دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا اتیسم قابل علاج است؟

 اختلال نافرمانی مقابله‌ای, اختلال وسواس فکری-عملی, افسردگی, گیاهخواری

به طور معمول علایم اتیسم در ابتدای کودکی، عموماً بین 12 تا 24 ماهگی بروز می‌کنند

مقالات مغز و اعصاب

در این مقاله:
◄ درمان‌های فعلی برای ASD کدامند؟
◄ تحقیق ادامه دارد
◄ راه‌های حمایت از مبتلایان به ASD
◄ خلاصهاختلال طیف اتیسم (ASD) نوعی اختلال در رشد و نمو عصبی است که بر ارتباط‌گیری و رفتار تأثیر می‌گذارد. "رشد و نمو عصبی" به این معنی است است که اتیسم با توسعه سیستم عصبی مرتبط است.
به طور معمول علایم اتیسم در ابتدای کودکی، عموماً بین 12 تا 24 ماهگی بروز می‌کنند. اما ممکن است تشخیص به ویژه در صورت خفیف بودن علایم تا سنین بالاتر ممکن نباشد.
از آنجا که علایم از فردی به دیگری متفاوتند، متخصصان پزشکی از ASD به عنوان یک طیف سخن می‌گویند تا پافشاری بر طیفی ثابت از علایم که اشخاص تجربه می‌کنند.
اکثر کارشناسان بر این موضوع توافق دارند که اتیسم علاج ندارد. علت اینکه بسیاری از آنان نسبت به ASD رویکردی در راستای مدیریت کردن علایم یا توسعه مهارت‌ها و تقویت آنها، شامل درمان رفتاری، روانشناسی و آموزشی در پیش می‌گیرند همین است.


درمان‌های فعلی برای ASD کدامند؟
متخصصان مراقبت‌ها پزشکی درمانگر ASD توافق دارد که شروع درمان حمایتی در اولین فرصت ممکن مهم است.
بر مبنای نظر دکتر اشانتی دبلیو. وودز / Ashanti W. Woods، متخصص بیماری‌های کودکان در مرکز پزشکی مرسی، اثبات شده است که مداخله درمانی زودهنگام با بهترین نتابج همراه است.
دکتر وودز توضیح می‌دهد، "کودکان خردسال مواجه با تشخیص ابتلاء به اتیسم به طور معمول نیاز دارند تا نیازهای آنها برآورده شود."
بر مبنای نظر دکتر وودز هدف از این مداخله درمانی کمک به نوباوگان برای ارتباط‌گیری بهتر، به حداقل رساندن اضطراب در تنظیمات اجتماعی و به حداقل رسانیدن رفتارهای چالش برانگیز است. این خدمات به طور معمول در سن سه سالگی بچه ارائه می‌شوند.
در حالی که اختلال طیف اتیسم در دامنه‌ای از خفیف تا شدید بروز می‌کند، وودز می‌گوید که راهکارهای درمانی اغلب، اگر نه در تمامی موارد، متمرکز بر / و شامل برخی انواع گفتار درمانی، رفتار درمانی و کاردرمانی است.
وودز خاطرنشان می‌کند وقتی کودکان بزرگ‌تر می‌شوند و به مدرسه می‌روند، بسیاری از آنان می‌توانند از پلن‌های آموزش شخصی‌سازی شده تخصصی که همان اهداف بهبود ارتباط، رفتار، جمع‌گرایی و مراقبت شخصی را دنبال می‌کنند سود ببرند.
به علاوه دکتر وودز توضیح می‌دهد که با توجه به اختلالاتی مثل اختلال کمبود توجه بیش‌فعالی (ADHD)، اختلال نافرمانی مقابله‌ای (ODD)، اختلال وسواس فکری-عملی (OCD)، یا افسردگی که مکرراً در کنار ASD بروز می‌کنند، روانپزشکان ممکن است داروهایی را نیز تجویز کنند.
وقتی موضوع گزینه‌های درمانی خاص مطرح می‌شود، یکی از رویکردهای درمانی که بسیاری از درمانگران، مدارس و متخصصان پزشکی مورد استفاده قرار می‌دهند آنالیز رفتار کاربردی (ABA) است. بر مبنای اعلام CDC هدف از این رویکرد تشویق یادگیری رفتارهای مثبت و بهبود طیفی از مهارت‌ها است.
دیگر اشکال درمان شامل موارد زیر است:
• پرورش مهارت‌های اجتماعی
• درمان یکپارچگی حسی
• کاردرمانی
در حالی که فرآیند یافتن منابع گاه ممکن است طاقت‌فرسا باشد، به خاطر بسپرید که افراد تربیت شده‌ای در دسترسند که می‌توانند هم برای شخص دچار ASD و نیز برای عزیزان آنها مفید باشند.


تحقیق ادامه دارد
دکتر وودز همچنین می‌نویسد که بررسی‌های تحقیق برای کاوش در مورد اثرات سبک زندگی (محیط کم-تحریک‌گر) و تعدیل‌های غذایی مثل گیاهخواری یا رژیم غذایی بدون گلوتن در مورد کودکان دچار ASD ادامه دارد.
دکتر وودز توضیح می‌دهد، "به هر حال، جامعه پزشکی منتظر است تا ببیند که آیا فرجام از نظر آماری قابل توجهی در پیوند با تنظیمات یاد شده مطرح است یا خیر."
در کنار تنظیمات مربوط به سبک زندگی و رژیم غذایی، پژوهشگران به تحقیقات دیگری نیز توجه دارند که در آنها کشف اتیسم در طول بارداری، تأثیر ژن‌های موجود در تشخیص، و آینده درمان‌های مشتق از خون مشتق از بند ناف در مد نظر هستند.


