دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

برای رشد مجدد موی طبیعی چه انتخاب‎هایی داریم؟

ریزش مو، تنک شدن مو، نازک شدن مو، روغن گرانیوم، ویویسکال، روغن رزمری، آلو ورا، جینسنگ قرمز، ماساژ سر، استرس، مصر باستان، فولیکول مو، ریشه مو، کلاه، استمناء کردن

اسید چرب امگا – 6 و اسید اراکیدونیک رشد مو را از طریق کمک به سرعت بخشیدن به تولید فولیکول‎ها تقویت می‎کنند

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• تام سیمور، سینتیا کاب
• ترجمه محمدقاسم رافعی

وقتی موضوع پیشگیری از ریزش مو یا بهبود وضعیت موهای فعلی مطرح باشد روش‌های طبیعی متعددی وجود دارد که می‎توانند نقش کمک کننده داشته باشند.
طیفی از مداواهای خانگی هست که مردم می‎توانند امتحان کنند و باعث رشد مجدد موهای خود شوند. به هر جهت به یاد داشتن این موضوع مهم است که این روش‌ها همیشه از حمایت علمی قوی برخوردار نیستند.
در مورد رویکردهای سبک زندگی یا انواع مداوا که می‎توانند به رشد مجدد مو کمک کنند، افسانه‎های زیادی وجود دارد، و ممکن است برخی اوقات تمایز بین واقعیت و خیال دشوار باشد.
در این مقاله در مورد آنچه در این مورد کار می‎کند و آنچه کار نمی‎کند بحث خواهد شد.
مطالب این مقاله:
• تکنیک‎ها و روش‎های مربوط به سبک زندگی
• مداوای خانگی
• واقعیات و افسانه‎ها

تکنیک‎ها و روش‎های مربوط به سبک زندگی
طیفی از ترمیم‎ها و تکنیک‎ها وجود دارد که مردم می‏توانند از آنها استفاده کنند و شامل موارد زیرند:

مراقبت از مو
برخی باورهای غلط در مورد اینکه مراقبت از مو می‎تواند به ریزش مو و رشد مجدد آن کمک نماید، وجود دارد.
برای مثال شستشوی مکرر مو باعث ریزش آن نمی‎شود. سشوار کشیدن مو می‎تواند باعث ریزش آن شود زیرا می‎تواند به مو آسیب برساند، مو را بسوزاند یا آن را خشک کند - به هر جهت مو مجدداً رشد می‎کند.
خشکی مو یکی دیگر از دلایل ریزش موقتی مو است - اغلب رنگ موها حاوی مواد شیمیایی هستند که می‎توانند به مو آسیب برسانند و باعث ریزش آن شوند.
برس کشیدن شدید مو می‎تواند سبب صدمه دیدن آن شود و می‎تواند به ریزش مو منجر گردد و برخی حالت دادن‎های مو نیز همین وضع را دارد و می‎تواند سبب ریزش مو شود زیرا در این حالات تنش زیادی به مو تحمیل می‎شود.
فرآورده‌های مراقبت از مو مثل ژل، کرم یا اسپری مو سبب ریزش مو نمی‎شوند.

ماساژ
یک مطالعۀ انجام شده در ژاپن نشان داد که ماساژ جمجمه می‎تواند باعث افزایش ضخامت مو شود. مردان شرکت کننده در مطالعه در یک دورۀ 24 هفته‎ای تحت ماساژ منظم قرار گرفتند و اگرچه دامنه رشد موی آنها افزایش پیدا نکرد، ضخامت مو به شکل چشمگیری افزایش یافت.
محققان معتقدند که دلیل این امر افزایش جریان خون و تحریک مستقیم سلول‌ها است.

تغذیه
در حالی که ریزش مو می‎تواند تحت تأثیر کمبود تغذیه قرار گیرد، ارتباط دقیق میان رژیم غذایی و ریزش مو موضوع پیچیده‎ای باقی مانده است:
• آهن: کمبود آهن شایع‎ترین نوع کمبود تغذیه‎ای در سطح جهان است و به عنوان یکی از علل ریزش مو شناخته می‎شود. زنان در زمان تجربۀ دورۀ پیش‎یائسگی و یائسگی در خطر کمبود آهن قرار دارند، و موضوع در مورد گیاهخوران، و برخی از مردم دچار اختلالات خاصی مثل بیماری سلیاک نیز چنین وضعیتی دارند. در یک مطالعه بر روی موش‌ها، معکوس کردن روند کمبود آهن در عین به تجدید رشد مو منجر شد.
زینک (روی): کمبود زینک با ریزش مو ارتباط مستقیم دارد و افزایش سطح زینک نیز به رشد مجدد مو منجر می‎شود. به هر جهت محققان نمی‌دانند که در شرایط عدم تشخیص ابتلا به کمبود زینک، مصرف مکمل‏های زینک چنین اثری خواهد داشت یا خیر.
• اسیدهای چرب: کمبود اسیدهای چرب ضروری می‎تواند به ریزش مو در ناحیۀ سر و ابروها منجر شود.
به یاد داشــتن این موضوع مهم است که نوعی فقدان پشتوانۀ تحقیقی در مورد نقش مکمل‎ها وجود دارد. محققان نمی‎دانند که آیا مکمل‌ها می‎توانند از ریزش مو در افراد فاقد کمبودهای تغذیه‎ای پیشگیری کنند یا خیر.
در واقع مصرف بیش از حد برخی مکمل‎های غذایی مثل ویتامینویتامین E، و سلنیوم می‎تواند به ریزش مو منجر گردد.

