دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اکسی‌توسین هورمون بحران روابط است؟

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

اکسی‎توسین به علت نقش مفیدش در روابط اجتماعی و تولید مثل جنسی عمدتاً به عنوان "هورمون عشق" شناخته می‌شود. درهر حال بنا بر یک تحقیق جدید، اکسی‎توسین همیشه مربوط به روزهای خوش نیست. این هورمون در دوره‌های ناامنی روابط نیز نقشی ایفا می‎کند.
محققان پی بردند که وقتی فردی احساس می‎کند که شریک زندگی وی علاقه‎اش را به ارتباط میان آنها از دست داده است، میزان اکسی‎توسین افزایش پیدا می‎کند.
نویسنده اول مطالعه دکتر نیکولاس ام. گرب / Nicholas M. Grebe از بخش روان‎شناسی دانشگاه نیو مکزیکو در آلبوکرک و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریه "هورمون‎ها و رفتار" گزارش داده‎اند.
اکسی‎توسین هورمونی است که توسط غده هیپوفیز ترشح می‎شود.
اکسی‎توسین نقش‎های متعددی بر عهده دارد. نه فقط هورمون القاء کننده انقباضات زمان زایمان است، بلکه در پیوند مادر و فرزند و برانگیختگی جنسی نیز نقش دارد. به هر حال وظایف این هورمون به همین حد نیز ختم نمی‎شود.
مطالعۀ گرب و همکارانش خاطرنشان می‎کند که مغز، اکسی‎توسین را در زمان بحران ارتباط، احتمالاً در کوشش برای تثبیت رابطه، نیز ترشح می‎کند.

اکسی‌توسین "سعی در "مراقبت" از ارتباط دارد
محققان با وارد کردن دو گروه از افراد بزرگسال در مطالعه به نتایج خود رسیدند. یک گروه شامل 75 زوج آمریکایی بود، در حالی که گروه دیگر شامل 148 نوروژی بود که یک ارتباط عاشقانه داشتند.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر تروند ویگو گرونت‌وت / Trond Viggo Grøntvedt، که او نیز در بخش روان‎شناسی دانشگاه نیومکزیکو اشتغال دارد می‎گوید: "از نمونه‎های مطالعه خواسته شد تا در مورد همسر خود فکر کنند و اینکه مایلند وی چگونه ارتباطی با آنها داشته باشد."
سطح اکسی‎توسین سوژه‎ها در زمان پیش از فکر کردن به موضوع و پس از آن اندازه‎گیری شد.
تیم تحقیق پی برد، نمونه‎هایی که حساب زیادی برای شریک زندگی خود باز کرده بودند دارای افزایشی در سطح اکسی‎توسین بودند، که این حمایت بیشتری از نقش اکسی‎توسین در پیوندهای اجتماعی فراهم می‎آورد.
در هر حال محققان از یک یافته جالب در هنگام ارزیابی سطح اکسی‎توسین همسران به طور همزمان پرده برداشتند.
در میان زوج‎هایی که در آنها میزان حساب باز کردن یکی از طرفین ارتباط بیش از دیگری بود، همسر دارای حساب بیشتر وقتی در مورد روابط خودشان فکر می‎کرد افزایش بیشتری را در سطح اکسی‎توسین نشان می‎داد.
محققان عنوان می‌کنند که این افزایش میزان اکسی‎توسین ممکن است تلاشی برای بازسازی پیوند ارتباط باشد.
نویسندۀ همکار مطالعه پروفسور استیون دبلیو. گانگستات / Steven W. Gangestad می‎گوید: "آنچه در اینجا دلالت ضمنی دارد بیان کاری است که اکسی‎توسین می‎کند. این شاید کار پرورش توجه و انگیزش به مراقبت از ارتباط باشد."

اکسی‎توسین قادر به تثبیت روابط محکوم به فنا نیست
در هر حال، تیم تحقیق پی برد که برای کوشش‎های معطوف به تثبیت ارتباط اکسی‎توسین محدودیتی وجود دارد. در میان زوج‎هایی که روابط آنها به سمت جدایی می‎رفت، زوجی که حساب بیشتری برای ارتباط باز کرده بود افزایش قابل توجهی را در سطح اکسی‎توسین نشان نداد.
در کل، نویسندگان معتقدند که یافته‎های آنها از نظریه "بشناس و حساب باز کن" در پیوند با روابط عاشقانه حمایت می‎کند، که در آنها مغز، روابط را آسیب‌پذیر شناسایی کرده و سعی در تقویت آنها دارد.
دکتر نیکولاس ام. گرب می‎گوید: "ما فکر می‎کنیم که تماشای اکسی‎توسین به این طریق می‎تواند به ما در فهم این موضوع کمک کند که چرا اکسی‌توسین نقشی در انواع دیگر روابط دارای وابستگی متقابل - روابط جدید عاشقانه، پیوند مادر و فرزند برای مثال - بازی می‎کند.

Source:
medicalnewstoday.com
Oxytocin: The 'relationship crisis hormone'?
Written by Honor Whiteman
Published: Sat 20 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.