دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

داروهای ضد روان‎پریشی بیشتر مضرند یا مفید؟

اخبار اسکیزوفرنی

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

میلیون‌ها نفر از مردم ایالات متحد آمریکا با اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات روانی به زندگی ادامه می‎دهند. بسیاری از این بیماران علایم بیماری خود را به کمک داروهای ضد روان‎پریشی کنترل می‎کنند، اما آیا عوارض جانبی این داروها بر فواید آنها سنگینی می‎کند؟ تحقیق جدید به بررسی این موضوع پرداخته است.
بیش از 3.5 میلیون نفر از جمعیت بزرگسالان آمریکایی (یا 1.1 درصد جمعیت کشور) دچار اسکیزوفرنی هستند. به علاوه، تخمین زده می‌شود که در هر بازه زمانی در این کشور حدود 9.8 میلیون نفر مبتلا به یک اختلال روانی جدی هستند که می‎تواند زندگی آنها را دچار اختلال کند.
هنوز علت اسکیزوفرنی روشن نیست، اما گزینه‎های درمانی - مثل داروهای ضد روان‎پریشی و درمان‎های روان‌شناختی - برای کمک به بیماران در مدیریت علایم بیماری در دسترس است. در حدود 7 میلیون نفر آمریکایی برای درمان اسکیزوفرنی و اختلالات مشابه داروهای ضد روان‌پریشی مصرف می‎کنند.
در هر حال اخیراً برخی مطالعات عنوان کرده‎اند که داروهای ضد روان‌پریشی، به ویژه در درازمدت، ممکن است بیش از سود ضرر داشته باشند. برخی محققان در مورد نگرانی‎های خود از جنبه‎های سمی این داروها گفته‎اند، و این نکته را مطرح کرده‎اند که بیماران فقط در کوتاه مدت از مصرف این داروها سود می‎برند. این نگرانی‎ها عمومیت یافته است، و چند مقاله در جریان اصلی رسانه‎ها عنوان کرده‎اند که بیماران دچار اسکیزوفرنی و اختلالات خلقی ممکن است بهتر باشد که دارو را کنار بگذارند.
در چنین زمینه‎ای یک تیم بین‎المللی از محققان تصمیم گرفت داده‎های پشت این چشم‎انداز جنجالی را بررسی کند.
تیم تحقیق - به رهبری دکتر جفری لیبرمن / Jeffrey Lieberman، استاد لاورنس سی. کولب و رییس بخش روان‎پزشکی کالج دانشگاهی کلمبیا در نیویورک - اثرات درازمدت داروهای ضد روان‎پریشی را بر مغز و رفتار افراد دچار اسکیزوفرنی بر مبنای آنچه در تحقیقات موجود بازتاب یافته، بررسی کرد.
یافته‎های مطالعه در "نشریه روان‌پزشکی آمریکا" منتشر شده است.

فواید داروهای ضد روان‎پریشی بسیار بیشتر از مضرات آنها است
تحقیق شامل متاآنالیزی از مطالعات بالینی موجود با تمرکز بر اثرات درازمدت این داروها بر فرجام بالینی و ساختار مغز بیماران بود.
لیبرمن و تیمش به آزمون‎های بالینی و داده‎های عصب‌شناختی پرداختند و پی بردند که فواید درمانی داروهای ضد روان‎پریشی بسیار بیشتر از عوارض جانبی آنها است.
لیبرمن می‎گوید: "هرکس در مورد این جمع‎بندی شک دارد باید با افرادی که نشانگان بیماری‌شان با درمان تخفیف پیدا کرده و به معنی واقعی کلمه به زندگی برگشته‎اند صحبت کند."
بر مبنای این آخرین تحقیق، تأخیر در درمان با داروهای ضد روان‌پریشی یا عدم مصرف داروها با فرجام منفی درازمدت برای بیماران همراه است.
دکتر لیبرمن توضیح می‎دهد: "اگرچه اقلیتی از بیماران که از اپیزود روان‎پریشی اولیه بهبود یافته‎اند ممکن است این بهبود را بدون درمان با داروهای ضد روان‎پریشی حفظ کنند، در حال حاضر هیچ شاخص زیستی بالینی برای شناسایی این گروه از بیماران وجود ندارد، و تعداد انگشت‎شماری از بیماران هستند که در این زیرگروه جای می‎گیرند. در نتیجه کنار گذاشتن درمان می‎تواند برای اغلب بیماران دچار اسکیزوفرنی مضر باشد."
این تحقیق همچنین به شواهد پیش‌بالینی در دسترس مربوط به جوندگان پرداخته است. اگرچه برخی از این مدل‎های حیوانی خاطرنشان کرده‌اند که داروهای ضد روان‎پریشی می‎توانند باعث ایجاد حساسیت گیرنده‎های دوپامین و به مرور زمان افزایش تحمل شوند، تحقیق تازه بر این نکته تأکید می‎کند که شواهد کافی در این مورد وجود ندارد که داروهای ضد روان‎پریشی ریسک عود بیماری را افزایش می‌دهند.
تحقیقات پیشین همچنین نشان داده‎اند که کاربرد داروهای ضد روان‌پریشی ممکن است خطر سندرم متابولیک را در بیماران دچار اسکیزوفرنی افزایش دهد. سندرم متابولیک به نوبه خود با بیماری قلبی و دیابت مرتبط شده است.
در هر حال، تحقیق حاضر ریسک‎ها و فواید داروهای ضد روان‌پریشی را در پیوند با سندرم متابولیک بررسی نمی‎کند.
دکتر لیبرمن می‎گویند: "اگرچه تحقیق بیشتری برای پرداختن به این پرسش‎ها نیاز است، شواهد قوی حامی فواید داروهای ضد روان‌پریشی باید بر بیماران و خانواده‎هایشان روشن شود، در عین حال همزمان این داروها باید عاقلانه مورد مصرف قرار گیرند."

Source:
medicalnewstoday.com
Antipsychotics: Do they do more harm than good?
Written by Ana Sandoiu
Published: Fri 5 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.