دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ده فایده روغن ویتامین E

ویتامین E، روغن ویتامین E، آنتی‎اکسیدان، رادیکالهای آزاد، الکترون، پسوریازیس، سرطان پوست، سندرم زردی ناخن، اگزما، ضد پیری، مرطوب کننده، آفتاب سوختگی، تست پوستی

مکمل‎های ویتامین E می‎توانند از بیماری کرونری قلب پیشگیری کنند، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت نمایند، جلو بروز التهاب را بگیرند، به سلامت چشم‌ها کمک کنند، و ریسک بروز سرطان را کاهش دهند.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• زاؤن ویلینز، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

ویتامین E یک ویتامین منفرد نیست، بلکه بیشتر گروهی از ویتامین‎های محلول در چربی با اثرات آنتی‎اکسیدان است. آنتی‎اکسیدان‎ها با رادیکال‎های آزاد مقابله می‎کنند. رادیکال‎های آزاد الکترون‎هایی هستند که از اتم کنده و جدا می‎شوند. رادیکال‎های آزاد با طیف گسترده‎ای از بیماری‎ها از سرطان گرفته تا پیری زودرس مرتبطند.
روغن ویتامین E از ویتامین E مشتق شده و می‎توان آن را به صورت مستقیم روی پوست مورد استفاده قرار داد یا به انواع لوسیون، کرم و ژل اضافه کرد. بسیاری از سازندگان ویتامین E بر قدرت آنتی‎اکسیدان این ویتامین اصرار دارند اما تحقیقات در مورد خواص این ویتامین در این مورد نتایج متناقضی در پی داشته‎اند.
مطالب این مقاله:
• روغن ویتامین E: مسائل پایه‎ای
• ده فایده بالقوه ویتامین E
• ریسک‎ها و ملاحظات
• چطور از ویتامین E استفاده کنیم

روغن ویتامین E: مسایل پایه‎ای
روغن ویتامین متمایز از مکمل‎های این ویتامین است زیرا این روغن را می‎توان مستقیماً روی پوست استفاده کرد. میزان غظت روغن مزبور در محصولات تولیدکننده‎های مختلف متفاوت است، و برخی کاربران به سادگی درپوش محصول را برداشته و محتویات کپسول ویتامین را بر پوست می‎مالند.
روغن ویتامین E یکی از ترکیبات بسیاری از محصولات مخصوص مراقبت از پوست است؛ مخصوصاً آن گروه از محصولات که داعیۀ برخورداری از فواید ضد پیری را دارند.
مکمل‎های ویتامین E می‎توانند از بیماری کرونری قلب پیشگیری کنند، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت نمایند، جلو بروز التهاب را بگیرند، به سلامت چشم‌ها کمک کنند، و ریسک بروز سرطان را کاهش دهند. به هر جهت، تحقیقات در مورد این فواید نتایج متفاوتی در پی داشته‎اند و مکمل‎های ویتامین E برای استفاده در مورد همۀ افراد مناسب نیستند.
فواید روغن ویتامین E بدواً بهداشتی است و حمایت علمی محدودی در مورد آن وجود دارد. پیش از آغاز استفاده از روغن ویتامین E باید با متخصص پوست مشورت شود.

ده فایده بالقوه ویتامین E
فواید بالقوۀ روغن ویتامین E از دو ویژگی کلیدی نشأت می‎گیرد: ترکیبات آنتی‎اکسیدان آن، که با التهاب مقابله می‎کنند و اثرات رادیکال‎های آزاد را کاهش می‎دهند، و ترکیبات مرطوب کنندۀ این ویتامین.
چند فایدۀ ادعا شده در مورد روغن ویتامین E شامل موارد زیر است:

مرطوب کردن پوست
ویتامین E دارای مواد مرطوب کنندۀ متعددی است، و می‎توان از روغن ویتامین E به عنوان مرطوب کنندۀ پوست با هدف پیشگیری از خشکی و ترک خوردن پوست استفاده کرد.

