دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نوتالژیا پارستتیکا و خارش پشت بر اثر اختلال عصبی: علایم و درمان

پسوریازیس, گاباپنتین, نورونتین, کپسیسین, بوتاکس, دولوکستین

نام "نوتالژیا پارستتیکا" از لغات یونانی "نوتوس" به معنی "پشت" و "اليژیا" به معنی "درد" گرفته شده است

مقالات پوست / درماتولوژی

در این مقاله:
◄ علایم نوتالژیا پارستتیکا کدامند؟
◄ نوتالژیا پارستتیکا چه علتی دارد؟
◄ آیا نوتالژیا پارستتیکا برطرف می‌شود؟
◄ نوتالژیا پارستتیکا چگونه تشخیص داده می‌شود؟
◄ گزینه‌های درمانی برای نوتالژیا پارستتیکا کدامند؟
◄ تخفیف نوتالژیا پارستتیکا در محیط خانگی
◄ آیا این مشکل می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد؟
◄ دورنمانوتالژیا پارستتیکا نوعی اختلال عصبی است که باعث خارش شدید و دردناک در پشت می‌شود که این خارش می‌تواند بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد. نوتالژیا پارستتیکا عموماً بر ناحیه زیر یکی از کتف‌ها تأثیر می‌گذارد اما خارش ممکن است به شانه‌ها و قفسه سینه نیز گسترش پیدا کند.
یک مطالعه جدید عنوان می‌کند که نوتالژیا پارستتیکا ممکن است به نوعی شایع باشد اما احتمالاً کمتر از میزان واقع تشخیص داده می‌شود. بر مبنای یک تحقیق مربوط به سال 2021، نوتالژیا پارستتیکا قسمتی از زیرطبقه‌بندی است که احتمالاً در حدود 8 درصد موارد خارش مزمن را تشکیل می‌دهد.
خارش مزمن نوعی خارش پوست دایمی است. این بیماری 20 درصد جمعیت عمومی را در مقاطعی از زندگی آنان درگیر می‌کند.
نام "نوتالژیا پارستتیکا" از لغات یونانی "نوتوس" به معنی "پشت" و "اليژیا" به معنی "درد" گرفته شده است.


علایم کدامند؟
نوتالژیا پارستتیکا باعث ایجاد خارش درست زیر تیغه کتف می‌شود. این خارش ممکن است خفیف باشد یا چنان شدید که باعث شود شخص به ناچار پشت خود را به کمک چیزی مثل دیوار یا ستون بخاراند. خارانیدن ممکن است احساس خوبی ایجاد کند اما همشه باعث تخفیف خارش نمی‌شود.
شخص ممکن است به صورت یک طرفه یا در هر دو سمت پشت دچار این خارش گردد. خارش مزبور ممکن است به شانه‌ها و قفسه سینه نیز سرایت کند.
در کنار خارش، نوتالژیا پارستتیکا گاهی از اوقات می‌تواند سبب بروز علایم زیر در قسمت‌های فوقانی پشت گردد:
• درد
مور مور یا بی‌حسی
• حس سرما یا سوزش
• احساس سوزن سوزن شدن
• حساسیت
نوتالژیا پارستتیکا معمولاً هیچ علامت قابل روئتی ندارد. به هر حال، خراشیدن مکرر محل خارش ممکن است باعث ایجاد پوستی تیره‌تر رنگ‌تر در نواحی آسیب دیده شود.


