دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

درد معده در صبح - 16 علت محتمل

درد معده در صبح، ریفلاکس اسید، GERD، گاستریت، گاستروانتریت، اولسر معده، آپاندیسیت، بیماری کرون، سوءهاضمه، سندرم روده تحریک‌پذیر، چسبندگی شکمی، آلرژی غذایی، یبوست، بیماری دیورتیکولار، 	بیماری التهابی لگن، بیماری سلیاک، بیماری کیسه صفرا، پانکراتیت

بسیاری از اختلالات و بیماری‌ها می‌توانند سبب بروز درد معده در هنگام صبح شوند

مقالات درد

1. ریفلاکس اسید و GERD
2. گاستریت
3. گاستروانتریت
4. اولسر معده
5. آپاندیسیت
6. بیماری کرون
7. سوءهاضمه
8. سندرم روده تحریک‌پذیر
9. چسبندگی شکمی
10. آلرژی غذایی
11. یبوست
12. بیماری دیورتیکولار
13. بیماری التهابی لگن
14. بیماری سلیاک
15. بیماری کیسه صفرا
16. پانکراتیت
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهدرد معده در هنگام صبح علل احتمالی متعددی دارد که این علل از مشکلات خفیف و موقتی گوارشی تا اختلالات جدی‌تر دستگاه گوارش را شامل می‌شود.
درد معده اغلب اصطلاحی سردرگم کننده بوده و تحدید آن دشوار است. برای تشخیص درد معده در صبح پرداختن اختصاصی به محدوده و طبیعت این درد کمک کننده خواهد بود.
موارد زیر علل شایع‌تر درد معده در هنگام صبح محسوب می‌شوند:

1. ریفلاکس اسید و GERD
ریفلاکس اسید اختلالی است که در آن اسید و دیگر محتویات معده در مسیر اشتباه حرکت کرده، به عقب برگشته وارد مری می‌شوند. این وضعیت می‌تواند سبب ایجاد حس سوزش در قسمت عقب دهان شود.
بر مبنای اعلام "کالج آمریکایی گاستروانترولوژی" شایع‌ترین علامت ریفلاکس اسید سوزش سر دل است که فقط در ایالات متحد آمریکا حدود 60 میلیون نفر از مردم دستکم یک بار در ماه آن را تجربه می‌کنند. کسانی که بیش از دو بار در هفته دچار ریفلاکس اسید می‌شوند ممکن است مبتلاء به اختلالی به نام بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) باشند که در صورت عدم درمان می‌تواند پیامدهایی به دنبال داشته باشد.
مردم دچار ریفلاکس اسید ممکن است در معده خود احساس درد کنند که این درد معمولاً در قسمت میانی شکم بروز می‌کند.

2. گاستریت
گاستریت یا التهاب جدار معده ممکن است به شکل ناگهانی یا به مرور زمان ایجاد شود. درد در قسمت بالای شکم یک علامت شایع این اختلال است و نیز حالت تهوع و احساس اشباع معده از دیگر علایم آن محسوب می‌شود.

3. گاستروانتریت
گاستروانتریت که گاه زیر عنوان آنفولانزای معده به آن اشاره می‌شود یک عفونت ویروسی یا باکتریایی است که معده و روده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گاستروانتریت باعث درد معده و اسهال می‌شود.

4. اولسر معده
اولسرهای معده که زیر عنوان اولسر پپتیک نیز شناخته می‌شوند می‌توانند باعث ایجاد درد مبهم و سوزان معده در هنگام صبح یا مواقع دیگر شوند. اولسرهای پپتیک زخم‌هایی در جدار معده و روده کوچک هستند که کنار هم قرار گرفته‌اند.

5. آپاندیسیت
آپاندیسیت التهاب آپاندیس است. آپاندیسیت یک علت شایع درد معده شدید و ناگهانی است که در اطراف ناف شروع می‌شود و به سمت پایین حرکت می‌کند. این درد عموماً به مرور زمان بدتر می‌شود. علایم دیگر شامل تهوع و تب است. آپاندیسیت در اکثریت موارد نیاز به عمل جراحی دارد.

