فهرست شده در زیر را می‎توان در محیط خانه شناسایی کرد و مدیریت آنها نیاز به درمان‎های ساده‌ای دارد:

1. کمبود ویتامین
ویتامین‎هایی مثل B-12 می‎توانند طیف رنگ پوست را تغییر دهند.
اگر بدن دچار کمبود ویتامین باشد، امکان تغییر رنگ آن وجود دارد. نقطه‎های سیاه روی لب‌ها یا تون پوستی نامتناسب می‎تواند نشان دهندۀ کمبود ویتامین باشد.
کمبودهای ویتامینی را باید به واسطۀ دکتر تشخیص داد که ممکن است مصرف غذاهای غنی از ویتامین یا مکمل‏‌های غذایی را توصیه کند، که این موضوع به شدت کمبود ویتامین بستگی دارد.
در اغلب موارد، احتمال توصیۀ تزریق ویتامین از سوی دکتر مطرح است.

2. کم‌آبی بدن
کم‎آبی بدن می‎تواند اثرات مضر بسیاری بر بدن داشته باشد. وقتی که صورت باعث نگرانی باشد، کمبود آب بدن می‎تواند به شیار برداشتن و تحریک پوست و لب‎ها منجر شود.
لب‎ها ممکن است زبر شوند، و احتمال لایه برداشتن پوست وجود دارد که این به بروز جراحت‎های کوچک منجر می‌شود. این وضعیت ممکن است به بروز جای زخم، خراش و دیگر تغییرات رنگی در لب‎ها منجر گردد.
نوشیدن مقدار زیاد آب در طول روز و خوردن غذاهای غنی از مایعات می‎تواند به پیشگیری از کم‌آبی خفیف بدن یا درمان آن کمک کند.

3. آهن بیش از حد
مصرف زیاد آهن می‎تواند به تغییر رنگ پوست منجر شود.
مردم ممکن است بر اثر مصرف زیاد مکمل‎ها یا دریافت خون غنی از آهن دچار ازدیاد میزان آهن در بدن شوند. یا این امکان وجود دارد که فرد دچار یک وضعیت ارثی موسوم به هماتوکروماتوزیس باشد. این وضعیت باعث جذب مقادیر بیش از حد آهن از غذا می‎شود که این می‎تواند به تغییر رنگ پوست منجر گردد.
اگر فردی دچار ازدیاد آهن باشد پزشک وضعیت وی را به دقت پایش کرده و سطح آهن بدن او را به مرور زمان تنظیم می‎کند. این احتمال وجود دارد که پزشک اهداء منظم خون را به فرد توصیه کند. داروهای تجویزی نیز ممکن است به رفع ازدیاد آهن کمک کنند.

4. دارو
داروهای شیمیایی نیز ممکن است سبب تغییر رنگ پوست و شکل‎گیری لکه‎های سیاه روی لب‌ها شود.
اغلب این داروها به دسته‌بندی‎های زیر تعلق دارند:
• داروهای سیتوتوکسیک مورد استفاده در درمان سرطان
• داروهای ضد رون‎پریشی مثل کلرپرومازین
• داروهای ضد مالاریا مثل کوئینین سولفات
• داروهای ضد حمله مثل فنی‎توئین
• داروهای ضد آریتمی مثل امیودارون
در صورت شکل‎گیری لکه‌های سیاه بر روی لب، فرد مصرف کنندۀ این داروها باید به پزشک مراجعه کند. دکتر ممکن است داروی مصرفی بیمار را تغییر داده یا گزینۀ درمانی دیگری را در دستور کار قرار دهد.

5. بیش‌رنگ‎دانگی
بیش‎رنگ‎دانگی یا ملاسما یک مشکل شایع و بی‌ضرر پوستی است.
ملاسما هنگامی بروز می‎کند که لکه‎های پوستی دچار تغییر رنگ شده و به رنگ قهوه‎ای یا زرد ظاهر می‎شوند. این اتفاق ممکن است در هر نقطه از بدن شامل لب‎ها بروز کند.
هورمون‎ها ممکن است در بروز بیش‎رنگ‎دانگی نقش داشته باشند و اغلب اوقات زنان باردار دچار چنین وضعیتی می‌شوند.
محافظت از پوست در برابر آفتاب اغلب اوقات باعث کاهش میزان نمای ظاهری رنگ‎دانه‎ها می‎شود. لکه‎های ایجاد شده ممکن است به مرور زمان از بین بروند و متخصصان پوست ممکن است داروهای موضعی را برای روشن کردن نقاط تیرۀ پوست تجویز کنند.

