دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا زونا خطر حمله قلبی را افزایش می‎دهد؟

اخبار بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• تیم نیومن
• ترجمه هامیک رادیان


محققان پی برده‌اند که زونا خطر حملۀ قلبی و سکته مغزی را در ماه‌ها و سال‌های بعد از تشخیص این بیماری افزایش می‌دهد. علی‌رغم آنکه علل بروز زونا روشن نیست، نویسندگان مطالعه امیدوارند تا تحقیق آنها باعث بالا بردن میزان آگاهی متخصصان بالینی شود.
آبله مرغان بر اثر ویروس واریسلا – زوستر ایجاد می‌شود، و وقتی فرد با ویروس تماس پیدا می‌کند، ویروس می‌تواند به حالت نهفته در بدن باقی بماند.
در برخی موارد سال‌ها بعد، ویروس مجدداً فعال و باعث ایجاد بیماری می‌شود که به این بیماری زونا یا تبخال زوستر می‌گویند. تا زمان حاضر، دانشمندان به طور دقیق به این موضوع پی نبرده‌اند که چرا ویروس واریسلا – زوستر دوباره فعال می‌شود.
علایم زونا شامل راش دردناکی است که زخم‌های شبه تاولی همراه دارد. راش معمولاً به صورت گروهی در سطوح کوچکی در یک سمت بدن یا صورت ظاهر می‌شود و می‌تواند تا 14 روز دوام داشته باشد. درد همراه زونا می‌تواند قابل توجه باشد و در برخی موارد این درد ممکن است تا سال‌ها پس از محو راش ادامه پیدا کند. این اختلالی است که زیر عنوان نورالژی پساهرپسی شناخته می‌شود.
در سطح ایالات متحد آمریکا تخمین زده می‌شود که یک‌سوم مردم در برهه‌ای از زندگی دچار زونا می‌شوند. خطر زونا با افزایش سن افزایش پیدا می‌کند و اغلب موارد بروز آن به سن بعد از 60 سالگی برمی‌گردد. در کل، حدود یک میلیون مورد زونا هر ساله در ایالات متحد آمریکا دیده می‌شود.

زونا و خطر قلبی عروقی
در سال‌های اخیر، برخی مطالعات به وجود ارتبا میان زونا و افزایش خطر استروک و حمله قلبی اشاره کرده‌اند. برای مثال مطالعه‌ای که در سال 2015 در نشریۀ "PLOS پزشکی" منتشر شد به این جمع‌بندی رسید که، "میزان سکته مغزی و حمله قلبی پس از قرار گرفتن در معرض ویروس هرپس زوستر به شکل گذرا افزایش پیدا می‌کند."
اخیراً محققان کره‌ای در بزرگ‌ترین مطالعه در نوع خود بر آن شدند تا این ارتباط را مورد بررسی قرار دهند. تیم تحقیق به پایگاه داده‌های "چکاپ پزشکی" خدمات بیمه بهداشت ملی کشور دسترسی داشت. آنها اطلاعات موجود را بر مبنای شیوع موارد تازه تشخیص داده شدۀ زونا، استروک و حمله قلبی گردآوری کرده و تطبیق دادند.
مطالعه از سوی دکتر سونگ – هان کیم /Sung-Han Kim، از دپارتمان بیماری‌های عفونی در مرکز پزشکی آسان در سئول پایتخت کره جنوبی سرپرستی شد. نتایج این مطالعه در "نشریۀ کالج کاردیولوژی آمریکا" منتشر می‌شود.
محققان در حدود 520.000 بیمار را از سال 2003 تا 2013 مورد پیگیری بالینی قرار دادند. در این بازۀ زمانی تعداد 23.233 مورد زونا اتفاق افتاد. این موارد در مرحلۀ بعد با داده‌های 23.213 نفر دیگر که مبتلا به زونا نشده بودند، تلفیق شد (گروه کنترل).
محققان به وجود چند ویژگی در گروه مبتلا به زونا پی بردند – برای مثال، احتمال مؤنث بودن، مسن بودن، فشار خون بالاتر داشتن، کلسترول بالا داشتن و ابتلا به دیابت در آنها بیشتر بود. اینها همه ریسک فاکتورهای شایع حمله قلبی و استروک هستند.
به علاوه میزان مصرف الکل در گروه زونا پایین‌تر از حد متوسط بود، احتمال مصرف سیگار نیز چنین وضعیتی داشت، میزان ورزش در آنها بیشتر بود و از نظر اقتصادی اجتماعی در کلاس طبقاتی بالاتری قرار داشتند.

خطر حمله قلبی تا 59 درصد افزایش می‌یابد
وقتی تجزیه و تحلیل داده‌ها انجام شد، این نتیجه به دست آمد که در گروه زونا ریسک اتفاقات قلبی عروقی افزایش پیدا می‌کند. ریسک ترکیبی حمله قلبی و سکته مغزی 41 درصد بیشتر بود. وقتی ریسک قلبی عروقی به طور جداگانه مورد بررسی قرار گرفت، ریسک استروک و حمله قلبی به ترتیب تا 35 و 59 درصد افزایش نشان می‌دادند.
این افزایش ریسک برای افراد در سنین پایین 40 سال بیشتر بود. نکتۀ جالب توجه این است که به دلیل جوان‌تر بودن، ریسک فاکتورهای این گروه برای اترواسکلروزیس کمتر بود.
ریسک قلبی عروقی در 12 ماه اول پس از تشخیص ابتلا به زونا در بالاترین حد خود بود، و بعد به مرور زمان از میزان آن کاسته می‌شد. در گروه کنترل، میزان توزیع ریسک‌ها متعادل بود.
دکتر سونگ – هان کیم می‌گوید: "اگرچه این یا‌فته‌ها نیازمند مطالعات بیشتری برای بررسی مکانیسم مسبب افزایش ریسک حمله قلب و سکته مغزی در بیماران دچار زونا است، این موضوع اهمیت دارد که پزشکان مسؤول درمان بیماران زونا، آنان را از افزایش ریسک فاکتورهای مزبور آگاه کنند."
ارتباط میان فعالیت مجدد زوستر و اتفاقات قلبی عروقی اکنون تقویت شده است، اما آشکار شدن علل دقیق پشت این ارتباط‌ها ممکن است نیاز به زمان داشته باشد.

برای مطالعۀ دقیق در مورد زونا روی همین سطر کلیک کنید


Source:
Can shingles raise the risk of heart attack?
By Tim Newman
Published: Tue 4 Jul 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.