دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

درد تخمدان - هفت علت شایع و درمان آنها

اندومتریوز، سرطان تخمدان، ترشحات واژن، بیماری التهابی لگن، کیست تخمدان، سندرم باقی مانده تخمدان، درد راجعه، درد پیچ‎خوردگی تخمدان

بسیاری از زنان در طول تخمک‌‌گذاری چیز خاصی احساس نمی‌‎کنند، اما دیگر زنان ممکن است به مدت چند دقیقه تا چند ساعت زمان تخمک‎گذاری دچار ناراحتی شدیدی شوند.

مقالات درد

• نیکول گلن، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمۀ هستی فراست‌فر


اگرچه اغلب زنان منظماً به وضعیت تخمدان‌های خود رسیدگی نمی‌کنند، بسیاری از آنان هر از گاه دچار درد یا ناراحتی در این ناحیه از بدن خود می‌شوند.
تخمدان‌ها دو غدۀ کوچک هستند که در دو طرف ناحیۀ تحتانی لگن جایگیر شده‌اند. تخمدان‌ها نقشی حیاتی در تولید مثل، چرخۀ قاعدگی، و توسعۀ مشخصات جنسی در زنان ایفا می‌کنند.
هر ماه یک فولیکول به تخمک تحول پیدا می‌کند که در فرآیندی به نام تخمک‌گذاری از تخمدان آزاد می‌شود. برای اغلب زنان این فرآیند در طول دورۀ پس از بلوغ تا یائسگی ادامه دارد.


[مطالب این مقاله:]
• علل
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه


علل درد تخمدان
در اینجا هفت علت شایع مسبب درد تخمدان بررسی می‌شود:

1. تخمک‌گذاری
درد تخمک‌گذاری که به نام میتلشمرز (میتل‌اشمرز) نیز شناخته می‌شود از لغات با ریشۀ آلمانی "درد" و "میان" می‌آید.
تخمک‌گذاری فرآیندی است که در آن یک تخمک از تخمدان آزاد شده و به صورت میانگین در حدود 14 روز از چرخۀ بارداری بروز می‌یابد.
بسیاری از زنان در طول تخمک‌گذاری چیز خاصی احساس نمی‌کنند، اما دیگر زنان ممکن است به مدت چند دقیقه تا چند ساعت زمان تخمک‌گذاری دچار ناراحتی شدیدی شوند.
میتلشمرز ممکن است در یک سمت یا هر دو سمت بدن بروز یابد و گاهی از اوقات با تهوع، خونریزی، یا افرایش ترشحات واژن همراه است.

درمان
میتلشمرز نیازی به درمان ندارد، اگرچه برخی زنان برای پیشگیری از تخمک‌گذاری و ناراحتی همراه آن قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف می‌کنند.

2. بیماری التهابی لگن (PID)
بیماری التهابی لگن عفونتی است که به مجرای ادرار، تخمدان‌ها و لوله‌های تخم‌بر (فالوپ) گسترش یافته است. اغلب اوقات باکتری‌های مسبب PID از نوع واگیردار جنسی ناشی از سوزاک یا کلامیدیا است.
در عین حال امکان ابتلا به PID بر اثر عفونت پس از وضع حمل، جایگذاری IUD، از دست دادن بارداری، سقط جنین، یا دیگر اقدامات تهاجمی وجود دارد.

درمان
درمان بیماری التهابی لگن نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی برای رفع عفونت اصلی یا زیربنایی دارد. PID خفیف را می‌توان با یک تزریق منفرد درمان کرد حال آنکه موارد شدید این بیماری نیازمند بستری شدن در بیمارستان و تزریق داخل وریدی آنتی‌بیوتیک دارد.

