دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سنبل الطیب برای بی‎خوابی و اضطراب: کارآیی دارد؟

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• الیس وکسلر، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

سنبل الطیب گیاهی با ترکیبات آرام‎بخشی ملایم است که برای کمک به خوابیدن و درمان اضطراب مورد استفاده قرار می‎گیرد. اما آیا واقعاً کارآیی دارد؟
در ایالات متحد آمریکا مکمل‎های رژیم غذایی سنبل الطیب معمولاً به عنوان خواب‎آور به فروش می‎رسد. در اروپا، مردم اغلب آن را برای بی‎قراری و اضطراب مورد استفاده قرار می‎دهند.
در واقع بیش از 250 نوع سنبل الطیب وجود دارد، اما والرینا افیسینالیز (Valeriana officinalis) یکی از پرکاربردترین آنها برای مقاصد دارویی است.
اگرچه استفادۀ دارویی از سنبل الطیب به یونان باستان و عصر استیلای رومیان برمی‎گردد، شواهد بالینی مستحکمی در مورد درمان بیماری بی‎خوابی و اضطراب توسط سنبل الطیب وجود ندارد.
با وجود این سنبل الطیب از سوی FDA ایمن تلقی می‎شود و کم‎عارضه‌تر از داروهای شیمیایی مثل بنزودیازپین‌ها و باربیتورات‌ها است. به این دلیل مصرف سنبل الطیب برای اضطراب و بی‎خوابی ارزش امتحان دارد.
مطالب این مقاله:
• فواید بالقوه
• ریشۀ سنبل الطیب چطور عمل می‎کند؟
• آماده‎سازی
• خطرات

فواید بالقوه
برخی فواید محتمل سنبل الطیب که توسط استفاده کنندگان گزارش شده است عبارتند از:
• سریع‎تر به خواب رفتن
• افزایش کیفیت خواب
• کاهش بی‎قراری و دیگر علایم اختلال اضطراب
• عدم احساس خماری در اوقات صبح
به هر جهت، شواهد قوی‎تری برای اعتماد به سنبل الطیب و اینکه عوامل دیگر سبب ایجاد این اثرات نیستند، مورد نیاز است.
این نیز ضرورت دارد که مشخص شود آیا بهبود بی‎خوابی و اضطراب در فرد از نظر آماری معنی‎دار است یا خیر.

ضعف مطالعات
در حالی که مطالعات بسیاری برای بررسی اثرات سنبل الطیب انجام شده است، بسیاری از این مطالعات دارای ضعف‎هایی هستند که باعث بی‎اعتمادی نسبت به داده‎های آنها می‎شود.
حتی علی‎رغم مطالعات به دقت کنترل شده، هنوز مقایسه و تلفیق داده‎های این مطالعات کار دشواری است. برخی از دلایل این مشکلات شامل موارد زیر است:
• تعداد کم نمونه‎های مطالعه
• میزان بالای نمونه‎های جدا شده از مطالعه
• تفاوت شدید مطالعات در زمینۀ اندازه‎گیری کیفیت خواب و کاهش اضطراب
• تفاوت زیاد میان مطالعات در میزان دوز و مدت استفاده از درمان توسط سنبل الطیب
• شدت اضطراب یا بیماری بی‎خوابی فرد به درستی تعریف نشده‎اند.
• نقص در تجزیه و تحلیل آماری
بسیاری از این مشکلات در یک مقالۀ مروری که در نشریه پزشکی آمریکا منتشر شد آشکار شده و در آن روش‌ها و داده‎های 16 مطالعۀ مختلف در مورد سنبل الطیب به دقت تجزیه و تحلیل شده است.
این مقاله نتایج متناقضی را در مورد صداقت و درست‎فکری این مطالعات به دست داد. برای مثال، یک مشکل این بود که فقط 6 مطالعه روش‎های مشابهی را برای اندازه‎گیری کیفیت خواب مورد استفاده قرار داده بودند، که بدین معنی است که بهبود کیفیت خواب را نمی‎توان بر مبنای تمامی مطالعات انجام شده مورد مقایسه قرار داد.

