دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ارتیکاریای سرما یا کهیر سرما

ارتیکاریای سرما، کهیر سرما، آنافیلاکسی، خودتزریق‌گر اپی‌نفرین، EpiPen، Auvi-Q، آنتی‌هیستامین، لوراتادین، ستریزین، دسلوراتادین، امازیلومب

کهیر سرما بیشترین شیوع را در جوانان دارد

مقالات پوست / درماتولوژی


• علایم کهیر سرما
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل کهیر سرما
• ریسک فاکتورهای کهیر سرما
• پیامدهای کهیر سرما
• پیشگیری از کهیر سرما
• تشخیص کهیر سرما
• درمان کهیر سرما
• سبک زندگی و مداوای خانگیارتیکاریای سرما (کهیر سرما) واکنشی نسبت به سرما است که دقایقی پس از قرار گرفتن در معرض سرما بروز می‌کند. پوست آسیب دیده دچار لکه‌ها یا باریکه‌های پوستی سرخ رنگ و خارش‌دار (کهیر) می‌شود.
مردم دچار کهیر سرما علایم بسیار متفاوتی را تجربه می‌کنند. برخی از مردم واکنش‌های خفیفی در برابر سرما نشان می‌دهند حال آنکه دیگران دچار واکنش‌های شدید می‌شوند. در مورد برخی مردم دچار این وضعیت، شنا در آب سرد می‌تواند به کاهش شدید فشار خون، غش کردن و شوک منجر شود.
کهیر سرما بیشترین شیوع را در جوانان دارد. اگر در مورد کسی ظن به این اختلال وجود داشته باشد باید با پزشک مشورت کند. درمان کهیر سرما عموماً شامل رویکردهای پیشگیرانه مثل مصرف داروهای آنتی‌هیستامین و اجتناب از هوا و آب سرد است.علایم کهیر سرما
نشانه‌ها و علایم کهیر سرما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• کهیرهای موقتی قرمز رنگ و خارش‌دار روی ناحیه‌ای از پوست که در معرض سرما قرار گرفته است
• واکنش بدتر شونده مثل گرم شدن پوست
ورم دست در هنگام نگه داشتن اشیاء سرد
ورم لب بر اثر خوردن غذا یا نوشیدنی سرد
واکنش‌های شدید می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• واکنش سراسری بدن (آنافیلاکسی)، که می‌تواند سبب غش کردن، کوبش قلب، ورم اندام‌ها یا ترقوه و شوک شود
• ورم زبان و گلو، که می‌تواند باعث مشکل شدن تنفس گردد
علایم کهیر سرما کمی پس از قرار گرفتن پوست در معرض هوای دچار افت ناگهانی حرارت یا آب سرد ظاهر می‌شود. شرایط آب و هوای مرطوب و بادخیز ممکن است احتمال عود علایم را بیشتر کند. هر دوره این اختلال ممکن است در حدود 2 ساعت ادامه یابد.
بدترین واکنش‌ها معمولاً در صورت قرار گرفتن کل سطح پوست بدن در معرض سرما، مثل موارد شنا کردن در آب سرد بروز می‌کند. چنین واکنشی می‌تواند به از دست رفتن هشیاری و غرق شدن منجر شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر کسی دچار واکنش‌های پوستی بر اثر قرار گرفتن در معرض سرما باشد باید به پزشک مراجعه کند. حتی اگر واکنش‌ها خفیف باشند پزشک در صدد برخواهد آمد تا اختلالات زیربنایی احتمالی را که ممکن است مسبب مشکل باشند از تشخیص خارج کند.
مردم در صورتی که قرار گرفتن در معرض سرما باعث ایجاد واکنش سراسری بدن (آنافیلاکسی) یا مشکلات تنفسی شود باید به اورژانس مراجعه کنند.

علل کهیر سرما
هیچ‌کس به درستی علت کهیر سرما را نمی‌داند. چنین به نظر می‌رسد که برخی مردم به علت روندهای ارثی، ابتلاء به یک ویروس یا بیماری دارای سلول‌های پوستی بسیار حساس هستند. در شایع‌ترین اشکال این اختلال، سرما محرک رهش هیستامین و دیگر مواد شیمیایی به داخل جریان خون می‌شود. این مواد شیمیایی باعث ایجاد سرخی و خارش می‌شوند و گاهی اوقات واکنش سیستمیک (کل بدن) ایجاد می‌کنند.

ریسک فاکتورهای کهیر سرما
مردم بیشتر در معرض ابتلاء به این اختلال خواهند بود اگر:
• جوان باشند. شایع‌ترین نوع کهیر سرما - کهیر سرمای اکتسابی اولیه - بیشترین بروز را در جوانان دارد.
• دچار یک اختلال زیربنایی در سلامت باشند. یک نوع کمتر شایع کهیر سرما - کهیر سرمای اکتسابی ثانویه - می‌تواند نتیجه یک مشکل زیربنایی سلامت مثل هپاتیت یا سرطان باشد.
• دارای برخی روندهای ارثی باشند. در موارد نادر امکان ارثی بودن کهیر سرما وجود دارد. این نوع خانوادگی پس از قرار گرفتن شخص در معرض سرما باعث ایجاد شیارهای پوستی دردناک و علایم شبه آنفولانزا می‌شود.

