دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

درمان کمکی - آنچه دانستنش نیاز است

درمان کمکی، سرطان، شیمی درمانی، اشعه درمانی، هورمون درمانی، سرطان‌های مغز - سرطان سر و گردن - سرطان پستان - سرطان ریه - سرطان گلو و معده - سرطان لوزالمعده - سرطان رودة بزرگ - سرطان پروستات - سرطان دهانة رحم - سرطان اندومتری - سرطان تخمدان - سرطان مثانه - سرطان بیضه

درمان کمکی برای مراحل پیشرفتة سرطان یا سرطان‌های مهاجم بیشترین فایده را در بر دارد.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• فورام مهتا، دکتر دبرا رُز ویلسون
• ترجمة هستی فراست‌فر

وقتی فردی با تشخیص سرطان مواجه می‌شود، پزشک به وی یک برنامة درمانی ارائه می‌دهد که توضیح دهندة مراحل بعدی درمان بیمار است.
برخی از اوقات، دکتر پس از اینکه بیمار درمان‌های اولیة خود را که اغلب شامل جراحی یا پرتودرمانی است، به پایان می‌برد، پزشک بعضی درمان‌های تکمیلی را به بیمار توصیه می‌کند. این نوع درمان به نام درمان کمکی شناخته می‌شود. این درمان برای کاهش خطر بازگشت سرطان برای بیمار انجام می‌شود. درمان کمکی جدید درمانی است که پیش از درمان‌های اولیه برای کمک به نابود کردن یا از میان برداشتن مؤثرتر سرطان به بیمار عرضه می‌شود.
انواع درمان کمکی بسته به نوع سرطانی که بیمار بدان مبتلاست و همچنین خود بیماران متفاوت است. متخصصان سرطان مروری اجمالی بر آنچه مردم نیاز دارند تا در مورد درمان کمکی بدانند انجام می‌دهند.
آنچه در این مقاله می‌خوانید:
• انواع درمان کمکی
• درمان کمکی برای چه انواعی از سرطان استفاده می‌شود؟
• آیا جایگزینی وجود دارد؟

انواع درمان کمکی
امروزه انواع مختلفی از درمان کمکی مورد استقاده قرار می‌گیرد. مایو کلینیک درمان‌های کمکی مورد استفاده در حال حاضر را به شرح زیر خلاصه کرده است:
•  شیمی‌درمانی / Chemotherapy: شیمی درمانی یکی از درمان‌های مورد استفاده برای سرطان است که از انواع داروها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی توسط درمان تمامی سلول‌ها استفاده می‌کند. داروهای شیمی‌درمانی به صورت معمول از راه وریدی به بیمار داده می‌شود، اما در عین حال برخی درمان‌های شیمی‌درمانی به شکل قرص نیز در بازار وجود دارد.
هورمون‌درمانی / Hormone therapy: هورمون درمانی در کوشش برای متوقف کردن تأثیر برخی هورمون‌ها بر سرطان، تولید آنها در بدن را متوقف می‌کند. تمامی انواع سرطان نسبت به هورمون‌ها حساس نیستند، بنابراین دکترها هر مورد خاص را ابتدا تجزیه و تحلیل می‌کنند تا ببینند که آیا این درمان کمکی برای مداوای سرطان مزبور مفید است یا خیر.
- اشعه درمانی /Radiation therapy: اشعه‌درانی سلول‌های سرطانی را از طریق قرار دادن آنها در معرض پرتوهای پرقدرت انرژی نظیر اشعة ایکس نابود می‌کند. این روش به هدف گرفتن محل اولیة سرطان هم‌اندازة نواحی اطراف آن کمک می‌کند. اشعه‌درمانی را می‌توان به صورت درون کالبدی یا برون کالبدی مورد استفاده قرار داد.
• درمان هدفمند/ Targeted therapy: درمان هدفمند برای کشتن سلول‌های سرطانی مشابه شیمی‌درمانی عمل می‌کند. تفاوت اصلی و مهم در بین این دو نوع درمان این است که درمان هدفمند به جای کل بدن بر سلول‌های ناحیة سرطانی متمرکز می‌شود.
ایمنی‌درمانی / Immunotherapy: ایمنی درمانی یک از روش‌های نوظهور در درمان سرطان است که نتایج امیدبخشی به همراه داشته است. با استفاده از سیستم ایمنی خود بدن، ایمنی‌درمانی از طریق استفاده از سیستم دفاعی طبیعی بدن برای کشتن سلول‌های سرطانی عمل می‌کند.

