دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

هیپرولمی یا افزایش بیش از حد مایعات در خون - آنچه در مورد بیش‌بار مایعات دانستنش نیاز است

هیپرولمی، نمک زیاد، بیش‎بار مایعات، اورلود مایعات خون، سدیم زیاد، بیماری قلبی، نارسایی احتقانی قلب، نارسایی کلیه، بیماری کبد، بیماری کلیوی، دیورتیک، دیالیز، هموفیلتراسیون

هیپرولمی معمولاً بر اثر وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت رخ می‎دهد

مقالات خون‌شناسی

• جنیفر بِری، دکتر گراهام راجرز
• ترجمه نادر اکبری

هیپرولمی وضعیتی است که در آن میزان مایعات در خون بیش از حد زیاد است. هیپروُلمی به نام بیش‎بار مایع نیز شناخته می‎شود. اگرچه بدن برای ماندگاری در وضعیت سلامت به میزان زیادی مایعات نیاز دارد افزایش بیش از حد مایع در بدن می‎تواند سبب بروز عدم توازنی خطرناک شود.
هیپرولمی معمولاً بر اثر وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت رخ می‎دهد. به هر جهت، هیپرولمی خفیف ممکن است پس از خوردن غذاهای دارای سدیم (نمک) زیاد یا در طول تغییرات هورمونی بروز کند. در صورت عدم وجود دیگر اختلالات مربوط به سلامت، هیپرولمی خفیف معمولاً به خودی خود برطرف می‎شود.
هیپرولمی اغلب در صورت تشخیص زودرس قابل درمان است، اما برای پیشگیری از برگشت آن مخاطب قرار دادن علت زیربنایی آن باید در دستور کار قرار گیرد.
مطالب این مقاله:
• علل
• علایم
• تشخیص
• درمان
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

علل تجمع بیش از حد مایع
هیپرولمی معمولاً بر اثر وجود نمک بیش از حد در بدن ایجاد می‎شود.
وقتی میزان نمک در بدن زیاد باشد بدن برای حفظ توازن به احتباس آب اقدام می‎کند.
معمولاً هیپرولمی بر اثر وجود مشکل تنظیم نمک و آب در بدن ایجاد می‎شود اما علل دیگری مثل برخی داروها یا اقدامات پزشکی نیز می‎توانند باعث ایجاد آن شوند.

نارسایی احتقانی قلب
نارسایی احتقانی قلب اختلالی است که در آن قلب نمی‎تواند خون را به میزان مورد نیاز بدن پمپاژ کند. وقتی قدرت پمپاژ خون در قلب کاهش پیدا کند، کلیه‏‌ها آن‎گونه که باید کار نمی‌کنند که این نقص باعث افزایش بیش از حد مایعات در بدن می‎شود.
یک مقاله در "مرور نارسایی قلبی" پی برد که هیپرولمی در میان افراد دچار نارسایی قلبی مزمن شایع است، و برای برخی از مردم هیپرولمی حتی در صورت درمان نیز هرگز به طور کامل از بین نمی‎رود.

نارسایی کلیه
کلیه‎‎ها به تنظیم مقدار نمک و مایعات بدن کمک می‎کنند، بنابراین مردم دچار مشکلات کلیه در خطر ابتلا به هیپرولمی قرار دارند.
یک مرور عنوان می‌کند که هیپرولمی در میان مردم دچار مشکلات شدید کلیه و نیز بیماران بستری در بخش مراقبت‎های ویژه نسبتاً گسترده است. نویسندگان مطالعه عنوان می‎کنند که متخصصان مراقبت‎های بهداشتی باید سطح مایعات این گروه‎های مردم را به دقت پایش کنند زیرا هیپرولمی می‎تواند به نارسایی احتقانی قلب، مشکلات مرتبط به التیام زخم، و مشکلات روده منجر گردد.
یک مقالۀ دیگر عنوان کرده است که هیپرولمی ناشی از نارسایی قلبی یا مرحلۀ نهایی بیماری کلیوی می‎تواند به آپنه خواب منجر شود.

