دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

وزن‌کشی هیدرواستاتیک یا توزین زیر آب، راه دقیق اندازه‌گیری چربی بدن

کولیس‌های تای پوستی, ابسورپتیومتری اشعه X انرژی دوگانه, DEXA, کینیزیولوژی, ورزشکاران

وزن‌کشی هیدرواستاتیک بیشترین کاربرد را در مورد ورزشکاران، در تحقیقات یا در موقعیت‌های دیگری دارد که در آنها به اندازه‌گیری دقیق نیاز است

مقالات چاقی / کاهش وزن / تناسب اندام

در این مقاله:
وزن‌کشی هیدرواستاتیک چگونه انجام می‌شود
• مزایای توزین زیر آب
• چرا تست هیدرواستاتیک چربی بدن انجام می‌شود؟
• آیا تست وزن‌کشی هیدرواستاتیک راه دقیقی برای اندازه‌گیری چربی بدن است؟
• تست وزن‌کشی هیدرواستاتیک در کجاها قابل دسترس است
• خلاصهوزن‌کشی هیدرواستاتیک که به نام توزین زیر آب یا هیدرودنسیتومتری نیز شناخته می‌شود یکی از دقیق‌ترین راه‌های اندازه‌گیری چربی بدن است.
وزن‌کشی هیدرواستاتیک پیش از پدید آمدن روش‌های پیشرفته‌تری مثل CT اسکن و MRI استاندارد طلایی اندازه‌گیری ترکیب‌بندی بدن شناخته می‌شد.
در این تست وزن بدن روی خشکی و زیر آب اندازه‌گیری می‌شود. تفاوت بین این دو اندازه‌گیری امکان محاسبه چگالی بدن و درصد چربی آن را می‌دهد.
وزن‌کشی هیدرواستاتیک بیشترین کاربرد را در مورد ورزشکاران، در تحقیقات یا در موقعیت‌های دیگری دارد که در آنها به اندازه‌گیری دقیق نیاز است.
حتی با وجودی که این روش در مورد اکثر مردم استفاده نمی‌شود، برخی دانشگاه‌ها، مراکز تمرینی و سالن‌های ورزشی آن را انجام می‌دهند. برخی کمپانی‌ها حتی تست‌های موبایلی ارائه می‌دهند، که برای آن تست کننده به محدوده حضور شخص راهنمایی می‌شود.


وزن‌کشی هیدرواستاتیک چگونه انجام می‌شود
وزن‌کشی هیدرواستاتیک بر مبنای اصل ارشمیدس پایه‌گذاری شده است. این اصل می‌گوید که مقدار مایعی که یک شیء غوطه‌ور جابجا می‌کند معادل حجم آن شیء است.
با اندازه‌گیری وزن شخص در خشکی و زیر آب، انجام دهنده تست می‌تواند چگالی بدن شخص را اندازه‌گیری کند.
چربی سبک‌تر از استخوان و عضله است، بنابراین چگالی بدن شخص را می‌توان برای محاسبه درصد چربی بدن وی مورد استفاده قرار داد. اگر وزن شخص در زیر آب نسبتاً سنگین باشد، این نشان می‌دهد که دارای درصد چربی بدن کمتری است و برعکس.
یک مثال ساده اندازه‌گیری چگالی یک آجر است.
تصور کنید، شما آجری دارید که وزن آن بر روی خشکی 5 کیلوگرم (حدود 11 پوند) و در زیر آب 4 کیلوگرم (حدود 8.8 پوند) است. این تفاوت وزن به این معنی است که آجر مزبور 1 کیلوگرم آب یا معادل 1 لیتر آب (در حدود 0.3 گالن) را جابجا می‌کند.
بر این مبنا شما می‌توانید جمع‌بندی کنید که سنگ بلوک شما دارای حجمی معادل 1 لیتر و چگالی 5 کیلوگرم بر لیتر است.


