دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

راهنمای جوان‌سازی و سلامت پوست

مقالات پوست / درماتولوژی


• دکتر کاترین پادوک
• ترجمة هستی فراست‌فر

متخصصان پوست می‌گویند بهترین راه برای حفظ سلامت و جوان نمودن پوست دور نگه داشتن آن از آفتاب و عدم مصرف سیگار است و پس از این حفظ سلامت پوست به این مرتبط است که شما چگونه دوش می‌گیرید، چگونه پوست خود را مرطوب نگه می‌دارید و چطور اصلاح می‌کنید.
بر مبنای نظرسنجی سال 2008 انجمن درماتولوژیست‌های بریتانیا / British Association of Dermatologists بسیاری از انگلیسی‌ها نمی‌دانند که حفاظت پوست از نور آفتاب به حفظ جوانی و سلامت آن کمک می‌کند، و بر این باورند که استفاده از مرطوب‌کننده‌های روزانه، خوردن غذای سالم، نوشیدن آب زیاد و استفاده از ماساژ صورت برای این موضوع کافی است.
مسؤول کمپین آگاهی از آفتاب در انجمن مزبور، ماریا تابو / Maria Tabou در همان زمان به روزنامه‌ها گفت که چنین موازینی "هیچ‌یک اثر ضد سالخوردگی محافظت در برابر آفتاب را ندارند."
قرار گرفتن در معرض اشعة UV آفتاب نه فقط ریسک سرطان پوست را در فرد افزایش می‌دهد، بلکه به الاستین پوست نیز آسیب می‌زند، که به چین و چروک و پیری ناشی از آفتاب پوست که آن را زبر و لکه‌دار می‌کند، منجر می‌شود.

راهنمایی شمارة 1: محافظت در برابر آفتاب
بر مبنای نظر مایو کلینیک /Mayo Clinic ، که یک سازمان غیر انتفاعی با شهرت جهانی است، اغلب تغییراتی که در پوست سالخوردگان دیده می‌شود واقعاً "نتیجة حضور طولانی مدت زیر آفتاب است."
برای محافظت در برابر آفتاب مایو کلینیک سه روش زیر را توصیه می‌کند (که با استفاده از هر سة آنها حداکثر حفاظت از پوست به دست می‌آید):
1. از آفتاب میانه‌های روز دوری کنید: اشعة خورشید بیشترین ضرر و زیان را در فاصلة ساعت 10 صبح تا ساعت 4 بعد از ظهر به پوست وارد می‌کند، بنابراین حضور خود را در این ساعات روز در فضای بیرون از محدوده‌های سرپوشیده محدود کنید.
2. لباس‌های محافظ پوست بپوشید: پیراهن‌های آستین بلند، شلوارهای بلند بپوشید و کلاه‌های لبه‌دار بر سر بگذارید.
3. از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

راهنمایی شمارة 2: سیگار نکشید (و الکل را تماشا کنید)
مطالعات نشان می‌دهند که سیگار به تنهایی برای پیر کردن پوست کافی است. در مطالعه‌ای که در سال 2007 در نشریة آرشیوهای درماتولوژی / Archives of Dermatology منتشر شد، محققان دانشگاه میشیگان، شرح دادند که آنها قسمت زیر بغل افراد سیگاری و غیر سیگاری در سنین 22 تا 91 سال را بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که پس از محاسبة تمام عوامل و متغیرهای دیگر، تعداد سیگاری که سیگاری‌ها در طول هر روز دود می‌کنند به شکل ملاحظه‌ای با پیری پوست مرتبط است. آنها قسمت زیر بغل را به این دلیل انتخاب کرده‌ بودند که احتمال تأثیر آفتاب را به حداقل برسانند.
ایندی ریهال / Indy Rihal از بنیاد پوست بریتانیا / British Skin Foundation می‌گوید که سیگار با تقویت شکستن کُلاژن و نیز کاهش مقدار تولید آن انعطاف‌پذیری طبیعی پوست را کاهش می‌دهد.
کُلاژن، پروتئینی است که به استحکام پوست کمک می‌کند، و با بالارفتن سن به تدریج کاهش می‌یابد، که این باعث ایجاد چین و چروک در پوست می‌شود. سیگار باعث می‌شود این روند زودتر اتفاق بیفتد و نیز باعث می‌شود رگ‌های باریک داخل پوست سفت شوند، که این باعث می‌گردد میزان اکسیژن و مواد تغذیه‌ای دریافتی سلول‌های پوست کاهش یابد، که این نیز به نوبة خود باعث کاهش انعطاف‌پذیری پوست و شتاب گرفتن پیری آن می‌شود.
مایو کلینیک هچنین عنوان می‌کند که تماس با گرمای ناشی از سیگار روشن به پوست صورت لطمه می‌زند و اینکه برخی رفتارهای مربوط به کشیدن سیگار به ایجاد چین و چروک در پوست منجر می‌شوند.
نوشیدن الکل ممکن است باعث کم آب شدن بدن و پوست شود، و پوست را به حالت پیر و خسته به جا می‌گذارد.

