دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

غلظت خون یا هیپرکواگیولبیلیتی - آنچه دانستنش نیاز است

غلظت خون، هیپرکواگیولبیلیتی، سندرم هیوز، آنتی‌فسفولیپید، خون غلیظ، پروتئین C، پروتئین S، پروترومبین جهش ژن 20210A، عامل 5 لیدن، پولیسیتمیا ورا، درمان ضد انعقادی، درمان ضد پلاکت، ماکروگلوبولینمیا والدنستروم

اختلالات غلظت خون می‎توانند مشکلات مادام‏العمر برای فرد ایجاد کنند. این اختلالات می‎توانند سبب لخته شدن خون، شامل ترومبوز ورید عمقی شوند.

مقالات خون‌شناسی

• لِنا بارهوم، دکتر استیسی سمپسون
• ترجمه نادر اکبری

غلظت خون یا هیپرکواگیولبیلیتی (که به نام آنتی‎فسفولیپید و سندرم هیوز نیز شناخته می‎شود) وضعیتی است که در آن خون متراکم‌تر و چسبنده‎تر از حالت معمول است. وقتی کسی دچار غلظت خون باشد، مستعد ابتلا به لخته شدن خون خواهد بود. این اختلال نتیجۀ وجود نوعی ناهنجاری در فرآیند لخته شدن خون است.
در میان ناهنجاری‎های منجر به ایجاد غلظت خون نوعی عدم توازن پروتئین‎ها و سلول‌های مسؤول لخته شدن خون وجود دارد.
غلظت خون می‎تواند باعث انسداد حرکت اکسیژن، هورمون‏‌ها و مواد مغذی درون بدن شود، و از رسیدن آنها به بافت‎ها و سلول‎ها ممانعت کند. این وضعیت می‎تواند به بروز کمبود اکسیژن سلولی منجر شد و باعث بروز کمبودهای هورمونی و تغذیه‎ای گردد.

مطالب این مقاله:
• علل و ریسک فاکتورها
• علایم
• درمان
• عوارض
• پیام همراه

علل و ریسک فاکتورها
برخی علل ایجاد غلظت خون ارثی است، و دیگران، مثل موارد مربوط به سرطان، در گذر زندگی ایجاد می‎شوند.
برخی از اختلالات پزشکی که سبب بروز غلظت خون می‎شوند در زیر فهرست شده‎اند:

برخی سرطان‎ها
پولیسیتمیا ورا نوعی سرطان خون است که در مغز استخوان یا مرکز نرم استخوان شروع می‎شود، جایی که در آن سلول‎های خونی جدید ایجاد می‎گردند. در مورد سرطان مزبور مغز استخوان مقدار بیش از حدی گلبول‎های قرمز یا مقدار بیش از حد سلول‎های سفید و پلاکت خون می‎سازد که سبب غلیظ شدن خون می‎شود.
اغلب مردمی که دچار پولیسیتمیا ورا می‎شوند دارای تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به این بیماری نیستند اما در برخی موارد ممکن است در یک خانواده بیش از یک عضو را بتوان یافت که دچار این نوع خاص سرطان باشد.
بر مبنای اعلام "انجمن لوسمی و لنفوما"، در صورت مقایسه با مناطق آسیایی و دیگر قسمت‎های اروپا پولیسیتمیا ورا در میان یهیودیان و اهالی شرق اروپا ارثی است. وقتی تمامی نژادها و قومیت‎ها لحاظ شوند، انجمن مزبور تخمین می‎زند که این بیماری مبتلابه 2.8 نفر در هر 100.000 مرد و 1.3 نفر در هر 100.000 زن است.

ماکروگلوبولینمیا والدنستروم
ماکروگلوبولینمیا والدنستروم یک نوع نادر لنفوم غیر هاجکین است که در آن مقدار زیادی پروتئین ماکروگلوبولین تولید می‎شود. در برخی مردم دچار این بیماری، وقتی سلول‎های سرطانی B مقدار زیادی از این پروتئین را می‎سازند، خون ممکن است بیش از حد غلیظ شود که این به لخته شدن خون منجر می‎شود.
بر مبنای اعلام "انجمن سرطان آمریکا" ماکروگلوبولینمیا والدنستروم بیماری نادری است که فقط در حدود 1000 تا 1500 مورد جدید از آن سالانه در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده می‎شود.