نوتالژیا پارستتیکا چه علتی دارد؟
پزشکان به درستی علت ایجاد نوتالژیا پارستتیکا را نمی‌دانند. آنان بر این باورند که نوتالژیا پارستتیکا زمانی شروع می‌شود که استخوان‌ها یا عضله‌ها در تنگنا قرار گرفته بر عصب‌های قسمت فوقانی پشت فشار می‌آورند. زاویه‌ای که در آن عصب‌ها در امتداد عضلات اطراف ستون فقرات امتداد پیدا می‌کنند ممکن است باعث حساس‌تر شدن آنها نسبت به تحریک ناشی از حرکات عضله گردد.
علل محتمل عبارتند از:
• آسیب پشت
دیابت نوع 2
فتق دیسک
• بیماری طناب نخاعی، یا میلوپاتی
زونا
فشار بر عصب‌ها باعث محدودیت در جریان خون می‌شود و عصب‌ها را به صورت ورم کرده درمی‌آورد و به آسیب دیدگی عصب منجر می‌شود. تحریک و صدمه باعث می‌شود تا عصب‌ها بیش‌واکنش نشان دهند و پیام‌هایی را به مغز در مورد خارش داشتن یا درد داشتن شخص بفرستند حال آنکه در واقع چنین نیست.
با شیوع کمتر نوتالژیا پارستتیکا کسانی را درگیر می‌کند که به نئوپلازی چندگانه غدد درون‌ریز نوع 2 (MEN2A) مبتلاء هستند. در این اختلال وراثتی، جهش‌های ژنی مسبب علایم دیگر ممکن است به نوتالژیا پارستتیکا منجر شوند.
"کالج درماتولوژی استئوپاتیک آمریکا" می‌گوید نوتالژیا پارستتیکا معمولاً فقط بزرگسالان را مبتلاء می‌کند. بر مبنای یک تحقیق مربوط به سال 2020 نوتالژیا پارستتیکا اغلب در زنان سنین 54 تا 62 سال دیده می‌شود. با وجود این با احتساب MEN 2A کودکان نیز ممکن است به آن مبتلاء گردند.


آیا نوتالژیا پارستتیکا برطرف می‌شود؟
نوتالژیا پارستتیکا ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابد. در حالی که امکان فروکش کامل آن در برخی موارد وجود دارد این اتفاق برای هر کسی نمی‌افتد. در عین حال امکان بروز متناوب آن در برخی مبتلایان وجود دارد.
هیچ درمان واحد برای تمامی موارد نوتالژیا پارستتیکا کارآیی ندارد. با وجود این پزشک ممکن است یک گزینه درمان یا تلفیقی از درمان‌های مؤثر بر روی علایم این بیماری را بیابد.


نوتالژیا پارستتیکا چگونه تشخیص داده می‌شود؟
خارش علامتی بسیار فراگیر است. اختلالات متعددی می‌توانند خارش ایجاد کنند. دکتر باید دیگر علل بیشتر شایع خارش مثل درماتیت تماسی یا پسوریازیس (سوریازیس) را از تشخیص رد کند.
پزشک در مورد علایم سؤال کرده و پشت بیمار را بررسی خواهد کرد. پزشک ممکن است نمونه کوچکی از پوست محل دچار خارش را برای تست خارج کند. این کار بیوپسی نامیده می‌شود. بیوپسی می‌تواند به از تشخیص رد کردن دیگر اختلالات مسبب خارش مثل عفونت قارچی یا امیلوئیدوزیس پوستی کمک کند.
اگر پزشک ظن آن را داشته باشد که یک آسیب دیدگی باعث علایم بوده است شخص باید یک مورد اسکن تصویربرداری (اشعه X یا CT اسکن یا MRI) انجام دهد تا آسیب مورد اشاره مشخص گردد.


