دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مقصر پنهان؟ آنفولانزا خطر حمله قلبی را افزایش می‎دهد

سرماخوردگی، آنفولانزا، حمله قلبی، انفارکتوس میوکارد، واکسیناسیون آنفولانزا، سن بالای 65 سال، آنفولانزای فصلی، آنفولانزای موسمی، عفونت سیستم تنفسی، ایست قلبی، انتاریو، "انستیتو علوم ارزیابی بالینی" (ICES) ، "بهداشت عمومی انتاریو" (PHO)

احتمال دچار شدن به حملۀ قلبی در هفتۀ نخست پس از ابتلا به آنفولانزا تا 6 برابر افزایش پیدا می‌کند، و محققان می‎نویسند که میزان آسیب‌پذیری برخی گروه‌های مردم در این مورد بیش از دیگران است.

اخبار آنفولانزا / سرماخوردگی / سارس

• ماریا کوهوت، هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

آیا چیزی به ظاهر بی‌ضرر مثل آنفولانزای فصلی احتمال حمله قلبی را در مردم در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی افزایش می‎دهد؟ تحقیق جدید می‎گوید که این موضوع واقعاً می‎تواند صحت داشته باشد.
محققان "انستیتو علوم ارزیابی بالینی" (ICES) و "بهداشت عمومی انتاریو" (PHO) - هر دو در اُنتاریو، کانادا - در بررسی ارتباط میان ریسک‎های سلامت مرتبط به تشخیص آنفولانزا به یافته‎ای شگفت‎انگیز دست یافته‎اند.
آنفولانزا یک بیماری مسری است که توسط ویروس‎های آنفولانزا از راه هوا یا از طریق تماس نزدیک با فرد آلوده منتقل می‎شود. ویروس‎های آنفولانزا معمولاً بینی و گلو را آلوده کرده سبب بروز عطسه، سرفه، گلو درد و گاهی از اوقات موجب بروز تب می‎شوند.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر جف کوانگ / Jeff Kwong، و یک تیم پژوهشی از ICES و PHO نوشته‌اند که مردم در معرض ریسک بیماری قلبی چنین به نظر می‎رسد که در معرض افزایش شانس ابتلا به جمله قلبی در طول نخستین هفتۀ پس از ابتلا به آنفولانزا قرار دارند.
بر مبنای اعلام CDC تقریباً 730.000 نفر از مردم ایالات متحد آمریکا سالانه دچار حمله قلبی می‎شوند.
دکتر کوانگ می‎نویسد، "یافته‌های ما مهم هستند زیرا وجود ارتباط میان آنفولانزا و انفارکتوس میوکارد حاد لزوم استفاده از واکسیناسیون را مورد تأکید قرار می‎دهد."
محققان اخیراً یافته‎های خود را به صورت مشروح در "نشریه پزشکی نیو انگلند" منتشر کرده‎اند.

عفونت‎های سیستم تنفسی به عنوان ریسک فاکتور
در مطالعۀ خود دکتر کوانگ و تیمش حدود 20.000 مورد را در افراد بزرگسال در انتاریو در فاصلۀ سال‎های 2009 تا 2014 مورد بررسی قرار دادند. تمامی موارد مربوط به آنفولانزا بود که بروز آنها توسط تست‎های آزمایشگاهی تأیید شده بود.
از این تعداد محققان 332 نفر را که در فاصلۀ 1 سال پس از ابتلا به آنفولانزا بر اثر ابتلا به حملۀ قلبی در بیمارستان پذیرش شده بودند جدا کردند.
آنالیز انجام شده توسط دکتر کوانگ و همکارانش وجود ارتباط قابل توجهی را میان تشخیص ابتلا فرد به عفونت حاد سیستم تنفسی - به طور مشخص آنفولانزا - و افزایش خطر ابتلا به انفارکتوس میوکارد حاد یا حملۀ قلبی را نشان داد.
احتمال دچار شدن به حملۀ قلبی در هفتۀ نخست پس از ابتلا به آنفولانزا تا 6 برابر افزایش پیدا می‌کند، و محققان می‎نویسند که میزان آسیب‌پذیری برخی گروه‌های مردم در این مورد بیش از دیگران است.
چنین به نظر می‎رسد که آسیب‎پذیرترین گروه‎ها در این مورد افراد سالخورده (در سنین 65 سال و بیشتر)، افراد دچار عفونت به گونه‎های B ویروس آنفولانزا، و افرادی هستند که پیشتر ابتلا به یک حملۀ قلبی را تجربه کرده‎اند.
افزایش ریسک مزبور در میان افراد مبتلا به دیگر انواع ویروس‌های سیستم تنفسی نیز ثبت شد، اگرچه میزان این ارتباط در این موارد ضعیف‌تر بود.

گروه‎های در معرض خطر نباید استفاده از واکسن‎های آنفولانزا را به تعویق بیندازند
این نتایج تأییدی بر یافته‎های مطالعات پیشین است که به وجود ارتباط میان استفاده از واکسن آنفولانزا و کاهش ریسک ابتلا به اتفاقات قلبی عروقی اشاره کرده‎اند.
دکتر جف کوانگ می‎گوید، "یافته‎های ما، در ترکیب با شواهد پیشتر به دست آمده در این مورد که واکسیناسیون آنفولانزا خطر حوادث قلبی عروقی و مرگ و میر را کاهش می‎دهد، از دستورالعمل بین‎المللی مربوط به ایمنی‎سازی در برابر آنفولانزا برای گروه‎های در خطر حمایت می‎کند."
محققان قویاً توصیه می‎کنند که ما باید هر کاری را که لازم است در راستای پیشگیری از ابتلا به عفونت انجام دهیم و در این راستا رعایت بهداشت و استفاده از واکسن‎های آنفولانزای فصلی باید به طور مشخص در مد نظر قرار گیرد.
دکتر کوانگ اصرار دارد، "مردم در معرض خطر ابتلا به حملۀ قلبی باید پرهیزهای لازم برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‎های سیستم تنفسی، و مشخصاً آنفولانزا را از طریق رعایت موازین مربوط به واکسیناسیون و شستشوی دست‌ها انجام دهند."
داده‎های CDC نشان می‎دهد که فقط 67.2 درصد بزرگسالان آمریکایی دارای سنین 65 سال و بیشتر در طول سال 2017 از واکسن‌های آنفولانزا استفاده کرده‎اند./

Source:
A hidden culprit? Flu may heighten heart attack risk
By Maria Cohut
Fact checked by Honor Whiteman
Published Thu 25 January 2018 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.