6. بیماری کرون
بیماری کرون می‌تواند در هر نقطه از دستگاه گوارش، از دهان گرفته تا سوراخ مقعد، التهاب ایجاد کند. این التهاب می‌تواند باعث ایجاد کرامپ و درد معده شود. اسهال، یبوست، کاهش وزن، و خستگی مفرط دیگر علایم بیماری کرون هستند.

7. سوءهاضمه
دیس‌پپسیا (دیس‌پپسی) اصطلاح پزشکی مربوط به تبیین سوءهاضمه است. گزینه‌های سبک زندگی مثل نوع غذایی که شخص می‌خورد، می‌توانند باعث ایجاد سوءهاضمه شوند، اما در عین حال احتمال آن هست که این اختلال نتیجه برخی بیماری‌ها باشد. درد معده شایع‌ترین علامت مرتبط با سوءهاضمه است اگرچه مردم ممکن است از تهوع و نفخ رنج ببرند و در هنگام غذا خوردن به سرعت دچار حالت اشباع معده شوند.

8. سندرم روده تحریک‌پذیر
سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) یک اختلال شایع است که می‌تواند باعث درد معده و همچنین تغییر در عادات کارکرد روده شود. مردم مبتلاء به IBS ممکن است مکرراً دچار یبوست و اسهال شوند یا یبوست در آنها جای اسهال را بگیرد و برعکس. این افراد در عین حال دچار نفخ می‌شوند و قادر به دفع کامل مدفوع نیستند.

9. چسبندگی شکمی
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه"، 9 تا 10 درصد افراد دارای سابقه عمل جراحی باز شکم دچار چسبندگی یا بافت مجروح می‌شوند که باعث می‌گردد تا ارگان‌های داخلی شکم و دیواره آن به هم بچسبند.
بیشتر مردم دچار چسبندگی به پیامدهایی مبتلاء نمی‌شوند اما در کسانی که این اتفاق رخ می‌دهد درد مزمن معده شایع است. علایم دیگر شامل نفخ، یبوست و تهوع است.

10. آلرژی غذایی
درد معده یک علامت شایع آلرژی غذایی است که مبتلابه 4 تا 6 درصد کودکان و 4 درصد بزرگسالان است. علایم دیگر در این مورد شامل تهوع، کهیر، و به شکل بالقوه بروز امکان آنافیلاکسی است، که باعث ایجاد اختلال در تنفس و افت فشار خون می‌شود.

11. یبوست
"انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه" (NIDDK) یبوست را به عنوان سه بار یا کمتر دفع مدفوع در هفته تعریف می‌کند، که ممکن است انجام آن دردناک بوده و به شکل کامل صورت نگیرد. افراد مبتلاء به یبوست همچنین ممکن است دچار درد معده شوند. مردم به طور معمول می‌تواند یبوست را خود درمان درمان کنند اما اگر این اختلال شکل مزمن به خود بگیرد یا با علایم دیگری مثل خونریزی یا تب همراه شود، باید به دکتر مراجعه کنند.

12. بیماری دیورتیکولار
بیماری دیورتیکولار یا دیورتیکولوزیس حدوداً مبتلابه نیمی از افراد سنین بالای 60 است. این بیماری زمانی بروز می‌کند که بخش‌هایی از کولون دچار حالت بیرون زدگی می‌شوند. به طور معمول این برآمدگی‌ها باعث ایجاد علامت نمی‌شوند اما اگر عفونی یا ملتهب شوند، امکان ایجاد علایم وجود دارد. این وضعیت زیر عنوان دیورتیکولیت شناخته می‌شود. مردم بر اثر این بیماری ممکن است دچار درد معده (عموماً در سمت چپ معده)، تب، تهوع، یا پیامدهای شدیدتر شوند.