3. پیچ‌خوردگی
تخمدان با یک رباط باریک به دیوارۀ شکم متصل است که از درون آن رگ‌های خونی و عصب‌های تغذیه کنندۀ تخمدان نیز عبور می‌کنند. امکان پیچ‌خوردگی رباط یا حتی گره‌‏دار شدن آن وجود دارد.
احتمال پیچ‌خوردگی در صورت وجود یک کیست روی تخمدان بیشتر می‌شود زیرا این کیست باعث می‌شود تا تخمدان سنگین‌تر یا بزرگ‌تر از حالت نرمال شود.

درمان
پیچ‌خوردگی تخمدان سبب بروز درد شدید شده و یک فوریت پزشکی محسوب می‌شود. بدون درمان سریع و به موقع امکان مرگ بافت تخمدان بر اثر فقدان جریان خون وجود دارد.

4. اندومتریوزیس
اندومتریوزیس (اندومتریوز) یک تودۀ غیر نرمال بافت قاعدگی در خارج از مجرای ادرار است. این بافت می‌تواند در هر جایی در شکم یا لگن شامل تخمدان رشد کند و به همان شیوۀ چرخۀ قاعدگی عمل می‌کند.
در آغاز این چرخه بافت در پاسخ به هورمون‌های بدن رشد می‌کند.
وقتی عادت ماهانه شروع می‌شود این بافت نیز درست مانند جدار داخلی رحم شروع به پوسته دادن و ریزش می‌کند. این وضعیت می‌تواند به بروز خونریزی داخلی، جراحت بافت و دردهای شدید شکم و لگن منجر شود.

درمان
درمان انــدومتریوز می‌تواند شامل جراحی و درمان‌های پزشکی باشد، و انتخاب روش درمان به شدت بیماری بستگی دارد. اندومتریوز هیچ علاج قطعی ندارد اما زنان می‌توانند با استفاده از داروهای ضد درد، داروهای هورمونی و جراحی بیماری را مدیریت کنند.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

17 علت اصلی درد بالای شکم

12 علت درد کشاله ران


5. کیست تخمدان
کیست تخمدان کیسۀ پر از مایعی است که روی تخمدان رشد می‌‌کند. کیست‌های تخمدان بسیار شایع و در اکثر موارد فاقد هر گونه علامت هستند.
به هر جهت یک کیست بزرگ یا پاره شده می‌تواند سبب بروز طیفی از علایم شامل موارد زیر شود:
• درد
نفخ
• بروز تغییر در چرخۀ قاعدگی
• نیاز مکرر به ادرار کردن
• احساس پربودگی
• ناراحتی عمومی بدن
اکثر کیست‌ها خوش‌خیم (غیر سرطانی) هستند اما در موارد بسیار نادر امکان سرطانی بودن آنها وجود دارد.

درمان
اگر کیست تخمدان کوچک باشد، درمان توصیه شده ممکن است مراقبت و نظارت وضعیت برای بررسی رفع آن باشد.
برخی پزشکان برای کمک به کوچک شدن کیست مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری را تجویز می‌کنند. اگر کیست بیش از حد بزرگ باشد، انجام جراحی برای خارج کردن کیست ضروری خواهد بود.

6. سندرم باقی مانده تخمدان
سندرم باقی ماندۀ تخمدان صرفاً در زنانی بروز می‌کند که تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ آنان با عمل جراحی برداشته شده است.
اگر حتی یک بافت تخمدان در ناحیۀ لگن باقی بماند می‌تواند پاسخ گویی به هورمون‌ها و تولید هورمون را ادامه دهد.
این وضعیت می‌تواند به بروز دردی منجر شود که یا به صورت مداوم ادامه دارد یا قطع و وصل می‌شود. زنان دچار سندرم باقی مانده تخمدان در عین حال ممکن است در طول سکس، ادرار کردن یا دفع مدفوع دچار درد شوند.

 

درمان
زنان دچار سندرم باقی مانده تخمدان ممکن است به دارودرمانی یا درمان با اشعه برای از بین بردن هر گونه باقی ماندۀ بافت تخمدان نیاز داشته باشند. این درمان‌ها باعث کاهش هورمون‌های تولید شده توسط بافت به جا مانده خواهد شد.

