دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

کرم بی‌حسی، واکسیناسیون کودکان، اطفال

واکسیناسیون اطفال بهترین راه برای محافظت کودک در برابر 14 بیماری جدی دوران کودکی تلقی می‌شود

اخبار داروشناسی / داروسازی

• هانا نیکولز
• ترجمه نادر اکبری

واکسیناسیون اطفال بهترین راه برای محافظت کودک در برابر 14 بیماری جدی دوران کودکی تلقی می‌شود. برخی اوقات درد ناشی از تزریق واکسن می‌تواند بچه را دچار پریشانی و اضطراب کند که این موضوع به تردید والدین برای انجام واکسن‌های بعدی منجر می‌شود. تحقیق جدید – منتشر شده در نشریة انجمن پزشکی کانادا – راه‌حلی برای این موضوع یافته است: کرم‌های بی‌حس‌کننده مؤثرترین تسکین دهنده‌های درد در کودکان به شمار می‌روند.
ایمن‌سازی دفاع قدرتمندی در برابر بیماری‌های دوران کودکی است که ایمن، پایدار و مؤثر است.
با توجه به موفقیت برنامة واکسیناسیون اغلب والدین هرگز شاهد اثرات بیماری‌های ناتوانی‌آور نظیر سرخک، فلج اطفال، و یا سیاه سرفه نبوده‌اند، که می‌توانند خانواده یا اجتماع را به طور عام مبتلاء کنند.
اگرچه خطر این بیماری‌ها ممکن است پیش چشم نباشد، آنها هنوز وجود دارند. در واقع، نشان داده شده است که وقتی میزان واکسیناسیون در یک جامعه پایین می‌آید، جامعه با افزایش خطر طغیان بیماری مواجه می‌شود.
با وجودی که به طور مشخص بیماری سرخک در ایالات متحد آمریکا شیوع ندارد، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) گزارش می‌دهد که در سال 2014 موارد متعددی از این بیماری بروز کرده است.
طغیان بیماری مربوط به مردمی بود که هرگز واکسینه نشده بودند و در هنگام حضور در خارج کشور مبتلاء به بیماری شده و آن را با خود به داخل کشور آورده بودند. پس از ورود به داخل ایالات متحد آمریکا بیماری به سرعت در میان افراد واکسینه نشده شیوع پیدا کرد.
در حالی که برخی کودکان بر اثر ابتلاء به سرخک عوارضی شامل اسهال و عفونت‌های گوش را تجربه می‌کنند، دیگران ممکن است دچار عوارض شدید و مهلک نظیر پنومونی و انسفالیت شوند. از هر 1000 کودک مبتلاء به سرخک 1 تا 2 دو تن از آنان می‌میرند.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

چه عاملی باعث بی‌حسی صورت می‌شود؟

وجود "شکاف در فهم تسکین درد واکسیناسیون"
پزشکان و محققان در حال حاضر مشابهاً در حال برطرف کردن تأثیر افسانة پدید آمده در مورد ایمنی واکسیناسیون و هدف گرفتن دیگر نگرانی‌های موجود در میان والدین هستند. دلایل زیادی برای امتناع والدین از انتخاب واکسن برای فرزندانشان وجود دارد و درد بالقوة ناشی از تزریق واکسن یکی از این دلایل است.
واکسن می‌تواند سبب ایجاد درد کوتاه مدت در ناحیة تزریق واکسن شود. کودکان ممکن است منقلب و مضطرب شوند و والدین دوست ندارند فرزندان خود را در حال رنج کشیدن ببینند، که این می‌تواند تأثیری حاد منتج به اضطراب، ترس، و رد ادامة برنامة زمان‌بندی‌شدة واکسیناسیون داشته باشد.

دکتر آنا تادیو / Anna Taddio، داروساز و دانشمند ارشد کاردانی در بیمارستان کودکان بیمار و استاد دانشکدة داروسازی لزلی دان در دانشگاه تورونتو، می‌گوید: "در هر حال شکاف‌هایی در فهم ما در مورد بهترین روش برای تسکین درد در طول واکسیناسیون وجود دارد."
محققان، اهمیت مدیریت درد برای والدین را مد نظر قرار داده‌اند و در مورد مقیاس‌هایی که می‌تواند برای کمک به تسکین درد کودکان در طول ایمن‌سازی مفید واقع شود به تحقیق پرداخته‌اند.
دستورالعمل‌ها راه‌کارهایی را که می‌توانند به درد واکسیناسیون در کودکان سنین 2 تا 12 ماه کمک کنند، شامل شیردهی از پستان مادر، محلول قند (ساکروز)، کرم‌های ضد درد و پرت کردن حواس اطفال با استفاده از اسباب‌‌بازی، حباب‌بازی و آواز خواندن عنوان کرده‌اند.
محققان برخی از این روش‌ها را در یک آزمون بالینی برای تعیین بهترین راه آماده کردن والدین برای واکسیناسیون و به حداقل رساندن درد اطفال در طول تزریق و پس از آن مورد بررسی قرار دادند.

تست کرم لیدوکائین در برابر دارونما
در مجموع 352 کودک سالم از 3 کلینیک بیماران سرپایی مختلف وارد آزمون شدند. تمامی اطفال در حال دریافت واکسیناسیون زمان‌بندی شده برای از زمان تولد تا سن 12 ماهگی بودند. تمامی والدین ویدیویی را که آنها را برای واکسیناسیون آماده می‌کرد تماشا کردند و تمامی اطفال یک محلول خوراکی و کرمی برای مالیدن روی موضع تزریق دریافت کردند. اطفال به چهار گروه تقسیم شدند.
بسته به گروه، کودکان یک محلول قند خوراکی یا دارونما یا کرم بی‌حس‌کنندة لیدوکائین یا دارونما گرفتند. به والدین ویدیویی به عنوان دستور راهنمای تسکین کودکان یا ویدیوی "دارونمایی" شامل عناوینی بیشتر از توصیة صرف داده شد. این گروه‌ها با گروه کنترل که در آن صرفاً مداخلة دارونما انجام می‌گرفت مقایسه شدند.
تیم تحقیق کشف کرد، در تزریق‌هایی که در طول یک سال اول عمر بچه انجام می‌شود، تنها در گروه بچه‌های دریافت کنندة کرم بی‌حسی تسکین درد تزریق واکسن مشاهده می‌شود. آنها همچنین دریافتند که تا سن 6 ماهگی بچه پاسخ وی به درد کاهش پیدا می‌کند و سپس تا 12 ماهگی مجدداً دچار افزایش مي‌شود. تیم تحقیق می‌نویسد:
"ما فهمیدیم، وقتی که در طول یک سال اول زندگی به طور مداوم از تزریق واکسن استفاده می‌کنیم، فقط لیدوکائین لیپوزومال در تلفیق با ویدیوی راهنمای والدین و قند خوراکی تحویل داده شده به بچه در مقایسه با دارونما، استفادة منفرد از ویدیو و ترکیب استفاده از قند و ویدیو برای تسکین درد تزریق مفید است."
آنها چنین توصیه می‌کنند: "اثرات مدیریت درد مداوم بر توسعة اضطراب وابسته به پیش از عمل (ترس)، حساسیت بیش از حد نسبت به درد و ایجاد انطباق با واکسیناسیون بعدی تحقیقات بیشتر را تضمین می‌کند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.