13. بیماری التهابی لگن
بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی است که تخمدان‌ها، رحم، لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر) و دهانه رحم را درگیر می‌کند. بر مبنای اعلام "اداره بهداشت زنان"، در حدود 5 درصد زنان در ایالات متحد آمریکا دچار PID هستند و این بیماری بیشترین شیوع را در میان زنان سنین 15 تا 24 سال دارد.
شایع‌ترین علامت PID درد در ناحیه زیر شکم است. علایم دیگر شامل تب، ترشح واژن به شکل غیر نرمال، و احساس درد در زمان سکس و ادرار کردن است. این بیماری در صورت عدم درمان کامل می‌تواند عوارض شدیدی ایجاد کند.

14. بیماری سلیاک
بیماری سلیاک به نام عدم تحمل گلوتن نیز شناخته می‌شود. این نوع عدم تحمل غذایی باعث می‌شود تا سیستم ایمنی بدن پس از خوردن هر ماده غذایی حاوی گلوتن به دیواره روده حمله کند. گندم، چاودار، جو و بسیاری محصولات دیگر دارای گلوتن هستند. علایم بیماری سلیاک متفاوت بوده اما درد معده و اسهال در آن شایع است.

15. بیماری کیسه صفرا
مشکلات مربوط به کیسه صفرا می‌تواند باعث درد معده و اغلب در بخش راست بالای شکم شود. این درد ممکن است در مورد افراد دچار کولیک صفراوی حالت متناوب داشته باشد. اگر سنگ کیسه صفرا وجود داشته و مجاری صفرا را مسدود کند علایم دیگری مثل تهوع، استفراغ، تیرگی ادرار، یرقان، و افت فشار خون نیز بروز خواهند کرد.

16. پانکراتیت
پانکراتیت بر اثر التهاب پانکراس (لوزالمعده) و اغلب در نتیجه سنگ کیسه صفرا بروز می‌کند. علایم شایع شامل درد ناگهانی و شدید قسمت بالای شکم، تهوع، و استفراغ است. درمان پزشکی برای پانکراتیت ضروری است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
بسیاری مشکلات مختلف در سلامت می‌توانند باعث ایجاد درد معده در هنگام صبح شوند. در حالی که برخی از این مشکلات ممکن است خود به خود بهبود یابند مابقی آنها نیاز به درمان فوری دارند. در زمان در نظر گرفتن مراقبت پزشکی مواردی که باید مورد ملاحظه قرار گیرند عبارتند از:
• شدت. اگر درد به قدری شدید باشد که شخص نتواند سر پا بایستد باید بلافاصله مورد مراقبت پزشکی قرار گیرد.
• مدت. هر قدر میزان درد معده شخص در هنگام صبح بیشتر باشد، موضوع مراجعه برای گرفتن درمان پزشکی اهمیت بیشتری خواهد داشت.
• سن. درد شدید معده در افراد جوان می‌تواند نشان دهنده آپاندیسیت باشد. در سالمندان این درد ممکن است عنوانگر مشکلات کیسه صفرا تلقی گردد. هر دو اختلال مزبور نیاز به درمان پزشکی فوری و کامل دارند.
• سرعت آغاز. درد ناگهانی معده یک علامت بالقوه آپاندیسیت است به ویژه اگر درد رو به تشدید بگذارد.
• علایم دیگر. افراد دچار آپاندیسیت ممکن است در کنار درد معده تب کنند. درد معده در کنار تهوع می‌تواند عنوانگر انسداد یا دیگر اختلالات جدی شود. خونریزی راست روده یک نشانه محتمل اختلالاتی است که به درمان پزشکی کامل نیاز دارند.

خلاصه
بسیاری از اختلالات و بیماری‌ها می‌توانند سبب بروز درد معده در هنگام صبح شوند.
در اکثریت موارد افراد خود به خود و با مراقبت شخصی بهبود می‌یابند. به هر حال، این نوع درد گاهی از اوقات یک علامت مشکلات سلامت است نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارند.
در مورد درد معده شدید و ادامه‌دار در هنگام صبح در کنار دیگر علایم افراد باید برای تشخیص و درمان صحیح با پزشک مشورت کنند./


• دکتر کوین مارتینز، دنیل درسدن
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
Stomach pain in the morning: 16 possible causes
Medically reviewed by Kevin Martinez, MD
On February 19, 2020
New —
Written by Danielle Dresden

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.