دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا روغن پستان می‌تواند پستان‌ها را بزرگ کند؟

روغن دانه سویا, روغن جوانه گندم, روغن گل مغربی, روغن‌های ضروری, عضلات پکتورال

رشد پستان فرآیند پیچیده‌ای است که در زمان بلوغ آغاز می‌شود.

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
• ادعاها چه می‌گویند؟
• آیا روغن پستان می‌تواند پستان را شاداب‌تر یا بزرگ‌تر کند؟
• آیا روغن پستان پوست پستان را سفت‌تر می‌کند؟
• آیا روغن پستان در مورد نشانه‌های کشیدگی پوست مفید است؟
• آیا روغن پستان سلامت پستان را بهبود می‌بخشد؟
• چطور روغن را برای پستان استفاده کنیم
• راه‌های دیگر بزرگ کردن یا تقویت پستان
• خلاصهبرخی افراد مدعی‌اند که استفاده از بعضی روغن‌های موضعی بر روی پستان‌ها می‌تواند باعث بزرگ‌تر شدن آنها شود. هیچ پشتوانه علمی در حمایت از این ادعا وجود ندارد. به هر حال، کاربرد روغن برای پستان می‌تواند باعث بهبود نمای ظاهری پوست شود.
ماساژ دادن پستان هم باعث تقویت تولید شیر در دوران شیردهی می‌شود، و می‌تواند در کشف توده‌های پستانی که ممکن است سرطان‌زا یا انواع عفونت باشند کمک کند.


ادعاها چه می‌گویند؟
طرفداران محصولات روغن پستان اصرار دارند که برخی روغن‌ها می‌توانند به بزرگ‌تر شدن پستان کمک کرده یا به عبارت دیگر باعث تحریک سلامت پستان شوند.
این ادعاها دربرگیرنده طیفی گسترده از روغن‌ها شامل موارد زیر است:
• روغن بادام
• روغن جوجوبا
• روغن زیتون
• روغن بذر کتان
• روغن دانه سویا
• روغن جوانه گندم
• روغن گل مغربی
روغن‌های ضروری مثل رز، اسطوخودوس، یا یاس
برخی شرکت‌ها مخلوط‌های اختصاصی برای فروش به عنوان روغن پستان تولید می‌کنند در حالی که مابقی روغن‌های منفرد و مخلوط‌های روغنی می‌فروشند.
هیچ شواهدی در دست نیست که این محصولات در رشد پستان تأثیرگذار باشند.
برخی ادعاهای اثبات نشده کمپانی‌ها در مورد روغن پستان عبارتند از:
• با عفونت مقابله می‌کند
• خطر سرطان را کاهش می‌دهد
• جریان خون به پستان را تقویت کرده باعث رشد بیشتر آن می‌شود
• به داخل پوست نفوذ کرده و با تقویت تولید چربی رشد آن را افزایش می‌دهد
• این محصولات حاوی روغن‌های ضروری هستند که هورمون‌های تأثیرگذار بر رشد پستان را آزاد می‌کنند.


آیا روغن پستان می‌تواند پستان را شاداب‌تر یا بزرگ‌تر کند؟
هیچ شواهدی وجود ندارد که هر گونه محصول پوستی بتواند در رشد پستان مؤثر بوده یا اندازه یا نمای ظاهری آنها را در طولانی مدت تغییر دهد.
رشد پستان فرآیند پیچیده‌ای است که در زمان بلوغ آغاز می‌شود. میزان و مقدار رشد عمدتاً به چند عامل داخلی بستگی دارد که عبارتند از:
• هورمون‌ها. هورمون‌های جنسی زنانه مثل استروژن در سرتاسر زندگی بر رشد پستان تأثیر می‌گذارند. اتفاقات تأثیرگذار بر نوسانات استروژن و پروژسترون مثل عادت ماهانه، بارداری، و یائسگی نیز می‌توانند شکل و اندازه پستان‌ها را تغییر دهند.
• وزن بدن. افزایش وزن یا کاهش وزن بدن به درجاتی می‌تواند شکل و اندازه پستان‌ها را تغییر دهد.
پیری. وقتی کسی پا به سن می‌گذارد، پوست به شکل طبیعی انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و سفت می‌شود. این وضعیت می‌تواند به تغییر شکل پستان منجر شود. قرار گرفتن در معرض آفتاب، جاذبه (گرانش)، و عوامل دیگر می‌توانند این نشانه‌های مشهود پیری را افزایش دهند.
در نتیجه مگر در صورتی که محصولی بتواند به شکلی قابل ملاحظه این عوامل داخلی را تغییر دهد، هیچ دلیلی برای باور کردن اینکه یک روغن موضعی بتواند سبب رشد پستان شود وجود ندارد.
به هر حال، شواهد محدودی وجود دارد که روغن‌های ضروری - که عصاره‌های بسیار خالص گیاهی هستند - ممکن است بر میزان هورمون تأثیر بگذارند.