پیامدهای کهیر سرما
پیامد محتمل اصلی کهیر سرما واکنش شدید است که پس از قرار گرفتن نواحی بزرگی از سطح پوست در معرض سرما، برای مثال بر اثر شنا در آب سرد، بروز می‌کند.

پیشگیری از کهیر سرما
نکات مندرج در زیر می‌توانند در پیشگیری از برگشت کهیر سرما کمک کنند:
• مصرف آنتی‌هیستامین غیر نسخه‌ای پیش از قرار گرفتن در معرض سرما.
• مصرف داروهای تجویز شده.
• محافظت از پوست در برابر سرما یا تغییرات ناگهانی حرارت. اگر کسی در صدد شنا کردن است ابتدا باید دست خود را وارد آب کرده و واکنش پوست را در برابر سرما ارزیابی کند.
• خودداری از خوردن نوشیدنی‌ها و غذاهای سرد شده با یخ برای پیشگیری از ورم گلو.
• اگر پزشک یک خودتزریق‌گر اپی‌نفرین (EpiPen، Auvi-Q و مابقی) تجویز کرده باشد، برای پیشگیری از واکنش‌های جدی شخص باید آن را به همراه داشته باشد.
• اگر کسی برنامه‌ای برای عمل جراحی داشته باشد، باید پیشتر در مورد کهیر سرما با جراح مشورت کند. تیم جراحی می‌تواند گام‌هایی را برای کمک به پیشگیری از علایم ناشی از سرما در محیط اتاق عمل بردارد.

تشخیص کهیر سرما
کهیر سرما را می‌توان با گذاشتن یک تراشه یخ بر روی پوست به مدت 5 دقیقه، تشخیص داد. اگر کسی دچار کهیر سرما باشد، یک شیار برآمده و قرمز رنگ در طول چند دقیقه پس از برداشتن تراشه یخ بروز خواهد کرد.
در برخی موارد کهیر سرما ناشی از یک اختلال زیربنایی مثل عفونت یا سرطان است که به سیستم ایمنی لطمه می‌زند. اگر پزشک ظن به این مورد داشته باشد شخص نیاز به آزمایش‌های خون یا تست‌های دیگر خواهد داشت.

درمان کهیر سرما
در برخی از مردم کهیر سرما پس از گذشت چند هفته یا چند ماه خود به خود از بین می‌رود. در مورد دیگران این روند طولانی‌تر است. هیچ علاجی برای کهیر سرما وجود ندارد اما درمان و پیشگیری می‌توانند مفید باشند.
پزشک ممکن است انجام برخی درمان‌های خانگی را برای تلاش در راستای پیشگیری از علایم یا کاهش آنها توصیه کند، که این درمان خانگی شامل استفاده از آنتی‌هیستامین‌های غیر نسخه‌ای و اجتناب از سرما است. اگر این رویکرد مفید نباشد آنگاه شخص نیاز به استفاده از داوری نسخه‌ای خواهد داشت.
داروهای تجویزی برای مداوای کهیر سرما شامل موارد زیر است:
• آنتی‌هیستامین‌های غیر خواب‌آور. اگر کسی از قرار گرفتن خود در معرض سرما مطلع باشد، باید برای پیشگیری از بروز واکنش با خود آنتی‌هیستامین داشته باشد. مثال‌هایی در این مورد شامل لوراتادین (کلاریتین)، ستریزین (زیزتک) و دسلوراتادین (کلارینکس) است.
• امازیلومب (اگزولیر). این دارو که در حالت نرمال برای درمان آسم تجویز می‌شود، با موفقیت در مورد مردم دچار کهیر سرما که به داروهای دیگر پاسخ نمی‌داده‌اند مورد استفاده قرار گرفته است.
اگر کسی بر اثر ابتلاء به یک مشکل زیربنایی در سلامت دچار کهیر سرما باشد، نیاز به داروها یا درمان‌های دیگری برای اختلال مورد اشاره نیز خواهد داشت. اگر کسی دارای سابقه واکنش سیستمیک باشد پزشک ممکن است یک اپی‌نفرین خودتزریقی تجویز کند که نیاز است تا همراه شخص باشد.

سبک زندگی و مداوای خانگی
آنتی‌هیستامین‌ها رهش هیستامین موجب ایجاد علایم را بلوک می‌کنند. این داروها را می‌توان برای درمان علایم خفیف اریتیکاریای سرما یا پیشگیری از واکنش مورد استفاده قرار داد. داروهای غیر نسخه‌ای شامل لوراتادین (کلاریتین) و ستریزین (زیرتک) است./


مایو کلینیک
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Mayo Clinic
Cold urticaria
Oct. 02, 2019

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.