سیروز کبد
هیپرولمی ممکن است زمانی بروز کند که کبد قادر نیست تا به طور کامل مواد مغذی را پردازش و ذخیره و مواد سمی را فیلتر کند. مشکلات کبد گرایشی به ایجاد حبس مایعات در ناحیۀ شکم و اندام‎ها از خود نشان می‎دهند.
بر مبنای یک مطالعه که در نشریه "هپاتولوژی" منتشر شد، انباشت مایع در ناحیۀ شکم شایع‎ترین عارضۀ سیروز کبد است. این تجمع خاص مایع در ناحیۀ شکم به عنوان آسیت شناخته می‎شود.

مایعات داخل وریدی
تزریق داخل وریدی مایعات در هنگامی که فرد دچار کم‎آبی بدن می‎شود یا زمانی که مثل مواقع پس از جراحی قادر به نوشیدن مایعات نیست، نجات‎بخش زندگی محسوب می‌شود. مایعات داخل وریدی به طور معمول حاوی سدیم و آب هستند تا کمبود مایعات در بدن برطرف شود و تعادل سدیم در بدن ایجاد گردد.
به هر جهت مایعات وریدی بیش از حد نیز می‎توانند به هیپرولمی منجر شوند به ویژه اگر بیمار دچار دیگر مشکلات مربوط به سلامت باشد.
یک مطالعه پی برده است که مایعات داخل وریدی بیش از حد در طول جراحی و نیز پس از آن با افزایش خطر هیپرولمی و بالا رفتن خطر مرگ پس از جراحی مرتبط است. این مطالعه به مردم قرار گرفته تحت جراحی سرطان مری پرداخته بود.

هورمون‎ها
سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و بارداری می‎توانند باعث شوند که بدن سدیم و آب بیشتری را در خود حبس کند.
این مورد اغلب به ورم خفیف، نفخ و احساس ناراحتی منجر می‎شود. زنان بارداری که متوجه ورم بیش از حد یا نفخ در خود می‎شوند باید به پزشک مراجعه کنند زیرا این ممکن است نشانه‎ای از بالا بودن فشار خون باشد.

دارو
داروهایی که سبب ایجاد تغییرات هورمونی می‎شوند در عین حال می‎توانند باعث هیپرولمی شوند. قرص‌های کنترل بارداری، درمان جایگزینی هورمون، و درمان‎های هورمونی مشابه می‎توانند سبب حبس بیش از حد نمک و آب در بدن شوند.
همچنین برخی داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) می‎توانند سبب هیپرولمی خفیف شوند.

خوردن نمک زیاد
"انجمن قلب آمریکا" می‎گوید، مقدار متوسط مصرف نمک آمریکایی‎ها 3400 میلی‎گرم در روز است، حال آنکه مقدار توصیه شده در هر روز 2300 میلی‎گرم است.
مصرف مقدار بیش از حد نمک باعث می‎شود که بدن به حبس آب اقدام کند. این وضعیت می‎تواند به هیپرولمی خفیف و نفخ منجر شود.
صرفاً نمک موجود در غذا نامحتمل است که در مردم سالم از لحاظ دیگر مشکلی ایجاد کند. به هر جهت، مصرف بیش از حد نمک به ویژه در کودکان خردسال، افراد سالمند، و افراد دچار مشکلات قلبی می‎تواند کشنده باشد.
به مردم دچار نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیوی، یا مشکلات کبد باید توصیه شود که برای اجتناب از هیپرولمی یا به حداقل رساندن خطر آن از یک رژیم غذایی کم‌نمک استفاده کنند.

