دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سردی پا - علل و مداوا

سرمای پا، سردی پا، سردی پاها، هیپوتیروئیدیسم، کم‎کاری تیروئید، دیابت ملیتوس، سرمای هوا، مشکلات گردش خون، پدیده رینو، استرس یا اضطراب شدید، آنمی، اختلالات عصب، مشکلات مغز و اعصاب

مشکلات گردش خون یکی از علل شایع سردی پا است. فرد دچار ضعف در گردش خون اغلب اوقات برای خونرسانی به اندام‎های دوردست بدن نسبت به قلب در تقلا قرار دارد، و مکرراً احتمال دارد که از بابت سردی دست و پا شاکی باشد

مقالات درد

• جون جانسون، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی

احساس سرما در پاها در برخی مواقع تجربه‎ای نرمال است. تغییرات دما و همچنین گزینه‎های مربوط به سلامت و سبک زندگی برخی از شایع‎ترین علل سردی پاها هستند و تنظیم عوامل مزبور معمولاً سبب ایجاد علایم بهبود می‎شود. در این مقاله چند علت مختلف بروز سردی در پاها بررسی خواهد شد. در عین حال روش‌های مداوای خانگی برای ایجاد گرما و آرامش در پاها مطرح خواهند شد.

[مطالب این مقاله:]
• علل سردی پاها
• مداوای خانگی
• چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم

 علل سردی پاها
سردی پاها ممکن است به علل مختلفی رخ دهد که این علل از سرمای زمستان گرفته تا اختلالات مربوط به سیستم گردش خون و اختلالات عصبی را شامل می‎شوند. علل سردی پاها شامل موارد زیر است:

سرمای هوا
سرمای پاها یکی از واکنش‎های نرمال بدن در برابر هوای سرد است. وقتی بدن در معرض هوای سرد قرار می‎گیرد، رگ‎های خونی در اندام‎های دور از قلب و اندام‎های حیاتی، مثل دست و پا منقبض، می‎شوند. این انقباض جریان خون در این نواحی را کاهش می‎دهد که به نوبۀ خود باعث کاهش میزان دمای کلی بدن می‎شود.
این اندام‎ها بخش‎هایی از بدن هستند که در دورترین فاصله از ارگان‎های حیاتی قرار دارند، بنابراین کاهش جریان خون به اندام‎های مزبور در عین حال باعث گرم نگه داشتن و جریان خون در قسمت‎های مهم‌تر بدن می‎شود.
به مرور زمان این کاهش جریان خون می‎تواند سبب کاهش میزان اکسیژن در بافت‎ها شود، که این خود سبب تغییر رنگ آنها به آبی یا کبود می‌شود. در صورت موقتی بودن، علایم مزبور معمولاً مشکلاتی جدی محسوب نمی‎شوند، و بدن پس از بازگشت گرما به آن به حالت نرمال برمی‎گردد.
برخی مردم دچار پدیدۀ رینو می‎شوند، که در آن قرار گرفتن در معرض سرما یا میزان بالای استرس سبب می‎شود تا آنها دچار محدودیت جریان خون شوند که نتیجۀ آن سرما یا بی‎حسی انگشتان دست و پا است.

استرس یا اضطراب شدید
قرار داشتن تحت اضطراب یا استرش شدید نیز می‎تواند سبب سردی پا شود. یکی از پاسخ‌های طبیعی بدن به استرس یا عصبانیت پمپاژ ادرنالین به درون جریان خون است.
وقتی ادرنالین در جریان خون به گردش درمی‎آید، سبب می‎شـود تا رگ‎های خونی محیطی منقبض شوند، که این سبب کاهش جریان خون در خارجی‎ترین بخش‌های بدن می‎شود. این پاسخ جریان انرژی را معکوس می‎کند و برای هر گونه صدمۀ جسمانی که ممکن است در نتیجۀ شرایط پراسترس ایجاد گردد آمادگی به وجود می‎آورد.
دنیای مدرن پر از عوامل استرس‌زا است، اما همگی آنها بدن را به فوریت در معرض خطر قرار نمی‎دهند، بنابراین پاسخ محافظتی اگر دست یا پا را مکرراً در معرض سرما قرار دهد بیشتر مضر خواهد بود تا مفید. کاهش استرس و تنش ممکن است در این مواقع به کاهش علایم کمک کند.

