دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اختلال وسواس فکری ناشی از التهاب مغز است

التهاب مغز، اختلال وسواس فکری، التهاب وسواس ناگزیر، میکروگلیا، اسکیزوفرنی، استرس

یکی از بزرگ‎ترین موانع بر سر راه یافتن درمان‎های مناسب این است که علل جسمانی بروز اختلال وسواس فکری همچنان ناشناخته باقی مانده‎اند.

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• تیم نیومن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

اختلال وسواس فکری شرایط مزاحمی است که درمان آن دشوار به نظر می‎رسد. این وضعیت بخشاً به علل پنهان در پشت این اختلال برمی‎گردد. به هر جهت تحقیق اخیر، بر روی التهاب مغز دست گذاشته است.
اختلال وسواس فکری (OCD) با وسواس و حالت اضطرار غیر قابل کنترل مشخص می‎شود. افراد دچار این اختلال ممکن است دچار افکار مزاحمی شوند که تولید اضطراب می‎کنند یا نیاز به تکرار برخی اعمال برای تسکین اضطراب پنهان خود داشته باشند.
وسواس‌های شایع در OCD حول محورهای اصرار در تمیزکاری، تابوهای جنسی، افکار مهاجم و تقارن و تناظر دور می‎زنند.
این اختلال که در سطح ایالات متحد آمریکا مبتلابۀ 1 درصد مردم است، در حدود نیمی از موارد به عنوان اختلال شدید طبقه‌بندی می‎شود.
OCD معمولاً با گفتاردرمانی مداوا می‎شود – به طور مشخص، نوعی درمان رفتاری شناختی که تماس و پیشگیری پاسخ نامیده می‎شود برای این اختلال توصیه می‎گردد. در عین حال برخی داروها نیز در دسترس هستند، که در میان آنها مهارکننده‎های بازجذب انتخابی سروتونین بیشتر شایع است. به هر جهت، در حال حاضر درمان‎های موجود فقط در مورد حدود 70 درصد افراد مبتلا به OCD کارآیی دارند.
یکی از بزرگ‎ترین موانع بر سر راه یافتن درمان‎های مناسب این است که علل جسمانی بروز اختلال وسواس فکری همچنان ناشناخته باقی مانده‎اند.

التهاب و OCD
تحقیق حادثه‎ساز منتشر شده درJAMA روان‌پزشکی به بررسی نقش التهاب مغز در OCD پرداخته است. نویسندۀ ارشد مطالعه دکتر جفری مایر / Jeffrey Meyer، سرپرست برنامۀ تصویربرداری عصبی در حالت و اضطراب در مرکز اعتیاد و سلامت روان در تورونتو، کانادا است.
التهاب یک فرآیند طبیعی است؛ التهاب جزئی نرمال از پاسخ ایمنی و واکنشی استاندارد به جراحت است. به هر حال، اگر سطح التهاب نامتناسب بوده یا در طولانی مدت ادامه داشته باشد، می‎تواند پیامدهای منفی به دنبال بیاورد. برای مثال، در تعدادی از بیماری‎ها شامل ارتریت روماتوئید و اترواسکلروزیس، التهاب به شدت در کوران بیماری دخیل است.
شواهد روزافزون عنوان می‎کنند که اختلالات روان‎پزشکی ممکن است شامل التهاب سلول عصبی باشند، که برخی از آنها اختلال افسردگی اصلی، اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی را شامل می‎شود.
دکتر مایر و تیمش بر آن شدند تا بفهمند که آیا التهاب می‎تواند در توسعۀ OCD نقشی داشته باشد. به این منظور آنها 40 نمونه گرد آوردند که 20 نفر از آنها دچار OCD بودند و بیست نفر دیگر دچار این اختلال نبودند. همۀ نمونه‎ها مورد توموگرافی انتشار پوزیترون قرار گرفتند که برای مشخص کردن و اندازه‎گیری التهاب در مغز سازگار شده بود.
به ویژه محققان قادر بودند تا به صورت انتخابی میکروگلیا را رنگ‎آمیزی کنند، که سلول‎هایی هستند که به عنوان برجسته‎ترین دفاع سیستم عصبی عمل می‎کنند و در طول التهاب فعل می‎شوند. محققان سطح میکروگلیا را در شش ناحیۀ مغزی شامل قشر اُربیتوفرونتال و قشر مفاصل قدامی، که در OCD بااهمیت شناخته می‎شوند، اندازه‎گیری کردند.
نتایج شفاف بود: در نواحی مرتبط به OCD مغز، افراد دچار این اختلال در مقایسه با افراد غیر مبتلا به این اختلال دچار 32 درصد التهاب بیشتر بودند.
دکتر جفری مایر می‎گوید: "این یافته‎ها یکی از بزرگ‎ترین اتفاقات را در فهم بیولوژی OCD نمایندگی می‎کنند، و می‎توانند به توسعۀ درمان‎های جدید منجر شوند."

از التهاب تا درمان
دیگر یافتۀ جالب توجه مطالعه این بود که افراد دچار بالاترین میزان استرس، وقتی در تلاش بودند تا خود را از قید شرایط اضطرار خلاص کنند در عین حال دارای بالاترین سطح التهاب در یک ناحیۀ مشخص مغز بودند.
از آنجا که بسیاری از بیماری‎ها درگیر التهاب هستند، تاکنون طیفی از داروها برای رفع آن طراحی شده است. از آنجا که این داروها هم‌اکنون در بازار موجودند، ممکن است که این عرصۀ پرباری در تحقیق برای به دست آوردن درمان‎های مؤثرتر برای OCD باشد.
دکتر مایر می‎گوید: "داروهای توسعه یافته برای هدف قرار دادن التهاب مغز در سایر اختلالات می‎توانند در درمان OCD مفید باشند. برای آشکار کردن عوامل خاصی که به التهاب مغز کمک می‎کنند نیاز به کار هست، اما یافتن راهی برای کاهش اثرات مضر التهاب و افزایش اثرات مفید آن می‎تواند ما را بسیار سریع‎تر به توسعۀ درمان‎های تازه قادر سازد."
در حال حاضر مطالعاتی در دست انجامند که امکان طراحی یک تست نشانگر خونی را بررسی می‎کنند که بتواند تشخیص دهد که کدام بیماران از مصرف داروهای ضد التهابی بیشترین سود را خواهند برد.
با وجود این، و همچون همیشه به مطالعات بیشتری نیاز است، و این یافته می‎تواند نشانگر حرکتی مهم در راستای فهم علل و درمان OCD باشد.

Source:
OCD linked to inflammation in the brain
By Tim Newman
Published: Thu 22 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.