استرس
چنین به نظر می‎رسد که بین استرس و ریزش مو ارتباط مستقیم وجود دارد. به همین منوال وارد شدن شوک مستقیم به سیستم از طریق آسیب‌های جسمانی یا عاطفی در عین حال می‎تواند به عنوان نوعی شوک برای فولیکول‌های مو عمل کرده و رشد آنها را متوقف کند.

مداوای خانگی

جینسنگ قرمز
در برخی موارد مصرف جینسنگ قرمز که به صورت مکمل استفاده می‎شود نشان داده است که باعث تقویت رشد مو می‎گردد.
علی دقیق بروز این وضعیت روشن نیست، اگرچه محققان فکر می‌کنند که علت، تحریک غیر مستقیم فولیکول‌های مو باشد.
در هر حال مهم است که پیش از مصرف هر مکملی باید مطمئن شد که مکمل مورد نظر با هر داروی احتمالاً مورد استفادۀ فرد دچار فعل و انفعال منفی نمی‎شود.

اسیدهای چرب
نشان داده شده است که اسید چرب امگا – 6 و اسید اراکیدونیک رشد مو را از طریق کمک به سرعت بخشیدن به تولید فولیکول‎ها تقویت می‎کنند.

ویویسکال
نشان داده است که این مکمل طبیعی رشد مو به تقویت رشد مو در زنان دچار عارضۀ تنک شدن موقتی مو کمک می‎کند. به هر جهت، مطالعات گسترده همچنین توانایی این مکمل در کاهش ریزش مو را نشان داده‎اند.

روغن گرانیوم
مصرف روغن گرانیوم به عنوان دارو به شکل قابل ملاحظه‎ای رشد مو را تقویت و از ریزش آن پیشگیری می‎کند. مردم می‎توانند این روغن را در ترکیب چند قطره از آن با شامپو یا حالت دهندۀ مو استفاده کنند.

روغن نارگیل
روغن نارگیل در اشکال مختلف در سطح گسترده برای درمان آسیب دیدگی مو استفاده می‎شود. روغن نارگیل به شکل چشمگیری کاهش پروتئین را هم در موهای سالم و هم در موهای آسیب دیده کاهش می‎دهد زیرا می‎تواند در منافذ پایۀ مو نفوذ کند.
روغن نارگیل را می‎توان هم به عنوان پیش‌شستشو و هم بعد از استفاده از محصولات شستشوی مو استفاده کرد.

آلو ورا
کاربرد آلو ورا به عنوان دارو برای طیف گسترده‎ای از موارد به حدود 6000 سال قبل و عصر مصریان باستان بازمی‎گردد.
یکی از این موارد استفاده در مورد مو بوده است و شواهد نشان داده‌اند که آلو ورا اثری نرم کننده بر روی پوست دارد که می‎تواند باعث رفع برخی اختلالات مربوط به مو شود.

روغن رُزمری
یک مطالعه نشان داده است که استفاده از روغن رزمری به مدت شش ماه تعداد تارهای موی سر را افزایش می‎دهد. به هر جهت، بسیاری از نمونه‌های مطالعه به عنوان یک عارضۀ جانبی دچار خارش جمجمه شدند.

واقعیات و افسانه‎ها
در اینجا چند روایت غیر واقع شایع و نیز چند دلیل منحصر به فرد در مورد ریزش مو آمده است.

فقط مردان دچار ریزش مو می‎شوند
غلط است: زنان نیز به ریزش مو دچار می‌شوند، اما ریزش مو در زنان گرایشی به ارتباط به مسائل هورمونی نشان می‎دهد.
برخی از زنان پس از بارداری، به عنوان یک علامت سندرم تخمدان پلی‎کیستیک، یا در صورت ابتلا به مشکلات تیروئیدی دچار ریزش مو می‎شوند.

ریزش مو ارثی است
درست است: اگرچه به هر دو سوی خانواده محدود نمی‎شود. ژن ریزش مو ممکن است از ناحیۀ پدر یا مادر به بچه منتقل شود.

استمناء باعث ریزش مو می‎شود
غلط است: هیچ ارتباط شناخته شده‎ای میان استمناء یا داشتن رابطۀ جنسی با ریزش مو وجود ندارد.

پیری سبب ریزش مو می‎شود
درست است: چه مردان و چه زنان، وقتی پا به سن می‎گذارند تعداد فولیکول‌های جمجمۀ آنان کاهش پیدا می‎کند، که این به معنی آن است که مو به تدریج تنک‎تر و نازک‎تر می‎شود.

کلاه به سر گذاشتن باعث ریزش مو می‎شود
غلط است: مگر در صورتی که کلاه خیلی تنگ باشد و تنش زیادی به مو تحمیل کند، به سر گذاشتن کلاه و ریزش مو هیچ ارتباطی به هم ندارند.

آفتاب باعث ریزش مو می‎شود
غلط است: ریزش مو در فولیکول مو بروز می‎کند که به معنی بروز آن در پایۀ مو است. آفتاب قادر به رسیدن به فولیکول نیست زیرا مو به عنوان یک سایبان در برابر آن عمل می‎کند./

Source:
What are the options for natural hair regrowth?
Last reviewed Sun 26 November 2017
By Tom Seymour
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.