مشکلات گردش خون
مشکلات گردش خون یکی از علل شایع سردی پا است. فرد دچار ضعف در گردش خون اغلب اوقات برای خونرسانی به اندام‎های دوردست بدن نسبت به قلب در تقلا قرار دارد، و مکرراً احتمال دارد که از بابت سردی دست و پا شاکی باشد.
ضعف گردش خون ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. زندگی فاقد تحرک و ساکن یا نشستن پشت میز در سراسر روز ممکن است باعث کاهش گردش جریان خون در پاها و لاجرم سبب ایجاد سرما در آنها شود.
مصرف دخانیات نیز می‎تواند رسیدن خون به بخش‌های مختلف بدن را دچار مشکل کند بنابراین مردمی که سیگار می‎کشند ممکن است بیشتر در معرض شکوۀ ناشی از سردی پا قرار داشته باشند.
بالا بودن میزان کلسترول می‎تواند سبب تشکیل پلاک در بخش‌های مختلف بدن شود که این پلاک‎ها جریان گردش خون را در پاها کاهش می‎دهند که این منجر به سردی پا می‎شود.
برخی مشکلات قلبی نیز می‎توانند به سردی پا منجر شوند بنابراین فرد باید در مورد هر گونه مشکل قلبی موجود یا ریسک فاکتورهای آن با پزشک مشورت کند.

آنمی
آنمی اختلالی است که هنگامی رخ می‎دهد که میزان سلول‎های قرمز خون در بدن فرد بیش از اندازه کاهش پیدا می‎کند. این اختلال بر اثر عوامل مختلفی شامل کمبود آهن، ویتامین B12، یا فولات، یا بیماری مزمن ریه رخ می‎دهد.
موارد متوسط تا شدید آنمی می‎تواند به ایجاد سردی پا منجر گردد. آنمی معمولاً به تغییرات رژیم غذایی و مصرف مکمل‎ها خوب جواب می‎دهد.
بهترین کار در این مورد تشخیص آنمی توسط پزشک و پیگیری توصیه‌های درمانی از سوی دکتر است.

دیابت ملیتوس
مردم مبتلا به دیابت ممکن است در معرض خطر مشکلات گردش خون باشند که تبعاتی مثل سردی دست و پا نیز دارد.
بالا رفتن مکرر سطح قند خون می‎تواند به باریک شدن شریان‎ها و کاهش خونرسانی به بافت‎ها منجر شود، که این می‎تواند به سردی پا بینجامد.
در برخی از مردم، دیابت به ایجاد نوروپاتی پیرامونی دیابتی منجر می‎شود، که یکی از اشکال آسیب دیدن عصب است. آسیب عصب دیابتی معمولاً در مردمی اتفاق می‎افتد که دچار افزایش سطح قند خون کنترل نشده در دوره‌های زمانی طولانی هستند.
دیگر علایم آسیب عصب دیابتی شامل مور مور یا حس سوزن سوزن شدن، بی‎حسی، یا حس سوزش در پا است. علایم ممکن است در طول شب تشدید شوند.

اختلالات عصب
دیگر اختلالات عصب نیز ممکن است سبب ایجاد سردی پای مکرر شوند. آسیب عصب ممکن است بر اثر تروما یا جراحت، مثل سرمازدگی شدید یا به علت یک اختلال پزشکی زیربنایی رخ دهد.
نوروپاتی محیطی ممکن است بر اثر بیماری کلیه یا کبد، عفونت یا عوامل ژنتیکی رخ دهد. این اختلال معمولاً سبب بروز علایم اضافی شامل بی‎حسی و مور مور می‎شود. درمان علایمی مثل سردی پا می‎تواند به فرد در کاهش ناراحتی در زمانی که در انتظار درمان کامل است، کمک کند.

هیپوتیروئیدیسم
هیپوتیروئیدیسم بر اثر کم‎کاری غده تیروئید ایجاد می‎شود، که در آن سطح هورمون تیروئید در بدن کاهش می‎یابد، و این اختلال دارای تأثیرات منفی بر متابولیسم بدن است.
متابولیسم بدن بر گردش خون، ضربان قلب، و دمای بدن تأثیر می‎گذارد، بنابراین هر چیزی که بر عملکرد تیروئید تأثیر منفی داشته و سبب هیپوتیروئیدیسم شود می‎تواند به سردی پا منجر گردد.
مردم دچار هیپوتیروئیدیسم ممکن است کلاً نسبت به سرما دارای حساسیت بیشتری باشند، و نیز ممکن است علایم بیشتری مثل خستگی مزمن، افزایش وزن، و مشکلات حافظه را تجربه کنند.