گزینه‌های درمانی برای نوتالژیا پارستتیکا کدامند؟
در حال حاضر هیچ درمانی برای نوتالژیا پارستتیکا که در مورد همه مبتلایان مؤثر باشد وجود ندارد. افراد دچار خارش خفیف یا صرفاً گهگاهی ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند.
بعضی داروها شامل موارد زیر می‌توانند به تخفیف موقتی خارش کمک کنند:
• گاباپنتین (نورونتین). این داروی ضد تشنج عموماً برای درمان نوتالژیا پارستتیکا و کاهش خارش به کار می‌رود. درد خفیف معده ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی دارو بروز کند.
کرم کپسیسین. این کرم ممکن است مقداری تسکین در مورد خارش ایجاد کند، اما در مقابل حس سوزش ایجاد می‌کند. شما می‌توانید از آن 5 بار در روز به مدت 1 هفته و در ادامه 3 بار در روز به مدت 3 تا 6 هفته استفاده کنید. کپسیسین به شکل پچ نیز در دسترس است.
• مسکن‌های موضعی درد. کرم لیدوکائین 2.5 درصد و پریلوکائین 2.5 درصد برای مصرف روزانه 2 بار ممکن است در کاهش علایم مفید باشند.
• کرم‌های کورتیکوستروئید. این کرم‌ها نیز ممکن است به تسکین خارش کمک کنند. به هر حال، آنها صرفاً در صورتی که شخص دچار التهاب باشد مؤثرند.
هر گونه تسکین ناشی از این داروها احتمالاً موقتی است. علایم به فاصله چند هفته تا چند ماه پس از قطع درمان اغلب برمی‌گردند.
تزریق بوتاکس ممکن است تسکین درازمدت‌تری در مورد خارش ایجاد کند. در هر حال، تحقیقی مربوط به 2014 به این نتیجه رسیده است که بوتاکس تأثیری در درمان این بیماری نداشته یا تأثیر آن بسیار محدود است. به خاطر سپردن این موضوع اهمیت دارد که مطالعه مزبور فقط بر روی 5 نمونه انجام شد. در این مورد تحقیق بیشتری با استفاده از حجم نمونه بزرگ‌تر نیاز است.
یک مطالعه موردی اخیر نیز خاطرنشان کرده است که دولوکستین، یک مهار کننده بازجذب انتخابی نوراپی‌نفرین که به طور معمول برای درمان افسردگی به کار می‌رود، به درمان خارش در بیمار مورد بررسی کمک کرده است.
دیگر درمان‌ها در مورد بهبود علایم نوتالژیا پارستتیکا عبارتند از:
• تحریک عصب الکتریکی ترانس‌کوتانئوس (TENS)، که از جریان با ولتاژ پایین الکتریکی برای تخفیف درد استفاده می‌کند.
• فیزیوتراپی
طب سوزنی
• نوردرمانی با اشعه ماوراء بنفش B
• دستکاری استئوپاتیک، که در آن متخصص اندام‌ها و عضلات را حرکت داده و کش می‌آورد


تخفیف نوتالژیا پارستتیکا در محیط خانگی
برای تخفیف خارش و درد ناشی از نوتالژیا پارستتیکا در محیط خانه شخص می‌تواند یک کرم خنک کننده به پشت خود بمالد. باید در جستجوی محصولاتی بود که حاوی کامفور یا منتول باشند.
یک مطالعه کوچک مربوط به 2015 می‌گوید که ورزش ممکن است مفید باشد. حرکات کششی و قدرتی عضلات ممکن است به کاهش زاویه‌ای که عصب‎ها در عضلات اطراف ستون فقرات امتداد می‌یابند کمک کنند. این وضعیت می‌تواند به فروکش تحریک عصب و بهبود خارش منجر گردد.


آیا این مشکل می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد؟
خیر. وضعیت مزبور به سرطان مرتبط نیست. اگرچه تغییرات پوست گاهی از اوقات یک علامت سرطان است، خارش پوست در این مورد علامتی نادر به شمار می‌رود. سرطان پوست ملانوما (ملانوم) ممکن است با خارش همراه باشد. اما ملانوما مثل خال به نظر می‌رسد و ممکن است در هر قسمتی از بدن و نه ضرورتاً در قسمت پشت بروز کند.
یک نوع سرطان خون به نام پلی‌سیتمی ورا باعث ایجاد خارش پس از دوش آب گرم یا حمام گرم می‌شود؛ اما خارش صرفاً یکی از علایم این بیماری است. علایم دیگر شامل سرگیجه، سردرد، خستگی مفرط، و مشکل تنفسی می‌شوند.
در بعضی موارد خارش پوست ممکن است نشانه‌ای از لوسمی یا لنفوما (لنفوم) باشد.


دورنما
خارش پشت بر اثر عوامل مختلفی از تحریک پوست تا عفونت قارچی ممکن است ایجاد شود. امکان استفاده از درمان خانگی در این مورد وجود دارد.
در صورتی که خارش دارای مشخصات زیر باشد به پزشک مراجعه کنید:
• پس از چند روز از بین نرود
• شدید باشد
• پس از آسیب دیدگی پشت شروع گردد
• با علایم دیگر مثل بی‌حسی، مور مور یا درد در ناحیه همراه باشد
• به دیگر نقاط پشت گسترش پیدا کند
نوتالژیا پارستتیکا هیچ نوع علاج شناخته شده‌ای ندارد اما گزینه‌های درمانی مختلفی برای تسکین علایم در دسترسند./نوتالژیا پارستتیکا و خارش پشت بر اثر اختلال عصبی: علایم و درمان
دکتر سیونگو هان، استفانی واتسون

ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Notalgia Paresthetica: Symptoms and Treatment
Medically reviewed by Seunggu Han, M.D. —
Written by Stephanie Watson —
Updated on October 8, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.