6. انواع آلرژی
این احتمال وجود دارد که واکنش آلرژیک مسؤول ایجاد لکه‌های سیاه روی پوست باشد. این نوع آلرژی چیلیت تماسی رنگی نامیده می‎شود.
تحریک کننده‌های بالقوه عبارتند از:
• رژ لب یا موم لب تاریخ منقضی شده
• آرایش صورت
• خمیر دندان
• رنگ مو یا کرم‎های روشن کنندۀ مو
• چای سبز، که ممکن است برای پوست‌های حساس تحریک کننده باشد
هر فرد دچار واکنش آلرژیک باید مصرف فرآورده‎هایی را که مظنون به ایجاد این لکه‎ها هستند متوقف کرده و به پزشک مراجعه کند.

7. اختلال هورمونی
لکه‎های تیره یا سیاه روی پوست می‎تواند نشان دهندۀ وجود یک اختلال هورمونی باشد. کم‎کاری یا پرکاری تیروئید می‎تواند مسبب بروز لکه‎های تیره یا پدیدۀ بیش‎رنگ‎دانگی در بدن باشد.

8. خون‌مردگی
لکه‎ها یا نقطه‎های تیره رنگ روی لب‎ها می‎تواند خون‌مردگی باشند.
خون‌مردگی به صورت یک لکۀ منفرد بنفش تیره به نظر می‎رسد که متورم و زیر فشار نرم احساس می‌شود. خون‎مردگی ممکن است در اندازه‎های متفاوتی بروز نماید و معمولاً در سطوحی از بدن مثل لب‌ها که در معرض تماس با آفتاب قرار دارند ایجاد می‎شود.
خون‎مردگی با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مرتبط است اگرچه علت مستقیم بروز آن مشخص نیست. خون‌‌مردگی معمولاً به سرطان پوست منجر نمی‎شود.
خون‌مردگی در صورت ناخوشایند بودنش برای فرد از طریق لیزر درمانی قابل رفع است. محافظت از لب‌ها در برابر آفاتب می‎تواند به پیشگیری از توسعۀ این ضایعات کم کند.

9. لکه‎های آفتاب
اینها سطوحی از پوست تغییر رنگ داده هستند که ممکن است در لمس سخت یا لایه‎دار به نظر برسند. جامعۀ پزشکی به لکه‎های ناشی از آفتاب زیر عنوان کراتوز آکتینیک اشاره می‎کند.
احتمال بروز لکه‎های آفتاب روی هر پوست قرار گرفته در معرض نور آفتاب وجود دارد. آنها ممکن است:
• سطحی تخت یا برجسته داشته باشند
• ممکن است دارای رنگی همخوان با بقیۀ پوست باشند یا ممکن است به شکل جزئی صورتی، قرمز یا قهوه‎ای تیره باشند
• به شکلی سطحی زبر و خشک بروز کنند
• دارای بافت پوسته پوسته یا لایه‎دار باشند
• ممکن است ابعاد آنها بسیار کوچک باشد یا تا حدود 2.5 سانتی‎متر توسعه پیدا کنند
کراتوز آکتینیک نوعی لکۀ پیش‌سرطانی تلقی می‎شود، زیرا سطح آسیب دیده شامل سلول‎های غیر نرمال است که می‎توانند به مرور زمان به صورت سلول‎های سرطانی درآیند.
دکتر ممکن است تمامی لکه‎های آفتاب را مورد بررسی قرار دهد. پزشکان ممکن است منجمد کردن تمامی سلول‎های غیر نرمال یا خراشیدن و برش آنها یا لایه‎برداری آنها با استفاده از مواد شیمیایی را توصیه کند.

10. آنژیوکراتوما
آنژیوکراتوما یک ضایعۀ پوستی است. آنژیوکراتوما از نظر اندازه، شکل و رنگ متفاوت است اما آنها معمولاً قرمز تیره یا سیاه رنگ هستند و در لمس سخت جلوه می‎کنند. این احتمال وجود دارد که شکل‌های اتفاقی بر روی پوست ایجاد کنند.
این ضایعات گرایشی به بروز در مردم پیر از خود نشان می‌دهند و ممکن است حالتی شبیه به زگیل از خود نشان دهند. اگرچه آنها در اغلب موارد بی‌ضرر محسوب می‎شوند دکتر می‎تواند هر مورد آنژیوکراتوما را به دقت بررسی کند تا اطمینان حاصل شود که آنها سرطانی نیستند.
اگر فردی در صدد برداشتن آنژیوکراتوما باشد، این کار به طور معمول با استفاده از لیزر یا انجماد انجام می‎شود.