مداوای خانگی
مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان علت زیربنایی موجب سردی پا بهترین راه مقابله با این مشکل است.
به هر جهت، برخی مداواهای خانگی می‎تواند به گرم کردن پا و ایجاد آرامش در فرد کمک کنند.

حرکت
کاری به سادگی برخاستن و راه رفتن یکی از آسان‎ترین راه‎ها برای گرم کردن بدن و کمک به جریان خون در پا است.
مردمی که بر اثر مقتضیات کاری خود زمانی طولانی را پشت میز سپری می‎کنند می‎توانند هر از گاه از جای خود بلند شده و در دفتر کار خویش راه بروند.
استفاده از فعالیت‎ برای ورزش قلب مثل راه رفتن با سرعت یا حتی پریدن در جا ممکن است برای گرم کردن پا در طول روز کافی باشد.

جوراب و دمپایی
استفاده از جوراب گرم برای مردم دچار سردی پا مهم است. در هنگامی که این افراد در خانه بسر می‎برند استفاده از دمپایی‎ کمک کننده است به ویژه اگر خانه دارای کفپوش گرم کننده یا پوشش قالی نباشد.
محصور نگه داشتن پا راه مناسبی برای گرم نگه داشتن آن و پیشگیری از هدر رفتن گرمای اضافی است.

حمام کردن پا
یکی از سریع‎ترین راه‎های گرم کردن پا حمام کردن آن در آب گرم است.
قرار دادن پا در جایی مثل تشت پر از آب گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه ممکن است برای تجدید گردش خون تازه در پاها برای طول روز کافی باشد. این کار به ویژه پیش از رفتن به بستر خواب مفید است زیرا می‎تواند باعث کاهش تنش و ایجاد آرامش در عضلات شود.
مردم دچار آسیب عصب دیابتی باید از استفاده از آب داغ برای پاهای خود خودداری کنند زیرا بیماری مبتلابۀ آنان مانع از احساس میزان گرمای آب مورد استفاده می‎شود. چنین وضعیتی می‎تواند به بروز سوختگی اتفاقی منجر گردد.

پدهای گرماساز یا کیسه‎های آب گرم
برای مردمی که به دلیل سردی پاها دچار مشکلات خواب هستند، استفاده از یک پد گرماساز یا کیسۀ آب گرم در پایین بستر خواب می‎تواند باعث شود که پا در طول خواب گرم باقی بماند.
پدهای گرماساز در عین حال ممکن است برای کمک به آرام کردن عضلات رنجور پس از یک روز ایستادن مفید باشند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگرچه دچار شدن به سردی گهگاهی پاها موضوعی نرمال است، در برخی از مواقع مراجعه به پزشک ضرورت دارد. هر کسی که به صورت مکرر یا بدون وجود دلیل قابل توجیه دچار سردی پا می‎شود باید برای بررسی علل محتمل به پزشک مراجعه کند.
در عین حال اگر سردی پا با علایمی نظیر موارد مندرج در فهرست زیر همراه باشد مراجعه به پزشک الزامی است:
• خستگی مزمن
کاهش وزن یا افزایش وزن
تب
درد قابل توجه مفاصل
• ایجاد زخم در انگشت دست یا پا که التیام آنها زمان درازی طول می‎کشد
• تغییرات پوستی مثل بروز راش، لایه برداشتن پوست یا زمخت شدن آن
اگر درون پا دچار سرما باشد اما پوست در لمس دچار سردی نباشد، فرد مبتلا به این وضعیت باید به پزشک مراجعه کند زیرا چنین وضعیتی می‎تواند نشانه‌ای از وجود آسیب به عصب یا دیگر اختلالات نورولوژیک باشد.

دورنما
دچار شدن به سردی پا به صورت نامکرر و گهگاهی موضوعی نرمال است. علایم پایدار در این مورد باید از سوی پزشک مورد بررسی قرار گیرد، اما درمان علت زیربنایی می‎تواند در بازگشت پا به شرایط دمایی بهتر کمک کند.
در این اثناء استفاده از برخی روش‎ها مثل پوشیدن جوراب‎های گرم یا استفاده از حمام پا می‎تواند به بالا بردن حرارت پا کمک کند./

Source:
Causes and remedies for cold feet
Last reviewed Sat 16 December 2017
By Jon Johnson
Reviewed by Stacy Sampson, DO 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.