دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نشانه‌های سندرم لخته شدن خون کدامند؟

ترومبوز، آمبولی، آمبولی ریوی، سندرم لخته شدن خون،  چاقی، مصرف دخانیات، کم آبی بدن، سابقه لخته خون، حاملگی، ترومبوز ورید عمقی، ورم، درد، کج شدن، به سرخی زدن پوست،  گرم شدن پوست

لخته شدن خون که سبب نجات بدن از آسیب شود یک پاسخ حیاتی در برابر خطر است. اما لخته‌های خون در داخل بدن نیز می‌توانند تشکیل شوند و به بیماری ختم گردند.

مقالات خون‌شناسی

• مارکوس مک‌گیل، دکتر النا بیگرز
• ترجمه هامیک رادیان

لخته شدن خون نخستین کمک بدن در برابر خونریزی است. لخته‌های خون با مسدود کردن هر نشتی که ایجاد می‌شود از جریان خون محافظت می‌کنند.
بدون لخته شدن خون رگ‌های خونی کوچک‌تر با هر نشتی که در بدن ایجاد شود به خونریزی ادامه خواهند داد. اگر لخته شدن خون نتواند به بستن منافذ کمک کند بدن خونش را در جاهایی که بدان‌ها نیاز دارد یعنی بافت‌ها و ارگان‌ها از دست خواهد داد.
لخته شدن خون که سبب نجات بدن از آسیب شود یک پاسخ حیاتی در برابر خطر است. اما لخته‌های خون در داخل بدن نیز می‌توانند تشکیل شوند و به بیماری ختم گردند.
این مقاله بیماری‌های اصلی لخته شدن خون که وریدها را درگیر می‌کند شرح می‌دهد:
ترومبوز ورید عمقی(DVT) و نشانگان آن
آمبولی ریوی (پولموناری) و نشانگان آن
• تصویر یک لخته خون
لخته خونی که در یک شریان شکل می‌گیرد می‌تواند رسیدن خون به ارگان‌های حیاتی بدن را متوقف کند.
برای لخته‌های خون که به صورت مستقیم در شریان‌ها ایجاد می‌شوند، دو اتفاق اصلی روی می‌دهد. در شکل متوسع موضوع تشکیل لخته‌های خون بزرگ در شریان‌ها به موارد زیر منتج می‌شود:
- حمله قلبی که در آن جریان خون در عضلات قلب متوقف می‌شود.
- سکتة مغزی – که در آن خونرسانی به به بخشی از مغز متوقف می‌شود.
این مقاله به لخته شدن خون در وریدها که به ترومبوز وریدی عمقی و آمبولی ریوی می‌انجامد خواهد پرداخت.
ترومبوز ورید عمقی معمولا در ناحیة پا – یکی از دلایل اصلی آمبولی ریوی است. این مورد ترومبوز ورید عمقی است که در مسیر خونرسانی به ریه‌ها اتفاق می‌افتد.
لخته شدن خون جایگیر شده در ریه‌ها در افراد بدون ترومبوز ورید عمقی نیز دیده می‌شود، و آمبولی ریوی فقط در برخی از افراد دچار ترومبوز ورید عمقی اتفاق می‌افتد. افراد در عین حال ممکن است دچار هر دو نوع لخته شدن خون شوند.
خبر خوب این است که پژوهش تأیید می‌کند که ترومبوز ورید عمقی و آمبولی در سطح گسترده ای‌قابل پیشگیری هستند. این دلیل علاقة زیاد متخصصان بهداشت عمومی برای تحقیق در مورد لخته‌های خون است.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید 60 درصد لخته‌های خون در وریدها در بیمارستان حادث می‌شوند، "در طول جراحی یا کمی پس از اقامت بیمار در بیمارستان". این یکی از ریسک‌های نیازمند به مراقبت بیمارستانی و جراحی است.
جزئیات آماری توسط دانشمندان عرصة بهداشت عمومی در همکاری با CDC منتشر شده است. در مقاله‌ای که در سال 2010 در نشریة طب پیشگیرانه آمریکا منتشر شد، برآورد شد که لخته‌های خون در وریدها "یک معضل بزرگ برای سلامت عمومی است که بنا به آمار حدود 300000 تا 600000 نفر را سالیانه در ایالات متحد آمریکا تهدید می‌کند."
این معادل حدود 1 یا 2 مورد در هر 100000 نفر جمعیت آمریکا است.

