دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

لذت از غذا خوردن در تنهایی با آینه

غذا خوردن در تنهایی، آینه، تسهیل اجتماعی

برای سالمندان، لذت از غذا خوردن با کیفیت زندگی مرتبط است، و غذا خوردن مکرر در تنهایی با افسردگی و از دست دادن اشتها مرتبط است.

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• تیم نیومن
• ترجمه هامیک رادیان

نشان داده شده است که مردم از غذا خوردن در کنار دیگران بیشتر لذت می‎برند و به طعم و مزه آن نمرۀ بهتری می‎دهند. یک تحقیق تازه به این نتیجه رسیده است که این تأثیر کماکان واقعیت دارد حتی اگر "دیگران" تصویر منعکس شدۀ خود فرد در آینه باشد.
انسان‎ها موجوداتی اجتماعی‎اند و بر این مبنا، ما از حضور دیگران تأثیر می‎پذیریم. برخی از این برهم‎کنش‎ها بیش از بقیه در جزئیات مورد تحقیق قرار گرفته‎اند.
مطالعۀ منتشر شده در نشریۀ "روان‌شناسی و رفتار" نوعی از تأثیر اجتماعی را مورد بررسی قرار می‎دهد که مشخصاً هنوز به شکل دقیق درک نشده است.
در هنگام غذا خوردن در جمع خانواده و دوستان، ما گرایشی به لذت بیشتر بردن از غذا نشان می‎دهیم و مقدار بیشتری غذا می‏خوریم. به این وضعیت تحت عنوان "تسهیل اجتماعی غذا خوردن" اشاره می‎شود.
تیمی از محققان دانشگاه ناگویا در ژاپن بر آن شدند تا این تعامل را از هم جدا کنند و ببینند که آیا می‎توان در آن دستکاری کرد.
اگرچه این تأثیر ممکن است در گسترۀ برنامۀ جهانی علم کم‎اهمیت جلوه کند، نتایج حاصل از آن می‎تواند پیامدهای مثبتی برای تنهاترین مردمان جامعۀ ما در بر داشته باشد.
بسیاری از مردم، مشخصاً سالمندان در تنهایی غذا می‎خورند. همچنان که نویسندۀ مسؤول مطالعه نوبویوکی کاوائی / Nobuyuki Kawai توضیح می‎دهد، "مطالعات نشان داده‎اند که برای سالمندان، لذت از غذا خوردن با کیفیت زندگی مرتبط است، و غذا خوردن مکرر در تنهایی با افسردگی و از دست دادن اشتها مرتبط است.
بنابراین، مداخلات ساده‎ای که باعث افزایش لذت بردن مردم از غذا خوردن می‎شوند، می‎توانند بر کیفیت زندگی آنها تأثیر قابل ملاحظه‎ای داشته باشند.

چرا طعم غذا در کنار دوستان بهتر است؟
یک نظریه که سعی در توضیح تسهیل اجتماعی غذا خوردن دارد، درگیر موضوع خُلق است. این تئوری می‎گوید، وقتی ما در جمع دوستان و اعضاء خانواده غذا می‎خوریم، خلق ما اعتلا پیدا می‎کند، و خود این موضوع به تنهایی برای توضیح این پدیده کافی است.
برخی از مطالعات نشان داده‎اند که وقتی مردم غذا را در کنار افراد نزدیک به خود صرف می‎کنند، از غذا خوردن بیشتر لذت می‎برند و بیشتر غذا می‎خورند.
اما اخیراً این نظریه زیر سؤال رفته است. برای مثال، یک مطالعه عنوان کرده است که دو فرد بیگانه از یک شکلات بیشتر لذت می‎برند و آن را مطبوع‎تر می‎یابند وقتی که آن را در کنار هم می‎خورند (بدون اینکه هر گونه ارتباطی میان آنان باشد). همچنین به نظر نمی‎رسد که تغییرات خلق به این تأثیر چیزی اضافه کند.
بنابراین هیأت منصفه بیرون است. نویسندگان مطالعۀ اخیر بر آن بودند که از "حداقل نیاز برای بروز این اثر پرده بردارند." آنها بر آن بودند تا ببینند که آیا می‎توانند این افزایش لذت و مصرف را بدون حضور هر فرد ثانوی تکرار کنند.
در آغاز محققان تمرکز مطالعه را بر گروهی از افراد سالمند قرار دادند، زیرا این گروه معمولاً تحت تأثیر غذا خوردن در تنهایی قرار دارد. آنها از نمونه‎ها خواستند تا در یکی از دو حالت زیر پاپ کورن بخورند: یا در جلو آینه‎ای که تصویر آنها را منعکس می‎کرد، و یا در برابر مونیتوری که تصویر یک دیوار را نشان می‎داد.
محققان دریافتند که صرف غذا خوردن در برابر آینه سبب می‌شود تا نمونه‎ها غذای بیشتری بخورند و لذت بیشتری از غذای خود ببرند.
در مرحلۀ بعد محققان همین آزمایش را با گروهی از نمونه‌های جوان‎تر انجام دادند، و نتایج مطالعه به قوت خود باقی بود: فقط یک آینه برای فراخوانی "تسهیل اجتماعی" غذا خوردن کافی بود.

پرتره به جای آینه
در ادامۀ این آزمون‎ها، تیم تحقیق آینه‎ها را با تصاویری از غذا خوردن نمونه‎ها عوض کرد. بار دیگر، نتایج همان نتایج قبلی بود: افراد مقدار بیشتری غذا خوردند و از غذای خود لذت بیشتری بردند. این معلوم می‎کند که تسهیل "اجتماعی" غذا خوردن ممکن است اسم بی‎مسمی باشد.
نوبویوکی کاوائی می‎گوید:
"بنابراین یافته‌های ما یک رویکرد محتمل را برای بهبود اشتها به غذا و کیفیت زندگی برای افراد مسنی نشان می‎دهد که در هنگام غذا خوردن همراهی ندارند."
نویسندگان مطالعه امیدوارند که تحقیقات بعدی برای گسترش دانش ما در این مورد انجام شود. برای مثال، آنها مایلند بدانند که آیا تصویر افراد دیگر نیز همان تأثیری را بر نمونه‌ها خواهد داشت که تصویر خود آنها دارد.
مشابهاً آنها مایلند بفهمند که آیا تصاویر نیازمند آنند که مردم را در حال غذا خوردن نشان بدهند، و یا اینکه تصویر مردم در حالات دیگر نیز کارآیی دارد.
اگرچه دقیقاً اینکه چرا این اثر بروز می‎کند اکنون در پوششی از چندین لایه از گیجی قرار دارد، به نظر می‎رسد که تأثیر قابل اعتمادی است. بنابراین، هر کسی که یکی از عزیزانش حالا بیشتر اوقات در تنهایی غذا می‎خورد، باید با نصب یک آینه روی میز غذاخوری به آنها محبت کند.

Source:
How to enjoy eating alone: Look in a mirror
By Tim Newman
Published Saturday 10 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.