دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

داروهای مخدر نسخه‌ای مسؤول افزایش مسمومیت در کودکان است

اخبار داروشناسی / داروسازی

• ایوت بریزیر
• ترجمة نادر اکبری


تعداد روزافزونی از کودکان و افراد جوان به دلیل مسمومیت با داروهای مخدر نسخه‌ای، اغلب اوقات در پی اقدام به خودکشی یا مسمومیت اتفاقی، کارشان به بخش‌های اورژانس ختم می‌شود. 
بر مبنای گزارش منتشر شده در JAMA، تعداد موارد مزبور در این گروه‌های سنی در فاصلة سال‌های 1997 تا 2012 بیش از 200 درصد افزایش داشته است.
مسمومیت با داروهای نسخه‌ای اکنون دلیل شمارة یک مسبب مرگ‌های مرتبط به آسیب‌دیدگی در ایالات متحد آمریکا محسوب می‌شود.
در سال 2014، مصرف داروهای مخدر به 18893 مرگ در آمریکا منجر شد و تعداد موارد اعتیاد و اُوردوزهای غیر کُشنده در حال افزایش است. تعداد مراجعات به بخش‌های اورژانس مرتبط به مصرف مخدرهای نسخه‌ای اکنون مساوی با آنهایی است که به مصرف مواد مخدر غیر قانونی مرتبطند.
استفادة گسترده از ضد دردهای مخدری برای درمان دردهای مزمن مسؤول این افزایش شناخته می‌شود. در فاصلة سال‌های 1999 تا 2013 فروش داروهای مخدر نسخه‌ای چهار برابر افزایش یافته است، و به همین نسبت میزان مرگ و میز ناشی از مصرف این داروها در میان افراد 15 تا 64 ساله 4 برابر شده است. در میان افراد گروه سنی 15 تا 24 سال این افزایش 6 برابر بوده است.
مخدرها در میان شایع‌ترین داروهای مخدر نسخه‌ای در آمریکا قرار دارند و توسط میلیون‌ها خانواده مصرف می‌شوند.
مخدرهای نسخه‌ای مسؤول اغلب موارد مسمومیت دارویی در کودکان زیر 6 سال هستند. اکثر این مسمومیت‌ها با داروهای تجویز شده برای بزرگسالان اتفاق می‌افتند.

نگرانی در مورد مسمومیت با داروهای مخدر در کودکان

مطالعات پیشین افزایش شدیدی را در تعداد موارد بیمارستانی شدن بر اثر وابستگی به مخدرها، سوء‌مصرف و مسمومیت در بزرگسالان نشان داده‌اند اما چهرة این موضوعات برای افراد کم سن و سال روشن نبود.
جولی آر. گیتر / Julie R. Gaither از دانشکدة پزشکی ییل و همکارانش بر آن شدند تا به مطالعه در مورد مسمومیت با مخدرها در کودکان 1 تا 19 ساله بپردازند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

کاربردها، فواید، و خطرات آسپیرین


اعتیاد به هرویین اغلب از مصرف مخدرهای نسخه‌ای نشأت می‌گیرد. متادون که اغلب اوقات برای کمک به معتادان هرویین تجویز می‌شود محرک عادت‌های اعتیاد از آب درمی‌آید. اگرچه کاربرد آن گسترده نیست، مصرف متادون با تعداد بسیاری از مسمومیت‌ها مرتبط دانسته شده است. به این دلیل تیم تحقیق همچنین به موضوع اُوردوز و مسمومیت با هرویین و متادون در افراد 15 تا 19 ساله دقیق شد. 
تأییدیة جدید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در مورد اُکسی‌کودون هیدروکلراید (اُکسی‌کانتین) برای کودکان در برخی موارد، نیاز به آگاهی در این مورد را عاجل‌تر کرده است.

176 مورد مسمومیت کشندة اُپیوئید

تیم تحقیق آمار ترخیص بیمارستانی در فاصلة سال‌های 1997 تا 2012 را بررسی کرد. محققان متوجه شدند که در این فاصله 13052 کودک و نوجوان بر اثر مسمومیت با مخدرها در بیمارستان بستری شده‌اند، شامل تعدادی از موارد مسمومیت ناشی از هرویین در میان افراد 15 تا 19 ساله.
در 176 مورد، یا 1.3 درصد موارد، مسومیت کشنده بود.
نتایج نشان دادند که از سال 1997 تا 2012، بستری شدن در بیمارستان بر اثر مسمومیت با داروهای مخدر افزایش یافته است.
- تا 165 درصد در کودکان 1 تا 19 ساله از 1.4 تا 3.71 در هر 100000 کودک
- تا 205 درصد در کودکان سنین 1 تا 4 سال
- تا 176 درصد در میان 15 تا 19 ساله‌ها
به علاوه، شیوع مسمومیت با هرویین تا 161 درصد و مسمومیت با متادون تا 950 درصد افزایش یافته است.
از لحاظ پس‌زمینة موارد، 73.5 درصد کودکان سفیدپوست، و 48.8 درصد آنها دارای بیمه‌های سلامت خصوصی بودند.
در میان موارد مسمومیت در کودکان زیر 10 ساله، 16 مورد مرتبط به خودکشی یا صدمة به خود بود. در گروه 10 تا 14 ساله‌ها، میزان مسمومیت بر اثر صدمه به خود ناشی از خودکشی یا جراحت به خود از 0.62 درصد در 1997 به 0.85 درصد در سال 2012 رسید.
تعداد مسمومیت‌های اتفاقی در میان کودکان زیر 10 سال تا 82 درصد افزایش یافت، از 0.17 در 100000 کودک در سال 1997 به 0.31 در 100000 کودک در سال 2012.
در گروه 15 تا 19 ساله‌ها، مسمومیت با مخدرها در پیوند با خودکشی یا جراحت ناشی از صدمة به خود تا 140 درصد افزایش یافت، در حالی که مسمومیت‌های اتفاقی بیش از 3 برابر افزایش نشان می‌دهد.

نیاز به مداخله

یک محدودیت این مطالعه این است که از کُدهایی برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده می‌کند که سوژة خطا و کُدگذاری غلط هستند. به علاوه،‌ محققان می‌گویند که داده‌ها فقط تا سال 2012 را شامل می‌شود، بنابراین نتایج مطالعه تصویر کاملی از شرایط کنونی به دست نمی‌دهد.
به هر حال، نویسندگان چنین جمع‌بندی می‌کنند: "مسمومیت با مخدرهای نسخه‌ای و غیر قانونی احتمالاً در جوانان یک مشکل پایدار و رشد یابنده باقی می‌ماند مگر اینکه توجه بیشتری به صورت مستقیم نسبت به این گروه کودکان صورت گیرد، که تقریباً یک‌چهارم جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند." 
نویسندگان به مداخلات بیشتر بهداشت عمومی در مورد تماس کودکان با مخدرها و منابع بیشتر برای زیر ضرب قرار دادن موضوع کاربرد غلط این داروها در گروه‌های سنی 15 تا 19 سال فراخوان می‌دهد. آنها همچنین خواستار دستورالعمل اجرایی ملی در مورد مخدرهای نسخه‌ای هستند که دارای دستورالعمل‌های خاص برای مصرف کودکان باشد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.