دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

اخبار داروشناسی / داروسازی

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمة نادر اکبری

دانشمندان یک گام مهم به طراحی کلاس تازه‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها برای مقابله با عفونت‌های مقاوم در برابر دارو نظیر سل نزدیک‌تر شده‌اند. در مقاله‌ای که در نشریة نیچر بیولوژی شیمیایی / Nature Chemical Biology منتشر شده است، محققان ترکیبات تازه‌ای را برای هدف گرفتن آنزیمی که برای ساخته شدن و حفظ دیوارة سلول‌های باکتری حیاتی است و پیشتر مورد هدف نبوده است، تشریح می‌کنند.
تیم تحقیق عنوان می‌کند که این یافته‌ها همچنین می‌تواند به درمان‌های ارزان‌تر و در دسترس‌تر برای سل منتج شود.
نویسندة مسؤول مقاله، دکتر جیانو لامیچهن / Gyanu Lamichhane، استادیار دانشکدة پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور، می‌گوید:
"بغرنج بودن درمان سل و رشد شیوع مقاومت آنتی‌بیوتیکی خطری جدی برای سلامت عمومی است."
بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، سل – نوعی بیماری ناشی از باکتری که از طریق هوا منتقل می‌شود – در حال حاضر بیش از هر عفونت دیگری در جهان مردم را می‌‌کشد.
وقتی الکساندر فلمینگ / Alexander Fleming در سال 1928 جایزة نوبل را به خاطر کشف پنی‌سیلین دریافت کرد، هشدار داد که میکرب‌ها علیه "داروی معجزه‌گر" مقاوم خواهند شد!
در دهه‌های بعدی دانشمندان و پزشکان مشکل مقاومت آنتی‌بیوتیکی را با توسعة داروهای جدید مدیریت کردند. در هر حال، در دهة 1980 کاهشی در تحقیقات مربوط به توسعة آنتی‌بیوتیک‌ها به دلیل تمرکز بر داروهای دیگر پدید آمد.
کاهش توسعة داروهای تازه و بی‌مبالاتی و گاهی از اوقات مدیریت غلط در کاربرد آنتی‌بیوتیک، این فرصت را به باکتری‌ها داد که از ما سبقت بگیرند و توانایی ما را در کشتن خود از بین ببرند.
برای مثال، مقاومت چند دارویی(MDR) سل یک تهدید جدی سلامت در سطح جهان است. تخمین‌ها نشان می‌دهند که سالیانه نیم میلیون مورد مقاومت چند دارویی سل شامل موارد گستردة مقاومت دارویی سل (XDR-TB)در سطح جهان وجود دارد.
در حالی که این مقاومت در سطح ایالات متحد آمریکا نسبتاً نادر است، درمان مقاومت چند دارویی سل و مقاومت گستردة دارویی این بیماری بسیار پرهزینه است. همچنین این درمان زمان زیادی وقت می‌برد، زندگی بیماران را مختل می‌کند، و دارای عوارض جانبی بالقوه تهدیدگر حیات است.

کارباپنم جدید سل را در موش‌ها درمان کرد
پروفسور لامیچهن می‌گوید یکی از دلایل انجام تحقیق جدید این واقعیت است که بیش از نیمی از آنتی‌بیوتیک‌هایی که امروزه به بیماران داده می‌شود متعلق به یک کلاس دارویی به نام بتا – لاکتام‌ها است.
این داروها از طریق ایجاد اختلال برای آنزیمی به نام DD – ترانس‌پپتیداز که برای ساختن و حفظ دیوارة سلولی باکتری اهمیت دارد، کار می‌کنند.
در هر حال، در حدود 10 سال پیش، دانشمندان آنزیم دیگری به نام LD – ترانس‌پپتیداز را یافتند که در عین حال که برای ایجاد دیوارة سلولی مهم است، به باکتری‌هایی نظیر باکتری سل امکان بقاء در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها را می‌دهد.
در یک مطالعة تازه – با کمک یک سیستم تصویربرداری پیچیده به نام کریستالوگرافی اشعة ایکس پروتئین – تیم تحقیق به مطالعة دقیق ساختار مولکولی LD – ترانس‌پپتیداز برگرفته از انواع مختلف باکتری پرداخت.
مسلح به دانش موجود در مورد ساختار آنزیم، در مرحلة بعد محققان به بررسی مولکول‌هایی پرداختند که می‌توانستند علیه ساختار آنزیم مزبور عمل کنند. آنها ترکیبات یک طبقة فرعی آنتی‌بیوتیک‌های بتا – لاکتام را که مشخصاً به آنزیم تازه متصل می‌شد، مورد آزمایش قرار دادند.
محققان با استفاده از کشت میکربی زنده نشان دادند که این ترکیب‌ها موسوم به کارباپنم‌ها، آنزیم سازندة دیوار سلولی را بلوک می‌کنند. آنها نشان دادند که این روند در گروهی از باکتری‌ها که CDC آنها را پاتوژن‌های ESKAPE می‌نامد، کار می‌کنند. در این گروه به چشم یک تهدید خاص نگاه می‌شود زیرا آنها توانایی توسعة مقاومت چنددارویی را دارند.
تیم تحقیق همچنین دو مورد از ترکیبات کارباپنم را در گروه‌های مختلف موش‌های مبتلاء به عفونت سل مورد آزمایش قرار داد. محققان دریافتند که حتی بدون استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های کلاسیک مورد استفاده برای سل، ترکیبات جدید – و به طور مشخص بیاپنم / biapenem – موش‌های دچار سل را درمان می‌کنند.
پروفسور لامیچهن می‌گوید: "داده‌های ما نشان می‌دهند که کارباپنم‌ها موفق شدند تا با هدف گرفتن آنزیم صحیح به تنهایی عفونت سل را درمان کنند."
تیم تحقیق اکنون برنامه‌ای برای انجام آزمون‌های بالینی با هدف تست کردن ایمنی و کفایت برخی از این ترکیبات جدید در دست انجام دارد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.