دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

انواع، علایم و درمان میلیا

میلیا, پوست, کودکان, نوزادان، میلیای اولیه، میلیای خردسالان، میلیای ان پلاک، کراتوز، میلیای تروماتیک، میلیای فورانی، میلیای چندتایی فورانی، سیرینگوما، شورة کراتوز

میلیا اغلب اوقات در نوزادان دیده می‌شود و تا 50 درصد آنها دچار این عارضه هستند. در هر حال این عارضه می‌تواند افراد را در هر سنی مبتلاء کند

مقالات پوست / درماتولوژی

• لوری اسمیت، دکتر ایونا چی
• ترجمة هستی فراست‌فر


پوست نوزاد تازه متولد شده همچنان که بر سنش اضافه می‌شود تغییرات بسیاری پیدا می‌کند. یکی از تغییرات می‌تواند بروز میلیا / Milia باشد. میلیاها دانه‌ها یا برجستگی‌های کوچکی هستند که بر سطح بینی، چانه، پیشانی یا گونة نوزاد رشد می‌کنند.
اندازة میلیا حدود 1 تا 2 میلی‌متر است. میلیاها گاهی اوقات روی تنه، اندام‌ها، آلت تناسلی، و غشاهای مخاطی نیز ظاهر می‌شوند. در برخی اوقات ممکن است در دهان برخی نوزادان ایجاد شوند و در این حالت تحت نام مروارید اپشتین / Epstein pearls به آنها اشاره می‌شود.
در حالی که میلیاها ممکن است یافته‌های هشدارآمیزی برای نووالدین باشد، آنها پدیده‌هایی عادی هستند و معمولاً چیزی نیستند که باعث نگرانی شود.
میلیا اغلب اوقات در نوزادان دیده می‌شود و تا 50 درصد آنها دچار این عارضه هستند. در هر حال این عارضه می‌تواند افراد را در هر سنی مبتلاء کند. میلیاها به طور معمول به این گرایش دارند که تا یک ماه پس از بروز روی پوست بچه محو شوند. در افراد بزرگسال این عارضه معمولاً پس از بروز جراحت یا مصرف برخی داروها بروز می‌کند. در افراد مسن، میلیا می‌تواند بروزی مشابه دیگر مشکلات پوستی داشته باشد.
در این مقاله به صورت مشروح در مورد میلیا بحث می‌شود.آنچه در این مقاله می‌خوانید:
• میلیا چیست؟
• علایم میلیا
• تشخیص و درمان میلیا


میلیا چیست؟
میلیا در نتیجة حفظ نوعی پروتئین پوستی به نام کراتین در پوست ظاهر می‌شود. میلیاها شبیه به مراوریدهای کوچک سفید یا زرد رنگ بر سطح پوست بروز می‌کنند.
نوزاد ممکن است به دلیل رشد غدد چربی و فقدان پوست‌ریزی نرمال به این عارضه مبتلاء شود. میلیا اغلب اوقات در طول یک ماه از بین می‌رود. به هر حال در برخی مواقع، این عارضه تا سه ماهگی بچه ادامه پیدا می‌کند.
دو نوع میلیا وجود دارد:
- میلیای اولیه: این عارضه در افراد دارای پوست نرمال و سالم‌ بروز می‌کند.
- میلیای ثانویه: این نوع میلیا در افراد دچار دیگر عوارض پوستی ظاهر می‌شود.
میلیا به نوزادان آسیبی نمی‌رساند.
دیگر اشکال میلیا که می‌توانند بزرگسالان را مبتلا کنند شامل موارد زیر هستند:
- میلیای اولیه: این شکل از میلیا هم در کودکان و هم در بزرگسالان امکان بروز دارد. ایلیای اولیه معمولاً در سطوحی از بدن مانند پلک چشم، گونه‌ها، پیشانی و اندام تناسلی ظاهر می‌شود. شکل مزبور از میلیا می‌تواند هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه داشته باشد.
- میلیای خردسالان: این شکل از میلیا که در هنگام تولد و پس از آن امکان بروز دارد، شایع‌ترین شکل میلیا است که به طیفی از اختلالات پزشکی یا ژنتیک مرتبط است. اختلالات مرتبط به میلیای خردسالان شامل سندرم خال سلول بازال و سندرم گاردنر است.
- میلیای ان پلاک / Milia en plaque: این شکل از میلیا معمولاً در زنان میانسال شایع است، اگرچه مواردی از آن در میان کودکان و دیگر افراد بزرگسال دیده می‌شود. این شکل از میلیا معمولاً در ناحیة پلک چشم، پشت گوش، و در سطوحی از صورت همانند گونه و چانه بروز می‌کند. میلیای ان پلاک همچنین می‌تواند با برخی اختلالات پزشکی نظیر لوپوس همراه باشد.
- میلیای چندتایی فورانی / Multiple eruptive milia: این شکل از میلیا به صورت، قسمت بالای بازوها و بالاتنه آسیب می‌زند. میلیای چندتایی فورانی گروهی متشکل از چندین میلیا است و ممکن است ایجاد خارش کند.
- میلیای تروماتیک / Traumatic milia: این شکل از میلیا ممکن است پس از آسیب ناشی از صدمات نظیر سوختگی و راش‌های تاولی ایجاد شود. میلیای مزبور در فرآیند التیام پوست بروز می‌کند.
- میلیای مرتبط به دارو: این شکل از میلیا می‌تواند گاه در افرادی که برخی داروهای مربوط به پوست را استفاده می‌کنند بروز کند. این داروها شامل کرم‌های کورتیکوستروئید، هیدرو کینون و 5 – فلوراسیل است.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
میلیا در زیر چشم


