دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آزمایش خون برای تشخیص شیزوفرنی

اخبار خون‌شناسی

ترجمه دکتر رویا وکیلی

هیچ آزمایشی برای تست شیزوفرنی وجود ندارد. تشخیص آن متکی بر ارزیابی کارشناسان بهداشت روان است.
اما در حال حاضر یک مطالعه اخیر ادعا می‌کند که یک آزمایش خون می تواند خطر شیزوفرنی یا سایر مشکلات روانی را تشخیص داده و به این ترتیب درمان سریع تر و نتایج بهتری حاصل خواهد شد.
تیم تحقیقاتی، از جمله دکتر دیانا پرکینز از دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل یافته های خود را در مجله اسکیزوفرنی بوستن منتشر کرده است. شیزوفرنی یک اختلال سلامت روانی است که حدود بیست و چهار میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند، معادل هفت نفر در هر هزار نفر. مشخصه‌های بیماری شامل توهم، هذیان، افکار ناکارامد و حرکات آشفته بدنی است.
این نکته مشخص شده است که هر چه زودتر بیمار از درمان برخوردار شود، نتایج بهتری کسب خواهد کرد. به گفته دکتر پرکینز و همکارانش در صورتی که درمان در طول مراحل مقدماتی صورت گیرد- هنگامی که علائم ظهور پیدا می کنند- خطر بروز علائم شدید یا ناتوانی کاهش می یابد.اما این تیم اشاره می کند که یک مانع بر سر راه درمان زود هنگام شیزوفرنی و اشکال مشکلات روانی وجود دارد. عدم توانایی در تشخیص و شناسایی بهنگام آنهاست. آیا یافته های آنها می تواند این سد را بشکند؟

آزمایش خون می‌تواند در تشخیص بیماران مبتلا به سایکوز (روان پریشی) بسیار دقیق عمل کند
مطالعات گذشته، بر اساس سخن محققان، نشان داده که بیماران مبتلا به شیزوفرنی دارای میزان غیر طبیعی التهاب، استرس اکسیداتیو، سوخت و ساز و هورمون ها هستند.با دانستن این نکته، تیم تحقیقاتی خون سی و دو بیماری را که علائم ریسک ابتلا به سایکوز در آنها دیده می شد مورد آزمایش قرار دادند و همچنین خون سی و پنج نمونه کنترل.
آنها می‌خواستند بدانند آیا نشانگرهای مزبور می‌توانند پیش‌بینی کنند که کدام‌یک از نمونه ها در معرض ابتلا به سایکوز هستند یا خیر. همة شرکت کنندگان هر شش ماه از نظر بالینی مورد بررسی قرار گرفتند و تا دو سال مورد پیگیری بودند.آنها پی بردند که در بین سی و دو بیماری که در معرض شدید ابتلا به سایکوز بودند، آنها به درستی قادر به تشخیص پانزده نشانگر خاص یا آنالیت در خونشان بودند.
از این تعداد چهارده نفر مبتلا به شیزوفرنی، سیزده نفر سایکوز نا مشخص، دو اختلال افسردگی اساسی با ویژگی‌های سایکوتیک، یک اختلال دو قطبی، یک اختلال اسیکزوافکتیو و یک اختلال هذیانی بودند.با توجه به این یافته‌ها، دکتر پرکینز می گوید:
در حالی که پیش از این آزمایش خون، تحقیقات بیشتری از لحاظ بالینی می‌تواند روی فرد انجام گیرد، نتایج این شواهد، ماهیت اصلی شیزوفرنی را آشکار کرده و راه‌های تازه‌تری را برای اقدامات پیشگیرانه ارائه می‌دهند. محققان به این نکته اشاره می‌کنند که این آزمایش خون برای بررسی سایر بیماران در معرض خطر سایکوز به منظور بررسی تکرار پذیری آن ضروری است.
آنها می‌افزایند: "کار بیشتری در این زمینه باید انجام گیرد، چرا که احتمالاً ترکیبات بسیار دیگر از آنالیت‌ها وجود دارند که می‌توانند در پیش‌بینی خطر ابتلا به روان پریشی مؤثر باشند و تست خون می‌تواند با سایر آزمایش‌های بالینی، تصویر برداری، یا اقدامات الکتروفیزیولوژیک برای تشخیص روان پریشی در افرادی که در معرض خطر شدید ابتلا به این حالات هستند همراه شود.
به طور کلی، آنها نتیجه‌گیری کردند که یافته های ایشان وعده شناسایی اهداف جدید در پیشگیری از سایکوز را می‌دهد و نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه را ضروری خواندند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.