التیام زخم
برخی تحقیقات عنوان کرده‎اند که استفاده از مکمل‌های ویتامین E روند التیام زخم را بهبود می‎بخشد. این احتمال وجود دارد که روغن ویتامین E نیز فواید مشابهی داشته باشد، اما در این مورد تحقیقات اندکی صورت گرفته است.

پیشگیری از سرطان پوست
یک مطالعه در سال 2013 پی برد که موش‌های گیرندۀ مکمل‌های حاوی ویتامین E، حتی هنگامی که در معرض مقادیر بالای نور ماوراء بنفش قرار می‎گیرند، کمتر احتمال دارد که به سرطان پوست دچار شوند. این نتایج از برخی ادعاهای مربوط به قابلیت ویتامین E در پیشگیری از سرطان پوست حمایت می‎کند.
به هر حال مطالعات انسانی به هیچ‎گونه فوایدی در مورد توانایی پیشگیری ویتامین E در پیوند با سرطان پوست دست پیدا نکرده‎اند.

کاهش خارش پوست
ویتامین E قادر به مداوای واکنش‌های آلرژیک، عفونت‎ها، و دیگر مشکلاتی نیست که می‎توانند موجب بروز خارش شوند. به هر حال به دلیل مرطوب کردن پوست، ویتامین E می‎تواند به صورت موقتی سبب تسکین خارش پوست شود.

اگزما
ویتامین E می‎تواند خشکی، خارش و پوسته دادن پوست در پیوند با اگزما یا درماتیت اتوپیک را کاهش دهد.
یک مطالعه پی برده است که مکمل‎های خوراکی ویتامین E می‎توانند بهبود قابل توجهی در علایم اگزما ایجاد کنند. اگرچه روغن ویتامین E در مورد درمان اگزما به خوبی مورد تحقیق قرار نگرفته، ممکن است این روغن سبب افزایش اثربخشی مرطوب کننده‎های موضعی شود.

پسوریازیس
دستکم یک مطالعه ویتامین E موضعی را با کاهش علایم پسوریازیس مرتبط کرده است. حتی بهتر از این، این مطالعه نشان داده است که استفاده از این ویتامین در مورد پسوریازیس فاقد هر گونه عوارض جانبی است.
به هر جهت، اثرات ویتامین E بر پسوریازیس به خوبی درمان‎های شناخته‌‍ شده‌تر نبوده است. روغن ویتامین E می‎تواند گزینۀ خوبی برای افراد دچار پسوریازیس خفیف باشد که مایلند از مداوهای تجویز شده خودداری کنند.

پیشگیری یا به حداقل رساندن اثرات زخم
باور عامه از دیرباز این را مطرح کرده است که ویتامین E استفاده شده بر روی پوست یا به عنوان مکمل می‎تواند باعث مداوای آثار زخم شود یا از شکل‎گیری آنها جلوگیری کند. اما تحقیقات از چنین ادعایی حمایت نمی‎کنند و نیز هیچ ارتباطی میان مصرف ویتامین E و پیشگیری از اثرات زخم به دست نیامده است.
در یک مطالعۀ قدیمی‎تر مربوط به 1999، تقریباً یک‌سوم نمونه‌ها بر اثر استفاده از ویتامین E موضعی دچار واکنش آلرژیک شدند، که این نشان دهندۀ این موضوع است که ویتامین E به جای ترمیم آثار زخم می‎تواند به تشدید آنها منجر شود.
یک مرور متون جدیدتر پی برده است که شواهد مربوط به تأثیر بهبودبخش یا تشدید کنندۀ ویتامین E در مورد اثرات زخم فاقد قاطعیت لازم است.
تحقیق نشان می‎دهد که پوست دارای رطوبت کافی کمتر احتمال دارد که دچار آثار زخم شود. بنابراین برای مردمی که دچار واکنش‎های آلرژیک نسبت به ویتامین E نیستند، استفاده از آن به عنوان مرطوب کننده می‎تواند در هنگام التیام زخم اثرات مفیدی به دنبال داشته باشد.

