دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تصمیم ما به طلاق ممکن است ژنتیکی باشد

طلاق، محیط خانوادگی، جدایی والدین، والدین بیولوژیکی، والدین فرزندپذیر، فرزند خوانده، عوامل ژنتیکی طلاق، ژنتیک طلاق، عوامل محیطی، دانشگاه لوند سوئد، دانشگاه کامانولث ویرجینیا (VCU)، انسانیت و علم

دلیلی که فرزندان والدین طلاق گرفته بیشتر محتمل است که خود طلاق بگیرند به ژن‎هایی مرتبط است که والدین با فرزندان خود به اشتراک می‎گذارند، بیش از آنکه نتیجۀ دیدن جدایی والدین آنها از یکدیگر باشد

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

طبیعت در برابر تربیت: وقتی طلاق در خانواده جاری می‎شود، کدام‌یک مطرح است؟ آیا طلاق در میان نسل‎ها جریان پیدا می‎کند زیرا کودکان زمان را کنار والدین جدا شده از هم می‎گذرانند، یا به این دلیل که والدین "ژن‌های طلاق" را برای کودکان خود به ارث می‎گذارند؟
مطالعات پیشین همواره نشان داده‎اند که کودکان والدین جدا شده به نوبۀ خود گرایش بیشتری به سمت طلاق در دوران بزرگسالی خویش دارند.
اما چرا چنین است؟ آیا طلاق در میان نسل‎ها به علت عوامل روان‎شناختی و اجتماعی - مثل تمایل کودکان به تقلید از والدین خود - منتقل می‎شود یا یک عامل ژنتیکی می‎تواند در این مورد نقش داشته باشد؟
تحقیق جدیدی که در نشریۀ "علم روان‌شناسی" منتشر می‎شود تکیۀ بیشتری بر عامل ژنتیکی دارد.
تحقیق از سوی دانشمندان دانشگاه کامانولث ویرجینیا (VCU) در ریچموند با همکاری تیمی از دانشگاه لوند در سوئد انجام شد.
نویسندۀ نخست مطالعه دکتر جسیکا سالواتوره / Jessica Salvatore، استادیار دپارتمان روان‌شناسی در "کالج انسانیت و علم" در VCU است.

چرا طلاق در خانواده‎‏ها جاری می‎شود؟
پروفسور سالواتوره و همکارانش از داده‌های در دسترس ثبت نام ملی در سوئد موسوم به فرزندپذیری کلاسیک و طولانی مدت استفاده کردند.
در صحبت با اخبار پزشکی امروز در مورد روش‎شناسی مورد استفاده توسط پژوهشگران، خانم پروفسور سالواتوره توضیح داد، "ایدۀ پایه‎ای در فرزندپذیری این است که کشش زیادی در مورد این سؤال که آیا چیزی (مثل طلاق) به علت عوامل ژنتیکی و محیطی در خانواده‎ها جریان پیدا می‎کند برای شما ایجاد می‎کند."
پروفسور سالواتوره اضافه می‎کند، "ما به این نکته پرداختیم که آیا فرزندخوانده‎هایی که والدین بیولوژیک آنان طلاق گرفته بودند بیشتر در معرض طلاق در ازدواج خویش هستند. ما در عین حال به این موضوع دقیق شدیم که آیا فرزندخوانده‏هایی که والدین فرزندپذیر آنها طلاق گرفته بودند بیشتر در معرض آن هستند که در ازدواج خویش نیز به طلاق برسند."
وی توضیح داد: "اگر فرزند خوانده‎ها شبیه والدین بیولوژیک خود باشند، ما می‏‌دانیم که این عوامل ژنتیکی است که این شباهت را تقویت می‎کند زیرا والدین بیولوژیکی فقط ژن‎های خود را به فرزندانشان می‎دهند."
در نقطۀ مقابل، "اگر فرزند خوانده‎ها مشابه والدین فرزندپذیر خود باشند، ما می‎دانیم که این چیزی برآمده از محیط خانوادگی طلاق است که این شباهت‎ را تقویت می‎کند زیرا والدین فرزندپذیر فقط شرایط محیطی (نه ژن‌ها) را به فرزندخوانده‎های خود می‎دهند."
در آنالیز فرزند خواندگی کلاسیک، 19.715 فرزند خوانده - که 52 درصد آنها مذکر بودند - دارای شباهت تاریخی در طلاق همانند والدین بیولوژیکی خود بودند و نه والدین فرزندپذیر خویش.
دانشمندان آنالیز فرزند خواندگی طولانی مدت را در مورد 82.698 کودک انجام دادند که نشان دهندۀ وجود یک تأثیر محیطی قابل توجه بود.
به هر جهت، وقتی محققان سعی کردند تا این نتایج را با "استفاده از داده‌های بین نسلی برگرفته از خواهران و برادران تکرار کنند" نتایج نشان داد که "فرزند خوانده‎ها مشابه خواهران و برادران بیولوژیکی خود در تاریخچۀ مربوط به طلاق خویش عمل می‎کنند و نه خواهران و براداران اسمی."
نویسندگان مطالعه جمع‎بندی می‎کنند، "بنابراین شواهد همخوانی در این مورد وجود دارد که عوامل ژنتیکی انتقال طلاق بین نسلی را تقویت می‎کنند، اما شواهد برای اثرات شرایط محیطی بر طلاق ضعیف‌تر است."

‘تصویر متفاوتی’ از طلاق
پروفسور ساواتوره همچنین با اخبار پزشکی امروز در مورد اهمیت این مطالعه و نقاط قدرت و محدودیت‎های آن صحبت کرد. وی می‎گوید، "ما از دیدن نتایج این مطالعه شگفت‎زده شدیم."
پروفسور جسیکا سالواتوره می‎گوید:
"مطالعات پیشین در مورد علت جریان طلاق در خانواده‎ها […] واقعاً بر اثرات تخریبی رشد در یک محیط خانگی تحت تأثیر طلاق بر وضعیت پایداری ازدواج خود فرد در دوره‎های بعدی زندگی تمرکز کرده‎اند. اما در مطالعۀ ما تصویر دیگری ظاهر شده است."
وی اضافه می‎کند این تصویر عنوانگر این موضوع است که، "دلیلی که فرزندان والدین طلاق گرفته بیشتر محتمل است که خود طلاق بگیرند به ژن‎هایی مرتبط است که والدین با فرزندان خود به اشتراک می‎گذارند، بیش از آنکه نتیجۀ دیدن جدایی والدین آنها از یکدیگر باشد."
پروفسور سالواتوره همچنین می‎گوید، "یک نقطۀ قوت مطالعه این است که در فرزند خواندگی اثرات ژنتیکی و محیط پرورش از یکدیگر تفکیک می‎شود."
وی با اقرار به برخی محدودیت‎های مطالعه می‎گوید، "اگر والدین بیولوژیک و فرزندپذیز پیش از انطباق دارای تماس زیادی باشند، این می‏تواند سبب بروز یک سوگیری شدید در شباهت‎های آنها شود."
به هر حال بر مبنای گفتۀ پروفسور سالواتوره، "ما یک سری آنالیزهای حساس انجام دادیم که نشان می‏دادند این موضوع در بین نبوده است."

Source:
Our decision to divorce may be genetic
By Ana Sandoiu
Published Sun 8 October 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.