فرآیند وزن‌کشی هیدرواستاتیک
پیش از اقدام به وزن‌کشی هیدرواستاتیک، احتمالاً به شخص توصیه می‌شود که از ورزش یا غذا خوردن به فاصله دستکم 4 ساعت پیش از اندازه‌گیری خودداری کرده و یک لباس شنای سبک به همراه بیاورد.
آنچه در این اقدام انتظار می‌رود در زیر خلاصه شده است:
1. انجام دهنده تست وزن بدن شخص را روی خشکی اندازه‌گیری و ثبت می‌کند.
2. شخص در مرحله بعد وارد یک تانکر آب می‌شود که دارای یک صندلی آویخته از یک ترازو است.
3. تست کننده به شخص خواهد گفت که در حالت نشسته بر صندلی مزبور کاملاً در آب غوطه‌ور شود و عمل بازدم را به شکل کامل انجام دهد.
4. این تست 3 بار تکرار می‌شود.
تست کننده میانگین نتایج 3 بار تست مزبور را برای محاسبه درصد چربی بدن استفاده خواهد کرد.


مزایای توزین زیر آب
برخی مزایای توزین زیر آب در مقایسه با دیگر تست‌های چربی بدن شامل موارد زیر است:
• این تست دقیق‌تر از دیگر روش‌های تست کردن ترکیب‌بندی بدن است که در سطح گسترده استفاده می‌شوند.
• کل این تست را معمولاً می‌توان در طول حدود 15 دقیقه انجام داد.
• خلاف تست‌های چربی بدن با امپدانس الکتریکی، وزن‌کشی هیدرواستاتیک را می‌توان در مورد افراد دارای پیس‌میکر به صورت ایمن انجام داد.
• این تست ایمن است و هیچ گونه عارضه جانبی ندارد.


چرا تست هیدرواستاتیک چربی بدن انجام می‌شود؟
تست هیدرواستاتیک چربی بدن مقدمتاً برای موقعیت‌هایی است که نیاز به اندازه‌گیری با دقت بالا مطرح است.
برخی ورزشکاران ممکن است چربی بدن خود را در مقاطع مختلف فصل ورزشی برای پایش میزان پیشرفت خویش اندازه‌گیری کنند. برای مثال، آنها یک خوانش پایه را در ابتدای سال ورزشی انجام داده و این تست را در پایان هر مقطع تمرینی تکرار می‌کنند.
تست هیدرواستاتیک بدن همچنین در تحقیقات برای رسیدن به اندازه‌گیری دقیق چربی بدن متداول است.
اگرچه تست هیدرواستاتیک چربی بدن در مرود اکثر مردم متداول نیست، برخی سالن‌های ورزشی و دانشگاه‌ها این تست را با گرفتن هزینه انجام می‌دهند.


آیا تست وزن‌کشی هیدرواستاتیک راه دقیقی برای اندازه‌گیری چربی بدن است؟
وزن‌کشی هیدرواستاتیک یکی از دقیق‌ترین راه‌های اندازه‌گیری چربی بدن محسوب می‌شود. در واقع، زمانی این روش دقیق‌ترین راه ارزیابی ترکیب‌بندی بدن تلقی می‌شد.
این روزها، MRI و CT اسکن استاندارد طلایی محسوب می‌شوند اما کاربرد آنها عمدتاً محدود به تحقیقات پزشکی است.
در صورت انجام صحیح وزن‌کشی هیدرواستاتیک می‌تواند در مقایسه با روش‌های پیشرفته‌تر تا 1.8 تا 2.8 درصد دقت داشته باشد.

کولیس‌های تای پوستی
تست وزن‌کشی هیدرواستاتیک یکی از ساده‌ترین راه‌های اندازه‌گیری چربی بدن است. این تست چند متغیر دارد اما اغلب یک تست سه-سایتی یا هفت-سایتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در این تست انجام دهنده آن از یک جفت گیره برای اندازه‌گیری ضخامت چین پوستی و چربی زیر سه یا هفت ناحیه در بدن استفاده می‌کند.
تست کننده در مرحله بعد اندازه‌گیری‌های مزبور را برای تخمین درصد کلی چربی بدن مورد استفاده قرار می‌دهد.
تست‌های چین پوستی می‌توانند در حدود 3 تا 4 درصد برای 70 درصد کل جمعیت صحیح باشند اما در صورت انجام توسط افراد ناکارآزموده دقت آنها به مراتب کمتر خواهد بود.