داده‎های ترکیبی بهبود در خواب را نشان می‎دهد
از سوی دیگر، داده‎های ترکیب شده از شش مطالعۀ مورد اشاره بهبود آماری معنی‎داری را در کیفیت خواب گروه نمونه‌هایی که از سنبل الطیب استفاده کرده بودند، نشان می‎دهد.
مطالعات مزبور دست بر قضا بیشترین تعداد نمونه‎ها را داشته‎اند، که شاید این به مطالعات مورد اشاره در مقایسه با بقیه قدرت بیشتری می‎بخشد. با وجود این نویسندگان مرور هشدار می‎دهند که باید به نتایج حاصله با احتیاط نگاه کرد، زیرا آنها از نظر تجزیه و تحلیل آماری دچار نقایص بسیاری هستند.

مطالعاتی که به ترکیب گیاهان پرداخته‎اند
یک مشکل جداگانۀ دیگر این است که بسیاری از مطالعات به مصرف سنبل الطیب به صورت منفرد نپرداخته‎اند، بلکه در عوض اثرات سنبل الطیب را در ترکیب با دیگر گیاهان دارویی مثل گل عشق یا کوا مورد بررسی قرار داده‎اند.
برای مثال، یک بررسی متون دیگر، 24 مطالعه در مورد اثربخشی مکمل‎های گیاهی برای اضطراب را تجزیه و تحلیل کرده است. یک مطالعۀ شخصی اثر مکمل‎های گیاهی در مورد بیماری بی‎خوابی را بر روی 124 نمونه بررسی کرده است.
هر دو مطالعه شواهدی در حمایت از اثربخشی مکمل‎ها یافته‎اند. به هر جهت، گفتن اینکه تا چه این اثربخشی ناشی از سنبل الطیب بوده، دشوار است.
مطالعات بزرگ‎تر، دارای صدق آماری بیشتر و خاص سنبل الطیب مورد نیازند تا بفهمیم که این گیاه واقعاً در چهارچوب درمان بیماری بی‎خوابی و اضطراب تا چه حد کارآیی دارد.

ریشۀ سنبل الطیب چطور عمل می‎کند؟
بسیاری از محققان معتقدند که فقط یک مادۀ شیمیایی مسؤول اثرات سنبل الطیب نیست، بلکه ترکیبی از اجزاء این گیاه چنین نقشی را بازی می‎کنند.
بر مبنای اعلام NIH چندین جزء شیمیایی سنبل الطیب به طور منفرد در مطالعات حیوانی اثرات آرام‎بخشی از خود نشان داده‎اند.
همچنین در مورد چگونگی تأثیر سنبل الطیب بر مغز قطعیتی وجود ندارد. رایج‎ترین نظریه در این مورد این است که عصارۀ سنبل الطیب سلول‎های عصبی را برای ترشح یک مادۀ شیمیایی به نام گاما امینوبوتیریک اسید یا گابا (GABA) تحریک می‎کند.
گابا به جای تشجیع سلول عصبی باعث کند شدن فعالیت آن می‎شود.
عصارۀ سنبل الطیب می‎تواند آنزیم از بین برندۀ گابا را بلوک کند، که این به معنی آن است که گابا برای زمان طولانی‎تری در دسترس خواهد بود.
همۀ این عوامل در کنار هم اثر آرام‌بخشی ایجاد می‎کنند که بسیاری از افراد استفاده کننده از سنبل الطیب آن را تجربه کرده‎اند. داروهای مخدر مثل زاناکس و والیوم نیز مقدار گابا را در بدن افزایش می‎دهند، و اثرات آنها بسیار بیشتر از سنبل الطیب است.