ترومبوز ورید عمقی چیست؟
توده‌های ژل مانند خون ماسیده می‌توانند در یکی از وریدهای عمقی پا شکل گیرند. این یک ترومبوز ورید عمقی یا DVT است.
- پای مبتلا به واریس
بیشتر موارد ترومبوز ورید عمقی در ماهیچة ساق پا ایجاد می‌شود.
ترومبوزهای ورید عمقی اغلب در قسمت‌های پایینی پا بروز می‌کنند. همچنین امکان بروز آنها در بازوها نیز وجود دارد. ترومبوز وریدی عمقی در پا می‌تواند در نرمة ساق پا یا در ناحیة ران ایجاد شود. لخته‌ها همچنین می توانند در نواحی بالاتر و در لگن خاصره ایجاد شوند.
اغلب ترومبوهای وریدی عمقی که در بیمارستان‌ها برای افراد اتفاق می‌افتند در وریدهای کوچک‌تر بخش پایینی پا روی می‌دهند. این ترومبوزها معمولاً بدون نشانگان هستند و ممکن است تشخیص داده نشوند.
CDC تأیید می‌کند که لخته‌های ورید عمقی تحت تشخیص بوده اما وضعیت‌های قابل پیشگیری هستند که می‌توانند جدی باشند.
برخی بیماری‌ها شانس عود ترومبوزهای ورید عمقی را افزایش می‌دهند. سرطان مثالی برای این مورد است. اغلب موارد ترومبوزهای ورید عمقی برای افراد زیر اتفاق می‌افتد:
- برای افرادی که به دلیل عدم توانایی حرکت خون به آسانی به قلب آنها برنمی‌گردد.
- بیمارانی که به دلیل شکستگی استخوان یا ترومای عضلانی جدی دچار آسیب دیدگی وریدی شده‌اند.
ترومبوزهای ورید عمقی در ناحیة بازوها نیز روی می‌دهند اما شایع نیستند. آنها همچنین بسته به آسیب وارد شده به وریدها امکان بروز دارند. این مورد ممکن است بر اثر کاتتری که در آن باقی مانده است اتفاق بیفتد یا از ناحیة آسیب ناشی از سوزنی که برای تزریق داروها به کار می‌رود.
طبیعی است که افراد سالم ممکن است از امکان ابتلا به ترومبوز ورید عمقی وابسته به ریسک فاکتورای دیگر نگران نباشند. عوامل دیگر نقشی در این موارد بازی می‌کنند که کمتر مایه نگرانی است.
لخته شدن خون به احتمال بیشتر برای افرادی روی می‌دهد که در طول زمان‌های طولانی در مسافرت‌های هوایی به حالت نشسته باقی می‌مانند. قرص‌های ضد بارداری نیز ارتباطی را با ریسک ترومبوز ورید عمقی نشان داده‌اند.
در هر حال ریسک فاکتورهای بزرگ‌تر ترومبوزهای ورید عمقی شامل موارد زیر است:
- چاقی
- مصرف دخانیات
- کم آبی بدن
- سابقه لخته خون
- حاملگی