ریسک فاکتورها و عوارض میلیا

میلیای اولیه در میان حدود نیمی از نوزادان دیده می‌شود. این وضعیت در اغلب اوقات مسألة نگران کننده‌ای به شمار نمی‌رود.
والدین در این مواقع باید در مورد علایم نگرانی‌‌آور برای خود با پزشک کودکان صحبت کنند و نیز برای اینکه اطمینان یابند وضعیت پدید آمده امری عادی است.

علایم میلیا
میلیای اولیه معمولاً در نوزادان به شکل برجستگی‌های دانه مانند در ناحیة بینی، چشم‌ها، گونه‌ها، چانه و پیشانی ظاهر می‌شود. آنها همچنین ممکن است در قسمت بالاتنه، پاها، بازوها، اندام تناسلی و غشاهای مخاطی دیده شوند.
گاهی از اوقات میلیا ممکن است در دهان نوزادان مشاهده شود که در این حالت مراورید‌های اپشتین نامیده می‌شود. برخی از اوقات میلیا همراه برخی اختلالات کودکان نظیر آکنة نوزادان مشاهده می‌شود.
در دیگر گروه‌های سنی میلیا ممکن است شبیه به چندین اختلال پوستی دیگر بروز یابد. این موارد شامل برخی خال‌ها و سرطان‌ها و همچنین موارد برشمرده در زیر است:
- کیست‌ها: دانه‌های پر از مایع
- کومدون‌ها: پاپول‌های به رنگ پوست که در آکنه مشاهده می‌شود.
- زنتلاسما / Xanthelasma: ضایعات حامل تودة چربی ساخته شده در سلول‌های ایمنی بدن، که گاهی از اوقات با میزان بالای کلسترول همراه است.
- سیرینگوما / Syringomas: تومورهای خوش‌خیم مجاری تعریق
- شوره کراتوز / Seborrheic keratosis: زگیل‌هایی که معمولاً با پیری همراه هستند.

تشخیص و درمان
برای میلیا تست تشخیصی وجود ندارد و پزشک آن را با معاینة بالینی تشخیص می‌دهد.
در اغلب اوقات میلیا به مرور زمان خودبخود محو می‌شود. در هر حال برخی اوقات ممکن است پزشک درمان‌هایی را توصیه کند. در برخی موارد، ممکن است برای تشخیص عارضة میلیا از دیگر عوارض مشابه پوستی انجام بیوپسی توصیه شود.
برای کودکان خردسال مراقبت‌های پوستی منظم توصیه می‌شود. این توصیه‌ شامل شستشوی روزانة صورت با آب گرم و صابون ملایم، خشک نگه داشتن صورت و اجتناب از مصرف لوسیون یا انواع روغن‌ها است.
بنا به توصیة مایو کلینیک / Mayo Clinic باید برای پیشگیری از ایجاد عفونت میلیاها را به حال خود گذاشت و از ناخن زدن یا خراشیدن آنها خودداری کرد.
در مورد کودکان مراجعة والدین به پزشک برای تشخیص دقیق مورد و رفع نگرانی توصیه می‌شود. /

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.