دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اپلیکیشین درموفیت برای کشف سرطان پوست

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری

ماتیو درایور
ترجمة نادر اکبری

متخصصان بهداشت و درمان در آستانة بهره‌مند شدن از اپلیکیشن تازه‌ای هستند که توسط دانشگاه ادینبورگ توسعه داده شده است و به آنها کمک می‌کند تا سرطان پوست را در مراحل اولیه برآورد و کشف کنند و تعداد مراجعات نالازم به متخصصان را کاهش دهند.
اپ جدید که درموفیت / Dermofit نام دارد، برای کمک به پزشکان غیر متخصص، پرستاران و دانشجویان رشتة پزشکی برای شناسایی دقیق‌تر صدمات پوستی و بهبود تشخیص‌های مرتبط به آنها طراحی شده است و از تکنیک‌های آموزش شناختی و یک کتابخانة تصویری گسترده برخوردار است.
این اپ که اوایل ماه جاری راه‌اندازی شد، اکنون در تعدادی از پایگاه‌های آموزش پزشکی در سطح دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، و به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند تا به درک بهتری از انواع مشخصات بصری گونه‌های مختلف آسیب پوستی و راهی برای تعیین موارد خوش‌خیم از نمونه‌های جدی‌تر سرطان پوست دست یابند.
درموفیت توسط پروفسور جاناتان ریس / Jonathan Rees از دانشگاه ادینبورگ ابداع شد، و این ایده را در خود داشت که ابزاری دیجیتال برای کمک به مراقبان بهداشتی در راستای بالا بردن دقت شناسایی صدمات پوستی خوش‌خیم و بدخیم در مراحل اولیه باشد.
در نتیجة 4 سال تحقیق و توسعه در دانشگاه ادینبورگ، درموفیت به پزشکان کارآموز، پرستاران و دیگر مراقبان بهداشتی غیر متخصص امکان می‌دهد با استفاده از منابع دیجیتالی، توانایی خود را برای شناسایی درست انواع خاص عوارض پوستی بیشتر کنند، و بر این مبنا دقتی را که به کمک آن می‌توانند در مورد تشخیص سرطان‌های پوست تصمیم بگیرند بهبود بخشند.

عکس‌های الگوریتم گروه صدمات پوستی بر اساس رنگ و بافت
در مورد موارد مشکوک به سرطان‌های پوست – شامل ملانومای بدخیم، کارسینومای سلولی اسکوآموس، یا کارسینومای سلول بازال – نیاز به ارجاع فوری به متخصص پوست برای تشخیص و درمان اساسی است. در هر حال در بسیاری از موارد، این مراجعات اغلب غیر ضروری هستند.
پروفسور ریس می‌گوید: "30 درصد پزشکان به صورت خودکار بیمار دارای نشانه‌های آسیب پوستی را راهی بیمارستان می‌کنند. اما بر اساس شواهد بیشتر افرادی که به بیمارستان ارجاع داده می‌شوند اصلاً دچار سرطان پوست یا هر عارضة جدی دیگری نیستند."
درموفیت از الگوریتمی استفاده می‌کند که به صورت خودکار کتابخانة عکس‌های آسیب‌های پوستی را بر اساس رنگ و بافت آنها گروه‌بندی می‌کند.
با انتخاب یک مورد از میان بیش از 1300 تصویر، اپ درموفیت کاربر را به چیدمانی از انواع صدمات پوستی مشابه می‌برد تا تفاوت میان صدماتی را که ممکن است از نظر شکل مشابه بوده اما مربوط به گروه‌های مختلف آسیب‌های پوست هستند، به تصویر بکشد. امکانات دیگر اپ به کاربر اجازه می‌دهد توانایی‌های خود برای شناسایی و تشخیص را بهبود بخشد و آزمایش کند.
باب فیشر / Bob Fisher متخصص تصاویر رایانه‌ای که در طراحی الگوریتم رایانه‌ای درموفیت همکاری داشت می‌گوید: "درموفیت شامل یک کتابخانة تصویری از آسیب‌های پوستی است که در اطلاع‌رسانی به کاربران اپ در تشخیص دقیق‌تر کمک می‌کند."

آموزش پزشکی به سرعت در حال رشد است
استفاده از ابزارهای آموزش شناختی عرصه‌ای در حال رشد از آموزش پزشکی است، از آنجا که به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی اجازه می‌دهد مهارت‌هایی را توسعه بخشند که برای تشخیص دقیق‌تر و مداوای بیماران در محیط‌های عاری از خطر دیجیتال مورد نیاز است.
تجهیز متخصصان مراقبت‌های بهداشتی با ابزارهای آموزشی نظیر درموفیت کمک می‌کند تا آنها به مهارت‌هایی مجهز شوند که دیگران برای برای برخورداری از آنها به سال‌ها کار عملی نیازمندند.
سایمدیکس / Simedics، یک کمپانی با اصلیت بریتانیایی متخصص فرآورده‌های دیجیتال و نشر در صنعت مراقبت‌های بهداشتی، شریک تجاری طراحان اپ برای عرضة درموفیت به بازار است.
کمپانی ایجاد شده هم‌اکنون با بیمارستان‌های آموزشی، دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف در سطح جهان برای جای دادن درموفیت در برنامه‌های آموزشی مشغول کار است./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.