7. درد راجعه
این احتمال وجود دارد، دردی که در ناحیۀ دیگری از بدن و توسط یک اختلال پزشکی ایجاد شده است به عنوان دردی ایجاد شده در ناحیۀ تخمدان به نظر برسد. مواردی مثل آپاندیسیت، بارداری خارج از رحم، سنگ‌های کلیه، یبوست یا بارداری زودهنگام می‏‌توانند سبب بروز درد راجعه شوند.

درمان
دکتر نخست باید تعیین کند که چه چیزی عامل بروز درد بوده است و سپس بهترین برنامۀ درمانی را بسته به موقعیت مشخص کند.
این برنامۀ درمانی ممکن است جراحی برای خارج کردن آپاندیس یا بارداری خارج از رحم، داروهای ملین برای کاهش یبوست، یا داروهای ضد درد تا زمان دفع سنگ‌های کلیه باشد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
هر گاه زنی دچار درد نامعمول در ناحیۀ لگن خویش شود باید به پزشک مراجعه کند.
عوارض مرتبط به درد تخمدان به علت ایجاد این درد بستگی دارد.
برای مثال در پیوند با میتلشمرز هیچ مشکل یا عارضۀ درازمدتی برای سلامت زنان وجود ندارد، اما پارگی آپاندیس در صورت عدم درمان سریع می‌تواند کشنده باشد.
عدم درمان پیچ‌خوردگی تخمدان می‌تواند به مرگ تخمدان، از دست رفتن قدرت باروری، و حتی بروز عفونت‌های شدید کشنده منجر شود. درد همراه پیچ‌خوردگی تخمدان معمولاً بسیار شدید است و زنان را وادار به تماس با اورژانس پزشکی می‌کند.
اندومتریوز یا عفونت‌هایی مثل بیماری التهابی لگن، نیازمند درمان هستند به شکلی که باعث بروز دیگر مشکلات درازمدت سلامت مثل ناباروری نشوند.
آپاندیسیت یا یک کیست پاره شدۀ تخمدان می‏تواند سبب بروز عفونت و زخم در ناحیۀ لگن شود و نیز ممکن است در صورت عدم درمان کشنده باشد.
استفاده از مراقبت‌های پزشکی در صورتی که درد ناگهانی یا شدید باشد یا اگر دیگر علایم نظیر موارد مندرج در فهرست زیر همراه باشد، به ویژه مهم است:
• تهوع
استفراغ
تب
• خونریزی واژینال
دردهای بسیار شدید باید به فوریت مورد ارزیابی قرار گیرند که این بدان معنی است که فرد باید به اورژانس پزشکی مراجعه نماید.

پیام همراه
درد تخمدان ممکن است بر اثر یک علت جدی رخ دهد یا ممکن است علت بروز آن جدی نباشد. حتی اگر درد تخمدان شدید نباشد، مشورت در بارۀ آن با پزشک به ارزیابی دقیق‌ مسأله منجر خواهد شد.
ممکن است راه ساده‌ای برای تخفیف درد وجود داشته باشد یا درد ناشی از علتی جدی بوده و نیازمند درمان باشد. در هر مورد برای رسیدن به اطمینان لازم موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد./


Source:
Causes and treatment of ovary pain
Last reviewed Sat 23 December 2017
By Nicole Galan
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

نظرات (4)

  1. نسرین سعادتی

دوسه روزپیش که سکس کردم تخمدان راستمدردمیکنه هنوزم درد دارم علت خاصی داره یانه ممنون

  پیوست ها
 
  1. .

سلام
من دو ماه است كه چند روز بعد از پريود دچار درد تخم دان و ناحيه لگن ميشوم ، اين موضوع يك يا دو روز طول ميكشد و بعد خوب ميشم ،
آيا مشكلي هست ؟

جواب. به عنوان یک اصل کلی و در عین حال قطعی مردم باید بدانند که به اطلاعات ارائه شده در...

