دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

داروهای مصرف نشدة جراحی دندان، محرک اپیدمی داروهای مخدر

اخبار دندان‌پزشکی


• دکتر کاترین پادوک
• ترجمة نادر اکبری

ایالات متحد آمریکا در بحبوحة یک اپیدمی داروهای مخدر تجویزی قرار دارد. شواهد نشان می‌دهند که افراد دچار سوءمصرف داروهای مخدر نسخه‌ای اغلب اوقات قرص‌های بجا مانده از نسخه‌های قبلی دوستان یا اعضاء خانوادة خود را مصرف می‌کنند. اکنون، تحقیق تازه درمی‌یابد که بیش از نیمی از داروهای مخدر تجویز شده برای افراد با سابقة جراحی دندان – نظیر کشیدن دندان عقل – مصرف نشده باقی مانده‌اند.
گزارشی از مطالعه که از سوی محققان دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا انجام شد، در نشریة وابستگی به داروهای مخدر و الکل / Drug and Alcohol Dependence منتشر شده است.
محققان نشان می‌دهند که اگر باجه‌های دفع داروهای مخدر بیشتری در داروخانه‌ها در دسترس می‌بود، و اگر دندان‌پزشکان مقدار داروهای مخدر تجویزی به دنبال جراحی را فقط اندکی کاهش می‌دادند این می‌توانست از ارتفاع کوه قرص‌های مصرف نشده و به تبع آن از کوه کاربرد غلط دارو به شکل چشمگیری بکاهد.
محققان برآورد می‌کنند – اگر ما یافته‌های مطالعة آنها را به کل جمعیت ایالات متحد آمریکا تعمیم دهیم – که به طور بالقوه 1 میلیون قرص مخدر تجویز شده برای بیماران پس از کشیدن دندان عقل بدون استفاده رها شده‌اند.
داروهای مخدر یا مسکن درد اغلب اوقات بعد از انجام جراحی یا بروز جراحت یا برای برخی بیماری‌ها نظیر سرطان تجویز می‌شوند.
در سال‌های اخیر آمریکا شاهد رشد چشمگیر تجویز داروهای مخدر برای دردهای مزمن غیر سرطانی نظیر درد پشت یا استئوارتریت بوده است، علی‌رغم اینکه این داروها خطرات جدی در بر دارند و شواهدی در مورد تأثیرات درازمدت آنها در دست نیست.
برای هر فرد دریافت کنندة داروهای مخدر تجویزی امکان اعتیاد به آنها وجود دارد. وقتی اعتیاد ایجاد شود، ترک آن دشوار است. مصرف بیش از حد داروهای مخدر تجویزی می‌تواند باعث قطع تنفس فرد شده به مرگ منجر گردد.
بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در سال 2014، نزدیک به 2 میلیون آمریکایی با مصرف داروهای مخدر تجویزی ضد درد دچار سوءمصرف یا وابستگی شده‌اند. CDC اکنون در این موقعیت به چشم یک اپیدمی نگاه می‌کند.
از سال 1999 به این سو، تعداد مرگ‌های ناشی از اُوردوز مرتبط به داروهای مخدر در آمریکا تقریباً چهار برابر شده است، و CDC می‌گوید، ما اکنون می‌دانیم که یکی از عوامل محرک افزایش اوردوزها از ناحیة ضددردهای مخدری است.

79 بیمار بیش از 1000 قرص مخدر مصرف نشده داشتند
برای مطالعة خود تیم تحقیق به بررسی مصرف داروهای مخدر تجویزی در 79 بیمار پرداخت که برای آنها بعد از انجام اعمال جراحی دندانی ضد دردهای مخدر تجویز شده بود.
محققان همچنین به این موضوع علاقمند بودند که چه اطلاعات خاصی در بارة یک برنامة داروهای مخدر بلااستفاده در داروخانه‌ها ممکن است بر اشتیاق بیماران نسبت به از رده خارج کردن کامل قرص‌های مصرف نشده مؤثر باشد.
نتایج نشان داد که درست بیست و چهار ساعت بعد از جراحی، بیماران میزان متوسط درد خود را با استفاده از ضد دردها 5 از 10 گزارش داده‌اند. در روز دوم بیش از نیمی از افراد (51 درصد) این میزان را 3 از 10، و در روز پنجم، نزدیک 80 درصد آنها کمترین میزان درد را گزارش داده‌اند.
برای تقریباً تمامی بیماران (94 درصد) نسخة داروهای ضد درد مخدری داده شده بود. به علاوه، به 82 درصد بیماران یک نسخة داروهای قوی غیر استروئیدی ضد التهابی داده شده بود و 78 درصد بیماران نسخة داروهای آنتی‌بیوتیک هم گرفته بودند.
اکثریت قریب به اتفاق بیماران (93 درصد) دچار عوارض بعد از عمل نشده بودند. به طور متوسط، پس از 3 هفته این بیماران فقط 13 قرص از 28 قرص مخدر تجویز شده را مصرف کرده بودند، و در کل بیش از 1000 قرص بدون استفاده رها شده بود. فقط 5 بیمار تمامی داروهای مخدر تجویزی برای خود را مصرف کرده بود.
نویسندة همکار مطالعه الیوت وی. هرش / Elliot V. Hersh، مدیر دپارتمان جراحی دهان و فک و صورت و داروشناسی در دانشکدة طب دندان پن / Penn's School of Dental Medicine می‌گوید:
"نتایج مطالعة ما نشان می‌دهد که در حدود 5 روز پس از جراحی، اغلب بیماران درد نسبتاً کمی احساس می‌کنند و بنابراین اغلب آنها نیمی از داروهای مخدر تجویزی خود را بدون مصرف باقی می‌گذارند."
پروفسور الیوت وی. هرش می‌گوید: "تحقیق نشان می‌دهد که تجویز داروهای قوی غیر استروئیدی ضد التهابی نظیر ایبوپروفن، در ترکیب با استامینوفن می‌تواند مسکن‌های درد مؤثرتری بوده و کمتر از داروهای دارای مواد مخدر عوارض جانبی داشته باشد. در شرایطی که داروهای مخدر می‌توانند نقشی در مدیریت درد شدید پس از جراحی داشته باشند، آنها باید فقط در مقادیر محدود برای دردهای شدیدتر تجویز شوند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.