آماده‎سازی
مکمل‎های رژیم غذایی سنبل الطیب معمولاً از ریشۀ گیاه تهیه می‎شوند، اما آن را می‎توان از ساقۀ سنبل الطیب نیز تهیه کرد. ریشۀ خشک شدۀ سنبل الطیب، دیگر مواد گیاه، یا عصارۀ آن را می‎توان به طرق مختلف که در زیر فهرست شده است، مصرف کرد:
• چای سنبل الطیب
• تنتور سنبل الطیل
کپسول‎های سنبل الطیب
قرص‎های سنبل الطیب
مقدار سنبل الطیب مصرفی هر فرد می‎تواند متفاوت باشد اما دوز مصرفی به طور معمول بین 400 تا 900 میلی‎گرم هنگام خواب است.
دوز مصرفی همچنین به میزان اسید والرنیک مکمل بستگی دارد. اسید والرنیک قوی‎ترین جزء آرام‎بخش سنبل الطیب تلقی می‎شود.
گیاه‎شناسان توصیه می‎کنند که مصرف سنبل الطیب به مدت 3-2 هفته ادامه یابد و آنگاه برای مصرف مجدد آن همین میزان وقفۀ زمانی در نظر گرفته شود. این وقفه از این لحاظ توسط متخصصان گیاه‌شناس توصیه می‎شود که بروز عوارض جانبی مثل سردرد، افسردگی و صرف‎نظر از مصرف سنبل الطیب پس از توقف مصرف از سوی کسانی که در درازمدت این گیاه را مصرف کرده‎اند، گزارش شده است.

خطرات
FDA و دیگر سازمان‎های نظارتی گیاهان و مکمل‎های آنها را به منظور بررسی کیفیت و خلوص تحت نظارت قرار نمی‎دهند. بنابراین تأمین محصولات از منابع مطمئن اهمیت دارد. در حالی که برای ارزیابی اثرات جانبی بالقوۀ مصرف درازمدت سنبل الطیب به مطالعات بیشتری نیاز است، تاکنون گزارش‎های معدودی در مورد عوارض جانبی جدی ناشی از مصرف این گیاه وجود داشته است.
بر مبنای اعلام NIH، شایع‎ترین اثرات جانبی گزارش شده از سوی مردم حاضر در آزمون‎های بالینی سنبل الطیب شامل موارد زیر بوده است:
• سردرد
• گیجی
• خارش
• اختلالات گوارشی
به هر جهت این عوارض جانبی را نمی‎توان مستقیماً به سنبل الطیب نسبت داد، زیرا برخی از افرادی که مکمل‎های دارونما نیز می‎گرفته‎اند خبر از بروز عوارض جانبی داده‎اند.
اگرچه عوارض ناشی از سنبل الطیب خفیف گزارش شده، زنان باردار یا زنان شیرده باید از مصرف آن خودداری کنند زیرا هیچ مطالعه‎ای در مورد خطرات بالقوۀ ناشی از مصرف این گیاه برای جنین یا نوزاد انجام نشده است.
به بچه‎های زیر سه سال نباید سنبل الطیب داده شود زیرا اثرات مصرف این گیاه بر رشد اولیۀ بچه‎ها مورد بررسی قرار نگرفته است.
در نهایت افراد مصرف کنندۀ داروهای زیر پیش از مصرف سنبل الطیب باید با پزشک مشورت کنند:
• بنزودیازپین‎ها مثل زاناکس، والیوم یا اتیوان
• کند کننده‌های سیستم عصبی مرکزی مثل فنوباربیتال یا مرفین
• دیگر مکمل‎های خوراکی برای خواب مثل کوا یا ملاتونین
ترکیبات آرام‎بخش و کند کنندۀ این داروها و مکمل‎ها ممکن است با اثرات خود سنبل الطیب ترکیب شود و در نتیجه عوارض جانبی قوی‎تری ایجاد گردد.
حتی اگر فرد هر نوع داروی دیگری مصرف می‎کند، ایدۀ خوبی خواهد بود که پیش از مصرف هر نوع مکمل از جمله سنبل الطیب با پزشک مشورت کند.
دکتر در این موضوع دقیق خواهد شد که آیا سنبل الطیب گزینۀ خوبی است، و ممکن است برند و دوز مناسب و ایمن از نظر خود را به فرد معرفی کند.

Source:
medicalnewstoday.com
Valerian root for insomnia and anxiety: Does it work?
Written by Alyse WexlerReviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
Last reviewed: Sun 25 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.