پیشگیری از خطوط ریز و چین و چروک پوست
پوست خشک بیش از پوست دارای رطوبت مناسب گرایش به نشان دادن چین و چروک دارد. فواید مرطوب کنندگی ویتامین E می‎تواند به این موضوع کمک کند که پوست جوان‎تر و کم‎چروک‌تر به نظر برسد.
به هر حال ادعاهای مربوط به اینکه ویتامین E مانع بروز چین و چروک در پوست می‎شود یا آنها را درمان می‎کند، دارای پشتوانۀ تحقیقات علمی نیست. بهترین راه برای پیشگیری از چین و چروک پوست اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب و استفاده از ضدآفتاب‎های با کیفیت است.

پیشگیری از آفتاب‎سوختگی
تحقیقات معدودی عنوان کرده‎اند که ویتامین E می‎تواند ایجاد آفتاب سوختگی را کاهش دهد، اگرچه استفاده از ضد آفتاب‎ها و اجتناب از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب همچنان به عنوان بهترین راهکارها برای محافظت از پوست باقی می‎مانند.
از آنجا که ویتامین E می‎تواند پوست خشک و پوسته داده را مرطوب و صیقلی کند، این ویتامین می‎تواند آفتب سوختگی و خارش ناشی از آن را کاهش دهد.

تقویت سلامت ناخن
تحقیقات عنوان می‎کنند که مکمل ویتامین E می‎تواند از سندرم زردی ناخن پیشگیری کند، که می‎تواند سبب لایه‎دار شدن، ترک خوردن و زرد شدن ناخن گردد.
فواید مرطوب کنندگی ویتامین E همچنین می‎تواند سلامت ناخن را تقویت و از ترک خوردن بستر ناخن و خشکی پوست اطراف این بستر پیشگیری کند.

خطرات و ملاحظات
بزرگ‎ترین ریسک مصرف ویتامین E بروز واکنش آلرژیک است. ویتامین E می‎تواند سبب تحریک پوست شود و مشکلات مبتلابۀ آن را تشدید کند. افراد دارای سابقۀ واکنش‌های آلرژیک باید از مصرف ویتامین E اجتناب کنند، یا در ابتدا بر روی یک قسمت کوچک پوست آن را تست نمایند.
از آنجا که ویتامین E در گروه مکمل‎ها و محصولات زیبایی قرار دارد، FDA آن را تحت تنظیمات نظارتی خود قرار نمی‎دهد. این بدین معنی است که روغن‎های ویتامین E ممکن است ترکیبات بسیار متفاوتی داشته و اثرات متفاوتی در یک فرد خاص داشته باشند.
بسیاری از محصولات ویتامین E شامل ترکیبات اضافی هستند. بنابراین مطالعۀ برچسب محصول و مشاوره با پزشک در صورت عدم اطمینان از ایمنی محصول اهمیت دارد.

چطور از ویتامین E استفاده کنیم
پیش از مصرف روغن ویتامین E آن را تست کنید. مقدار کمی از روغن را روی بخش کوچک و دور از دیدی مثل پشت زانو یا گوش بمالید. 24 ساعت صبر کنید. اگر واکنش آلرژیکی مشاهده نشد، این بدان معنی خواهد بود که استفاده از آن ایمن است.
در مورد استفاده از ویتامین E برای زخم، تست موضعی انجام دهید. ویتامین را بر بخش کوچکی از زخم بمالید و 24 ساعت صبر کنید.
کار را با روغن ویتامین E رقیق شروع کنید و لایۀ نازکی از آن را بر ناحیۀ آسیب دیده بمالید. در طول چندین روز به تدریج مقدار مصرف روغن را افزایش دهید تا به دوز توصیه شده برسید. برچسب محصول را به دقت مطالعه و از استفاده از مقادیر بیش از میزان توصیه شده خودداری کنید.
برای دستیابی به فواید بیشتر، اضافه کردن مقدار کمی از روغن ویتامین E را به یک کرم مرطوب کنندۀ غلیظ‌تر امتحان کنید. این کار باعث تقویت خصوصیات مرطوب کنندگی کرم می‎شود و به ایجاد حایل در برابر هر گونه تحریک کنندگی بالقوه کمک می‎کند.

Source:
Ten benefits of vitamin E oil
Written by Zawn Villines Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
Last reviewed: Fri 30 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.