راه‌های حمایت از مبتلایان به ASD
در کنار جستجوی برای حمایت تخصصی از شخص دچار ASD، همچنین درک این نکته که چگونه می‌توان در کنار مراقبت از خود به حمایت از افراد دچار ASD بپردازیم مفید است.

کمک کنید تا آنان احساس امنیت و محبت کنند
ابتدا و مقدم بر هر چیز شخص دچار اتیسم باید احساس کند که در امنیت و مورد مهر است.

با گروه خود ارتباط برقرار کنید
ارتباط با دکتر، درمانگر، آموزگاران و دیگر تأمین کنندگان خدمات مراقبی می‌تواند باعث گردد تا شما وظایف روزمره خود را بسیار آسان‌تر انجام دهید.
در مورد والدین این می‌تواند به معنی درخواست پیشنهادهایی برای ادامه تمرین مهارت‌هایی باشد که کودک شما در کوران آموختن آنها در درمان قرار دارد، که باعث سهولت رسیدن به توفیق بیشتر برای آنها خواهد شد.

مشاهده‌گر محیط باشید
آنچه شما در محیط خانه انجام می‌دهید می‌تواند بر شدت علایم ASD تأثیرگذار باشد. یک پیشنهاد در این مورد همانا نگه داشتن محیط پیرامون به شکل قابل پیش‌بینی و آشنا است. پیشنهاد دیگر داشتن یک برنامه روتین است. در عین حال یک ایده هوشمندانه به حداقل رساندن گرفته‌های حسی مثل سر و صدا و میزان فعالیت در محیط خانه است.

روال پویا را دنبال کنید
در هنگام روبرویی با موقعیتی تازه از پیش آمادگی مواجهه با آنچه را که ممکن است اتفاق بیفتد داشته باشید. این می‌تواند کمک کند تا انتقال به موقعیت تازه راحت‌تر صورت گیرد. اقلام آرام‌بخش را در کنار موارد آشنا لحاظ کنید.

از شتاب خود بکاهید
اطلاعات را به روش ساده و در عین حال مؤثر انتقال دهید. هر قدر شفاف‌تر، موجزتر و ملموس‌تر باشید بهتر است. در حالی که گوش می‌دهید و مشاهده می‌کنید به فرد مبتلاء زمان برای پاسخگویی لحاظ کنید.

رفتار مثبت را تشویق کنید
استفاده از وسایل کمک تصویری را برای زمان‌بندی و وظایف روزانه کودک در مد نظر قرار دهید. تکنیک‌های رفتاری کودک را که در کوران درمان می‌آموزد تقویت کنید. با شناسایی و اعلام توانایی‌ها و قدرت‌های کودک موقعیت را جشن بگیرید.

در مورد روندهای جاری به روز بمانید
وودز بر این باور است که یک راه مهم که والدین با اتکاء به آن می‌توانند از کودک دچار ASD خود حمایت کنند مسلح کردن خویش با منابع و اطلاعات قابل اعتماد در مورد اتیسم برگرفته از منابعی مثل autismspeaks.org و kidshealth.org است.

برای تنوعات عصبی ارزش قائل شوید
در هنگام مراقبت از شخص دچار ASD این موضوع مهم است که از گوناگونی‌های عصبی آگاه بوده و برای آنها ارزش قائل باشید. وقتی شما به ASD از این دریچه نگاه کنید، کمک خواهد کرد تا بدنامی متوجه وضعیت را که اغلب با تشخیص ابتلاء به آن همراه است بزدائید و به شما امکان آن را می‌دهد که تفاوت‌ها را بیشتر از ناتوانی به عنوان نرمال شناسایی کنید.

در جستجوی گروه‌های حمایت از اتیسم باشید
پیوستن به افراد دیگری در جامعه اتیسم می‌تواند به شما کمک کنید تا چیزهای تازه یاد بگیرید. نکات راهنما و راهکارها را برای کمک به مدیریت شرایط به اشتراک بگذارید و از اینکه با تجربه‌های مشابهی سر و کار دارید احساس حمایت کنید.

برای خودتان زمان قائل شوید
به شکل روزانه زمانی را صرفاً برای خودتان در نظر بگیرید. اگر این زمان حتی مدتی کوتاه برای ورزش کردن، خواندن، یا گذران وقت با یک دوست باشد، در هر حال مراقبت از خود یک جزء حیاتی مراقبت از دیگری محسوب می‌شود.


خلاصه
اگرچه اختلال طیف اتیسم علاجی ندارد، چند گزینه درمانی مثل ABA برای آن در دسترسند که می‌توانند به شخص دچار ASD در مواجهه با موقعیت‌های روزمره و کسب مهارت‌های مختلف کمک کنند. یافتن یک گروه حمایتی تخصصی برای کمک به شما و فرزندنتان برای طی مسیر مورد بحث مفید است./آیا اتیسم قابل علاج است؟
دکتر تیموتی جی. لگ، سارا لیندبرگ
ترجمه فرهنگ راد

Source:
Healthline
Is Autism Curable?
Last medically reviewed on February 25, 2019
Medically reviewed by Timothy J. Legg, Ph.D., CRNP —
Written by Sara Lindberg —
Updated on November 24, 2021

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.