درمان کمکی برای چه انواعی از سرطان استفاده می‌شود؟
درمان کمکی برای مراحل پیشرفتة سرطان یا سرطان‌های مهاجم بیشترین فایده را در بر دارد. دکتر پاتریک کوپل‌ین / Patrick Kupelian توضیح می‌دهد که این سرطان‌ها یا باید ساختارهایی نظیر تومورها را در پیرامون خود داشته باشند، یا با ریسک بالایی برای دچار شدن به سلول‌های سرطانی در نواحی دیگر بدن همراه باشند.
دکتر کاپل‌ین فهرست خلاصه‌ای از سرطان‌هایی که معمولاً با درمان کمکی مورد مداوا قرار می‌گیرند به دست می‌دهد:
- سرطان‌های مغز
- سرطان سر و گردن
- سرطان پستان
- سرطان ریه
- سرطان گلو و معده
- سرطان لوزالمعده
- سرطان رودة بزرگ
- سرطان پروستات
- سرطان دهانة رحم
- سرطان اندومتری
- سرطان تخمدان
- سرطان مثانه
- سرطان بیضه

درمان کمکی برای چه کسانی استفاده می‌شود؟
درمان کمکی برای همة افراد قابل استفاده نیست. هر درمان سرطان بسیار شاق است و هر بیماری از نظر جسمانی قادر به تحمل درمان‌های اضافی نیست. به همین دلیل این موضوع اهمیت دارد که مردم در مورد گزینه‌های درمانی خود با پزشک مشورت کنند.
متخصصان سرطان می‌گویند که کاندیدای ایده‌آل برای درمان کمکی از مزیت درمان اضافی بهره‌مند می‌شود، تا آن اندازه که این درمان بر عوارض جانبی بالقوه و ناراحتی از انجام درمان‌های جاری سنگینی نکند.
دکتر کاپل‌ین می‌گوید: "مثالی برای یک کاندیدای خوب یک بیمار جوان مبتلاء به سرطان پستان است که دچار گسترش سرطان به شمار زیادی از لنف‌ها در ناحیة زیر بغل و بازو شده باشد. برای خارج کردن تومور از پستان و لنف‌های ناحیة آگزیلا جراحی انجام می‌شود. بیمار هنوز در معرض ریسک بالایی برای بازگشت سرطان هم در گره‌های لنف / پستان و هم گسترش آن در دیگر ارگان‌های بدن نظیر مغز، ریه یا استخوان‌ها قرار دارد.
پس از انجام جراحی به بیمار درمان کمکی پرتودرمانی برای پستان و گره‌های لنفی داده می‌شود (با هدف اینکه شانس بازگشت سرطان به پستان و گره‌های لنفی کاهش یابد)، به علاوه به وی درمان کمکی شیمی‌درمانی داده می‌شود (برای کاهش شانس برگشت سرطان به دیگر دستگاه‌های بدن نظیر مغز، ریه یا استخوان‌ها)."
دکتر حنا لیو / Hanna Luu، متخصص سرطان پستان اضافه می‌کند، به علاوه این موضوع مهم است که مردم برای تحمل درمان کمکی به قدر کافی سالم باشند.
"بیمار ایده‌ال برای انجام درمان کمکی بیماری است که در معرض ریسک متوسط یا بالا برای بازگشت سرطان قرار دارد، اما در خطر دیگر بیماری‌های جدی نظیر بیماری قلبی یا کبدی نیست، و در عین حال وضعیت جسمانی مناسبی دارد. ما وضعیت عملکردی بیمار را با استفاده از سیستم درجه‌بندی موسوم به وضعیت عملکردی ECOG تعیین می‌کنیم."
دکتر لیو خلاصه‌ای از درجات مختلفی که بر اساس وضعیت سلامت بیمار در حال حاضر و قابلیت‌هایش برای او در نظر گرفته می‌شود، ارائه می‌دهد:
گرید صفر: بیمار کاملاً فعال است و می‌تواند به انجام تمامی فعالیت‌های لازم بپردازد.
گرید 1: برای انجام فعالیت‌های شدید دچار محدودیت است اما فعال بوده و می‌تواند کار‌های سبک را در خانه و محل کار انجام دهد.
گرید 2: بیمار فعال بوده و از عهدة انجام امور مربوط به مراقبت از شخص خود برمی‌آید اما نمی‌تواند هیچ‌گونه فعالیت کاری انجام دهد.
گرید 3: بیمار فقط می‌تواند مراقبت‌های فردی را به شکل محدود انجام دهد و بیش از 50 درصد ساعات بیداری خود را در بستر یا صندلی می‌گذراند.
گرید 4: بیمار به طور کامل دچار ناتوانی است، قادر به مراقبت از خود نیست و به طور کامل اوقات خود را در بستر یا صندلی سپری می‌کند.
عوارض جانبی مرتبط به درمان کمکی بستگی به نوع درمانی دارد که به بیمار ارائه می‌شود. این عوارض ممکن است حتی شدیداً بستگی به وضعیت فعلی سلامت بیمار و دیگر درمان‌هایی داشته باشد که تاکنون به بیمار داده شده است.
درک درمان به بیمار اجازه می‌دهد تا خود را برای آن آماده کند. برای مثال شیمی‌درمانی می‌تواند برای کامل شدن ماه‌ها طول بکشد و در طول این مدت بیمار قادر به مراقبت از خود نیست.
برخی تدارکات باید انجام شود به شکلی که افراد از حمایت بیشتر در محیط خانه و در طول درمان خود برخوردار باشند. این بیماران ممکن است حتی نیاز به ترک مدرسه یا محل کار خود داشته باشند.
ملیسا تامپسون / Melissa Thompson یکی از بازماندگان اخیر سرطان در پی دو بار ماستکتومی آن هم در فاصلة چند هفته پس از زایمان فرزند اول خود تحت شیمی‌درمانی قرار گرفت. وی برای آماده‌سازی دیگر بیماران با هدف انجام درمان کمکی توصیه‌هایی ارائه می‌دهد:
"شیمی‌درمانی فقط یک بخش از داستانی بسیار بزرگ است. در زمان انجامش چنین به نظر می‌رسد که هرگز خاتمه نخواهد یافت. همچنان که تأثیرات شیمی‌درمانی روی هم انباشته می‌شوند، هر روز که می‌گذرد از نظر جسمانی و روانی دشوارتر احساس می‌شود. اما آنانی که مجبورند درمان سرطان انجام دهند یا در کوران آن هستند، این را می‌دانند که در انتهای تونل نوری هست و همراه این نور زندگی و خوشبینی بازمی‌گردد."
مردم باید با تیم معالج خود به طور منظم در مورد احساسات خود در طول درمان اولیه و پس از آن صحبت کنند. این موضوع به تیم پزشکی کمک می‌کند که سرطان را به طور دقیق درجه‌بندی کند.
این موضوع اهمیت دارد که مردم در مورد عوارض جانبی بالقوه پرسش کنند و اینکه چه آمادگی‌هایی برای مواجهه با اختلالات در پیش رو برای آنان ضروری است. اگر درمان کمکی برای فردی اضافی محسوب می‌شود، دکتر پیش از تصمیم‌گیری در مورد برنامه‌های درمانی بعدی برای بیمار باید از این موضوع باخبر شود.