مقیاس‌های چربی بدن
آنالیز امپدانس بیوالکتریکی یک ویژگی متداول در مقیاس‌های مربوط به حمام است. این تست از یک جریان الکتریکی خفیف برای تخمین زدن چربی بدن بر مبنای میزان سهولت عبور جریان الکتریکی از بدن بهره می‌گیرد.
چربی یک رسانای ضعیف جریان الکتریسته محسوب می‌شود، بنابراین مقاومت بیشتر نشان دهنده درصد بالاتر چربی در بدن خواهد بود.
دقت این مقیاس‌ها بر مبنای نوع برند متفاوت است. سطح سیراب بودن بدن نیز می‌تواند به شکلی قابل ملاحظه نتایج را تغییر دهد زیرا آب الکتریسیته را به آسانی از خود عبور می‌دهد.
مقیاس‌های موجود در بازار عموماً در مقایسه با وزن‌کشی هیدرواستاتیک و دیگر ابزارهای تحقیقات پزشکی از دقت کمتری برخوردارند اما می‌توانند برآوردی تقریبی از ترکیب‌بندی بدن به دست دهند.

ابسورپتیومتری اشعه X انرژی دوگانه (DEXA یا DXA)
DEXA از اشعه X برای اندازه‌گیری چربی بدن، توده عضلانی و چگالی مواد معدنی استخوان استفاده می‌کند. این روش استاندارد طلایی اندازه‌گیری چگالی مواد معدنی استخوان محسوب می‌شود. به هر حال میزان دقت آن هم‌اندازه اندازه‌گیری چربی بدن توسط وزن‌کشی هیدرواستاتیک نیست.

MRI و CT اسکن
این دو دقیق‌ترین روش‌های اندازه‌گیری چربی بدن محسوب می‌شوند. به هر حال این تست‌های تصویربرداری معمولاً به تحقیقات پزشکی محدود می‌شوند و بسیار گرانند.
ماشین‌های MRI یا CT اسکن کار خود را با گرفتن عکس‌های متعدد از مقاطع مختلف بدن انجام می‌دهند. تکنیسین کارآزموده می‌تواند انواع مختلف بافت‌ها مثل استخوان، عضله، یا چربی را در این تصویرها شناسایی کند.


تست وزن‌کشی هیدرواستاتیک در کجاها قابل دسترس است
تست‌های وزن‌کشی هیدرواستاتیک در برخی دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقات پزشکی و مراکز تناسب اندام در دسترس است.
اگر می‌خواهید از این تست استفاده کنید می‌توانید با دانشگاه‌ها یا کالج‌های منطقه زندگی خود که دارای برنامه‌های کینیزیولوژی یا علم ورزش هستند تماس بگیرید. در این مورد برخی مراکز ورزشی یا تناسب اندام نیز ممکن است تست مزبور را انجام دهند.
برخی کمپانی‌ها نیز تست‌های هیدرواستاتیک موبایلی ارائه می‌دهند. این کار مستلزم رفتن به مراکز دارای تانکر هیدرواستاتیک در ناحیه محل زندگی شما است.


خلاصه
وزن‌کشی هیدرواستاتیک یکی از دقیق‌ترین راه‌های اندازه‌گیری چربی بدن است.
در این تست شخص در حالت نشسته بر روی یک ترازو در آب غوطه‌ور می‌شود. تست کننده درصد چربی بدن را با مقایسه وزن شخص در خشکی و وزن او در زیر آب محاسبه می‌کند.
این روش اندازه‌گیری چربی بدن بیشترین استفاده را در مراکز تحقیقی و نزد ورزشکاران دارد اما برخی سالن‌های ورزشی و دانشگاه‌ها نیز آن را انجام می‌دهند./وزن‌کشی هیدرواستاتیک یا توزین زیر آب، راه دقیق اندازه‌گیری چربی بدن
جیک تایپن، دنیل یتمن
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Healthline
What Is Hydrostatic Weighing?
Medically reviewed by Jake Tipane, CPT —
Written by Daniel Yetman
On August 10, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.