SLE یا لوپوس
لوپوس اریتماتوز سیستمیک، SLE یا لوپوس یک بیمـاری التهابی است که وقتی بروز می‎کند که سیستم ایمنی به تصور اشتباه بیمار بودن بافت‎های سالم بدن به آنها حمله می‎کند. بر مبنای اعلام "بنیاد لوپوس آمریکا"، 1.5 میلیون آمریکایی با یکی از اشکال لوپوس به زندگی ادامه می‎دهند و این بیماری در سطح جهان دستکم مبتلابه 5 میلیون انسان است.
بسیاری از عوامل به تقویت غلظت خون در لوپوس منجر می‎شوند اما باور بر این است که التهاب خودایمنی مقصر اصلی فعالیت انعقادی خون است. تقویت کنندگان انعقاد خون موادی هستند که باعث تحریک پروتئین‎های درگیر در فرآیند لخته شدن خون می‎شوند.

عامل 5 لیدن
عامل 5 لیدن یک جهش ژنتیکی آبشار انعقادی عامل 5 است. این جهش ریسک لخته شدن خون به ویژه در وریدهای عمقی را در فرد افزایش می‎دهد.
ریسک اضافی لخته شدن به این دلیل است که عامل 5 لیدن در مقابل غیر فعال شدن توسط پروتئینی به نام پروتئین C واکنشی، که فعالیت عامل 5 نرمال را کنترل می‎کند، مقاوم است.
نتیجۀ این وضعیت فعالیت بیش از حد فاکتور 5 است، که در آن لختۀ خون بیش از میزان نرمال ایجاد می‎شود و ماحصل کار غلظت خون خواهد بود.

کمبودهای پروتئین C و S
اشکال وراثتی این کمبودها نادرند اما مردم دچار کمبود پروتئین C یا پروتئین S در ریسک بالاتری برای لخته شدن خون در مابقی دوران زندگی خود قرار دارند و برخی از آنها در سنین جوانی دچار عارضۀ لخته شدن خون می‎گردند.

پروترومبین جهش ژن 20210A
مردم دچار این کمبود ژنتیکی دارای میزان بیش از حدی از پروتئین لخته کنندۀ خون به نام عامل 2 هستند که پروترومبین نیز نامیده می‎شود. پروترومبین یکی از عواملی است که امکان لخته شدن درست خون را برای آن فراهم می‌کند اما اگر میزان پروترومبین بر اثر جهش مزبور بیش از حد افزایش یابد، فرد در معرض ریسک بالاتری برای دچار شدن به لختۀ خون قرار خواهد داشت.

علایم
مشکل غلظت خون در افراد معمولاً فاقد علامت است و نخستین تجلی آن به صورت لخته شدن خون است.
به هر جهت در برخی موارد دچار بودن به اختلال غلظت خون می‏‌تواند سبب بروز علایم اضافی در لخته‎های خون شود. این علایم به علت بروز اختلال و محل شکل‏‌گیری آن بستگی دارند.
آنها ممکن است شامل موارد زیر (و نه فقط محدود به آنها) باشند:
تاری دید
سبکی سر
سردرد
• به آسانی کبود شدن
• خونریزی قاعدگی یا لخته شدن سنگین خون
فشار خون بالا
• فقدان انرژی
تنگی نفس
آنمی در هنگامی که خون در مورد سلول‎های قرمز نرمال خون دچار کمبود است
لخته‌های خون با منشأ ناشناخته، لخته‎های خون مکرر، و تکرار از دست دادن بارداری دلایلی هستند که باید در پیوند با غلظت خون نگران آنها بود.
هر فردی که دچار علایم مزبور است یا کسانی که دارای تاریخچۀ خانوادگی غلظت خون یا لختۀ خون هستند باید با پزشک در این مورد مشورت کنند.

