دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

90٪ ویروس‌های پوستی از نوع "مادة تاریک" ویروسی هستند

اخبار ویروس‌شناسی

•    ترجمه هامیک رادیان

محققان و عموم مردم به شکل فزاینده‌ای آگاه می‌شوند که میکروب‌های در حال زندگی در درون و بیرون ما – میکروبیوم‌های ما -- می‌توانند در حفظ سلامت یا در ایجاد بیماری نقش قاطع داشته باشند. باکتری‌های مقیم پوست مستثنی نیستند. در بهترین حالت آنها به روفتن عفونت‌های زیان‌آور کمک و امنیت مناسب پوست را حفظ می‌کنند و زخم‌ها را التیام می‌بخشند، اما در برخی مواقع می‌توانند در نقطة مقابل ظاهر شوند.
نویسندة ارشد مطالعه دکتر «الیزابت ای. گرایس»، استادیار درماتولوژی در پن مدیسین می‌گوید: «تا حالا کار نسبتاً اندکی در این عرصه انجام شده است، بخشی به علت چالش‌های تکنیکی که وجود دارد. برای مثال سواب پوستی که برای تجزیه و تحلیل گرفته می‌شود اغلب شامل DNA انسانی و باکتریایی و فقط مقدار کمی از مادة ژنتیک حیاتی است – همان ضرب‌المثل سوزن در انبار کاه.»
کوشش‌های نقشه‌ریزی پیشین، داده‌های ژنهای حیاتی شناخته شده را برای شناسایی برخی از مادة ژنتیک حیاتی در میان تمامی باکتری و DNA انسانی به کار می‌برد. اما چنان روشی متمایل به چشم‌پوشی از بسیاری از ویروس ها است که هنوز در پایگاه داده‌ها ثبت نشده‌اند. با کاربرد تکنیک‌های بهینه برای جداسازی ذرات ویروس مانند (VLPs) از سواب پوست، و تجزیه و تحلیل مقدار خیلی کوچکی از مادة ژنتیک، تیم تحقیق توانست بر روی ترتیب‌بندی و تجزیه و تحلیل DNA ویروس بدون وابستگی کامل به پایگاه داده‌ها تمرکز کند.»
تجزیه و تحلیل تیم تحقیق از نمونه های 16 فرد سالم برخی نتایج قابل انتظار را در پی داشت. فراوان‌ترین سلول پوستی عفونی ویروس پاپیلومای انسانی بود، که سبب زگیل‌های معمولی بوده و به سرطان پوست ارتباط دارد. به هر حال، بیشتر DNA جدا شده از VLPs ژن‌های ویروسی زیادی در پایگاه داده‌های موجود نداشتند.
گرایس می‌گوید: «بیش از 90٪ آنها چیزی بودند که ما آنها را مادة تاریک ویروسی می نامیم – که چهرة مادة ژنتیک ویروس را دارد اما هیچ موردی از طبقه‌بندی ندارد. این برای ما یک شگفتی بود، همچنین البته این اهمیت نقشه‌ریزی برای این قلمرو ناشناخته را برجسته می‌کند.»
یافته‌ها همچنین آشکارا وایروم پوست را به میکروبیوم پوست مرتبط می‌کند: بیشتر DNA ویروسی کشف شده به نظر می‌رسید که متعلق به ویروس های باکتری خوار باشد، که عفونت می کنند و اغلب به مدت طولانی روی باکتری می‌مانند. و وقتی گرایس و همکارانش DNA باکتریال پوست را از همان 16 سوژه تعیین توالی‌ کردند، فهمیدند که اغلب شامل "داستان علایم را بگو" – که به نام CRISPER جداکننده خوانده می‌شود – از هجوم قبلی توسط همان ویروس‌های باکتری‌خوار بودند.
با وجود این نتایج بیان می‌دارد که اغلب ویروس های مقیم پوست نرمال در واقع مقیم در باکتری پوست ما هستند، چنین ویروس‌هایی هنوز می‌توانند به واسطة تأثیر خود بر میکروبیوم به سلامت ما آسیب برسانند.
محققان شواهدی در DNA ژن‌های باکتری خوار یافتند که برای مثال می‌توانست باکتری میزبان را نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم‌تر کند، یا بیشتر به نظر می‌رسید که سبب یک عفونت زیان‌آور باشند.
نتایج همچنین نشان داد که وایروم‌های متفاوت پوست به میزان قابل توجهی به محل آنها در بدن بستگی دارند.
تیم گرایس سواب‌ها را از کف دست، پیشانی، زیر بغل، ناف و جاهای دیگر گرفتند، و برای مثال فهمیدند که متفاوت ترین آنها متعلق به محل خم زانو است، محلی در بدن که به طور متناوب خم و راست می‌شود.
این تحقیق، بنیانی برای پژوهش‌های بعدی در مورد وایروم‌های پوست سالم و نرمال و تغییرات آن در طول بیماری ایجاد می‌کند. به علاوه ابزار آماده‌ای در اختیار دیگر محققان برای چنین پژوهش‌هایی قرار می‌دهد.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.