دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خواب کمتر، غذا و نوشیدنی بیشتر؟

مقالات خواب / اختلالات خواب / بیماری بی‌خوابی

•    ترجمه هامیک رادیان

مطالعة منتشر شده در آمریکن جورنال آو هلف پروموشن می‌گوید، خواب کمتر از 7 ساعت در شب ممکن است به عنوان کمکی به چاق شدن، به این معنی باشد که افراد بیشتر می‌خورند و می‌نوشند.
پیوند میان خواب کوتاه و چاقی پیشتر شناخته شده است، اما مطالعة جدید روی جنبة تازه ارتباط میان خواب و چاقی تمرکز می‌کند: آیا خواب کوتاه به گذراندن زمان بیشتر برای خوردن و نوشیدن اضافی مرتبط است.
"خوردن و نوشیدن ثانویه (اضافی)" به خوردن و نوشیدن نوشابه‌هایی غیر از آب مثل نوشابه‌های قنددار، که در زمان اشتغال به فعالیت‌های دیگر مثل تماشای تلویزیون مصرف می‌شود، اشاره دارد.
دکتر گابریل اس. تیجو از دپارتمان اپیدمیولوژی بیرمنگام دانشگاه آلاباما و همکاران داده‌های 28150 آمریکایی بزرگسال را که 8/55٪ آنها مؤنث در سنین بین 21 تا 65 سال و در فاصلة سال‌های 2006 تا 2008 مشمول طرح "نظرسنجی استفاده از زمان آمریکایی" بودند مورد بررسی قرار دادند.
افراد با خواب کوتاه‌تر به خوردن و نوشیدن اضافی می‌پردازند. محققان زمان صرف شده برای نوشیدن و خوردن ثانوی را هم‌اندازة زمان اولیة آنها برآورد کردند و مدت خواب را به عنوان متغیر مستقل اصلی در نظر گرفتند.
آنها همچنین به متغیرهای دیگر نظیر نژاد و جنسیت، عوامل اقتصادی اجتماعی و استفاده از زمان در روزهای عادی هفته یا تعطیلات آخر هفته پرداختند. برای اینکه در مورد پیوند میان خواب کوتاه و رفتارهای مرتبط به خوردن و نوشیدن تصمیم بگیرند. "خواب نرمال" بین 7 تا 8 ساعت تلقی شد.
آنهایی که خواب خود را کوتاه گزارش دادند وارد حیطة خوردن و نوشیدن اضافی به مدت 7/8 دقیقه در روز شدند، همچنین 6/28 دقیقه روزانه برای نوشیدن ثانویه در روزهای عادی هفته و 28/31 دقیقه در روزهای تعطیل آخر هفته صرف می‌شد.
دیگر ارتباطات میان چاقی و فقدان خواب روی مشکلات تنفسی و عدم توازن هورمونی تمرکز می‌کند.
«بنیاد ملی خواب آمریکا» آپنة خواب را یک اختلال تنفسی، به عنوان یک سیکل معیوب توصیف می‌کند. آنها می‌گویند که حدود 18 میلیون آمریکایی دچار این وضعیتند، و اغلب درگیر اضافه وزن هستند زیرا وقتی که فرد در ناحیة تنه و گردن وزن می‌گیرد عملکرد تنفسی آسیب می‌بیند. نتیجه خواب‌آلودگی روزانه است که آن را برای بررسی سخت تر می‌کند.
مطالعات دیگر نشان داده‌اند که حواله کردن خواب شب به بخشی از روز ممکن است باعث اختلال در سوخت و ساز و مخدوش شدن سطح هورمون‌ها شود. مطالعات با محدود کردن خواب بزرگسالان سالم برای چند شب نشان داده‌اند که توانایی بدن برای پروسس گلوکز در خون، در برخی موارد به سطح دبابت کاهش می‌یابد.
نشان داده شده است که بزرگسالان سالم که حدود 5/6 ساعت یا کمتر می‌خوابند تغییرات هورمونی را تجربه می‌کنند که می‌تواند بر وزن بدن آنها در آینده و سلامتشان در درازمدت آسیب برساند. این دسته از افراد برای نرمال کردن سطح قند خون نیاز به ساختن 30٪ انسولین بیشتر نسبت به افراد دارای خواب نرمال دارند.
نویسندگان مطالعه جمع‌بندی می‌کنند: «خواب کوتاه با سپری کردن زمان زیادتری برای خوردن اضافی و به طور مشخص نوشیدن ثانوی مرتبط است. این قویاً گذرگاهی از خواب کوتاه به افزایش کالری دریافتی به شکل نوشیدنی و هله‌هلو (هوله) خوری و بنابراین افزایش ریسک چاقی ایجاد می‌کند، بنابراین پژوهش‌های بیشتر مورد نیاز است.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.