دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تزریق استروئید در استئوارتریت زانو هیچ فایده‎ای ندارد

اخبار ارتوپدی، تروماتولوژی

• هانر وایتمن
• ترجمۀ فرهنگ راد

جمع‎بندی مطالعۀ جدید منتشر شده در JAMA این است که تزریق استروئید ممکن است هیچ فایده‌ای برای بیماران دچار علایم استئوارتریت زانو نداشته باشد.
نویسندۀ همکار مطالعه تیموتی ئی. مک‌آلیندُن / Timothy E. McAlindon از مرکز پزشکی تافتز در بوستن، و همکارانش پی برده‎اند که تزریق استروئید هر سه ماه یک بار در تخفیف علایم درد زانو در بیماران دچار استئوارتریت بهتر از استفاده از دارونما نیست.
در واقع محققان به این نتیجه رسیده‎اند که پس از 2 سال، تزریق استروئید در عمل منجر به کاهش بیشتر حجم غضروف استخوان می‌شود.
بر اساس یافته‎های خود، مک‎آلیندن و همکارانش عدم استفاده از تزریق استروئید را در درمان استئوارتریت زانو توصیه می‎کنند.
استئوارتریت که به نام بیماری تباهی مفاصل نیز شناخته می‌شود، شایع‎ترین شکل ارتریت است که مبتلابۀ بیش از 30 میلیون نفر آمریکایی است.
استئوارتریت نتیجۀ از کار افتادن غضروف است، بافتی که وظیفۀ پوشش و محافظت انتهای استخوان‎ها را بر عهده دارد و بیماری استئوارتریت بیش از همه به مفاصل زانو، لگن، دست‎ها و ستون فقرات صدمه می‌زند. تباهی غضروف می‎تواند به درد، التهاب و مشکلات حرکتی منجر شود.
در حال حاضر درمانی برای استئوارتریت وجود ندارد، اما درمان‎هایی برای مدیریت علایم این بیماری در دسترس است.
یکی از این درمان‌ها که امکان تجویز دارند تزریق‎های کورتیکوستروئید است؛ برخی از مطالعات عنوان کرده‎اند که این تزریق‎ها می‎توانند درد ناشی از استئوارتریت را در بیماران کاهش دهند.
در هر حال تحقیق جدید نقطه نظری خلاف این را دارد و معتقد است که تزریق کورتیکوستروئید هیچ فایده‌ای برای بیماران دچار استئوارتریت زانو ندارد و حتی می‎تواند باعث وخیم‎تر شدن بیماری گردد.

تریامیسینولون به کاهش بیشتر حجم استخوان منجر شد
یافته‎های مطالعه از تجزیه و تحلیل 140 بیمار مبتلا به استئوارتریت زانو به دست آمد. تمامی بیماران دچار التهاب غشاء سینوویال بودند که خطوط مفاصل را از هم متمایز می‎کند.
به مدت دو سال هر دوازده هفته یک بار هفتاد نفر از بیماران یک تزریق تریامیسینولون گرفتند، که این تزریق به طور مستقیم در مفاصل زانو انجام می‌شد. هفتاد بیمار دیگر دارونمایی به شکل محلول سالین دریافت می‎کردند.
در مقایسه با بیماران دریافت کنندۀ دارونما، بیماران دارای تزریق تریامیسینولون دچار کاهش بیشتری در حجم غضروف شدند. بیماران گروه تزریق تریامیسینولون کاهشی به میزان 0.21 میلی‎متر در چگالی غضروف زانو داشتند، در حالی که این رقم برای بیماران گروه دارونما 0.10 میلی‎متر بود.
به علاوه محققان هیچ تفاوت معنی‎داری در میزان درد میان دو گروه بیماران مشاهده نکردند، و بیماران دریافت کنندۀ تریامیسینولون موارد بیشتری از عوارض جانبی مرتبط به درمان را تجربه کردند.
محققان برخی از محدودیت‎های مطالعۀ خود را خاطرنشان می‎کنند. برای مثال، می‌گویند این امکان وجود دارد که تزریق کورتیکوستروئید بتواند کاهش کوتاه مدتی در میزان درد بیماران ایجاد کند، که این موضوع از سوی مقیاس اندازه‌گیری درد محققان نادیده گرفته شده است.
با وجود این مک‎آلیندن و همکارانش معتقدند که یافته‎های آنها خاطرنشان می‎کند که نامحتمل است بیماران دچار استئوارتریت از ناحیۀ تزریق کورتیکوستروئید سودی ببرند. محققان چنین جمع‎بندی می‎کنند:
"یافته‎های مطالعه از درمان بیماران دچار علایم استئوارتریت زانو با این نوع درمان پشتیبانی نمی‎کند."

Source:
medicalnewstoday.com
Knee osteoarthritis: Steroid injections offer no benefit, study suggests
Written by Honor Whiteman
Published: Tue 16 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.