دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سیاتیک: علل، علایم و درمان

سیاتیک، درد، درد حاد، درد مزمن، دیسک، سیاتیک حاد، - تنگی کانال کمری ستون فقرات – تنگی طناب نخاعی در ناحیة کمر، - اسپوندیلولیستزی / Spondylolisthesis ، تومورهای ناحیة نخاع، عفونت نخاع، جراحت نخاع،

سیاتیک بیماری نیست، اما بیش از علامت یک مشکل دیگر عصب سیاتیک را درگیر می‌کند. برخی کارشناسان تخمین می‌زنند که تا 40 درصد افراد در برهه‌ای از عمر خود دستکم یک بار سیاتیک را تجربه می‌کنند.

مقالات مغز و اعصاب

• کارولاین گیلات، دکتر ویلیام موریسن
• ترجمة هستی فراست‌فر


سایاتیکا [سیاتیک]  نامی برای درد ناشی از آزردگی یا ناراحتی عصب سیاتیک است. هر چیزی که سبب آزردگی یا ناراحتی این عصب شود می‌تواند موجب درد سیاتیک گردد، که طیف آن از خفیف تا شدید متفاوت است.
سیاتیک معمولاً بر اثر فشرده شدن ریشة عصب در ناحیة کمری (پایین) ستون فقرات ایجاد می‌شود. اغلب اوقات اصصلاح "سیاتیک" با درد عمومی پشت اشتباه گرفته می‌شود. در هر حال، سیاتیک به ناحیة پشت و کمر محدود نمی‌شود.
عصب سیاتیک درازترین و پهن‌ترین عصب در کل بدن انسان است. این عصب از ناحیة کمر شروع می‌شود، در امتداد باسن ادامه می‌یابد، از پاها می‌‌گذرد و درست در ناحیة زیر زانو به انتهای خود می‌رسد.
عصب سیاتیک چندین عضله را در ناحیة پایین پاها کنترل می‌کند و برای پوست پا و بیشتر بخش پایین پا حس پدید می‌‌آورد.
سیاتیک بیماری نیست، اما بیش از علامت یک مشکل دیگر عصب سیاتیک را درگیر می‌کند. برخی کارشناسان تخمین می‌زنند که تا 40 درصد افراد در برهه‌ای از عمر خود دستکم یک بار سیاتیک را تجربه می‌کنند.


آنچه در این مقاله می‌خوانید:
1. انواع سیاتیک
2. علل سیاتیک
3. ریسک فاکتورهای سیاتیک
4. علایم سیاتیک
5. تشخیص سیاتیک
6. درمان سیاتیک
7. پیشگیری از سیاتیک
8. ورزش و سیاتیک


در اینجا چند نکتة کلیدی مربوط به سیاتیک ذکر می‌شود. جزییات بیشتر و اطلاعات تکمیلی در متن مقاله آمده است:
- عصب سیاتیک درازترین عصب بدن است
- شایع‌ترین علت سیاتیک تضعیف (فتق) دیسک است
- درمان شناختی رفتاری می‌تواند به برخی از مردم در مدیریت درد سیاتیک کمک کند
- سیاتیک بیماری نیست، نشانه است

انواع سیاتیک
سیاتیک اغلب اوقات به دو گروه تقسیم‌بندی می‌شود:

سیاتیک حاد (کوتاه مدت)
سیاتیک حاد معمولاً به مراقبت‌های تخصصی پزشکی نیاز ندارد؛ داروهای غیر نسخه‌ای ضد درد همراه استفاده از کمپرس گرم و سرد و ورزش می‌توانند به شکل قابل ملاحظه‌ای علایم را کاهش دهند.
سیاتیک حاد معمولاً 4 تا 8 هفته طول می‌کشد.

سیاتیک مزمن (درازمدت)
از طرف دیگر سیاتیک مزمن، ممکن است به فیزیوتراپی شامل ورزش درمانی، گرمادرمانی و سایر تکنیک‌ها نیاز داشته باشد. در موارد نادر ممکن است به جراحی نیاز باشد.
سیاتیک مزمن هشت هفته و بیشتر ادامه دارد.