نقش روغن‌های ضروری
یک مطالعه مربوط به سال 2018 که در یکصدمین گردهم‌آیی جامعه اندوکرین عرضه شد عنوان می‌کند که برخی از ترکیبات موجود در روغن‌های ضروری ممکن است بر هورمون‌های جنسی تأثیرگذار باشند.
تحقیق تحویل موضعی روغن‌های ضروری مثل اسطوخودوس و درخت چای را با رشد بافت پستان در مردان مرتبط دانسته‌اند. به علاوه، مطالعات آزمایشگاهی پی برده‌اند که ترکیبات متعددی در روغن‌های ضروری می‌توانند فعالیت هورمون جنسی مردانه را سرکوب کرده یا فعالیت استروژن را افزایش دهند. این موضوع عنوانگر آن است که تحویل موضعی برخی روغن‌های ضروری ممکن است بر هورمون‌های جنسی تأثیر بگذارند، و بنابراین پتانسیل تأثیرگذاری بر رشد بافت پستان را دارند.
به هر حال این موضوع مهم است که به خاطر بسپریم تمامی تحقیقات تاکنون بر رشد بافت پستان در مردان متمرکز بوده‌اند. دانشمندان این تأثیر را در مورد زنان بررسی نکرده‌اند.
به علاوه دانشمندان اختلالات طولانی مدتی را که روغن‌های ضروری می‌توانند عامل آنها باشند نمی‌شناسند. تا زمانی که فواید و خطرات این مورد بهتر درک شود ایمن‌تر آن است که فقط روغن‌های حامل مثل جوجوبا و بادام به شکل مستقیم برای پستان‌ها استفاده شوند.


آیا روغن پستان پوست پستان را سفت‌تر می‌کند؟
راه دیگری که برخی مدعی‌اند به واسطه آن روغن پستان باعث بهبود ظاهر پستان می‌شود از طریق سفت کردن پوست است. فکر پشت این ادعا آن است که این روغن‌ها می‌توانند تولید کلاژن را تقویت کرده و پوست را محکم‌تر کنند.
شواهد کمی در این مورد وجود دارد که تحویل روغن بتواند به تقویت تولید کلاژن منجر گردد. یک مطالعه آزمایشگاهی مربوط به سال 2018 عنوان می‌کند که روغن اندیروبا می‌تواند باعث تقویت سنتز کلاژن شود اما این مطالعه بر روی نمونه‌های انسانی انجام نشده بود.
هیچ مطالعه‌ای این موضوع را ارزیابی نکرده است که برخی روغن‌ها می‌توانند تولید کلاژن را در بدن انسان تقویت کنند یا اینکه قادرند پوست محدوده پستان را سفت‌تر نمایند.
به هر حال مرطوب نگه داشتن پوست می‌تواند سلامت کلی آن را بهبود ببخشد. روغن‌ها می‌توانند این کار را با محبوس کردن رطوبت انجام دهند که به سیراب نگه داشتن پوست کمک می‌کند.
ماساژ دادن پوست نیز می‌تواند باعث افزایش گردش خون شود که این می‌تواند به احساس سفت‌تر شدن موقتی ناحیه مورد بحث کمک کند.


آیا روغن پستان در مورد نشانه‌های کشیدگی پوست مفید است؟
"آکادمی آمریکایی درماتولوژی" گزارش می‌دهد که هیچ مداوای خانگی در مورد کشیدگی پوست دارای کارکرد دایمی نیست. بسیاری کرم‌ها، لوسیون‌ها و روغن‌ها اساساً تأثیری بر کشیدگی و ترک خوردن پوست ندارند.
این موضوع مداواهای عامه‌پسند نشانه‌های کشیدگی پوست مثل ویتامین E، کره کاکائو و روغن زیتون را شامل می‌شود.
برخی محصولات که باعث کم‌رنگ شدن این نشانه‌ها می‌شوند ممکن است در صورتی که شخص آنها را در صورت امکان به صورت زودهنگام استفاده کرده و این استفاده را در طول هفته‌ها ادامه دهد در این مورد کارآیی داشته باشند.