علایم 
علایم هیپرولمی بسته به محل جمع شدن مایع در بدن و نیز وجود دیگر مشکلات مرتبط به سلامت می‎تواند بسیار متفاوت باشد. شایع‌ترین علایم در این مورد شامل موارد زیر است:
• وزن‎گیری سریع و غیر قابل توضیح
• بروز ورم در بازوها و پاها
ورم شکم، که در مورد مسائل کبدی شایع است
تنگی نفس به علت وجود مایع در ریه

تشخیص
دکتر می‎تواند هیپرولمی را بر مبنای یک معاینۀ فیزیکی برای بررسی علایم ورم تشخیص دهد. در عین حال امکان گوش دادن به صداهای ریه‌ها برای نشانه‌های مایع در آنها وجود دارد.
پزشک در عین حال ممکن است برای بررسی سدیم در خون و ادرار انجام برخی تست‎ها را درخواست کند. از آنجا که هیپرولمی معمولاً بر اثر وجود مشکلات دیگری در بدن ایجاد می‎شود، دکتر در عین حال ممکن است بررسی کاملی برای یافتن دیگر مشکلات بیمار مثل نارسایی قلبی، مشکلات کلیوی، و بیماری کبد انجام دهد.

درمان
چند رویکرد مختلف برای درمان هیپرولمی وجود دارد. یکی از رایج‎ترین روش‌های درمان هیپرولمی استفاده از دیورتیک‎ها است. دیورتیک‌ها (مدرها) داروهایی هستند که مقدار ادرار تولید شده توسط بدن را افزایش می‎دهند.
به هر جهت، هر مشکل زیربنایی یا اصلی موجب بروز هیپرولمی باید مورد بررسی قرار گیرد. برای مثال، فرد دچار نارسایی قلبی ممکن است در کنار گرفتن دیورتیک‎ها نیاز به مدیریت مشکل قلب نیز داشته باشد.
به‌هر جهت، تحقیقات عنوان کرده‎اند که دیورتیک‎ها ممکن است برای مردم دچار مشکلات شدید کلیوی کارآیی نداشته باشند. برخی از مردم به‌درمان‎های جایگزینی کلیوی مثل دیالیز یا هموفیلتراسیون نیاز دارند.
مردم دچار اختلالات قلب، کلیه، یا کبد ممکن است نیازمند پیگیری رژیم غذایی کم‎نمک باشند. این کار به حفظ سدیم در محدودۀ نرمال کمک می‎کند که این خود قدمی در مسیر پیشگیری از بروز هیپرولمی است.
مردم دچار نارسایی احتقانی قلب در عین حال نیاز دارند تا مقدار آب مصرفی خود را کاهش دهند. دکتر می‎تواند مقدار صحیح مایع و نمک مصرفی را بر اساس شرح حال پزشکی فرد مشخص کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
نفخ خفیف پس از خوردن یک وعده غذای نمک‎دار یا در مرحلۀ پیش از قاعدگی چرخۀ پریود زنان طبیعی است.
پاهای فرد نیز ممکن است پس از سپری کردن زمان درازی در حالت ایستاده یا پیاده‎روی و نیز پروازهای طولانی دچار ورم خفیف شود. این مورد برای مردم سالم مشکلی محسوب نمی‎شود و در طول چند ساعت از بین می‎رود.
هر کسی که دچار ورم شدید، افزایش وزن، یا حبس آب بدون وجود علت جداگانه و مشخص شود، باید به پزشک مراجعه کند به ویژه اگر دارای تاریخچۀ شخصی یا خانوادگی مشکلات قلب، کلیه و کبد باشد.

پیام همراه
علت هیپرولمی معمولاً دورنمای درازمدت برای بیمار را تعیین می‎کند. حبس آب خفیف و گهگاهی برای افراد فاقد مشکلات سلامت معمولاً خطری جدی محسوب نمی‎شود.
هیپرولمی مرتبط به بیماری قلبی، کلیوی یا کبدی نیاز به بررسی پزشکی و مدیریت دقیق دارد.
پیگیری توصیه‌های پزشکی در مورد رژیم غذایی، داروها یا دیگر درمان‎ها می‎تواند به افراد در کاهش علایم ناراحت کننده و ادامۀ یک زندگی سالم‎تر کمک کند./

Source:
Hypervolemia: What you need to know about fluid overload
Last reviewed Sun 17 December 2017
By Jennifer Berry
Reviewed by Graham Rogers, MD

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.