دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

باکتری سل برای گسترش بیماری سیستم ایمنی را سرکوب می‎کند

اخبار بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمۀ فرهنگ راد

دانشمندان پیشتر به درک خوبی در این مورد دست یافته‎اند که چگونه باکتریوم مسبب سل، یکی از علل پیشتاز ایجاد مرگ و میر در جهان، برای ایجاد جای پا در بدن به سیستم ایمنی حمله می‎کند. در هر حال، آنچه تاکنون روشن نشده نقش این پاتوژن در تضعیف سیستم ایمنی برای تقویت گسترش بیماری است. اکنون، مطالعۀ جدیدی از شواهدی در این مورد پرده برمی‎دارد که باکتریوم بیماری، مسیرهای نظارتی در گلبول‎های سفید خون را که تخریب بافت را محدود می‎کنند، مختل می‎سازد.
مطالعه – که به رهبری محققانی از دانشگاه ساتهمپتون در انگلستان انجام شد – در نشریۀ PLOS Pathogens منتشر شده است.
سل یک بیماری عفونی است که بر اثر میکروارگانیسم مایکوباکتریوم توبرکولوزیس ایجاد می‎شود. این بیماری در جمع ده بیماری کشندۀ سراسر جهان قرار دارد و اغلب دچار ریه‎ها می‎شود.
بر مبنای اعلام WHO، در سال 2015 سل موجب بیماری 10.4 میلیون نفر شد که از این تعداد 1.8 میلیون نفر از بیماران جان خود را از دست دادند.
راه اصلی انتقال بیماری سل استنشاق از هوای آلوده به باکتریوم سل است، که در آنجا ایجاد می‎‎شود که فرد آلوده به سل سرفه کرده، آب دهان می‎ریزد و یا عطسه می‎زند.
سل قابل معالجه و پیشگیری است، و در واقع، WHO تخمین می‎زند که در فاصلۀ سال‎های 2000 تا 2015 از طریق تشخیص‎ها و درمان‎های مؤثر بیماری، جان 49 میلیون نفر از بیماران نجات داده شده است.
محققان در مطالعۀ خود توضیح می‎دهند، یکی از مشخصاتی که باعث می‎شود سل شدیداً مسری باشد این است که سل بافت ریه را تخریب کرده و حفراتی درون آنها ایجاد می‎کند.

بازسازی بافت نیازمند کاربرد آنزیم تخریبی است
حفراتی که بر اثر سل در ریه ایجاد می‎شود نتیجۀ فعالیت آنزیم تخریبگر بافت یا مشخصاً آنزیمی به نام ماتریکس متالوپروتئین – 1 (MMP-1) است که از نوعی سلول ایمنی موسوم به ماکروفاژها ترشح می‎شود.
ماکروفاژها سلول‎های سفید خون هستند که مواد ناخواسته مانند پاتوژن‎ها و سلول‎های ناسالم انسانی را هدف قرار داده، محاصره و نابود می‎کنند.
بدن برای کمک به بازیابی بافت ریه (برای مثال در موارد بهبود زخم) به MMP-1 نیاز دارد، اما اگر میزان این آنزیم بیش از حد زیاد باشد، این وضعیت منجر به تخریب بافت می‎شود.
تیم تحقیق می‎نویسد اگرچه مسیرهای پیام‎رسانی که MMP-1 را در ماکروفاژها کنترل می‎کنند پیشتر شناسایی شده است، دانش اندکی در مورد اتفاقی که برای این مسیرها در بافت آسیب دیده از سل روی می‎دهد، وجود دارد.
بنابراین محققان بر آن شدند تا از طریق بررسی اثرات مولکولی باکتریوم سل بر ماکروفاژهای ایزوله شده در این مورد چیزهای بیشتری بیابند.
آنها پی بردند که باکتریوم سل یک مسیر پیام‎رسان به نام PI3K/AKT/mTORC1 را که سبب افزایش میزان ترشح MMP-1 می‎شود، سرکوب می‎کند. این مسیر کمک می‎کند تا MMP-1 فقط به میزان مورد نیاز برای بازسازی بافت، بدون اینکه سبب تخریب آن شود، ترشح یابد.
برای تأیید اینکه این مسیر سرکوب در انسان‌های مبتلا به سل پدید می‎آید، تیم تحقیق ماکروفاژهای بافت ریۀ بیماران عفونی شده توسط سل را بررسی کرد.

باکتریوم سل بیش از یک مسیر را سرکوب می‎کند
محققان پی بردند ژنی که "روشن بودن" آن برای این مسیر مورد نیاز است تا بتواند تولید MMP-1 را محدود کند، در بیماران عفونی شده توسط سل خاموش می‎شود، که نشان می‎دهد این می‎تواند آن چیزی باشد که به تخریب بافت ریه در بیماران دچار سل منجر می‎شود.
وقتی محققان سرگرم بررسی ماکروفاژهای ایزوله شده بودند، در عین حال پی بردند که باکتریوم سل مسیر پیام‎رسان دیگری به نام کیناز فعل و انفعال MAP کیناز (MNK) را مختل می‎کند، که نتیجۀ آن نیز افزایش میزان تولید MMP-1 است.
محققان می‎نویسند که کشف آنها نخستین شواهد در مورد ارتباط میان مسیر MNK و تولید آنزیم MMP-1 را ارائه می‎دهد.
یک پیامد مهم مطالعه که نویسندگان بر آن تأکید دارند این احتمال است که داروهای جدید و موجود سل به اشتباه مسیرهای مورد شناسایی آنها را سرکوب می‎کنند. اگر موضوع از این قرار باشد، پس چنین داروهایی در واقع باعث تقویت گسترش سل می‎شوند.
نویسندۀ اول مطالعه دکتر پتینس تی. بریس / Patience T. Brace از دانشگاه ساتهمپتون می‎گوید:
"سل همپای انسان برای تبدیل شدن به یک پاتوژن غایی تکامل یافته است. ما مکانیسمی را شناسایی می‎کنیم که در آن باکتری "ترمزهای" سیستم ایمنی را از کار می‎اندازند تا سبب تخریب ریه و گسترش بیماری شود."

Source:
medicalnewstoday.com
TB bacterium may suppress immune system to spread disease
Written by Catharine Paddock PhD
Published: Friday 2 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.