دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خنده پیوند اجتماعی را تقویت می‎کند

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی


• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

حتی در سخت‎ترین زمان‎ها، خنده توانایی توانایی استواری برای پیوند دادن مردم به یکدیگر دارد. یک تحقیق جدید نشان می‎دهد که خنده چگونه بر مغز تأثیر می‎گذارد، که این ممکن است توضیح دهد چرا خندیدن چنین نقش مهمی در پیوند اجتماعی بازی می‎کند.
محققانی از فنلاند و بریتانیا پی برده‎اند که خنده در جمع محرک ترشح اندورفین‎ها – که اغلب به نام "هورمون‎های احساس خوب" شناخته می‎شوند- در نواحی مغزی مسؤول برانگیختگی و عواطف می‎شود.
اندورفین‎ها پپتیدهایی هستند که با گیرنده‎های مخدری مغز برای کمک به تسکین درد فعل و انفعال دارند و محرک احساس لذت هستند.
به علاوه، مطالعه نشان داد که هر قدر مردم گیرندۀ مخدری بیشتری در نواحی مرتبط به پردازش عواطف مغز داشته باشند، میزان اشتیاق آنها به خندۀ جمعی بیشتر می‎شود.
نویسندۀ همکار مطالعه پروفسور لوری نومنما / Lauri Nummenmaa از مرکز تورکو پت در دانشگاه تورکو در فنلاند می‎گوید: "نتایج ما این موضوع را برجسته می‎کند که ترشح اندورفین ناشی از خندۀ جمعی می‎تواند یک مسیر مهم باشد که در آن شکل‎گیری، تقویت، و نگه‎داری پیوندهای اجتماعی بین انسان‎ها حمایت می‎شود."
محققان اخیراً یافته‎های خود را در "نشریه نوروساینس" منتشر کرده‎اند.

خندۀ دسته جمعی به افزایش اندورفین‎ها منجر می‎شود
پروفسور نومنما و همکارانش 12 مرد جوان و سالم را به مطالعۀ خود وارد کردند.
به نمونه‎ها یک ترکیب رادیواکتیو تزریق شد که گیرنده‌های مخدری در مغز را هدف قرار می‌داد. در مرحلۀ بعد محققان توانستند با استفاده از تصویربرداری توموگرافی تابش پوزیترون (PET)، ترشح اندورفین‎ها و دیگر پپتیدهای متصل به گیرنده‎های مخدری را پایش کنند.
نمونه‎ها دو بار مورد PET اسکن قرار گرفتند. نخستین اسکن زمانی انجام شد که هر نمونه 30 دقیقه را درون یک اتاق به تنهایی سر می‎کرد، و اسکن دوم زمانی گرفته شد که وی به مدت 30 دقیقه ویدیو کلیپ خنده‎داری از دوستان نزدیک خود را تماشا کرده بود.
محققان پی بردند که وضعیت خندۀ دسته جمعی به افزایش قابل ملاحظۀ ترشح اندورفین در تالاموس، هستۀ دمی، و نواحی جزیره‎ای قدامی مغز منجر شد. اینها مناطقی از مغز هستند که نقشی در برانگیختگی و هشیاری عاطفی انسان بر عهده دارند.
به علاوه تیم تحقیق پی برد که نمونه‏های دارای گیرنده‎های مخدری بیشتر در قشر کمربندی و اُربیتوفرونتال مغز بیشتر احتمال دارد که در پاسخ به ویدیو کلیپ‎های دوستان خود بخندند.
قشر کمربندی مغز در پردازش و شکل‎دهی احساسات درگیر است، در حالی قشر اربیتوفرونتال در تعدادی از فرآیندهای مرتبط به عواطف دخالت دارد.

اندورفین‎ها "احساس با هم بودن را تقویت می‎کنند"
محققان می‎گویند که نتایج مطالعۀ آنها نشان می‎دهد که ترشح اندورفین‎ها به تحریک خنده می‎تواند نقشی در پیوند اجتماعی ایفا کند.
پروفسور نومنما می‎گوید: "اثرات لذت‌بخش و آرام کنندۀ ترشح اندورفین می‎تواند پیام ایمنی و تقویت احساسات دور هم بودن باشد. ارتباط میان تراکم گیرندۀ مخدر و میزان خنده نشان می‎دهد که سیستم مخدری ممکن است علت زیربنایی تفاوت‎های افراد در اجتماع‌پذیری باشد."
نویسندۀ همکار مطالعه پروفسور رابین دُنبار / Robin Dunbar، از دانشگاه آکسفورد انگلستان، اضافه می‎کند که نتایج مطالعه اهمیت ارتباطات صوتی را در پیوند اجتماعی مورد تأکید قرار می‎دهد.
پروفسور رابین دنبار می‎گوید:
"دیگر پستانداران ارتباط اجتماعی را از طریق تیمار متقابل حفظ می‎کنند، که آن نیز محرک ترشح اندورفین می‎شود. این اما کاری بسیار زمان‎بر است. از آنجا که خندۀ دسته‎جمعی به پاسخ شیمیایی مشابهی در مغز منجر می‎شود، این امکان بسط قابل ملاحظه‎ای را در شبکه‎های اجتماعی انسان به وجود می‎آورد، و بنابراین پاسخ اندورفین به آسانی از طریق گروه‎های بزرگی که با هم می‎خندند گسترش پیدا می‎کند."
در حالی که برای تأیید یافته‎های مطالعه به تحقیقات بیشتری نیاز است، این مطالعه یقیناً بهانه‎ای برای خندیدن دورهمی دوستان در تعطیلات آخر هفته به دست می‎دهد.

Source:
medicalnewstoday.com
Laughter releases 'feel good hormones' to promote social bonding
Written by Honor Whiteman
Published: Sat 3 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.