دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چطور از نقاط فشار سینوسی برای رفع درد استفاده کنیم

درد سینوس, درد دندان, فلج عضله صورت, طب سوزنی, دارونما,

ایده نقاط فشار از طب سوزنی می‌آید، که نوعی طب سنتی چین است.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

در این مقاله:
• نقاط فشار سینوسی چیستند؟
• نقاط فشار سینوسی در کدام نقاط قرار دارند؟
• چگونه نقاط فشار سینوسی را تحریک کنیم
• آیا تحریک نقاط فشار سینوسی کارآیی دارد؟
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصهاحتقان بینی، یا گرفتگی بینی یک شکایت شایع است. برخی افراد به این نتیجه می‌رسند که تحریک نقاط فشار در سینوس‌های آنها به تخفیف مشکل و تسهیل تنفس کمک می‌کند.
در حالی که درمان‌های متعددی مثل انواع قرص یا اسپری بینی برای گرفتگی بینی در دسترسند، آنها ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی شوند. این وضعیت ممکن است افراد را به جستجوی راه‌های جایگزین یا مکمل برای کاهش احتقان هدایت کند.


نقاط فشار سینوسی چیستند؟
ایده نقاط فشار از طب سوزنی می‌آید، که نوعی طب سنتی چین است. در طب سوزنی، درمانگر نقاط خاصی را روی بدن با استفاده از سوزن‌های نازک تحریک می‌کند. هدف از این کار پراکندن کی / Qi یا انرژی حیاتی است که حالت ایستا یا راکد یافته است.
طب فشاری تحریک نقاط مزبور را به جای سوزن با استفاده از فشار انجام می‌دهد. طب فشاری رویکرد غیر تهاجمی است و هر کسی می‌تواند آن را در محیط خانه امتحان کند. برخی افراد خبر از بهبود احتقان بینی خود با استفاده از نقاط فشار سینوسی می‌دهند.
در سطح ایالات متحد آمریکا هم طب سوزنی و هم طب فشاری درمان‌های محبوب برای اختلالات بینی محسوب می‌شوند. در یک نظرسنجی متعلق به سال 2006، محققان پی بردند که در میان بیش از 300 متخصص دارای پروانه طب سوزنی، 99 درصد آنان مشتریان خود در مورد علایم مزمن سینوس و بینی را درمان کرده‌اند.


نقاط فشار سینوسی در کدام نقاط قرار دارند؟
بر مبنای اعلام "انجمن فیزیوتراپیست‌های متخصص طب سوزنی" نقاط فشاری اصلی که می‌توانند در مورد درد یا احتقان بینی مفید باشند در صورت قرار دارند.
جدول زیر نام‌ها، محدوده قرارگیری، و فواید هر یک از نقاط مورد اشاره را فهرست کرده است. به خاطر بسپرید که مقیاس کان / “cun” به چیزی اشاره دارد که متخصص طب سوزنی آن را "اینچ بدن" می‌نامد که فاصله بین دو مفصل انگشت میانی دست است.

فایده محدوده نام نقطه
احتقان بینی، اختلالات فک، فلج عضله صورت نیمه راه بین انتهای سوراخ بینی و لب LI19
احتقان بینی، اختلالات سیستم تنفسی، ورم صورت  0.5 کان به طرف گودی سوراخ بینی LI20
درد سینوس، درد دندان، فلج عضله صورت سطح همراه مرز پایینی سوراخ بینی و همتراز با مردمک در زمان نگاه به سمت جلو ST3
 مشکلات سینوس، سردرد فرونتال (ناحیه پیشانی)  در وسط شکاف بین ابروها EX-HN 3
     

نقطه دیگر، GV23، نیز ممکن است در مورد سردردهای شایع مفید باشد. این نقطه در مرکز پیشانی، 1 کان پشت خط مو قرار گرفته است.