11. ابزار دندان‎پزشکی
هر گونه وسیلۀ دندان‌پزشکی مورد استفاده در دهان در صورت عدم تناسب ممکن است باعث بروز زخم‌هایی شود که احتمال ظاهر شدن آنها بر روی لثه‎ها یا لب‌ها وجود دارد. عضوبندها، دندان‎های مصنوعی، و محافظ‎های دندانی اغلب اوقات مسؤول این وضعیت محسوب می‎شوند.
وقتی زخمی شفا پیدا می‎کند، ممکن است نقطۀ تیره رنگی از آن بر جا بماند، و در صورت عدم محافظت از این لکه در برابر نور آفتاب امکان تیره‎تر شدن آن وجود دارد.
درمان شامل مراجعه به متخصص ارتودنسی برای متناسب کردن دستگاه یا وسیلۀ مورد استفاده و محافظت از لکه‎ها در برابر نور آفتاب پس از التیام آنها است.

12. سیگار و الکل
مواد شیمیایی و سمی فرآورده‎های تنباکو می‎توانند به لب و دهان آسیب برسانند.
نوشیدن الکل بیش از حد نیز می‎تواند تعادل مواد سمی موجود در بدن را بر هم زده و سبب ایجاد لکه‌های سیاه بر روی لب‌ها شود.
قطع مصرف الکل و سیگار می‏تواند به پیشگیری از بروز علایم کمک کند.

13. سرطان
توده‎های سرطانی بر روی لب‎ها نماهای ظاهری متعددی دارند. در این مورد باید در پی علایم زیر بود:
• توده‎ای با شکل نامعین
• توده‎ای که اندازۀ آن سریعاً افزایش پیدا می‎کند.
• یک زخم باز یا دچار خونریزی
• یک تودۀ دارای ظاهر صیقلی و درخشان
• تودۀ دارای رنگ غیر معمول
• لکه‎های قرمز پوستی لایهدار
• بافت شبه جای زخم
توده‎های سرطانی روی لب‎ها معمولاً به روش جراحی یا با استفاده از انجماد یا اشعه درمانی برداشته می‎شوند.

مداوای خانگی و پیشگیری
گفته می‎شود که درمان‎های خانگی متعددی باعث رفع لکه‌های تیره می‎شوند. این مداوها از طریق سالم‎سازی پوست یا روشن‎تر کردن رنگ آن این کار را انجام می‎دهند.
به هر حال، برخی از این راهکارها توسط تحقیقات علمی مورد بررسی قرار نگرفته‎اند. هیچ‎یک از درمان‌های مورد اشاره جایگزین توصیۀ دکتر یا درماتولوژیست نمی‎شود.
فرآورده‎های زیر ممکن است در رفع لکه‌های تیره مفید باشند:
• عسل
• آب لیمو
• سرکه سیب
• گلیسیرین (گلیسرول)
• جوز هندی
• گلبرگ‎های گل رُز
• چای سفید
زردچوبه
مالیدن مقدار کمی از هر یک از فرآورده‎های نام برده در بالا بر روی لب‎ها به مدت چند روز می‎تواند به کاهش نمای ظاهری لکه‌های تیره کمک کند. در صورت مایع بودن محصولات مزبور می‎توان چند قطره از آنها را مورد استفاده قرار داد.
محافظت از لب‌ها در برابر نور آفتاب می‎تواند به فرآیند شفا و پیشگیری از صدمات بعدی کمک کند. برخی موم‌های مخصوص لب می‎توانند از پوست در برابر اشعۀ ماوراء بنفش محافظت آفتاب کنند.
برای کاهش نمای ظاهری لکه‌های تیره فرد می‎تواند از مالش ترکیب شکر و نمک استفاده کند. این ترکیب می‎تواند سلول‎های مرده و تغییر رنگ داده را از لب دور کند و باعث آشکار شدن سلول‎های سالم زیر آنها شود.
پیروی از رژیم غذایی سالم و نوشیدن آب به مقدار کافی می‎تواند به پیشگیری از برخی موارد لکه‌های تیره منجر شود. خوردن غذاهای ادویه‎دار نیز در این مورد ممکن است مفید باشد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
برای تشخیص صحیح لکه‌های تیره باید به پزشک مراجعه کرد.
اگر ضایعۀ پوستی ایجاد شده دارای شکل نامنظم، رشد سریع، حالت درخشان و صیقلی یا رنگ نامتعارف باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند.
لکه‌های تیره روی لب‎ها در اکثر مواقع علتی برای نگرانی محسوب نمی‎شوند و بر مبنای برنامۀ درمانی پزشک به سادگی می‎توان آنها را رفع کرد./

Source:
Why do I have dark spots on my lips?
Last reviewed Thu 29 March 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.