آیا جایگزینی وجود دارد؟
هیچ جایگزین واقعی برای درمان کمکی وجود ندارد. این درمان بر اساس ریسک بازگشت سرطان در هر مورد انجام می‌شود. دکترها ممکن است درمان‌های کمکی خفیف‌تری را در مقابل بقیه توصیه کنند اما این تصمیمی است که باید بر اساس موقعیت هر بیمار خاص گرفته شود.
به هر حال، کارهایی هست که مردم می‌توانند برای بالا بردن شانس بقاء خود انجام دهند. یک شیوة زندگی سالم بر مبنای تغذیة خوب و فعالیت منظم می‌تواند به بقاء بیشتر در بیماران سرطانی کمک کند.
دکتر لیو توضیح می‌دهد: "در حال حاضر جایگزینی برای درمان کمکی وجود ندارد، اما درمان‌های مکمل ممکن است برای بیماران توصیه شود. با وجود محدودیت داده‌ها رژیم غذایی شامل 80 درصد میوه و سبزی و ورزش با شدت متوسط که 300 دقیقه در کل هفته را شامل می‌شود، نشان داده شده است که باعث بهبود بقاء در بیماران سرطانی شامل آن دسته از بیماران که در مراحل پیشرفتة بیماری قرار دارند، می‌شود. مدیتیشن، یوگا و طب سوزنی می‌توانند عوارض جانبی مرتبط به درمان را کاهش دهند، بنابراین متخصصان مراقبت‌های بهداشتی مکرراً به بیماران توصیه می‌کنند تا در این گونه فعالیت‌ها مشارکت داشته باشند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.