آیا روغن پستان سلامت پستان را بهبود می‌بخشد؟
هیچ شواهدی در تأیید تأثیرگذاری مستقیم روغن‌های پوستی در بهبود سلامت پستان وجود ندارد. به هر حال آنها ممکن است برخی فواید غیر مستقیم به شرح زیر داشته باشند:
• تشویق بررسی منظم. ماساژ دادن منظم پستان می‌تواند به شخص کمک کند تا با آنچه در مورد اندازه و بافت پستان وی نرمال است بیشتر آشنا شود. این وضعیت می‌تواند شناسایی توده‌ها و دیگر تغییراتی را که نشان دهنده سرطان یا عفونت هستند آسان‌تر کند.
• مرطوب نگه داشتن پوست. افراد دارای پوست خشک ممکن است متوجه شوند که استفاده از روغن به سیراب نگه داشتن پوست کمک می‌کند.
• کمک به شیردهی. ماساژ دادن ممکن است به تحریک تولید شیر در زمان شیردهی از پستان کمک کند. برخی روغن‌ها نیز به تحریک پوستی مرتبط به شیردهی کمک می‌کنند. برای مثال، روغن زیتون می‌تواند کمک کند تا تاول‌های شیر نرم‌تر شده و از بین بروند.
ماساژ در عین حال می‌تواند لذت‌بخش باشد، چه به صورت منفرد چه با یک شریک زندگی، که می‌تواند دلیل کافی برای امتحان آن باشد.
در هر حال به خاطر سپردن این موضوع مهم است که استفاده از روغن ممکن است برای همه مفید نباشد. برخی افراد در صورت استفاده از بعضی روغن‌ها دچار واکنش آلرژیک یا تحریک پوستی می‌شوند.
به علاوه زنان شیرده باید صرفاً از روغن‌های غیر سمی که نامحتمل است هر گونه ضرری برای نوزادان داشته باشند استفاده کنند. پزشک می‌تواند در این مورد گزینه‌های مناسب را توصیه کند.


چطور روغن را برای پستان استفاده کنیم
اگر کسی مایل به امتحان کردن روغن پستان باشد مواردی هست که باید در این مورد لحاظ کند.
ابتدا اینکه اگر کسی پیشتر از روغن برای پوست خود استفاده نکرده است بهترین کار این است که یک روغن حامل منفرد مثل جوجوبا را امتحان کند. این کار امکان می‌دهد که اگر ترکیبات خاصی برای شخص کارآیی داشته باشد تعیین گردد و نیز اینکه استفاده از آنها لذت‌بخش خواهد بود یا خیر.
پس از انتخاب روغن:
1. روغن را بر روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید. در صورت بروز هر گونه آثار تحریک استفاده از روغن را ادامه ندهید.
2. اگر پس از گذشت 24 تا 48 ساعت هیچ گونه واکنشی بروز نکند مقدار کمی از روغن را کف دست ریخته و برای گرم کردن روغن دست‌ها را به هم بمالید.
3. پستان را به ملایمت با روغن ماساژ دهید به شکلی که ایجاد آرامش کند.
4. تا زمانی که زنی شیرده نباشد استفاده از روغن برای نوک پستان ایمن محسوب می‌شود.


راه‌های دیگر برای بزرگ کردن یا تقویت پستان
هیچ راه قابل اعتماد و دارای پشتوانه علمی برای بزرگ کردن پستان بدون عمل جراحی وجود ندارد.
برخی افراد پی می‌برند که بعضی ورزش‌ها مثل فشردن یا کشیدن می‌تواند به شاداب‌تر به نظر رسیدن پستان‌ها کمک کند که علت آن است که این ورزش‌ها بر عضلات پکتورال مؤثرند. به هر حال این مورد برای همه کارآیی ندارد.
گزینه‌های پزشکی برای تقویت پستان عبارتند از:
• جراحی ایمپلنت پستان
• جراحی لیفت پستان
• اقدامات زیبایی برای کاهش جای زخم یا نشانه‌های کشیدگی
این اقدامات می‌توانند پرهزینه باشند و ریسک‌هایی مثل عفونت، جای زخم و درد را متوجه شخص کنند.
داشتن پستان‌هایی با شکل و اندازه متفاوت در مورد زنان نرمال است. هیچ سایز "درست" یا "بهینه"‌ای وجود ندارد. ایده‌آل‌های مرتبط به زیبایی ممکن است تأثیری منفی بر تصور از خود به ویژه در مورد زنان و دختران جوان داشته باشند. این موضوع می‌تواند بر اعتماد به نفس و سلامت روانی شخص تأثیر منفی بگذارد.


خلاصه
هیچ گونه شواهد علمی در این مورد وجود ندارد که روغن پستان می‌تواند بر رشد پستان، سفت کردن پوست، یا افزایش توده چربی در محدوده پستان تأثیر داشته باشد.
به هر حال، استفاده از روغن‌های مرطوب کننده برای پستان‌ها می‌تواند نمای ظاهری پوست را از طریق سیراب نگه داشتن آن بهبود ببخشد./آیا روغن پستان می‌تواند پستان‌ها را بزرگ کند؟
دکتر دبرا رز ویلسون، زاون ویلینز
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News Today
Can breast oil make your breasts bigger?
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT —
Written by Zawn Villines
On April 23, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.