دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

وارفارین و افزایش خطر زوال عقل

اخبار داروشناسی / داروسازی

• یلا هیووینگ – مارتین
• ترجمة محمدقاسم رافعی

یک مطالعة جدید با مرور داده‌های پزشکی 6000 بیمار گزارش می‌دهد که افراد دچار فیبریلاسیون دهلیزی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند بیش از بیماران دیگری که به دلایل دیگر داروهای رقیق کنندة خون دریافت می‌کنند در خطر ابتلاء به زوال عقل قرار دارند.
فیبریلاسیون دهلیزی (AF) شایع‌ترین نوع عارضة تپش قلب نامنظم است. بر مبنای اعلام انجمن فیبریلاسیون دهلیزی (AFA) میزان شیوع آن در جمعیت بزرگسال در سنین 65 سال و بالاتر 10 درصد است. فیبریلاسیون دهلیزی در اغلب اوقات تهدیدگر حیات محسوب نمی‌شود، اما یکی از عوامل اصلی منجر به سکتة مغزی به شمار می‌رود.
محققان انستیتو قلب مرکز پزشکی اینترمانتین در سالت لیک سیتی، گزارش‌های پزشکی بیمارانی را که به صورت منظم داروهای ضد انعقاد خون دریافت می‌کردند، مورد مقایسه قرار دادند. آنها متوجه شدند که میزان زوال عقل در میان بیماران مبتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی بیشتر است.
تیم تحقیق حاصل کار خود را در اجلاس علمی انجمن قلب آمریکا 2016، در نیو اورلینز ارائه داد.
درمان با داروهای ضد انعقاد برای رقیق کردن خون بیماران دچار فیبریلاسیون دهلیزی به کار می‌رود. رایج‌ترین نوع داروی ضد انعقادی وارفارین / warfarin است.
بیماران مبتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی مستعد ابتلاء به لخته‌های خونی هستند زیرا ضربان قلب نامنظم آنها مانع از پمپاژ کافی خون در قلب می‌شود. این می‌تواند سبب تجمع خون و در مرحلة بعد تشکیل لخته‌های خون گردد.
لخته‌های خون می‌توانند به سمت مغز بروند و باعث بروز سکتة مغزی شوند. بر مبنای گزارش انجمن فیبریلاسیون دهلیزی سالانه 3 میلیون نفر در سطح دنیا دچار آسیب‌های ناشی از سکتة مغزی مرتبط به فیبریلاسیون دهلیزی می‌شوند.

زوال عقل اغلب در بیماران فیبریلاسیون دهلیزی بروز می‌کند
زوال عقل اصطلاحی با معنی گسترده است که برای تعدادی از بیماری‌های آسیب زننده به مغز به کار می‌رود. شایع‌ترین این بیماری‌ها آلزایمر است اما زوال عقل شامل بسیاری موارد دیگر نیز هست.
بر مبنای اعلام انستیتو ملی بهداشت / the National Institutes of Health، در حدود پنج میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا دچار بیماری آلزایمر هستند. بر مبنای گزارش دفتر آمار ملی در بریتانیا اکنون زوال عقل عامل پیشتاز ایجاد مرگ و میر در انگلستان و ولز به شمار می‌رود.
سن، ریسک‌فاکتور اصلی زوال عقل قلمداد می‌شود. از آنجا که طول عمر در حال افزایش است انتظار می‌رود که تعداد افراد دچار زوال عقل نیز افزایش پیدا کند.
بر مبنای گزارش‌های پیشین افراد دچار فیبریلاسیون دهلیزی در ریسک بالاتری برای ابتلاء به انواع زوال عقل قرار دارند.

ریسک بالاتر زوال عقل برای بیماران AF مصرف کنندة وارفارین
در یک مطالعة گذشته‌نگر برروی یادداشت‌های پزشکی، تیم تحقیق دریافت که بیماران دچار فیبریلاسیون دهلیزی که وارفارین می‌گیرند در مقایسه با همین گروه از بیماران که وارفارین نمی‌گیرند 2 تا 3 بار بیشتر در معرض ابتلاء به زوال عقل قرار دارند.
نویسندگان جمع‌بندی می‌کنند که مصرف وارفارین با افزایش خطر زوال عقل در تمامی بیماران به ویژه بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی همراه است.
نویسندة رهبر مطالعه دکتر جیرد بونچ / Jared Bunch مدیر الکتروفیزیولوژی انستیتو قلب مرکز پزشکی اینترمانتین در سالت لیک سیتی توضیح می‌دهد:
"بیماران دچار فیبریلاسیون دهلیزی در مقایسه با بیماران فاقد این عارضه در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به تمامی اشکال زوال عقل قرار دارند."
او اضافه می‌کند: "وارفارین برای کاهش دادن خطر سکتة مغزی در افراد دچار فیبریلاسیون دهلیزی استفاده می‌شود، اما وقتی سطوح دارو در خون دچار بی‌نظمی شود خود دارو به خطر زوال عقل کمک خواهد کرد. این خطر زوال عقل در تمام افراد مبتلاء و غیر مبتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی که در درازمدت وارفارین گرفته بودند مشاهده شد."

محدودیت‌های مطالعه
نویسندگان در مطالعة خود از محدودیت‌های آن نیز می‌گویند. آنها توضیح می‌دهند که مطالعة گذشته‌نگری از این نوع از کدهای رایج پزشکی برای نوشتن داده‌های پایه برای تفکیک بیماران به گروه‌های مختلف نظیر بیماران گیرندة وارفارین و غیر گیرندة آن، استفاده می‌نماید.
اگرچه این نوع مطالعه می‌تواند از گزارش‌های پزشکی هزاران فرد بیمار استفاده کند، برای بررسی این موضوع که چگونه وضعیت‌های متفاوت به یکدیگر مرتبط می‌شوند به کار می‌روند و نه برای بررسی رابطة علت و معلولی.
محققان پیشنهاد طراحی یک مطالعة آینده‌گر برای پیگیری بیماران در طول سال‌های متمادی را ارائه می‌دهند. این نوع مطالعه می‌تواند به طور مشخص مکانیسم تأثیرگذاری وارفارین در ایجاد زوال عقل و چگونگی تفاوت آن در بیماران دچار فیبریلاسیون دهلیزی را مورد بررسی قرار دهد.
دکتر بونچ جمع‌بندی می‌کند: "تحقیقات بیشتر برای شناسایی مکانیسم‌های بسیار پیچیده‌ای که فیبریلاسیون دهلیزی را به زوال عقل مرتبط می‌کنند مورد نیاز است. ما برای شروع یک سری مطالعات داریم که هدف آنها فهم این موضوع است که چه درمان‌هایی می‌توانند ریسک توسعة زوال عقل را در بیماران دچار فیبریلاسیون دهلیزی کاهش دهند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.