دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بچه‌های پدران مسن احتمالاً گیک می‌شوند

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

تحقیقات پیشین عنوان کرده‌اند که داشتن پدر مسن می‌تواند بچه‌ها را در معرض خطر مشکلات جدی سلامت قرار دهد، اما تحقیق جدید نشان می‌دهد که فرزندان پدران مسن می‎توانند برخی مزایای روشنفکرانه و تحصیلی نیز داشته باشند.
مطالعات پیشین نشان داده‌اند که سن بالا در زمان شکل‌گیری نطفه فرزند را در معرض خطر چندین اختلال روان‌پزشکی شامل اسکیزوفرنی، و اختلال طیف اتیسم (ASD) قرار می‌دهد.
اما تحقیق جدید عنوان می‎کند که داشتن پدر مسن دارای چندین مزیت قابل توجه نیز است.
محققان "کالج پادشاهی لندن" با همکاری دانشمندان "مرکز تحقیقات و درمان اتیسم سیور" در دانشکده پزشکی ایکان در مونت سینائی نیویورک سیتی در نیویورک، بر آن شدند تا اثرات سن پدر را بر برخی جنبه‎های روان‌شناختی پسران بررسی کنند.
محققان شاخصی موسوم به گیک را که شامل سه مشخصه اصلی است کنار هم قرار دادند: هوش بالا، تمرکز قوی بر مسائل روشنفکری، و بی‌نظمی اجتماعی.
محققان می‎نویسند، اگرچه این روندها در کل جمعیت طیف بسیار گسترده‎ای دارد، ادبیات قوم‌نگاری آنها را زیر پوشش "گیک" تبیین می‎کنند.
محققان فرض کردند که "گیک بودن" با "موفقیت تحصیلی" همبستگی دارد و داشتن پدر مسن چنین مزیتی را به همراه دارد.

عملکرد تحصیلی بهتر
نویسندۀ اول مطالعه دکتر ماگدلنا جانیکا / Magdalena Janecka، و تیمش داده‎های مطالعۀ رشد دوقلوهای زودرس (TEDS)، را بررسی کردند. TEDS یک مطالعه در مقیاس بزرگ در مورد چگونگی فعل و انفعال ژن‌ها و محیط در تأثیر بر رشد انسان است.
این مطالعه داده‎های مربوط به رفتار و شناخت بیش از 15.000 جفت دوقلو را که در انگلستان زندگی می‌کنند در اختیار محققان قرار داد.
در سن 12 سالگی کودکان مطالعۀ TEDS تست‌هایی را انجام دادند که میزان "گیک بودن" آنها را اندازه‌گیری می‎کرد. والدین این کودکان نیز به پرسش‌هایی در مورد علایق این بچه‌ها پاسخ دادند، شامل اینکه آیا آنها بیشتر وقت خود را صرف تمرکز بر یک فعالیت مشخص می‎کنند، و اینکه آیا آنها در مورد گذران وقتشان با همسالان و فعالیت‌های متناسب سن حساسیتی دارند.
جواب‎های بچه‎ها در شاخص گیک به یک نمره تبدیل می‌شد.
در مجموع، مشخص شد که نمرات گیک بالاتر مربوط به پسرانی است که دارای پدر مسن‌تر هستند. به علاوه‌، نمرات شاخص گیک بالاتر قویاً با موفقیت تحصیلی در آینده همبستگی داشت.
بچه‌های "گیک" سال‎ها پس از آنکه با استفاده از شاخص گیک بررسی شدند، گرایشی به عملکرد بهتر در علوم، تکنولوژی، مهندسی، و ریاضیات از خود نشان دادند.
دکتر جانیکا و همکارانش مطالعه را برای لحاظ کردن شرایط والدین و همچنین وضعیت اقتصادی اجتماعی و شرایط شغلی آنها تنظیم کردند، و با وجود این یافته‎ها به قوت خود باقی بودند.
دکتر ماگدلنا جانیکا می‎گوید: "مطالعۀ ما می‌گوید شاید داشتن پدر مسن‌تر با مزایایی همراه باشد. ما مدت‌هاست که در مورد پیامدهای منفی پدر و مادر شدن در سنین بالا مطلع هستیم، اما ما اکنون نشان داده‎ایم که بچه‌های این گروه از والدین همچنین ممکن است در زمینۀ تحصیلی و دورنمای آینده وضعیت بهتری داشته باشند."
نویسندگان به این فرضیه رسیده‌اند که برخی از ژن‌های دارای همبستگی با گیک بودن ممکن است همان ژن‌های اختلال طیف اتیسم باشند. این احتمال وجود دارد که این ژن‌ها در پدران مسن بیشتر شایع باشند.
دکتر جانیکا جمع‎بندی می‌کند: "وقتی بچه فقط با تعدادی از این ژن‎ها به دنیا می‌آید، احتمال موفقیت تحصیلی او در مدرسه بیشتر است. به هر جهت، با داشتن تعداد بیشتری از این ژن‎ها، و وقتی دیگر عوامل مشدد وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که آنها دارای پیش‌زمینه قوی‌تری برای ابتلا به اتیسم باشند.
"این یافته توسط تحقیقات اخیر پشتیبانی می‌شود که نشان داده‌اند ژن‌های اتیسم همچنین با ژن‌های IQ بالاتر مرتبطند."

Source:
medicalnewstoday.com
Children of older fathers likely to be 'geeks'
By Ana Sandoiu
Published: Sut 24 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.