علل سیاتیک
سیاتیک یک علامت مشترک در تعدادی از اختلالات پزشکی است؛ به هر حال، سیاتیک در حدود 90 درصد موارد به فتق (تضعیف) دیسک مرتبط است.
ستون فقرات دارای سه قسمت است:
- مهره‌ها (استخوان‌های فرد در ستون فقرات که عصب‌های درون آن را محافظت می‌کند)
- عصب‌ها
- دیسک‌ها
دیسک‌ها از جنس غضروف هستند، که یک مادة مقاوم و دارای خاصیت ارتجاعی است. غضروف در میان مهره‌ها همانند یک سطح زیرسازی عمل می‌کند و به نخاع امکان انعطاف‌پذیری می‌دهد.
فتق دیسک زمانی بروز می‌کند که یک دیسک به طور موقت از جای خود خارج می‌شود و بر عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند.
دیگر علل سیاتیک شامل موارد زیر است:
- تنگی کانال کمری ستون فقرات – تنگی طناب نخاعی در ناحیة کمر که ممکن است عصب سیاتیک را تحت فشار قرار دهد.
- اسپوندیلولیستزی / Spondylolisthesis – نوعی بیماری است که در آن یک دیسک به سمت مهره‌های زیر آن می‌لغزد و باعث آزردگی عصب سیاتیک می‌شود.
- تومورهای ناحیة نخاع که می‌توانند ریشة عصب سیاتیک را تحت فشار قرار دهند.
- عفونت در ناحیة نخاع
- جراحت در ناحیة نخاع
- سندرم کودا اکوئینا / Cauda equina syndrome– یک بیماری نادر اما جدی است که می‌تواند بر اعصاب بخش پایین طناب نخاعی تأثیر بگذارد. این بیماری نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری دارد. سندرم کودا اکوئینا می‌تواند باعث آسیب پایدار سیستم عصبی شده و به فلج منجر گردد.
در بسیاری از موارد سیاتیک، یک دلیل منفرد و آشکار وجود ندارد. هر چیزی که سبب آزردگی و ناراحتی عصب سیاتیک شود می‌تواند درد سیاتیک ایجاد کند. در هر حال، باور بر این است که تلفیق فشار عضلات، مفاصل و استخوان می‌تواند به سیاتیک منجر شود، و این دلیل شیوع بیشتر آن در افراد بالای چهل سال است.

ریسک فاکتورهای سیاتیک
ریسک‌ فاکتورهای عمومی سیاتیک شامل موارد زیر است:
- بسته به زوال و اضمحلال دیسک‌ها، افراد در دهة 30 و 40 زندگی در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به سیاتیک قرار دارند.
- مشاغلی که نیازمند بلند کردن وزنه‌های سنگین در دوره‌های طولانی هستند.
- زندگی فاقد فعالیت جسمانی – افرادی که مدت‌های طولانی یک‌جا به حالت نشسته باقی می‌مانند و از نظر جسمانی کم‌تحرک هستند بیشتر از افراد دارای تحرک جسمانی در معرض ابتلا به سیاتیک قرار دارند.
اگرچه درد شبه سیاتیک می‌تواند یکی از مشکلات دورة بارداری باشد، سیاتیک وابسته به تضعیف دیسک در خلال دورة بارداری چندان محتمل نیست.

علایم سیاتیک
علامت اصلی سیاتیک درد سوزان در طول محدودة عصب سیاتیک است. درد در ناحیة کمر، امتداد باسن و پایین کمر یا پاها ادامه دارد (معمولاً یکی از پاها دچار درد می‌شود).
این درد می‌تواند درد خفیف تا درد بسیار حاد تا احساس ناراحتی شدید را شامل شود و می‌تواند با نشستن به مدت طولانی افزایش یابد.
دیگر علایم شایع سیاتیک عبارتند از:
- بی‌حسی پا در امتداد مسیر عصب؛ گاهی از اوقات این بی‌حسی در بخشی از پا می‌تواند با درد در قسمت دیگری از پا همراه شود.
- احساس سوزن سوزن شدن در پا و انگشتان پا.

