دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

احساس تنهایی چگونه بر سلامت جسمانی و روانی تأثیر می‌گذارد

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• ترجمه هامیک رادیان

برای بیشتر ما زمان تعطیلات زمانی شاد برای گذراندن با خانواده و دوستان است. اما برای دیگران تعطیلات زمانی از سال است که احساس تنهایی می‌تواند به بالاترین حد خود برسد.
بر مبنای یک بررسی جامعة روان‌شناسی آمریکا، از هر 4 آمریکایی 1 نفر تجربة احساس تنهایی در زمان تعطیلات را گزارش می‌دهند.
در هر حال تنهایی موضوعی نیست که فقط در تعطیلات اوج می‌گیرد؛ مطالعه‌ای در سال 2010 از سوی جامعة افراد بازنشسته آمریکایی – دریافت که 35٪ آمریکایی‌های بزرگسال در سن 45 سال و بیشتر در تمام طول سال تنها هستند.
اما با چنین تمرکز عظیمی بر گردهم‌آیی خانواده و دیگر اتفاقات اجتماعی در طول فصل تعطیلات، احساس تنهایی اغلب در این اوقات خاص سال تشدید می‌شود.
افراد مسن‌تر به طور مشخص از تنهایی در طول تعطیلات آسیب می‌بینند؛ یک بررسی از سوی «سن بریتانیا» آشکار کرد که 5٪ جمعیت سالخوردة بریتانیایی در سال 2010 ایام کریسمس را در تنهایی سپری کرده بودند، و یک بررسی اخیر از سوی این ارگان آشکار کرد که بیش از 300000 نفر افراد سالخورده در بریتانیا می‌گویند که آنها به پیشباز اوقات تعطیل نمی‌روند چون تنها خواهند شد.
کارولین آبراهامز، مدیر سازمان خیریة «سن بریتانیا» می‌گوید: «برای بیشتر مردم، فصل جشن و سرور با شادمانی و خوشبختی پر می‌شود، زمانی جادویی برای سپری شدن در کنار آنانی که دوستشان دارید. با وجود این برای افراد مسن‌تر، تعطیلات زمانی سراسر بدبختی است که احساس فقدان و تنهایی را در آنها تشدید می‌کند.»

چرا بعضی مردم احساس تنهایی می‌کنند؟
لغت "تنهایی" اغلب برای توصیف شخصی به کار می‌رود که به صورت فیزیکی در پیوند با فقدان تماس چهره به چهره با دیگران تنها است. در حالی که این توصیف به جای خود درست است بازتاب دقیق تنهایی در واقعیت امر نیست.
بر مبنای نظر «سازمان سلامت روان مایند» در بریتانیا، "تنهایی بخشی از جهان را احساس نمی‌کند. شما ممکن است به وسیلة انبوهی از مردم احاطه شده اما هنوز تنها باشید."
شماری از دلایل برای اینکه چرا یک فرد احساس تنهایی می‌کند و جود دارد. شرایط فردی، مانند از دست دادن شخصی که بدان عشق می‌ورزیم، قطع رابطه یا رفتن به محیطی تازه محرک‌های عمومی هستند.
محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی – برای مثال در پیوند با بی‌پولی، یا مشکلات حرکتی – نیز می‌تواند احساس تنهایی را تقویت کند، افراد ممکن است احساس جداافتادگی اجتماعی را به عنوان نتیجة اعتماد به نفس ضعیف یا مسایل روانی که ممکن است باعث دشواری برقراری پیوندهای جدید شود تجربه کنند.
در میان افراد پیرتر فقدان جمع‌گرایی یک محرک کلیدی تنهایی است؛ بچه‌های آنها ممکن است از خانه رفته باشند، احتمال دارد به جای دوری نقل مکان کرده و خانوادة خود را تشکیل داده و تعداد بازدیدهای خود از والدین یا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایشان را کم کرده باشند. در یک بررسی متعلق به سال 2011 سن بریتانیا، 12٪ افراد بالای 65 سال می‌گفتند که آنها هرگز زمانی را کنار خانواده نمی‌گذرانند.

چگونه تنهایی به سلامت جسمانی و ذهنی آسیب می‌رساند
جای شگفتی نیست که تنهایی می‌تواند به طور معنی‌داری با افزایش ریسک اضطراب و افسردگی به سلامت ذهنی آسیب برساند.
این واقعیت با نتایج یک مطالعه که در ماه اکتبر 2015 گزارش شد تقویت گردید، که دریافت افراد پیر که تماس چهره به چهرة کمی با خانواده و دوستان دارند در مقایسه با آنهایی که در تماس گهگاهی با افرادی که دوستشان دارند هستند، تقریباً در ریسکی دو برابر برای افسردگی قرار دارند.
مطالعات دیگر نیز تنهایی را با کاهش حس شناخت و ادراک پیوند داده‌اند؛ تحقیق ارائه شده در کنفرانس بین‌المللی جامعة آلزایمر در اوایل سال 2015 دریافت که شرکت کنندگان در مطالعه که اغلب تنها بودند حدود 20٪ بیشتر کاهش حس شناخت را در مقایسه با آنانی که تنها نبودند تجربه کردند.
اما فقط سلامت روان نیست که توسط تنهایی آسیب می‌بیند؛ تنهایی می‌تواند عوارض خود را بر روی جسم نیز بر جای بگذارد.
در ماه مارس سال جاری، یک مطالعه از دانشگاه بریگهام یانگ در پراوو، دریافت که تنهایی و جدافتادگی اجتماعی در میان تمام گروه‌های سنی ممکن است خطر مرگ زودرس را افزایش دهد؛ محققان مدعی شدند که اثرات تنهایی و جداافتادگی بر سلامت ذهنی با آثار ناشی از چاقی قابل قیاس است.
مطالعة دیگر تنهایی را با افزایش ریسک فشار خون بالا مرتبط دانسته است – ریسک‌فاکتوری برای سکتة مغزی و بیمای قلبی – و ریسک بزرگ‌تری برای الکلیسم، سوءمصرف مواد مخدر و خودکشی.
پیشتر این موضوع که تنهایی چگونه بر شرایط جسمانی افراد اثر می‌کند ناروشن مانده بود، اما یک مطالعة اخیر که در «اقدامات آکادمی ملی علوم» منتشر شده است، آشکار می‌کند که تنهایی سلول‌های سیستم ایمنی را در وضعیتی مستعد بیماری دگرگون می‌کند.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.