راهنمایی شمارة 3: پوست خود را به طور مرتب تمیز و از مرطوب کننده استفاده کنید
یک نظرسنجی از سوی بنیاد پوست بریتانیا / British Skin Foundation که در سال 2008 منتشر شد، دریافت که یک رقم حیرت‌آور 50 درصدی افرادی که در بریتانیا به آرایش می‌پردازند با عدم پاک کردن آن پیش از خواب به پوست خود لطمه می‌زنند.
دلایل عدم پاک کردن آرایش پوست پیش از رفتن به بستر همچنین در آن دسته از مردم که خسته‌تر از آن بودند که آرایش خود را پاک کنند، نشان می‌دهد که آنها از خواب باکیفیت مناسب نیز برخوردار نیستند که این هم به نوبة خود به سلامت پوست لطمه می‌زند. بخش قابل ملاحظه‌ای از افراد نیز دلیل این کار را نوشیدن بیش از حد مشروب پیش از رفتن به بستر عنوان کردند یا صاف و ساده دلیلش را این دانستند کردند که آرایش اذیتشان نمی‌کند.
نظافت پوست یک بخش مهم مراقبت از آن است چرا که گرد و غبار و باکتری‌ها را از آن دور می‌کند؛ و نکتة کلیدی در اینجاست که پاک کردن پوست باید با ملایمت انجام شود.
از آب گرم به جای آب داغ برای شستشوی صورت استفاده کنید و زمان حضور زیر دوش را به زیر 15 دقیقه کاهش دهید زیرا حضور طولانی مدت زیر آب داغ باعث محو شدن چربی پوست شما می‌شود.
همچنین برای شستشو از صابون‌های ملایم استفاده کنید و نیز از مواد اضافی آزاردهنده نظیر عطر و رنگ اجتناب کنید، مخصوصاً اگر صاحب پوست حساس هستید.
هنگام پاک کردن آرایش مراقب پوست ظریف ناحیة اطراف چشم‌ها باشید و اگر از مواد آرایشی ضد آب استفاده می‌کنید به یک محصول مبتنی بر روغن نیاز دارید تا از پاک شدن مواد آرایشی پوست اطمینان حاصل شود.
وقتی شستشوی صورت پایان می‌یابد صورت را به ملایمت و طوری خشک کنید که رطوبت روی آن باقی بماند.
مرطوب نگه داشتن پوست مهم است زیرا پوست را از کوران هوا و خشک شدن و پژمرده به نظر رسیدن حفظ می‌کند. کارشناسان مایو کلینیک می‌گویند مرطوب نگه داشتن پوست همچنین باعث کمک به حفظ میزان رطوبت طبیعی پوست می‌شود زیرا در آب هم‌اکنون موجود داخل پوست وارد می‌شود یا آب را به ملایمت داخل پوست می‌کند.
شما ممکن است شگفت‌زده شوید اگر بدانید که بر مبنای نظر بنیاد پوست بریتانیا قیمت یک مرطوب کننده مقیاسی برای تعیین خوبی آن نیست: انواع ارزان قیمت آن هم می‌توانند مؤثر باشند.
اگر دارای پوست خشک هستید از فرآورده‌های مبتنی بر الکل خودداری کنید و اگر دارای پوست چرب هستید از محصولات بر پایة روغن خودداری کنید (به جای اینها از محصولات بر پایة آب استفاده نمایید).
برخی از افراد دارای پوست چرب به مرطوب کننده نیاز ندارند: اگر پوست شما 20 دقیقه بعد از دوش گرفتن حالت خشک پیدا می‌کند، در این صورت به مرطوب کننده نیاز دارید.