تشخیص سیاتیک
اگر علایم سیاتیک خفیف باشد و بیش از 4 تا 8 هفته ادامه نیابد، این احتمالاً سیاتیک حاد است،‌ و ضرورتاً نیازی به مراقبت‌های تخصصی پزشکی ندارد چرا که گرایش این درد بر آن است که خودبه‌خود رفع ‌شود.
داشتن تاریخچة کامل پزشکی بیمار احتمالاً می‌تواند باعث سرعت در تشخیص شود. پزشکان همچنین بیماران را به انجام تمرینات پایه‌ای ورزشی دعوت می‌کنند (با تمرکز بر روی ناحیة پاها) که باعث کش آمدن عصب سیاتیک می‌شود. احساس درد سوزان در ناحیة پایین پا در هنگام انجام این تمرینات ورزشی معمولاً نشان دهندة وجود سیاتیک است.
اگر درد بیش از 4 تا 8 هفته ادامه داشته باشد، تست‌های تصویربرداری مثل اشعة ایکس و MRI ممکن است برای کمک به شناسایی آنچه باعث فشردگی عصب سیاتیک و بروز علایم می‌شود مورد نیاز باشد.

درمان سیاتیک
در اینجا به طور مشخص به درمان سیاتیک حاد و سیاتیک مزمن پرداخته می‌شود:

1. سیاتیک حاد
اغلب موارد سیاتیک حاد به درمان‌های خودمراقبتی شامل موارد زیر خوب جواب می‌دهند:
- استفاده از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای – علایم درد را کاهش می‌دهد. استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) نظیر ایبوپروفن، توصیه می‌شوند. استامینوفن (تیلنول، پاراستامول) برای استفادة طولانی مدت توصیه می‌‌گردد. همة ضد دردها برای همة بیماران مناسب نیستند؛ برای انتخاب گزینة مناسب باید با پزشک مشورت شود.
- ورزش‌هایی نظیر پیاده‌روی یا تمرینات کششی ملایم مفید هستند.
- کمپرس گرم و سرد به کاهش درد کمک می‌کند. اغلب اوقات جایگزینی این دو با هم مفید است.

2. سیاتیک مزمن
درمان سیاتیک مزمن معمولاً تلفیقی از موازین مراقبت از خود و درمان‌های پزشکی را شامل می‌شود.
- داروهای ضد درد نسخه‌ای – آمی‌تریپ‌تیلین، گاباپنتین، کدئین (یک ضد درد بر پایة مخدر خفیف)، که اغلب در ترکیب با پاراستامول تجویز می‌شود، و اگر علایم سیاتیک شدید باشد دیازپام اضافه می‌گردد.
- فیزیوتراپی – نرمش‌هایی برای ایجاد کشش در عضلات پشت و بهبود انعطاف‌پذیری آنها و چگونگی پیشگیری از ایجاد فشار به کمر را شامل می‌شود.
- درمان کایروپراکتیک / Chiropractic (ماساژدرمانی و جابجا کردن ستون فقرات) – می‌تواند روی نخاع مانور داده و فشار بر عصب‌ها را کاهش دهد، که در نهایت به کاهش درد منجر می‌شود.
- درمان شناختی رفتاری – به افراد آموزش می‌دهد که نسبت به درد خود واکنش متفاوتی داشته باشند.
در صورتی که درد به درمان‌های دیگر پاسخ ندهد و رو به شدت بگذارد جراحی می‌تواند یک گزینه باشد. گزینه‌های جراحی شامل موارد زیر است:
- لامینکتومی کمری – در این جراحی طناب نخاعی در ناحیة کمر برای کاهش فشار وارده بر عصب‌ها عریض می‌شود
- دیسکتومی – بخشی یا کل دیسک تضعیف شده برداشته می‌شود
بسته به علت بروز سیاتیک جراح به ریسک‌ها و فواید عمل پرداخته و گزینة جراحی مناسب را نشان می‌دهد.

پیشگیری از سیاتیک
در برخی موارد سیاتیک قابل پیشگیری نیست. در هر حال برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند خطر ابتلاء به سیاتیک را کاهش دهد. این موارد شامل فهرست زیر است:
- ورزش منظم – با تمرکز بر حرکات کششی عضلات ستون فقرات (در ناحیة شکم و کمر) برای استقرار مناسب
- استقرار مناسب – شامل نشستن و برخاستن در وضعیت درست، بلند کردن اشیاء به شیوة درست و استفاده از بالش یا متکا برای حمایت از ستون فقرات است./


Source:
Medical News Today
Sciatica: What you need to know
Last updated Fri 15 December 2017
By Caroline Gillot Reviewed by Justin Choi, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.