دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

والدین "سخت گیر" برای آموزش کودکان بیشتر مُضرند تا مفید

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• هانر وایتمن
• ترجمة هامیک رادیان

تحقیق جدید نشان می‎دهد که سوء رفتار یا گفتار برای تنبیه کودکان می‎تواند مشوق رفتارهای خطرناک در دوران نوجوانی شده به کاهش توانایی یادگیری کودک منجر شود.

با آنالیز داده‌های مربوط به بیش از 1000 دانش‎آموز، محققان متوجه شدند که کودکان دارای والدین "خشن" بیشتر در معرض انجام تخلف و دیگر رفتارهای منفی در دورة نوجوانی قرار دارند، که این خود با کاهش توفیق تحصیلی تا سن 21 سالگی مرتبط است.
رهبر مطالعه روچل اف. هینتگیز / Rochelle F. Hentges از دپارتمان روان‎شناسی دانشگاه پیتسبورگ و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریة رشد کودک / Child Development منتشر کرده‎اند.
این نخستین مطالعه‎ای نیست که عواقب منفی سختگیری والدین – عموماً در شکل فریاد کشیدن، زدن، یا استفاده از تهدیدات فیزیکی یا تهدید سوء استفاده به عنوان شکلی از تنبیه - را مستند می‎کند.
برای مثال یک مطالعه که در سال 2014 در PLOS One منتشر شد، سختگیری والدین را با افزایش ریسک مشکلات عاطفی و رفتاری در فرزند مرتبط دانست، و مطالعه‎ای که اخیراً در نشریة روان‎شناسی خانواده / Family Psychology منتشر شد، سختگیری والدین را با ضعف یادگیری و عدم توفیق تحصیلی کودکان مرتبط دانسته است.
برای مطالعة خود هینتگیز و همکارانش بر آن شدند تا رفتارهایی را مشخص کنند که به کاهش توفیق تحصیلی در میان افرادی منجر می‎شود که در کودکی دارای والدین سخت‎گیر بوده‎اند.
محققان داده‎های مربوط به 1060 دانش‎آموز را از "مطالعة متن رشد در نوجوانی مریلند" را که آنها را از کلاس هفتم تا 21 سالگی دنبال کرده بود، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
در طول مدت انجام مطالعه، از دانش‎آموزان خواسته می‎شد تا میزان تماس خود با والدین سختگیر، فعل و انفعال خویش با همسالان، رفتارهای جنسی و تخلفات خود را گزارش دهند.
موفقیت تحصیلی هر دانش‎آموز تا سن 21 سالگی از طریق شمار سال‎های تحصیلی تکمیل شده تعیین می‌شد.
هینتگیس می‎نویسد: "ما اعتقاد داریم مطالعة ما نخستین مطالعه‎ای است که تاریخچة زندگی کودک را به عنوان چهارچوبی برای برسی تأثیرات والدین بر بازدة تحصیلی کودکان به واسطة ارتباط با همسالان، رفتار جنسی و تخلفات مورد استفاده قرار می‎دهد."

سخت‎گیری والدین با رفتارهای مخاطره‎آمیز در کلاس یازدهم مرتبط است
در مقایسه با دانش‎آموزانی که در پایة هفتم با والدینی پرچالش مواجه بودند، دانش‎آموزانی درگیر با والدین سختگیر بیشتر احتمال داشت که در پایة تحصیلی نهم همسالان خود را بر دیگر مسایل – نظیر قوانین والدین خود - ارجح بدانند.
در نتیجه محققان دریافتند که دانش‎آموزان دارای والدین سخت‎گیر بیشتر محتمل است که در پایة تحصیلی یازدهم به رفتارهای مخاطره‎آمیز روی بیاورند. این موارد شامل رفتارهای جنسی مکرر، زد و خورد، دزدی و دیگر تخلفات است.
این رفتارها به نوبه خود با بازدة تحصیلی پایین در سن 21 سالگی مرتبط است.
خانم روچل اف. هینتگیس به این فرضیه می‎رسد که نوجوانانی که نیازهایشان از سوی والدین تأمین نمی‎شود "ممکن است اعتبار خویش را نزد همسن و سال‎های خود جستجو کنند."
او اضافه می کند: "این ممکن است شامل چرخش ناسالم به سمت همسالان را شامل شود که احتمال دارد به پرخاشگری بیشتر و تخلفات مختلف منجر گردد، همچنین به روابط جنسی زودهنگام به قیمت از دست رفتن اهداف درازمدت نظیر تحصیل."
نویسندة همکار مطالعه پروفسور مینگ – تی وانگ / Ming-Te Wang، استاد روان‌شناسی آموزشی در دانشگاه پیتسبورگ، عنوان می‎کند که برخی مداخلات برای بهبود بازدة تحصیلی جوانان در معرض والدین پرچالش وجود دارد."
برای مثال این نوجوانان ممکن است از یادگیری تکنیک‎های آموزش آزاد با فعالیت‎های گروهی، همچنین برنامه‎های آموزشی و کمکی برای رفتارهای جنسی، تخلفات، و روابط ناسالم با همسن و سال‎ها نفع ببرند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.