راهنمایی شمارة 4: خواب با کیفیت مناسب کافی داشته باشید
خواب برای سلامت پوست حیاتی است. خواب ناکافی و بی‌کیفیت پوست شما را خسته و پیرتر نشان می‌دهد مخصوصاً در ناحیة زیر چشم. خواب بی‌کیفیت می‌تواند به یک چرخة معیوب بدل شود زیرا فقدان خواب شما را آزار داده، مضطرب و افسرده، و نیز رسیدن به خواب خوب را مشکل‌تر می‌کند.
تا می‌توانید ورزش کنید و فعالیت جسمانی داشته باشد زیرا این کار باعث کاهش استرس می‌شود و خستگی سالم ایجاد می‌کند که به خواب کمک می‌نماید. یوگا و شنا نیز راه‌های مناسبی برای بهبود کیفیت خواب هستند.
تمرینات ایروبیک میزان گردش اکسیژن در بدن را افزایش می‌دهد که این کمک می‌کند تا پوست پرطراوت و سالم بماند.
در اینجا چند راهنمایی دیگر برای رسیدن به خواب خوب شبانه آمده است:
- سعی کنید تا برای رفتن به بستر زمان مشخصی داشته باشید
- برای آرامش یافتن دوش آب گرم بگیرید
- سعی کنید "فهرست نگرانی‌ها"یی را که در ذهن دارید کنار بگذارید. آنها را یادداشت کنید؛ یک مداد و کاغذ کنار بستر خود داشته باشید.
- به موزیک آرامش‌بخش گوش کنید: دیروقت شب یا در بستر خواب تلویزیون تماشا نکنید چون این کار بیش از آرام‌ کردن باعث تحریک شما می‌شود.
- از خوردن غذاهای سنگین در اواخر شب پرهیز کنید. سعی کنید آخرین غذای خود را دو تا سه ساعت پیش از رفتن به بستر خواب صرف کنید
- در طول روز بیش از زمان نزدیک شدن به وقت خواب مقدار زیادی آب بنوشید
- اگر در طول شب بیدار می‌شوید از جا برخیزید و کاری انجام دهید تا دوباره دچار حالت خواب‌آلودگی شوید به جای اینکه در بستر دچار تلاطم شوید و غلت بزنید و نگران باشید
- اتاق خواب را خنک، تاریک و آرام نگه دارید. اتاق خواب باید جای امنی باشد و نه مکانی برای سر و صدا و تحریک
- می‌توانید از چشم‌بند و گوش‌گیر استفاده کنید
- از چیزهای محرک مثل کافئین و نیکوتین در شب اجتناب کنید: چای بابونه بنوشید چون باعث القاء خواب می‌شود (البته نه به مقدار زیاد چون باعث می‌شود در طول شب به توالت نیاز پیدا کنید)

راهنمایی شمارة 5: با احتیاط اصلاح کنید
مردم برای این اصلاح می‌کنند که پوستشان را صاف و بی‌مو کنند اما این کار می‌تواند سبب آزار پوست شود مخصوصاً اگر پوست نازک، خشک و حساس باشد.
مایو کلینیک توصیه می‌کند که اصلاح صورت پس از دوش آب گرم یا حمام انجام شود (یا بعد از اینکه یک پارچة گرم و مرطوب روی پوست قرار داده شده باشد) تا مو را نرم کند. از اصلاح پوست خشک خودداری کنید، برای اصلاح از تیغ تمیز و تیز استفاده کنید و موها را در راستای رشد آنها بتراشید.
بعد از اصلاح صورت را با آب گرم بشویید تا آثار صابون و سلول‌های مرده از پوست دور شوند.
اگر پوست شما بر اثر اصلاح آزرده می‌شود از لوسیون‌های بر پایة الکل استفاده نکنید حتی اگر باعث احساس خنکی شوند، این کار باعث آزردگی بیشتر پوستی می‌شود چون پوست را خشک می‌کند./

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.