درمان
در مورد اختلالاتی که به فرآیند لخته شدن خون آسیب می‎زنند دکترها درمان ضد پلاکت یا درمان با داروهای ضد انعقادی را در دستور کار قرار می‎دهند.
• درمان ضد پلاکت: این درمان شامل تجویز داروهایی است که پلاکت‏ها یا سلول‎های خونی مسؤول لخته شدن خون را مهار می‎کنند و مانع لخته شدن بیش از حد خون توسط آنها می‎شوند. آسپیرین مثالی برای درمان ضد پلاکت است.
• درمان ضد انعقادی: این نوع درمان شامل استفاده از داروهایی برای مهار کردن لخته شدن خون در سطح عوامل انعقادی است. وارفارین یک مثال‎ از چنین داروهایی محسوب می‎شود.
دارو فقط زمانی تجویز می‎شوند که پزشکان به این نتیجه می‎رسند که افزایشی در میزان خطر لخته شدن خون وجود دارد یا لخته‎های خون خطرناکی هم‌اکنون در بدن ایجاد شده است.
از آنجا که بسیاری از مردم دچار غلظت خون ممکن است هرگز دچار مشکل لخته شدن خون نشده باشند، این احتمال وجود دارد که دکترها تغییرات سبک زندگی را برای کاهش ریسک لخته شدن خون و دیگر عوارض توصیه کنند. این تغییرات موارد زیر را شامل می‎شوند:
• قطع مصرف دخانیات
کاهش وزن، در صورت نیاز
• حفظ فعالیت جسمانی و داشتن فعالیت‎های فیزیکی روزانه
• خودداری از نشستن در طولانی مدت و حرکت دادن پاها برای حفظ جریان خون

عوارض
اختلالات غلظت خون می‎توانند مشکلات مادام‏العمر برای فرد ایجاد کنند. این اختلالات می‎توانند سبب لخته شدن خون، شامل ترومبوز ورید عمقی شوند.
وقتی لخته شدن خون در یک ورید عمقی بروز کند، نتیجۀ آن درد و مشکلات گردش خون در ناحیۀ اطراف محل شکل‎گیری لختۀ خون است. ترومبوز ورید عمقی معمولاً در ورید عمقی بزرگ در بخش پایین زانو شکل می‎گیرد اما می‎تواند در هر نقطۀ دیگری از بدن مثل کفل، بازو، شکم، یا لگن نیز بروز کند.‎
علایم ترومبوز ورید عمقی عبارتند از:
ورم، سرخی، و گرما در هر جایی که ترومبوز ورید عمقی بروز می‏کند
• آغاز تدریجی درد
درد پا در هنگام خم کردن پا یا انجام حرکات کششی با آن
کرامپ پا در ناحیۀ ماهیچه
• تغییر رنگ پوست که به آبی یا سفید می‎زند
آمبولی وریدی هنگامی بروز می‎کند که بخشی از ترومبوز ورید عمقی از آن جدا می‎شود یا از نقطۀ اولیۀ شکل‎گیری لختۀ خون دور شده و راهش را به سمت قلب و ریه‎ها ادامه می‎دهد. اگر این قطعات جدا شده راهشان را به قلب و ریه‎ها پیدا کنند و در آنجا انباشته شوند، می‎توانند مانع از رسیدن خون کافی به این اندام‎ها شده و در تبادل گاز در ریه‎ها تداخل ایجاد کنند.
علایم آمبولی ریوی عبارت است:
• تنگی نفس و تند شدن تنفس
• سرعت گرفتن ضربان قلب
• احساس درد در صورت تنفس عمیق
• وجود خون در هنگام سرفه کردن
• درد قفسۀ سینه
دیگر عوارض محتمل و جدی لخته شدن خون عبارتند از:
استروک، در صورتی که لختۀ خون به مغز برسد و شریانی را که حامل خون اکسیژن‌دار به مغز است، مسدود کند.
• حملۀ قلبی، بر اثر ایجاد لختۀ خون در شریان کرونری
• صدمۀ کلیوی شدید، بر اثر انسداد یا لخته شدن خون در یکی از وریدهای کلیوی یا هر دو که خون را از کلیه‎ها خارج می‎کنند.

پیام همراه
غلظت خون خود به تنهایی باعث بروز مشکلاتی برای سلامت نمی‎شود، اما برخی اختلالات پزشکی که باعث غلیظ شدن خون می‎شوند می‎توانند بر زندگی فرد تأثیر شدیدی داشته باشند.
مردم دچار غلظت خون در ریسک بالاتری برای لخته شدن خون در شریان‎ها و وریدها قرار دارند.
هر فرد دارای تاریخچۀ خانوادگی غلظت خون یا اختلالات غلظت خون باید در مورد ریسک‎ها و عوارض مطرح با پزشک مشورت کند.
داروها و تغییرات سبک زندگی می‎توانند به مردم دچار اختلالات غلظت خون کمک کنند و ریسک دچار شدن به لخته خون و دیگر مشکلات بالقوه را در مورد آنها کاهش دهند./

Source:
All you need to know about thick blood
Last reviewed Sat 28 October 2017
By Lana Barhum
Reviewed by Stacy Sampson, DO

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.