دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

"بیوژل هوشمند" سلول‌های سرطانی را می‌کشد

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری

ترجمه هامیک رادیان

یک مطالعة جدید توصیف می‌کند که چگونه دانشمندان در حال توسعة بیوژل هوشمندی هستند که مواد ضد سرطانی را به طور مستقیم به درون تومورها منتقل می‌کند. تست‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که بیوژل علیه سلول‌های تومور به خوبی عمل مي‌کند. اگر همین نتایج در بیماران به دست آید، بیوژل می‌تواند انقلابی در درمان بسیاری از سرطان‌ها پدید آورد.
هدف ژل هوشمند این است که به عنوان یک مخزن سلول‌های ایمنی عمل کند که می‌تواند برای نابود کردن سرطان به درون سلول‌ها تزریق شود.
تیم تحقیق از مرکز تحقیق بیمارستانی دانشگاه مونترال کانادا مطالعه را در نشریة بیوماتریالز تشریح کرد.
محققان می‌گویند که مرحلة گسترش بیوژل تازة آنها این است که آن را با سلول‌های ایمنی ضد سرطانی سازگار کنند. این موضوع اجازه می‌دهد تا این سلول‌ها یا داروهای ضد سرطان به جای ورود به جریان خون به صورت مستقیم به درون تومور سرطانی تزریق شوند.
نویسندة همکار رژان لاپوئن، استادیار پزشکی می‌گوید: "ما امیدوارایم که این دسترسی هدفمند ایمنی‌درمانی‌های کنونی را بهبود ببخشد." ایمنی‌درمانی (ایمنوتراپی) یک روش درمانی مرتبط است که سیستم ایمنی یا بخشی از آن را برای مقابله با بیماری شامل می‌شود." یک شکل از ایمنی‌درمانی – که سلول‌درمانی انتخابی نامیده می‌شود – سلول‌های ایمنی ضد سرطان را برای درمان بیماران سرطانی به کار می‌برد.
هدف سلول‌درمانی انتخابی بالابردن میزان حضور تی لنفوسیت‌ها یا تی‌ سلول‌ها در بدن است. این سلول‌ها می‌توانند سلول‌های سرطانی را بکشند اما به طور معمول تعداد کافی از آنها برای ریشه‌کن کردن سرطان وجود ندارد. بنابراین در سلول‌درمانی انتخابی، سلول‌های تی اضافی که از خود بیمار گرفته شده‌اند در محیط آزمایشگاهی رشد داده می‌شوند و سپس برای بالابردن میزان ذخیرة این سلول‌ها در بدن مجدداً به بیماران تزریق می‌شوند.
به هر جهت در حالی که این درمان نتایج امیدبخشی به دست داده است، همیشه سلول‌های تی کافی برای نابودی کامل سرطان به دست نمی‌دهد. همچنین آن را باید با دوزهای بالای اینترلوکین 2 تهیه کرد که می‌تواند سمی باشد.

"ذخیرة سلولی" برای نبرد با سرطان
پروفسور لاپوئن می‌گوید مزیت بیوژل قابل تزریق این است که شما به سلول‌های تی کمتری نیاز دارید: "با تکنیک ما، ما فقط به تهیة چند میلیون سلول تی نیاز خواهیم داشت، به جای شرایط کنونی که ما به میلیاردها از این سلول‌ها نیاز داریم."
او می‌گوید مزیت دیگر این است که آنها می‌توانند همچنین ترکیباتی تهیه کنند که سیستم ایمنی را در نبرد با سرطان یاری می‌دهد.
محققان می‌گویند این ژل غیر سمی است و محیط ایده‌آلی ایجاد می‌کند تا در آن سلول‌های ایمنی محصور شده بتوانند رشد کرده و ازدیاد یابند. این ژل به عنوان یک "مخزن سلول" برای مقابله با سرطان عمل می‌کند.
تیم تحقیق بیوژل هوشمند را با موفقیت در چند مدل آزمایشگاهی تومورهای سرطانی شامل ملانوما و سرطان کلیه آزمایش کرده‌اند.
پروفسور لاپوئن مطالعه را چنین خلاصه می‌کند: "تی لنفوسیت‌های درون ژل کاربردی هستند و در طول 2 تا 3 هفته می‌توانند رشد کنند، از درون ژل منتشر شوند و سلول‌های سرطانی را نابود کنند."
او و تیمش بیوژل را با افزودن مواد ژلی به چیتوسان، ماده‌ای قابل تجزیه که از پوستة گونه‌ای از سخت‌پوستان به دست می‌آید، ساختند.
این کار ژلی به وجود می‌آورد که در دمای اتاق شکل مایع دارد – که آن را برای تزریق مناسب می‌کند. اما زمانی که ژل وارد بدن می‌شود در دمای (6/98 درجة فارنهایت) 37 درجة سلسیوس، این ژل شکل منسجم‌تر و مقاوم‌تری پیدا می‌کند، مشابه یک پارچة الاستیک منعطف.
بیوژل اکنون نیازمند تست در نمونه‌های حیوانی است پیش از آنکه بتوان آن را در آزمون‌های انسانی مورد استفاده قرار داد. اگر بیوژل این تست‌ها را پشت سر بگذارد، محققان انتظار دارند که در طول چند سال آینده برای بیماران سرطانی در دسترس قرار گیرد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.