چگونه نقاط فشار سینوسی را تحریک کنیم
در طب فشاری شخص نقاط فشاری خاصی را با ماساژ دادن تحریک می‌کند. دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) این مراحل را برای مبتدیان توصیه می‌کند:
1. در وضعیت مناسب آرام بگیرید، چشم‌های خود را ببندید و تنفس عمیق انجام دهید.
2. یک نقطه فشاری را انتخاب کرده با یک انگشت سفت فشار دهید.
3. انگشت خود را به صورت دایره‌وار یا حالت بالا به پایین و برعکس به مدت چند دقیقه حرکت دهید.
4. از فشار عمقی و محکم استفاده کنید.
5. مراحل بالا را به میزان نیاز تکرار کنید.
شخص در عین حال می‌تواند از کس دیگری بخواهد که نقاط فشاری مورد اشاره را برای وی ماساژ دهد. انجام درمان مزبور به شکل مداوم به نتایج بهتری منجر می‌شود.
دانشگاه UCLA استفاده از طب فشاری را تحت نظارت پزشک توصیه می‌کند. تحریک نقاط فشاری نباید باعث درد یا آزردگی شود. اگر ماساژ مزبور چنین وضعیتی به خود بگیرد شخص باید فشار را کاهش دادهد یا ماساژ را متوقف کند.


آیا تحریک نقاط فشار سینوسی کارآیی دارد؟
تحقیق محدودی در مورد اثربخشی طب فشاری برای اختلالات سینوس وجود دارد. بسیاری از تحقیقات مربوط به این موضوع به جای طب فشاری بر طب سوزنی سنتی متمرکز شده‌اند.
برای مثال در یک مطالعه کوچک در "ژورنال آمریکایی رینولوژی و آلرژی"، محققان گزارش داده‌اند که طب سوزنی مرسوم در مقایسه با یک ورسیون دارونما در این درمان به شکلی قابل ملاحظه باعث بهبود علایم بینی شده است.
به خاطر سپردن این موضوع مهم است که مطالعه مزبور در مورد طب فشاری بررسی نکرده و فقط شامل 24 نمونه بوده است.
یک مرور مربوط به سال 2018 بر روی 4 مطالعه که به تحقیق در مورد درمان طب فشاری برای آلرژی سیستم تنفسی پرداخته بودند، شامل مواردی که علت آنها التهاب و خشکی بینی بود، به نتایج قطعی دست نیافته است. به علت تعداد کم آزمون‌ها و بالا یا نامشخص بودن ریسک سوگیری، محققان نتوانسته‌اند اثربخشی طب فشاری را ارزیابی کنند.
در مجموع دانشمندان نیاز دارند تا برای جمع‌بندی در مورد اینکه طب فشاری می‌تواند باعث تخفیف احتقان بینی و سینوس و دیگر علایم شود، مطالعاتی در مقیاس بزرگ‌تر و دارای کیفیت بالاتر انجام دهند.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در حالی که طب فشاری می‌تواند به تخفیف علایم بینی کمک کند برخی اختلالات سینوس نیاز به مراقبت پزشکی دارند. در صورت مواجه شدن با موارد زیر شخص باید به پزشک مراجعه کند:
• درد مداوم در بینی، پیشانی یا اطراف چشم
نشانه‌های عفونت مثل ورم یا تب
• مشکل برای تنفس کردن از راه بینی
هر کسی که برای تنفس از راه بینی یا دهان با مشکل شدید مواجه شود باید مورد مراقبت اورژانسی قرار گیرد.


خلاصه
طب فشاری شامل تحریک نقاط خاصی روی بدن با استفاده از ماساژ است. طب فشاری متفاوت از طب سوزنی است که از سوزن استفاده می‌کند.
هر کسی می‌تواند طب فشاری را خود انجام دهد و برخی افراد پی می‌برند که این رویکرد در مورد تخفیف احتقان بینی و تسهیل تنفس مفید است.
برای تأیید اثربخشی طب فشاری برای درمان اختلالات سینوس به شواهد علمی بیشتری نیاز است. به هر حال، شواهد روایی عنوانگر آن هستند که این روش می‌تواند در مدیریت علایم مورد اشاره مفید باشد و با ریسک اندکی برای عوارض جانبی همراه است.
هر کسی که دچار درد یا علایم مداوم نشان دهنده عفونت مثل ورم یا تب باشد باید به پزشک مراجعه کند./چطور از نقاط فشار سینوسی برای رفع درد استفاده کنیم
دکتر دبرا رز ویلسون، دکتر جسیکا کاپوروشیو
ترجمه هامیک رادیان

Source:
Medical News Today
How to stimulate sinus pressure points
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT —
Written by Jessica Caporuscio, Pharm.D.
On October 26, 2020

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.