نشانگان ترومبوز وریدی عمقی
آنچه در ادامه می‌خوانید ممکن است نشانه‌ها یا نشانگان ترومبوز ورید عمقی باشند. برای بیشتر انواع ترومبوزهای وریدی عمقی این نشانگان در نرمة ساق پا پدید می‌آیند:
- ورم
- درد
- کج شدن
- به سرخی زدن پوست
- گرم شدن پوست
درد ممکن است همانند درد شدید یا کشیدگی عضلات احساس شود. این موضوع که نشانگان مزبور ناشی از ترومبوز ورید عمقی هستند یا خیر، مسایلی است که نیاز به توجه فوری پزشک در اسرع وقت دارد.
پزشکان می‌توانند در مورد کل صحنه تحقیق کنند، تست‌های بیشتری انجام دهند، و درمان را آغاز کنند. آنها ممکن است در جستجوی نشانه‌های بیشتر ترومبوز ورید عمقی شامل موارد زیر برآیند:
- محدوده و میزان ورم و نیز مقایسة موضع تورم با دیگر عضلات
- چگونگی انحراف مزبور به فرم وریدهای پا مرتبط است
• دیگر فاکتورها شامل اطلاعات مربوط به افزایش وزن برای تصمیم‌گیری در مورد ریسک ترومبوزهای ورید عمقی
دکترها می‌توانند بر اساس دیگر ریسک‌های مجود در مورد درمان ترومبوزهای ورید عمقی یا رد وجود آن اقدام کنند. این می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
- سرطان یا درمان‌های اخیر در مورد آن
- فلج کامل یا فلج ناحیه‌ای
- گچ گرفتن پا برای شکستگی
- مسافرت‌های اخیر در مسافت‌های طولانی شامل سفرهای طولانی هوایی
- زنی که در حال تجربة درد قفسة سینه است.
آمبولی ریوی می‌تواند سبب تنگی نفس و درد در هنگام تنفس عمیق شود.
پزشکان به نمای عمومی توجه می‌کنند. ریسک دیگری که پزشکان را به توجه بیشتر در مورد ترومبوز ورید عمقی وا می‌دارد این است که امکان بروز آن در بیماری که اخیراً به مدت بیش از چند روز ناتوان از حرکت بوده است بیشتر است. در کل نشانه‌های لخته شدن خون آنقدر اهمیت دارد که پزشکان را به تشخیص و ادارة مورد وادارد.
«اتحادیة ملی لختة خون» یک "پاسپورت ایمنی" مرتبط به نکات مناسب برای کمک به پیشگیری از ترومبوز وریدی عمقی تهیه کرده است.
نویسندگان شماری از اندازه‌گیری‌های تجربی را در برگة مربوط به بخش پیشگیری از ترومبوز آورده‌اند. ایده‌ها شامل مصرف کافی آب، حرکت دادن بخش پایین زانوها و برخاستن از جا برای راه رفتن است.

آمبولی ریوی (پولموناری) چیست؟
آمبولی ریوی انسداد شریانی در قفسة سینه است که وقتی بروز می‌کند که لختة خون همراه جریان خون به پیش رانده شده و در ریه‌ها جایگیر می‌شود.
ترومبوز وریدی عمقی و آمبولی پولموناری اغلب به یکدیگر مرتبطند و گاهی از اوقات همزمان اتفاق می‌افتند. پزشکان در مورد امکان آمبولی ریوی در فرد دچار ترومبوز ورید عمقی یا کسی که در ریسک بالا برای لخته شدن خون قرار دارند گوش به زنگ هستند.
در هر حال بیشتر مردم دچار آمبولی ریوی بدون هر ترومبوز وریدی عمقی هستند.

• نشانگان آمبولی پولمونری
وجود لخته خون در ریه‌ها نشانگانی جدی ایجاد می‌کند که به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد.
نشانه‌های آمبولی پولمونری ممکن است شامل موارد زیر باشد:
- تنگی نفس – بدون هر دلیل آشکاری تنفس کردن مشکل می شود.
- احساس درد شدید در هنگام تنفس

• دیگر نشانگان آمبولی ریوی
- تند تند نفس زدن و بالا رفتن ضربان قلب
- دفع خون در موقع سرفه
هر یک از نشانگان بالا نیاز به مداوای پزشکی فوری دارد، فارغ از اینکه نشانة آمبولی وریدی یا موارد بالقوه جدی دیگر باشد.

• دیگر نشانگان همراه آمبولی وریدی:
- اضطراب یا احساس وحشت
- سقوط بر اثر سبکی سر یا غش
- تعریق
مردم همیشه باید وقتی احساس ناخوشی و نگرانی می کنند در جستجوی امداد پزشکی باشند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.