سلام
من دو ماه است كه چند روز بعد از پريود دچار درد تخم دان و ناحيه لگن ميشوم ، اين موضوع يك يا دو روز طول ميكشد و بعد خوب ميشم ،
آيا مشكلي هست ؟

جواب. به عنوان یک اصل کلی و در عین حال قطعی مردم باید بدانند که به اطلاعات ارائه شده در وبسایت‌های پزشکی باید به عنوان آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی علمی نگاه کنند و نه مرجعی برای تشخیص و درمان. هر وبسایتی نیز با هر میزان از صحت اطلاع‎رسانی جز این را به مردم بگوید، کذب گفته است. تشخیص پزشکی موضوعی است که در محیط پزشکی و با اتکاء به مجموعه ابزارهای لازم از جمله خود بیمار، پزشک، و وسایل تشخیصی صورت می‌گیرد. در مورد موضوع مطرح شده از سوی شما ممکن است هیچ مشکل خاصی در میان نباشد و نیز ممکن است مشکلی نیازمند بررسی پزشکی مطرح باشد. در هر دو حالت تشخیص موضوع بر عهده پزشک است. لطفاً به یک متخصص بیماری‌های زنان مراجعه بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. مرجان

من٢ساله ک رحمم روبرداشتم.اما تخمدانها رونه.هرازگاهی درد دارم سمت چپ شکمم.خودم احساس میکنم ک تخمدان چپم هست.اما دردم چند دقیقه بود بعد برطرف میشد دردی مثل درد پریود. اما الان حدود ی هفته هست که درد دارم ک قطع و وصل میشه ک همون سمت چپ شکمم هست.لطفا...

من٢ساله ک رحمم روبرداشتم.اما تخمدانها رونه.هرازگاهی درد دارم سمت چپ شکمم.خودم احساس میکنم ک تخمدان چپم هست.اما دردم چند دقیقه بود بعد برطرف میشد دردی مثل درد پریود. اما الان حدود ی هفته هست که درد دارم ک قطع و وصل میشه ک همون سمت چپ شکمم هست.لطفا راهنماییم کنید.درضمن من تو سن٢٩سالگی جراحی شدم.
با سلام. بهترین کار مراجعه به متخصص زنان و نیز مشورت با جراح شماست. اینها مواردی نیست که بتوان در اینترنت جواب آنها را به درستی یافت. هر فردی مشخصات خاص خود را دارد و این خاص بودن مراحل تشخیص و درمان را نیز شامل می‌شود. موفق باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 3 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. فروغ

سلام من دوسال است یائسه شدم وسال گذشته دوبار قسمت تخمدانم یکبار راست و بار دوم چپ یکشب و یکروز بی اندازه درد داشت وحالا شش ماه بعد باز دوباره همان درد را بطرف راست دارم واصلا قابل تحمل نیست. آیا درمان دارد یا نه. با تشکر
جواب. درد به صورت مقطعی...

سلام من دوسال است یائسه شدم وسال گذشته دوبار قسمت تخمدانم یکبار راست و بار دوم چپ یکشب و یکروز بی اندازه درد داشت وحالا شش ماه بعد باز دوباره همان درد را بطرف راست دارم واصلا قابل تحمل نیست. آیا درمان دارد یا نه. با تشکر
جواب. درد به صورت مقطعی ظاهر شده و در دو وهله به فاصله شش ماه. در اینکه درمان برای آن هست شکی نیست، اما ابتدا باید علت آن مشخص گردد. درد شما ممکن است دوباره برگردد، بنابراین درست آن است که به یک متخصص زنان مراجعه بفرمایید تا علت مشخص گردد. به این موضوع نیز عنایت داشته باشید که یائسگی یک روند است و نه واقعه‌ای ناگهانی و یک روزه.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.