دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا سل نوعی بیماری خودایمنی است؟

سل، بیماری خودایمنی

اگرچه میزان سل در طول 20 سال اخیر در کشورهایی نظیر ایالات متحد آمریکا کاهش یافته، در سطح جهانی این بیماری هنوز یکی از علل پیشتاز مرگ و میر باقی مانده است.

اخبار بیماری‌های عفونی / باکتری / ویروس

• هانر وایتمن
• ترجمة نادر اکبری

اگرچه میزان سل در طول 20 سال اخیر در کشورهایی نظیر ایالات متحد آمریکا کاهش یافته، در سطح جهانی این بیماری هنوز یکی از علل پیشتاز مرگ و میر باقی مانده است. اکنون محققان پس از کشف شواهدی که نشان می‌دهند باکتری سل باعث گمراه شدن سیستم ایمنی برای حمله به ریه‌ها می‌شود، و امکان هوارو شدن را برای باکتری فراهم می‌کند، ممکن است یک قدم به سمت توسعة یک واکسن جدید و درمان بیماری برداشته باشند.
سل یک بیماری عفونی است که توسط باکتری مایکروباکتریوم توبرکولوزیس ایجاد می‌شود. در حالی که باکتری‌های بدواً به ریه‌ها حمله‌ور می‌شوند، می‌توانند به مغز، نخاع، کلیه و دیگر بخش‌های بدن آسیب بزنند.
باکتری سل یک باکتری هوارو (هوابرد) است. وقتی فرد دچار سل ریه یا گلو سرفه می‌کند، عطسه می‌زند یا حتی صحبت می‌کند، باکتری سل وارد هوا می‌شود که در آنجا امکان استنشاق آن توسط افراد دیگر وجود دارد، اگرچه تمامی افراد دچار عفونت با باکتری بیمار نمی‌شوند.
با وجود این سل در سال گذشته باعث ایجاد 10.4 میلیون مورد عفونت سال در سراسر جهان شده است و از این تعداد 1.8 میلیون نفر از مبتلایان به آن مرده‌اند – 95 درصد موارد سل در کشورهای کم‌درآمد و دارای درآمد متوسط بروز کرده است.
اگرچه واکسن‌هایی برای پیشگیری از سل و داروهایی برای درمان آن وجود دارد، باکتری سل به طور روزافزون در مقابل داروهای موجود مقاوم می‌شود.
در سال 2015، در حدود 480000 مورد سل در سراسر جهان نسبت به درمان چنددارویی مقاوم نشان داده‌اند، و درمان‌های انجام شده فقط در 52 درصد این موارد با توفیق همراه بوده است.

برای مطالعه دقیق سل لینک زیر را مطالعه فرمایید:

علایم، علل، تشخیص و درمان سل

باکتری سل خودایمنی را تحریک می‌کند
اکنون یک مطالعة جدید پس از ارائة شواهدی مبنی بر اینکه سل با فریب سیستم ایمنی باعث حملة این سیستم به ریه‌ها می‌شود، که این باعث عفونی‌تر شدن باکتری می‌گردد، احتمالاً می‌تواند راه را برای تولید واکسن‌ها و داروهای جدید برای این بیماری هموار کند.
ایم تحقیق – به رهبری پروفسور پل الکینگتن / Paul Elkington از دانشگاه ساتهمپتون در انگلستان – به مرور تعدادی از مطالعاتی پرداخته ‌است که در مورد فرآیند عفونت باکتری سل انجام شده‌اند.
بررسی منتشر شده در نشریه روندهای ایمنولوژی / Trends in Immunology، آشکار کرده است که باکتری سل محرک خودایمنی می‌شودد، و سیستم ایمنی را به آغاز حمله علیه بافت‌های سالم وامی‌دارد.
پروفسور پل الکینگتن می‌گوید: "به نظر می‌رسد سل، سیستم ایمنی را در راستای آسیب زدن به بافت ریة ما فریب می‌دهد، و در نتیجه بیمار را از طریق سرفه بسیار عفونت‌زا می‌کند و در مرحلة بعد سل از طریق ذرات معلق در هوا به دیگران منتقل می‌شود."
محققان معتقدند این نظریه قابل پذیرش است، با توجه به اینکه برخی بیماران مبتلاء به سل همچنین التهاب چشم و مفاصل و راش‌های پوستی را تجربه می‌کنند – علایمی که به صورت معمول مرتبط به سل نیستند، اما در برخی بیماری‌های خودایمنی بروز می‌کنند.
پروفسور الکینگتن می‌گوید: "این علایم معمولاً با بیماری‌هایی نظیر ارتریت روماتوئید و بیماری کرون همراه هستند، که این مسأله ما را به این سمت می‌برد که باور کنیم خودایمنی نقشی کلیدی در فرآیند بیماری سل بازی می‌کند."

نویسندگان تأکید می‌کنند که تحقیقات بیشتر برای تضمین تأیید اینکه خودایمنی در عفونت سل درگیر است، مورد نیازند. آنها برنامه‌ای برای جدا کردن سلول‌های بیماران دچار سل و استفاده از مهندسی ریزذرات برای تشخیص بهتر چگونگی آسیب زدن باکتری سل به ریه‌ها در دست انجام دارند.
اگر فرضیة آنها درست از آب درآید، به باور محققان پیامدهای مهم در توسعة واکسن‌ها و درمان‌های جدید برای سل در بر خواهد داشت./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.